Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Як це — працювати 4 дні на тиждень? Досвід української компанії Brighta

17.02.21 Історії 7 хв читання

У 2019 році на Всесвітньому економічному форумі експерти закликали підприємців переходити на чотириденний робочий тиждень. Відтоді експерименти з третім вихідним почастішали в різних країнах світу. І тестують новий формат не лише закордонні, а й українські компанії. Розбираємося, чи вдало.

Відтоді як Генрі Форд скоротив робочий тиждень своїх працівників до 5 днів і 40 годин (замість 6 днів і 10-12 годин) та помітив, що від того їхня продуктивність тільки зросла, науковці, підприємці й рядові працівники вірять, що в майбутньому люди зможуть працювати ще менше. 

Вчені переконані, що чотириденний робочий тиждень зробить людей продуктивнішими й щасливішими. Тому експерименти з трьома вихідними за останні роки почастішали: наприклад, їх проводили в японському філіалі Microsoft та новозеландському філіалі Unilever, і обидва показали успішний результат. А нещодавно уряд Іспанії запропонував фінансово підтримати компанії, які впродовж наступних трьох років переведуть своїх співробітників на 32-годинний робочий тиждень (4 дні по 8 годин).  


Український досвід: компанія Brighta 


Але не тільки закордонні компанії наважуються на подібні експерименти. У 2019 році у СЕО продуктової ІТ-компанії у сфері електронної освіти, розробки комплексних вебпродуктів, партнерського та CPА- маркетингу Brightа з’явилася ідея перевірити на практиці, як чотириденний робочий тиждень вплине на продуктивність та ефективність співробітників. І ось у вересні того ж року компанія запровадила додатковий вихідний у п’ятницю. Кількість робочих годин при цьому не змінилася — 8 на день. Не вплинув новий графік і на зарплату. 

Ми поспілкувалися з представниками компанії і розпитали, як вони оцінюють свій експеримент.

Ольга Білим, HR Manager Brighta

«Перш ніж зробити оголошення про новий формат роботи, ми обговорювали його з тімлідами кожного відділу: зважували ризики, вирішували, який саме день робити додатковим вихідним, а також — вводити такий формат для всієї компанії чи лише для окремих працівників. Деякі тімліди спочатку були проти й боялися, що втрата одного робочого дня негативно вплине на результати компанії. 

У результаті вирішили зробити вихідним днем п’ятницю для всіх, щоб бути на зв’язку в  одному форматі. В експерименті не брали участь лише співробітники відділу Support, адже в них і так досить гнучкий робочий графік та зручні зміни. Оскільки ми не є компанією, яка працює на аутсорс, клієнти не постраждали. 

Загалом на 60% експеримент не був успішним. Очікувалося, що новий формат роботи значно підвищить рівень ефективності кожного співробітника. У зв’язку з цим компанія розраховувала на більшу віддачу від команди — щоб кожен переглянув і оптимізував свої робочі процеси, аби результат за 4 дні був кращим, ніж результат за 5 днів. Втім, цього не сталося: на тому рівні відповідальності, на якому перебувала більшість коллег, досягнути бусту ефективності не вдалося». 



Зате співробітникам випала чудова нагода спробувати новий формат роботи і перевірити, як він вплине на їхнє самопочуття. І ось що вони про нього думають. 

Ксенія Озєткін, Support Director Brighta

«Під час перехідного періоду було складно. Не всі відразу звикли до додаткового вихідного: у багатьох виникали робочі питання, і вихідний день перетворювався у частково робочий. 

Загалом виконувати роботу за чотири дні замість п’яти виходило, але для цього була потрібна максимальна зібраність і зосередженість. Оскільки я й до цього намагалася працювати не розхлябано, то оптимізувати було особливо нічого, тож іноді доводилося приділяти роботі додаткові години.

Я складала план на день і оцінювала, який таск до якого часу маю виконати. Але позапланові питання розтягували робочий день, тому часто він виходив не 8 годин, а 9 або навіть 10. Усе, що стосувалося професійного розвитку — почитати статті / книги, — намагалася робити або в дорозі, або на дозвіллі. Я й раніше не включала це в робочий час, але в новому форматі навіть почитати на роботі статтю складно собі дозволити.

У результаті було приємно все встигати попри втому. А третій вихідний взагалі відмінно вплинув на моє самопочуття. Коли в родині всі інші працюють, а ти відпочиваєш — з’являється час тільки на себе. І загалом за три вихідні відновитися виходило краще, ніж за два. Я б із задоволенням працювала по 10 годин чотири дні на тиждень і відпочивала три».

Іванна Балашкевич, SEO Specialist Brighta

«Я справлялась завжди мінімум на 90-95%. Якщо не встигала, могла за бажанням попрацювати довше, щоб закінчити завдання.

Мати вільну п’ятницю дуже мотивувало 🙂 Я намагалася більш структуровано підходити до виконання задач, більше уваги приділяла пріоритетним завданням.

Такий формат вплинув на самопочуття тільки позитивно. Особисті справи, які зазвичай доводилось вирішувати після роботи вже втомленою, можна було перенести на п’ятницю, а після робочого дня відпочити й виспатись, щоб наступного дня працювати на повну силу. У мене був кращий настрій на роботі, і його не псувала навіть необхідність затриматись і допрацювати за потреби». 

Ярослав Архипенко, Product Owner Brighta

«Режим чотириденного робочого тижня має свої плюси й мінуси. З плюсів:

  • колектив перебуває у піднесеному настрої;
  • з’являється усвідомлення, що у тижні 4 дні, отже, потрібно не затягувати з завданнями тощо.;
  • є більше часу на читання, хобі чи дослідження, що народжують цікаві думки.

Якщо говорити про мінуси, то, по-перше, така система працює за умови дуже високої самоорганізації колективу, що не завжди реально. У нас теж були з цим проблеми, коли люди просаджували терміни в спринті, але не хотіли щось доробляти у вихідний. Через це впровадження деяких фіч відкладалося на наступний спринт тощо, що впливало на швидкість прийняття важливих рішень у продуктах. Ще один мінус — обмеження робочого часу розробників негативно позначалося на швидкості компанії.

У підсумку можу сказати, що чотириденний робочий графік позитивно впливає на психологічний стан співробітників, але негативно — на швидкість процесів.

Якщо у вас велика компанія зі сформованим продуктом (або аутсорс), то в такому режимі всім буде комфортно, а ефективність співробітників може навіть зрости за наявності в них високого рівня самоорганізації. За таким принципом можуть також працювати творчі відділи в компаніях. Але якщо ви компанія, яка пиляє стартапи і перевіряє безліч теорій у розробці власних продуктів, то цей варіант, швидше за все, не для вас, оскільки це вкрай негативно позначається на швидкості руху компанії та її результатах».



У такому режимі у Brighta працювали з вересня 2019 року по квітень 2020. Із настанням карантину компанія перейшла на дистанційну роботу й переформатувалася. У кожного з’явилося багато додаткового вільного часу, що іноді негативно впливало на емоційний стан. Тож у компанії вирішили повернутись до формату традиційного 5-денного робочого тижня, щоб дати працівникам можливість зайняти свій час із користю, з огляду на те, що результати експерименту виявилися не такими, як очікувалося. 

Але в компанії планують ще повернутися до формату чотириденного робочого тижня. 

Денис Степанчук, co-owner & CEO Brighta

«Я хочу повторити експеримент з урахуванням досвіду першого запуску. Наразі ми сфокусовані на розвитку необхідних якостей у членів команди. Щойно рівень цих якостей досягне відповідного, ми повторно запустимо експеримент і цього разу виставимо чіткіші метрики оцінювання ефективності. Плюс 4-денний робочий тиждень буде діяти лише для тих, хто працюватиме в офісі (для дистанційних співробітників експеримент немає сенсу). Перший експеримент можна вважати збором даних, наразі відбувається його корекція, далі — другий експеримент».

Якщо ви теж маєте досвід роботи за незвичним графіком, розповідайте у коментарях, нам дуже цікаво!

І не забувайте, що в нас можна знайти роботу в українських або міжнародних компаніях!

Вакансії

Читайте також

Робота 24/7: історії трьох героїнь, які працюють понаднормово

Офіційний remote: в Україні ухвалили закон про дистанційну роботу

Як ми працюємо: сучасні типи кар’єри й формати зайнятості

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: