Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Джеймс Бонд у світі професій: хто такий траблшутер і чим він займається

04.08.20 Кар'єра 6 хв читання

Цій професії не вчать в університеті або на курсах, не проводять профільних конференцій, та й відкритих вакансій на таку позицію теж не знайдеш. Хто такий траблшутер, які проблеми він вирішує і як ним стати, розповідає експерт траблшутингової компанії VISOLS Владислав Чернишев.

На тему траблшутинга є достатня кількість різних книг і статей. Втім, я поділюся своїм баченням ситуації, поглянувши на неї трохи з іншого ракурсу, на відміну від авторів усіх цих статей і книг.

Життя людини складається з низки помилок, яких вона припускається. Помиляються всі, і в цьому немає нічого ганебного чи поганого. Таким чином ми вчимося з моменту, коли зробили свій перший вдих.

На самому початку свого шляху ми не вміємо говорити і навіть самостійно пересуватися. Без зовнішньої допомоги нам не вижити. Але поступово — крок за кроком, помилка за помилкою — ми розвиваємося і зростаємо над собою колишніми. Тепер ми вже впевнено ходимо, говоримо, а наш рівень мислення пішов дуже далеко від вирішення тих проблем, які в дитинстві нам здавалися нерозв’язними. Тепер їх місце зайняли інші, більш важливі і серйозні проблеми. І головне, у чому ми маємо розібратися, — це як нам жити. Це ключове питання буде стояти перед нами завжди, де б ми не знаходилися і що б не робили. І сьогодні, в такому динамічному світі, де кожні пару років з’являються нові технології, види діяльності і професії, це питання ще актуальніше.

Але незважаючи на пройдений шлях, ми не ідеальні. По-перше, ми ще не досягли своєї межі в розвитку мислення. По-друге, одна людина не може знати й розуміти все відразу: на це не вистачить і сотні послідовних життів. Єдине, що нам залишається — це діяти тут і зараз настільки ефективно, наскільки ми тільки можемо. А можемо ми настільки, наскільки нам дозволяє наш поточний рівень мислення і володіння інформацією.

Зіткнувшись із проблемою, людина завжди обмежена рамками свого рівня мислення і відповідного йому сприйняття. Розвиток мислення — це таке ж тренування, як бодібілдинг: щоб прокачати м’яз, потрібна значна кількість часу й зусиль, зробити це за один тренувальний день просто неможливо.

Тут напрошується правильний і досить закономірний висновок:

  • людині варто розвивати своє мислення протягом всього життя;
  • при цьому людина завжди буде обмежена своїм поточним рівнем мислення, тому іноді вона буде стикатися з проблемами, які за своєю природою знаходяться вище рівня її розуміння.

А отже, людині потрібна підтримка й допомога інших людей не тільки в дитинстві, коли вона найбільш безпорадна, але й протягом усього її життєвого шляху.


Що таке траблшутинг


Траблшутинг — це професійна діяльність експертів із вирішення проблем. Це найпростіше пояснення, зрозуміле кожному. Клієнт звертається до нас зі своєю проблемою, і ми починаємо рухатися в бік її вирішення.

З точки зору самого траблшутера, траблшутинг — це особливе бачення ситуації. Уміння подивитися на неї під іншим кутом, вийти за рамки свого сприйняття і відправиться в розумову подорож з відомого в невідоме, щоб знайти там рішення.

Це стосується найскладніших, зазвичай — багатофакторних завдань. У легших задач рішення може бути неймовірно простим і очевидним для траблшутера, тоді як клієнт самостійно не зможе до нього прийти. Для клієнта рішення теж може здатися очевидним, що цілком нормально. Ненормально, коли клієнт вважає, що міг би й сам знайти це рішення через його очевидність. У більшості випадків це ілюзія, адже якби він міг знайти рішення, він би не звертався за допомогою до професіоналів.

Варто відзначити, що іноді у клієнта дійсно є ефективні пропозиції щодо вирішення конкретної задачі. Тільки він не знає, яке з них вибрати. Оцінка варіантів, як і підтвердження або спростування їх ефективності, дуже важлива, а тому теж має свою цінність.

Траблшутер може вирішити проблему повністю, тоді як непрофесійні спроби клієнта вирішити цю ж проблему самостійно зазвичай призводять до ще більших проблем. Можливий і варіант, коли в процесі вирішення проблеми траблшутер перевертає ситуацію і з кардинально негативної вона стає дуже позитивною.


Які проблеми вирішує траблшутинг

Абсолютно різного характеру і формату. Найчастіше це проблеми:

  • юросіб, тобто бізнесу (корпорацій, середнього і малого бізнесу, приватних підприємців, стартапів);
  • приватних осіб.

Рідше це проблеми:

  • держав;
  • міжнародних організацій.

Що це може бути

  1. Пошук фундаментально нового рішення. Винахід чогось абсолютно нового або значний перегляд і поліпшення старого.
  2. Визначення найбільш ефективного виходу зі складної і суперечливої ситуації. 
  3. Оцінка ефективності й подальший вибір з усіх доступних (існуючих / наявних) варіантів. 
  4. Вирішення складної морально-етичної ситуації тощо. 

Майже у кожної команди траблшутерів є певне коло тем, які їм цікаві і, відповідно, які вони готові вирішувати. Тому вони часто відмовляються від завдань, які не відповідають їх компетентності.

Особисто ми, наприклад, категорично не працюємо з проблемами кримінального характеру, незалежно від розміру гонорару для їх вирішення. А ось підвищення ефективності бізнесу і його конкурентних переваг, посилення бізнес-моделей стартапів, соціальна інженерія за запитом від держав і міжнародних організацій, винахідництво і передові технології нам дуже цікаві, але це далеко не повний перелік того, з чим ми працюємо.


Як працюють траблшутери

Перше правило: чим складніше проблема — тим цікавіше її вирішувати. Прості завдання нам менше цікаві, але й за них ми беремося, адже одна з ключових цілей траблшутинга — допомагати людям. У будь-якому випадку обов’язково звертайтеся зі своєю проблемою до експертів, навіть якщо, на ваш погляд, вона здається недоречною. Професіонали точно допоможуть це з’ясувати.

Ми ніколи не засуджуємо клієнтів за дії, які так чи інакше привели до появи проблеми, не обговорюємо й не висміюємо за їхні помилки. Всі ми люди і помиляємося, особливо в складних, незрозумілих нам або нових ситуаціях. Так ми вчимося, розвиваємося, зростаємо над собою, і це цілком нормальний процес.

Друге правило: завжди потрібно знайти набагато більш ефективне рішення, ніж є у клієнта. Ми віримо, що будь-яка ситуація має вирішення. Питання в тому, наскільки воно прийнятно для замовника. Варто відзначити, що не завжди навіть найбільш ефективне рішення з усіх доступних на даний момент влаштує замовника.

Траблшутинг — це завжди шлях, який ми проходимо з клієнтом: не замість клієнта, а разом з ним.

Наша робота багато в чому схожа на роботу психолога: ми ведемо клієнта шляхом вирішення його проблеми. Досить часто рішення криється всередині його мислення, але парадокс у тому, що воно ж і обмежує його можливість це рішення виявити. Клієнт навіть не завжди може правильно описати суть ситуації, що склалася, через свої внутрішні бар’єри, замиленість погляду тощо.

Наш експертний підхід дозволяє шляхом правильно вибудуваного діалогу з клієнтом отримати потрібні відповіді, з комбінації яких і народжується найбільш ефективне рішення з усіх можливих.

Без нас клієнт може крутитися навколо, але ніколи не побачить рішення. Трохи схоже на те, як люди шукають окуляри, які знаходяться у них на голові.

Звичайно, не завжди відповідь криється в клієнті. Часто це абсолютно винахідницька діяльність: повне занурення в аналіз на першому етапі, потім креатив.

Траблшутинг — це групова робота команди і індивідуальна робота кожного в тиші, без будь-яких відволікаючих чинників. Це синергія взаємодії членів команди. Важливо розуміти одне одного з пів слова, відчувати одне одного, клієнта, його проблему. Виділяти закономірності і все, що з них вибивається. Повністю абстрагуватися на час роботи від всього і вжитися в ситуацію клієнта, уявити себе на його місці.


Хто такий траблшутер


Не кожна людина здатна проявити свою унікальність у певному баченні ситуацій. Це результат високого рівня креативності, аналітичного мислення, певної форми концентрації та інших розумових механізмів в комплексі. Плюс особлива навичка —  бачити загальну картину й глибинні зв’язки всіх її елементів окремо, а також виділяти закономірності, шукати якусь систему, порядок у первинному хаосі. Це багато в чому завдання на креативну уважність.

У кожної людини є вибір — стати експертом в чомусь одному й досягти високого рівня майстерності в своїй справі або спробувати знайти себе в різному. Розпорошуючись на багато що або гірше того — на все відразу, людина ризикує не досягти нічого в тому, на що витратила свої ресурси, особливо найцінніший з них — час. Швидка втрата інтересу, як і відсутність усвідомленої і цілеспрямованої роботи над своїм захопленням, можуть відвести людини в протилежну сторону від успіху. У підсумку вона може за все життя не досягти нічого.

Траблшутер — це той, хто спочатку розвивається в чомусь одному, а через деякий час розуміє, що досяг стелі і здатний досягти більшого в чомусь іще. При цьому він не прагне до цієї діяльності цілеспрямовано. Вдосконалюючись на шляху слідування за своїм інтересом, людина розкриває свою унікальність у рішенні проблем.

Іншими словами, стати траблшутером може людина з особливим складом розуму, яка прийшла до цього ремесла завдяки різному збігу обставин.


Що відрізняє хорошого траблшутера

Траблшутер — це людина, яка у житті керується щирою допитливістю. Траблшутер може бути мислителем, винахідником, інженером, аналітиком, юристом, маркетологом, креативником, визионером тощо. Але насамперед це має бути міждисциплінарний фахівець.

Траблшутери майстерно володіють своїм мисленням, концентрацією, комбінаторикою. Це дозволяє їм відпускати контроль над сприйняттям і входити у розфокусований режим роботи мозку так само легко, як чистити зуби. Саме вихід за рамки власного сприйняття дозволяє знаходити нові ідеї та найефективніші рішення. Хоча часто їм і не доводиться цього робити, тому що багато проблем клієнтів лежать в площині, цілком очевидній для траблшутера.


У чому специфіка роботи траблшутера


Проблема — це або глухий кут, або роздоріжжя. Завдання траблшутера насамперед у тому, щоб розібратися, з яким із двох варіантів він має справу. Будь-який варіант містить в собі рішення. Але при цьому для кожного з них потрібен різний підхід, щоб зуміти виявити й витягти правильні сенси, які потім стануть основою для розробки правильного рішення.

Коли сенси знайдені, їм потрібно надати правильної, а головне — зручної форми, яка дозволяє як завгодно оперувати ними, крутити їх, розглядати з різних сторін і комбінувати між собою. Особливу роль тут відіграє декомпозиція — вміння розділяти ціле на частини. Так сенси знаходять глибину. Досконалість дійсно криється в деталях. Не варто забувати і про спрощення.

«Простота — це те, що найважче на світі; це крайня межа досвідченості і останнє зусилля генія»

Жорж Санд

Траблшутинг також неможливий без креативності. Необхідно дати їй свободу і спробувати виявити всі можливі варіанти сенсів, при цьому не відкидаючи навіть найабсурдніші з них. У кожному зі знайдених сенсів може ховатися найбільш ефективна можливість, яка потім стане фінальним рішенням.

Завдання завжди одне — знайти для клієнта більш ефективне рішення, ніж те, на яке він здатний сам. Якщо взагалі здатний. Буває і так, що клієнт знаходиться у важкому психологічному стані через ситуацію, що склалася. Усі ми люди, а людина за своєю природою емоційна, і це нормально.

Уявіть, що в успішного підприємця, який любить свою роботу і команду, в один день через дії конкурента потрапляє під удар все, чим він живе і чому приділяє увагу. Звичайно, він буде не на позитиві. Або уявіть підприємця, який зав’язав усі ключові процеси на собі і роками не може повноцінно піти у відпустку. Він вигорає і в глибині душі готовий все кинути, тому що не бачить виходу з ситуації, що склалася. А третій підприємець прагне перемогти у конкурентній боротьбі за представленість бренду в загальному сегменті ринку. Ним керує азарт, дух суперництва, його це драйвить.

Як бачите, цілі / запити / проблеми клієнтів і їхні стани можуть сильно відрізнятися. Тому траблшутеру доводиться бути частково психологом, а десь навіть коучем і ментором. Йому також важливо бути хорошим перемовником, мати високий рівень комунікативних навичок, володіти вмінням переконувати. Це особливо важливо в ситуації, коли клієнт не згоден із траблшутером, тоді як траблшутер бачить загальну картину більш високого порядку.

Буває і так, що клієнт вже спробував запропоноване рішення. Але одна непродумана спроба може призвести до того, що досягнення максимально ефективного і позитивного результату ризикує стати неможливим. Саме через це ми завжди рекомендуємо клієнтам у складних ситуаціях не витрачати свої ресурси і якомога швидше звертатися до експертів-траблшутерів.

Це чимось нагадує самолікування: з дрібними проблемами типу подряпини доросла середньостатистична людина може впоратись і сама, але в серйозній ситуації, займаючись самолікуванням, можна досягти точки неповернення, після якої навіть найкращі експерти світу не зможуть допомогти і запобігти закономірному летальному результату.

Вартість наших послуг варіюється в залежності від кожного конкретного випадку. Бувають проблеми, вирішення яких вимагає значної кількості часу, а клієнт не готовий чекати. Бувають проблеми, вирішення яких у будь-якому випадку засмучує клієнта і йому доводиться вибирати, як то кажуть, «серед двох зол». Буває і так, що рішення лежить на поверхні, але клієнт сконцентрований на іншому і не бачить наявної можливості. Оцінка нашої роботи завжди корелює зі ступенем ефективності знайденого нами рішення для кожного конкретного випадку.


Як навчитися знаходити ефективні рішення задач


Найголовніше — необхідно постійно розвиватися, прокачувати своє мислення. Як загалом, так і в різних темах. Чим більше сенсів, ідей, тем, понять пізнав траблшутер, чим масштабніша та ясніша його картина світу, чим сильніше він володіє аналізом і комбінаторикою як формою креативності, тим складніші завдання він потенційно може вирішувати.

Траблшутер завжди готовий вчитися нового і робить це ефективніше за інших, тому що володіє спеціальними техніками і інструментами. Він легко і швидко опановує нову тему, якщо вона дійсно йому цікава.

Проблема для нього не видається проблемою: це, швидше, чергова цікава задача, новий виклик для допитливості й мислення. І чим складніші завдання, тим краще. У процесі їх вирішення траблшутер вдосконалюється та навчається.

Для траблшутера поняття lifelong learning не нове — він цим живе.


Як стати траблшутером


Траблшутинг — це історія покликання, а не класичної освіти. Як це відбувається? Спочатку ви стикаєтеся з якимись особистими проблемами або питаннями, які необхідно вирішити, і або знаходите правильне рішення, або ні. Якщо ні, то через це ваш прогрес сповільнюється або навіть відкочується назад, що суттєво відбивається на якості життя, хоча багато хто про це навіть не замислюється.

Коли ви це усвідомлюєте, то починаєте розуміти, наскільки важливо дійсно вирішувати свої проблеми. Але «розуміти» ще зовсім не означає «робити». І навіть «робити» не завжди правильне слово, краще «впоратися» — адже абсолютно неефективно, якщо ви докладаєте зусилля, витрачаєте ресурси, а в результаті не знаходите потрібного рішення.

Якщо ж у вас легко виходить, вам це дійсно цікаво і ви готові розвиватися в цьому напрямі — ваш шлях неодмінно приведе вас до траблшутингу. Після своїх проблем ви почнете вирішувати проблеми своїх близьких і друзів, бо зрозумієте, що якість вашого життя багато в чому залежить і від них.

Ви будете використовувати своє вміння вирішувати різні проблеми в своїй роботі і одного разу усвідомите, що роботи вам раптом стало мало. Ви зрозумієте, що найбільше вам подобається вирішувати складні багатофакторні завдання, вникати в їхню суть і знаходити рішення, а решта — лише рутина, яку ви змушені виконувати у рамках своїх обов’язків і яка вам зовсім не до душі. Цей ключовий момент і приведе вас на шлях траблшутера.

Читайте наші найсвіжіші статті

«З 10 до 19? Ні, не чули». Історії про альтернативний графік роботи

Як і навіщо підвищувати власну цінність на ринку праці?

Булінг на роботі: як боротися, якщо ви жертва, свідок або керівник

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Дякуємо!

Тепер редактори знають.