Ще у відносно спокійні докоронакризові часи сталий розвиток своїх навичок ставав усе популярнішим серед тих, хто шукав нові професійні можливості. Сьогодні ж, навіть щоб залишатися на місці, часом потрібно бігти вдвічі швидше. Що робити, щоб бути затребуваним на ринку праці, радить Юлія Кудіна — кар’єрна консультантка та Lead People Partner в AgileEngine.
Як пандемія змінила ринок праці
Із появою COVID-19 ринок праці змінився з кандидато-центричного на компаніє-центричний.
Через скорочення бюджетів знизився попит на спеціалістів, і кількість заявок значно перевищила кількість відкритих позицій. Процес відбору став жорсткішим, адже вартість помилки для компанії зросла. Якщо раніше досвідчений кандидат міг вести переговори про підвищення зарплати і обирати серед оферів кількох компаній, то зараз таких випадків значно менше.
Влітку ринок праці почувається вже значно краще, ніж навесні: збільшується кількість віддалених вакансій, а кількість позицій рівня Senior вже досягла докризової. Але конкуренція на Junior та нетехнічні позиції все ще найвища за довгий час (зверніть увагу, якщо думаєте про зміну сфери діяльності!).
Незважаючи на зменшення бюджетів, компанії, як і раніше, зацікавлені у дійсно яскравих талантах. Тому підвищення власної цінності як спеціаліста стає невід’ємною частиною професійного розвитку.
Розглянемо два способи підтримувати цікавість до себе з боку роботодавця — постійне підвищення кваліфікації (upskilling) та розвиток особистого бренду.
Спосіб №1. Безперервне навчання
Upskilling, або підвищення кваліфікації — це процес безперервного навчання з метою мінімізувати прогалини у навичках та опанувати нові здібності. Переваги постійного професійного розвитку отримують як компанії, так і співробітники, тому, зважаючи на стан ринку праці, не дивно, що upskilling став упевненим трендом.
Які переваги дає вам постійне навчання
- Ви завжди в курсі тенденцій галузі. Підвищення кваліфікації допоможе вам бути в курсі останніх галузевих вимог або актуальних навичок, і ви зможете проактивно вивчати те, чого наразі не вистачає ринку.
- Ви впевнені у майбутньому своєї кар’єри. Якщо ви не будете йти в ногу з постійними змінами на ринку, незабаром ви залишитесь позаду. Актуальні навички знижують ризик звільнення. А у випадку скорочення ви матимете можливість швидше знайти нову роботу.
- Ви маєте більшу ймовірність підвищення. Коли ви опановуєте нові цінні навички, ви підвищите свою ринкову цінність і можете аргументувати своє підвищення перед роботодавцем.
Як зробити навчання невід’ємною частиною своєї рутини
- Читання — лідер серед інструментів саморозвитку. Поєднуючи професійну і художню літературу, ви розширюєте кругозір і не встигаєте занудьгувати від однієї теми.
- У вашій компанії є внутрішня академія, курси або бюджет на навчання? Обов’язково використовуйте ці можливості!
- Онлайн-курси на кшталт Skillshare або Coursera — це доступний та зручний спосіб освіжити знання у своїй сфері або дослідити нову.
- Участь у вебінарах, мітапах і подібних зустрічах локальних професійних співтовариств — найкращий спосіб нетворкінгу та цікавого дозвілля.
- Якщо ви працюєте у компанії, хорошим стимулом до навчання стане окреслити його план зі своїм менеджером. Важливо домовитися про конкретні очікування одне від одного, прописати завдання (чим детальніший буде план розвитку, тим краще) і регулярно обговорювати прогрес.
Спосіб №2. Особистий бренд
Особистий бренд — це, насамперед, емоція, яка виникає у людей при думці про вас. Такий бренд є у кожного, єдина різниця у тому, що хтось бере активну участь у його формуванні, а хтось ні.
Є багато визначень і пояснень особистого бренду, але я хочу звернути вашу увагу на мою улюблену формулу.
Особистий бренд = навички + індивідуальність + нетворкінг.
Іншими словами, ваш персональний бренд формують ваші сильні сторони, доповнені вашими особливостями, які ви поширюєте самі та за допомогою свого соціального капіталу.
Які переваги дає вам особистий бренд
- Швидший кар’єрний розвиток.
- Можливість самому вибирати проєкти й задачі всередині компанії.
- Участь у процесі прийняття рішень.
- Збільшення ймовірності затвердження ваших ідей та пропозицій.
- Можливість безпосереднього впливу на роботу компанії та продукт.
- Вплив на розвиток вашої галузі загалом.
Як почати розвивати особистий бренд
- По перше, варто вибрати нішу або теми, в яких ви є експертом або ж хочете розвиватись. Не обмежуйте себе одним варіантом, але й розпилюватись я не раджу. Оптимально — обрати 2-3 теми.
- Спробуйте підготувати презентацію для колег на професійну тему, і в майбутньому ви асоціюватиметесь у коллег із цим виступом. Крім того, ваше власне навчання відбувається в процесі того, як ви навчаєте інших.
- Протестуйте менторство. Можна виступати в ролі ментора, який ділиться знаннями, або ж бути тим, хто ці знання отримує. Це хороша можливість зарекомендувати себе в компанії, а також навчитись чогось нового.
- Наступний крок після внутрішніх презентацій — готувати виступи на профільних конференціях у ролі спікера.
- Не нехтуйте формальним і неформальним спілкуванням з колегами зі свого та інших департаментів компанії. Можливо, одного дня ви працюватимете над спільним проєктом чи порекомендуєте один одного новим замовникам.
- Будьте активні у локальних професійних співтовариствах. Виступи, коментарі з порадами, запитання та відповіді на зустрічах — хороша можливість посилити свій експертний образ серед колег.
А як ви ставитесь до безперервного навчання та розвитку особистого бренду? Маєте якісь лайфхаки? Буду рада обговорити ці питання детальніше 🙂 Пишіть у коментарях до статті або в особисті повідомлення Юлії.
Шукаєте роботу?
У нас є вакансії для спеціалістів з особистим брендом на будь-яких етапах його розвитку 🙂
ВакансіїЧитайте також
Лайфхаки для онлайн-навчання: як обрати курс та не кинути на півдорозі
Публічні виступи: як підготувати промову та впоратись із хвилюванням?
Як зробити навчання звичкою: 5 порад від Юрія Бугая
Дякуємо!
Тепер редактори знають.