Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Як хакнути свій мозок та навчатись із задоволенням

13.07.20 Кар'єра 6 хв читання

Маєте велике бажання навчатися та завжди знаходиться «але»? Недостатньо вільного часу, немає натхнення, втома після робочого дня… Це найпоширеніші причини, чому ми відкладаємо самоосвіту на «потім». Але систему можна хакнути і навчання з примусової процедури перетворити на задоволення. Як це зробити, розповідає People Partner IT-юніта Deloitte Марія Йовса.

В останні місяці, завдяки карантину, ми отримали доступ до грандіозної бази знань: тренінгів, вебінарів, курсів. Ми маємо можливість проходити їх безкоштовно або за дуже привабливими цінами. Та що робити, якщо ви не можете організувати себе, і, поки ваші друзі хизуються у соцмережах кількістю прослуханих курсів, ви вже не пам’ятаєте, коли востаннє тримали у руках книгу?

Для початку важливо зрозуміти, навіщо вам навчання (яка ваша мета?) та гейміфікувати сам процес. Ось 10 лайфхаків, які допоможуть зробити навчання щоденною звичкою.


1. З’ясуйте вашу мотивацію


Скористайтеся технікою «5 чому» від Сакіті Тойода, щоби знайти свою істинну мотивацію. Почніть із запитання «навіщо мені взагалі навчання/чому саме це навчання?». Отримавши відповіді, продовжуйте запитувати себе «чому?» ще чотири рази. Зазвичай достатньо поставити собі 5 питань, щоби дістати з підсвідомості більш глибоку відповідь.

Далі зробіть вправу на пост-ефекти: випишіть якомога більше переваг від проходження навчання, відповідаючи на запитання «Що стане можливим у моєму житті, коли я закінчу цей курс?».

Що не потрібно робити:

  • Не проходьте неважливе для вас навчання — ви витрачаєте ваш час, а інформація без практики просто випарується.
  • Ні масовому ефекту — обирайте, що цікаво саме вам, а не просто курс, який можна пройти безкоштовно.

Розібратися у собі, знайти власне покликання та мотивацію, допоможе онлайн-тест з профорієнтації.

Пройти тест


2. Увійдіть у «потік»

  • Починайте з простих завдань.

Уявіть, що вам потрібно прочитати цілу книгу за тиждень. А тепер уявіть, що вам достатньо прочитати всього 1–2 сторінки на день. Мозок легко погодиться на таке просте завдання.

Або: замість того, щоб поставити собі мету вивчити англійську за рік, візьміть за правило вивчати всього 1–2 нових слова в день. Наче ж не складно?

Для досягнення стану потоку важливо саме почати. Йдіть від найпростішого та поступово додавайте більш складні й масштабні завдання. Ця техніка називається flow list. Ваш мозок спочатку може відкидати прості варіанти: що ж важкого в тому, щоб обрати книгу чи прослухати цікавий вебінар? Навчіться не реагувати на провокації вашого мозку, почати буває найважче, а тому — це вже досягнення.

  • Робіть мінімальні перерви між навчанням.

Звичайно, якщо проходити ті ж самі курси англійської мови раз на п’ять років, ефект буде тимчасовий. Відшукайте власний баланс, виявіть, через який час ви втрачаєте інтерес — і не порушуйте ці строки.

  • Вчіться концентрації.

Сховайте всі речі та девайси, що можуть відволікати вашу увагу. Особливість людського мозку в тому, що він швидко перемикається на більш цікаву діяльність. Тому не спокушайте його.


3. Публічно обіцяйте та обговорюйте


Спосіб популярний та дієвий. Пообіцяйте вашим друзям розповісти, яку книгу ви прочитали, що цікавого дізналися. Заявіть публічно, що починаєте конкретну активність. Діліться враженнями про вивчене / прочитане, переказуйте, висловлюйте свою думку. Оберіть людину, якій також цікава ця тема, вмикайте критичне мислення, обговорюйте різні теорії.


4. Навчайте інших


Коли ви чогось навчаєте інших, вам дуже важливо знайти підтверджену інформацію, а якщо вона ще й цікава — це «win-win». Ведіть власний блог, пишіть статті чи пости.


5. Проводьте аналогії


Коли ви пов’язуєте ваші нові знання з тими, якими вже володієте, — інформація засвоюється набагато простіше. Наприклад, ви добре орієнтуєтесь у бізнес-процесах та вмієте розробляти алгоритми чи інструкції. А ще ви плануєте розробити власну кар’єрну стратегію чи план навчання. У такому випадку ви можете підійти до власного розвитку чи освіти як до бізнес-проєкту і, застосувавши аналогії, скласти ефективний план.⠀⠀


6. Вирахуйте дні та години своєї пікової активності


Плануйте навчання в моменти вашої енергійності й ентузіазму. Якщо натхнення зовсім немає — спробуйте з’їсти трохи солодкого та підвищити рівень ендорфінів.


7. Використовуйте правило «5 годин»


Виділяйте мінімум п’ять годин на тиждень на самоосвіту. Це всього 5,95% вашого активного часу. Цією технікою користуються Ілон Маск, Джефф Вайнер, Білл Гейтс, Марк Цукерберг та інші. Якщо у видатних особистостей та оунерів корпорацій є час — то ви теж знайдете його у своєму графіку.


8. Укладіть із собою угоду


Нагороджуйте себе за кожну маленьку перемогу. Розробіть власну бонусну систему та видавайте собі «премію» за виконання завдань.


9. Візуалізуйте власний графік навчання


Буває й так, що про вебінар ми можемо згадати лише тоді, коли він уже минув. Використовуйте різні додатки для планування (Trello, Todoist, Reminders, Google Calendar та інші), щоб не нічого не проґавити. Можете роздрукувати календар на листку А4 і вписувати в нього ваші тренінги, розподіляючи їх за кольорами (наприклад, англійська — червоним, HR — зеленим, особистісне зростання — жовтим тощо).⠀⠀


10. Якісно відпочивайте


Щоб ефективно навчатися, потрібно правильно відпочивати. Неякісний відпочинок — це ті способи розслабитися, які сприяють швидкому утворенню гормону радощів ендорфіну. Наприклад, надмірний перегляд серіалів або відеороликів в YouTube, багатогодинна гра в комп’ютерні ігри.

Наш мозок звикає до отримання задоволення «тут і зараз» та більше не хоче докладати зусиль. Це стає звичкою, й людина вже не може відмовитися від прокрастинації на користь навчання.

Якісним відпочинком, натомість, можуть бути: прогулянки на природі із сім’єю чи друзями, активні види дозвілля, читання книг та статей, хобі.

Не обов’язково використовувати всі техніки одразу. Знайдіть те, що підходить для вас. І ніколи не порівнюйте ваш «початок» із чужою «серединою». Оцінюйте власний прогрес!

Навчаєтеся, щоб отримати бажану роботу?

У нас багато вакансій в крутих українських та міжнародних компаніях!

Вакансії

Читайте також

Що таке професійне вигорання та як його попередити

10 причин вести щоденник успіхів

7 інструментів для ефективного навчання

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: