Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

6 кроків, щоб пережити звільнення: поради психолога

30.03.21 Кар'єра 4 хв читання

Звільнення з роботи може стати доволі травматичним досвідом. Та коли поділитися цією новиною з кимось із близьких, ви навряд почуєте щось більш заспокійливе, аніж: «Та подумаєш! Знайдеш собі кращу!». Втім такої підтримки не достатньо, щоб справитися з негативними емоціями. Тому ловіть поради від психологині Надії Рогозіної, які допоможуть пережити втрату роботи.

Надія Рогозіна
Надія Рогозіна,
психологиня, співзасновниця мобільного застосунку
для медитацій Svitlo


Чому ми так важко переживаємо звільнення


Звільнення переживати так важко тому, що ця подія поєднує в собі одразу кілька стресорів:

  1. Ви втрачаєте джерело прибутку і починаєте тривожитися за майбутнє. Це боляче б’є по базових потребах людини: їжа і безпека. З’являється страх за життя.
  2. Ви позбавляєтеся звичного оточення і будете значно рідше бачитися з колегами-друзями. Здавалося б, нічого страшного, але це не зовсім так. Бути частинкою певної соціальної групи — це теж одна з потреб людини, закладена ще з часів прадавніх людей: в племені бути безпечніше, ніж без нього. Втрата регулярного спілкування з колегами викликає відчуття соціальної ізоляції, непотрібності.
  3. Але найважче по душевному стану б’є втрата самовизначення. Чимало людей визначають себе саме за своїми робочими посадами. І звільнення руйнує їх світ, неначе картковий будиночок.


Що робити після звільнення


Крок 1. Дайте собі час прожити негативні емоції

Якщо ви втратили роботу, першим ділом перестаньте витісняти свої емоції з цього приводу, а проживіть їх повністю. Але дайте собі на це визначений термін. Наприклад, три дні або тиждень. В цей час можете горювати за роботою, плакати, навіть бити тарілки, якщо хочеться.

Дуже важливо випустити напруження. Раджу в цей період спробувати написати листа гніву своєму босу (чи комусь іншому, кого вважаєте винним у ситуації), якого ви ніколи не відправите. Просто вилийте на папір все, що відчуваєте, не добираючи слів. А потім порвіть його на маленькі шматочки або спаліть.


Крок 2. Сублімуйте негатив у фізичну активність

Негативні емоції добре сублімувати в активний рух. Можна затіяти генеральне прибирання вдома, нарешті записатися до спортивної зали чи хоча б ходити на довгі піші прогулянки щодня. Таким чином ви уб’єте двох зайців: з одного боку, понизите рівень стресу, з іншого — піднімете рівень щастя.

Стрес — це по суті славнозвісна захисна реакція «бийся або тікай». В цей момент у тілі виділяється велика кількість додаткової енергії для того, щоб ви могли перемогти в битві або швидко втекти. І активний рух допоможе цю «зайву» енергію випустити. Якщо цього не зробити, розум може почати шукати інші, часто більш деструктивні способи «вихлюпнути» адреналін. Наприклад, посваритися з кимось.

Одночасно прибирання або спорт створять ефект новизни — один із чинників, які безпосередньо впливають на рівень щастя. Тому якщо, наприклад, оберете піші прогулянки, то намагайтеся ходити щодня різними маршрутами, бажано, незвичними для вас. Ви здивуєтеся тому, як швидко відчуєте покращення.


Крок 3. Починайте планувати

Після закінчення періоду, в який ви дозволили собі постраждати, час переходити в режим планування. Період між роботами найчастіше викликає страх через нерозуміння, що робити далі. Це як іти темною вулицею без освітлення.

«Підсвітіть» собі хоча б кілька наступних кроків. Наприклад, розпишіть на папері, з чого ви почнете пошук роботи. Вкажіть там не лише джоб-сайти, на яких ви можете переглянути пропозиції від роботодавців, але й знайомих, які працюють у вашій сфері і можуть знати про відкриті вакансії. Складіть покроковий план, коли й що будете робити в плані пошуку роботи.


Крок 4. Проведіть аудит своїх «активів»

Корисно буде прописати для себе свої сильні сторони, навички та вміння. Це допоможе зміцнити переконання, що ви здатні знайти роботу. Потенційні роботодавці несвідомо зчитуватимуть ваш стан впевненості, тож це підніме ваші шанси під час співбесід.

Якщо ж вам здається, що ви більше ніколи не знайдете роботу, подумайте над тим, скільки разів в житті ви вже стикалися з такою ж або зі схожою проблемою. І у всіх випадках впоралися з викликом. Тож маєте значні шанси зробити це й зараз. Проаналізуйте, які стратегії та ваші сильні сторони допомогли вам зробити це раніше, та подумайте, чи можна їх використати й цього разу.


Крок 5. Почніть медитувати

Раджу також почати медитувати. Часто втрата роботи буває такою стресовою, бо думками ви в майбутніх катастрофічних наслідках, які ще не настали і, ймовірно, ніколи не настануть. Та розум не бачить різниці між тим, що ви уявляєте, і тим, що відбувається насправді. Саме через цю властивість ви інколи по пів дня відходите від фільму жахів або поганого сну.

Повернення вашої уваги в безпечний момент «тут і зараз» під час медитації допоможе заспокоїтися, бо раціональної небезпеки в такій ситуації не існує. А отже — немає від чого захищатися і чого боятися.

Якщо ви не вмієте медитувати, раджу спробувати керовані медитації у мобільному застосунку «Svitlo». Там ви знайдете чимало тематичних записів українською мовою, які допоможуть впоратися з емоціями та повернути собі рівновагу.


Крок 6. Скористайтеся перевагами ситуації

Зрештою, подумайте, яку користь ви можете отримати із ситуації. Можливо, ви давно мріяли виспатися, провести час із дітьми чи друзями або затіяти вдома ремонт. То зробіть це, поки маєте можливість. Це також допоможе вам перемикнутися з негативних думок на інше завдання. Людський розум не здатен думати про кілька об’єктів одночасно. Тому поки ваша увага активно зайнята чимось іншим, ви фізично не зможете думати про своє звільнення, прокручувати події знову і знову і проживати стрес по колу.

Якщо ж все перераховане не допомагає пережити звільнення і ви відчуваєте, що не справляєтеся, зверніться за консультацією до психолога або психотерапевта. Фахівець допоможе вам впоратися з емоціями та повернути себе в норму. Пам’ятайте, що звернення по допомогу не робить вас слабкою людиною. Воно робить вас людиною, яка здатна долати перешкоди.

Готові до нової роботи?

Шукайте круті вакансії для різноманітних спеціальностей у нас на сайті →

Вакансії

Читайте також

Настав час прощатися: поради для тих, хто звільняється та звільняє

Двічі в один офіс: чи варто повертатися на стару роботу

Хто такі джоб-джампери та що робити, якщо вас назвали цим словом

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.