Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Критичне мислення — поради з розвитку

Вт., 06.08.19 Кар'єра 4 хв читання

Ілля Бачурін, фахівець у галузі нейроекономіки, в рамках власного онлайн-інтенсиву розповів, як розвивати критичне мислення і навіщо воно взагалі потрібне. Законспектували найголовніше.


Що таке критичне мислення


Критичне мислення — це система суджень, яка дозволяє аналізувати інформацію таким чином, щоб на її підставі ухвалювати раціональні рішення. Глобально — це  здатність відрізняти брехню від істини, що надзвичайно важливо в так звану епоху постправди, в яку ми зараз живемо.


Навіщо в сучасному світі критичне мислення


Навички критичного мислення дають змогу не розгубитися у перенасиченому інформацією середовищі й не піддаватися маніпуляціям. А ще критичне мислення важливе у переговорах та допомагає аргументувати свою точку зору.

Важливо усвідомити: світ не такий, яким ми його бачимо. Іноді не варто вірити навіть власним очам — можна не мати жодних проблем із зором, але при цьому по-різному відповідати на питання, які кольори ми бачимо на зображенні. Кожен із нас сприймає світ через певне дзеркало, в якому відображені ми самі. 

Наприклад, ми постійно приймаємо ірраціональні рішення і самі цього не усвідомлюємо. Навіть більшість наших спогадів про минуле хибні — нам часто здається, що ми особисто були свідками тих чи інших подій і згадуємо подробиці, яких насправді ніколи не було. 

Ще кілька прикладів когнітивних викривлень:

 • ефект Барнума — коли людина вважає точним описом свого характеру дуже загальний перелік рис, який насправді  підходить будь-кому (що активно використовують ворожки та астрологи);
 • ефект Пігмаліона — так звані самоздійсненні пророцтва, коли стається саме те, у що ви вірили;
 • NIH-синдром (від not invented here — «винайдено не нами») — коли результат чужої праці здається не таким цінним та значущим, як власної. 

Щоб не допускати таких помилок, потрібно знати й вивчати когнітивні викривлення і розвивати критичне мислення.


Основні принципи критичного мислення


Головним чином критичному мисленню притаманні такі властивості, як усвідомленість та самовдосконалення. Усього можна виділити 7 головних принципів критичного мислення:

 • усвідомленість;
 • самостійність;
 • рефлексивність (самоаналіз);
 • цілеспрямованість;
 • обґрунтованість;
 • контрольованість;
 • самоорганізованість.


Як розвинути критичне мислення


Психолог Даніель Канеман виділяє у людській психіці дві системи. Cистема 1 — це швидкий спосіб мислення, вона дозволяє швидко приймати рішення. Система 2 — це аналітична робота, яка вимагає часу та зусиль. Вони обидві потрібні, але важливо залучати кожну у відповідний час.

Три інструменти для розвитку критичного мислення

 • Лупа — це презумпція хибності. Усе почуте, прочитане чи навіть побачене варто піддавати сумніву.
 • Дзеркало знадобиться, щоб пам’ятати, що ми бачимо світ через власне відображення. Вивчайте когнітивні викривлення і не давайте їм заманити вас у пастку. 
 • Ваги потрібні, щоб ставати на бік опонента. Цей метод добре використовувати у командній роботі, зокрема у компаніях. Щоб потренуватися, сформуйте дві команди з протилежними точками зору на певне питання і влаштуйте дебати, де треба відстояти не власну позицію, а довести правильність точки зору опонента. 

Техніка розділення, або «В інтернеті хтось неправий!»

Знайдіть інформацію, яка викликає у вас негативні емоції. Наприклад, про партію чи особу, яка вам не подобається. Уважно прочитайте новину (бажано — ще й коментарі до неї) і оцініть свої емоції за шкалою від 1 до 10, де 1 — спокій, а 10 — сильне переживання.

А тепер спробуйте поглянути на власні емоції зі сторони і подумати, кому вигідні ваші переживання. Перерахуйте усіх, кому на руку ваші емоції. А чи корисні вони вам?

Уникнути емоцій, звісно, неможливо, але можна правильно їх оцінити і навчитися не діяти під їх впливом.


Курси 


Безкоштовні онлайн-курси з розвитку критичного мислення є на українській платформі Prometheus: зокрема, курси «Наука повсякденного мислення» та «Критичне мислення для освітян».

Десятки різноманітних онлайн-курсів на тему критичного мислення російською та англійською мовами можна пройти на платформі Udemy.


Книги для розвитку критичного мислення


Щоб краще відрізняти правду від брехні, не піддаватися маніпуляціям і ухвалювати свідомі рішення, варто почитати:

 1. Деніел Канеман «Мислення швидке та повільне»
 2. Андрій Горяїнов «Основи критичного мислення»
 3. Деніел Левітін «Путівник по брехні. Критичне мислення в епоху постправди»
 4. Авінаш К. Діксіт, Баррі Дж. Нейлбафф «Мистецтво стратегії. Путівник до успіху в житті та бізнесі від експертів теорії гри»


Як перевірити свій рівень критичного мислення


Вважаєте, що з критичним мисленням у вас все чудово, і це саме той soft skill, який вам не потрібно додатково розвивати? Це можна перевірити онлайн менше ніж за пів години! Ось найпростіший онлайн-тест на визначення рівня критичного мислення: http://critical-thinking.ru/test/ 

Із більш професійних методів перевірки критичного мислення Ілля Бачурін радить тест Уотсона-Глейзера, але для його проходження потрібне знання англійської мови: https://www.talentlens.co.uk/product/watson-glaser/

Читайте також

Як вирішувати проблеми, а не просто виконувати завдання? Розвиваємо complex problem solving

Лайфхаки для ефективного спілкування: як комунікувати, що читати та яких помилок уникати

6 вправ, які допоможуть розвинути креативність та гнучкість мислення

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: