Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Червоні прапорці на співбесіді: як зрозуміти, що з роботодавцем щось не так

27.02.24 Пошук роботи 5 хв читання

На початку знайомства з потенційним роботодавцем ми не завжди достатньо глибоко його аналізуємо, щоб помітити маленькі й не дуже знаки, які відразу дали б нам зрозуміти, що саме з цією компанією краще не звʼязуватись. На що варто звертати увагу на співбесіді, щоб потім не розчаруватись? Радить HR-експертка Любов Вікторенко.

HR-експертка Любов Вікторенко
Любов Вікторенко


Перше знайомство з компанією


Раджу почати формувати думку про роботодавця ще на етапі знайомства з вакансією та компанією на сайтах пошуку роботи. На що варто звернути увагу?

🚩 У вакансії описана людина-оркестр

 Має насторожити, коли роботодавець шукає людину-оркестр, яка відповідатиме за все й одразу (при цьому на співбесіді часто зʼясовується, що оплата передбачається як за один напрям). Зазвичай такі компанії сприймають працівників не як людей, а радше як недорогий ресурс, який можна навантажувати досхочу й економити на витратах.


🚩 Вакансія постійно переопубліковується

Бувають доволі важкі й вузькоспеціалізовані вакансії, які довго не можуть закритися. Але якщо ви постійно натрапляєте на одну й ту саму вакансію, яка просто переопубліковується, є ймовірність, що хайринг-менеджер сам не знає, кого шукає, або боїться взяти сильну людину в команду. У таких компаніях важко не лише пройти співбесіду, а й потім працювати.


🚩 Негативні відгуки про роботодавця

Не пошкодуйте часу на пошуки відгуків про роботодавця. У такий спосіб ви можете натрапити на відгук, публікацію в LinkedIn чи навіть на статтю, де колишні працівники розповідають про затримку чи невиплату зарплати, обман компанії (коли обіцяють одні умови співпраці, а по факту вони зовсім інші), її шахрайство чи звʼязки з росією.


Співбесіда з рекрутером


На наступному етапі треба звернути увагу на першого представника компанії, з яким ви знайомитеся, — на рекрутера і його стиль комунікації.


🚩 Рекрутер пише вам у вихідні чи в неробочий час

Якщо рекрутер пише вам у вихідні дні чи зовсім не в робочий час, а компанія при цьому підкреслює важливість work life balance, на це варто звернути увагу. Так, це може бути одиничний випадок, але поцікавитися не буде зайвим.


🚩 Рекрутер спілкується грубо й непрофесійно

На мою думку, HR і рекрутинг-команда — це віддзеркалення бізнесу та компанії. Тому, якщо вам зустрічаються непрофесійні, грубі, неприємні спеціалісти, навряд чи керівник, що наймав їх на роботу, буде повною протилежністю. Бо люди йдуть до людей, і часто — до тих, хто імпонує не тільки своїми професійними якостями.


🚩 Рекрутер не може надати інформацію про зарплату, умови роботи, формат працевлаштування

Не варто очікувати, що ви на першому ж етапі фіналізуєте ставку та всі умови офферу, але почути, що може й готова пропонувати компанія, ви маєте право. Якщо це не висвітлюється, варто ставити додаткові запитання і все-таки отримати на них відповідь. Бо може статися так, що через кілька етапів вам запропонують оплату вдвічі нижчу, ніж ваші очікування, а ви вже витратили на спілкування з компанією купу часу та сил.


🚩 Доля попереднього працівника на цій позиції викликає сумніви

Завжди запитуйте на співбесіді, чи ця позиція нова для компанії, чи хтось уже працював на ній до вас. Якщо роль нова, можна розпитати, які є очікування від людини. Якщо не нова, спробуйте дізнатися, чому посада звільнилася. Можливо, людину підвищили (тоді запитайте, які якості вона проявила та які результати показала), а може, звільнили чи людина сама звільнилася. Зверніть увагу, скільки вона пропрацювала, чому йде та чи буде передавати вам справи. Зазвичай, якщо справи передають, отже, розходяться з компанією у більш-менш гарних стосунках, а якщо ні, то тут може бути багато додаткових питань.

Як дізнатись більше про компанію?

На Happy Monday є профілі роботодавців з інформацією про продукти, підходи, цінності та команду 👉

Профілі


Співбесіда з хайринг-менеджером


Перші два етапи позаду, але розслаблятися ще зарано, адже попереду вас чекає найцікавіше — зустріч з хайринг-менеджером. Тобто з людиною, з якою ви будете працювати разом і яка часто приймає рішення щодо вашої роботи, можливості підвищення та перегляду заробітної плати.


🚩 Зустріч переноситься, хайринг-менеджер спізнюється тощо

Зверніть увагу на організацію зустрічі з хайринг-менеджером: чи запізнюється він (якщо запізнюється, то чи перепрошує за затримку), чи переносять її багато разів тощо. Це дуже гарний показник організаційного рівня компанії та самої людини. Коли на перших етапах ви зустрічаєтесь із хаосом і невизначеністю, то навряд чи треба очікувати чіткості в подальшій роботі.


🚩Хайринг-менеджер ставить неетичні запитання

Звісно, ваш інтервʼюер хоче дізнатися про вас якомога більше інформації: ваші хард і софт скіли, особисті якості тощо. Та, на мою думку, завжди є червона особиста лінія, яку хайринг-менеджер не може перетинати. Тому, якщо вам ставлять неетичні запитання про родину, стосунки, особисті ситуації тощо, на це варто звернути увагу.


🚩 Вам не повідомляють про очікування, завдання чи цілі позиції

Це може по-різному впливати на вашу потенційну роботу з цим роботодавцем: від організаційного хаосу та невизначеності вашої ролі до того, що вам можуть повідомити, що ви не пройшли випробувальний термін, бо не виконали ті завдання, які насправді від вас очікували, але так цього й не сказали.


🚩 Співбесіда проходить у форматі стрес-інтервʼю 

Коли на вас кричать, намагаються поставити в незручне становище чи вивести на негативні емоції — такий формат інтервʼю мав попит років 15 тому і то недовго, бо не показував гарних результатів. Тому або керівництво застрягло в часі, живе в минулому й користується старими практиками, або воно просто не дуже адекватне. Тут уже вам вирішувати, наскільки комфортно вам було б працювати в таких умовах.

Неможливо передбачити всі ситуації, з якими ви можете стикнутися під час спілкування з роботодавцем, бо зазвичай всі намагаються подати себе та компанію у кращому вигляді, ніж є насправді. Як про хворобу краще дізнаватися на ранніх стадіях, так і з деякими роботодавцями — краще раніше дізнатися неприємну правду, ніж обманювати самих себе, що все добре, а потім все одно розчаровуватись. Але й одразу рубати з плеча не потрібно. Ви завжди можете ввічливо перепитати рекрутера чи хайринг-менеджера, попросити надати додаткову інформацію, а вже після цього приймати фінальне рішення.

Готові до співбесід?

Тоді швидше надсилайте резюме на одну з крутих вакансій у нас на сайті 👉

Вакансії

Читайте також

10 прикладів нестандартних запитань на співбесіді та що вони приховують

7 порад для привабливої самопрезентації на співбесіді

За крок від оффера: 7 безплатних онлайн-тренажерів для співбесід

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: