Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Як перейти в ІТ-проджекти з будь-якої професії? Досвід і поради світчерки

07.11.23 Кар'єра Увійти в ІТ 9 хв читання

За даними DOU, проєктні менеджери — третя за чисельністю спеціалізація в українському ІТ (після розробників і тестувальників). Заробляють вони в середньому 2100$ на місяць, а світчнутися в проджекти можна з будь-якої професії. Що це за робота і як стати Project Manager, розповідає Юлія Мазур, Project Manager у GlobalLogic, що сама свого часу була світчеркою, але вже 4 роки працює менеджеркою проєктів в ІТ.


Хто такий Project Manager: обов’язки проджекта


Проджект-менеджер, PM, Project Manager — це фахівець, який повністю відповідає за реалізацію проєкту: планування, координацію, виконання та керування процесами, що передбачає тісну взаємодію з командою та клієнтом.

Обов’язки Project Manager відрізняються в залежності від компанії чи стадії проєкту, але здебільшого це:

  • з’ясування вимог клієнта до продукту та узгодження очікувань; 
  • планування проєкту — графіка, бюджету, обсягу робіт, результату тощо; 
  • керування командою — розподіл завдань, підтримка мотивації;
  • моніторинг і контроль завдань, вирішення поточних питань, стеження за дотриманням встановлених термінів;
  • забезпечення ефективної комунікації всіх зацікавлених сторін, взаємодія з клієнтом, вирішення конфліктів;
  • виявлення ризиків та заходи з їх попередження;
  • дотримання встановлених стандартів якості продукту;
  • управління змінами, які можуть бути впроваджені на проєкті;
  • підготовка звітів про статус проєкту, презентація результатів керівництву та клієнтам. 


Project Manager, Product Manager і Scrum-master: хто за що відповідає

Проджект-менеджер в IT керує проєктом, фокусуючись на досягненні результатів, узгоджених із клієнтом на початку роботи. Іноді PM може також виконувати функції SCRUM-майстра — людини, що розбирається в процесі розробки, допомагає команді побудувати комунікацію та робочі процеси відповідно до принципів SCRUM

Product Manager, продакт-менеджер — це фахівець, який відповідає за продукт і його бізнесову цінність: визначає критерії готовності продукту, дає рекомендації щодо його вдосконалення, може брати безпосередню участь у розробці та загалом керує командою з позиції продукту, а не процесів. Тому комбінація проджекта й продакта трапляється рідко.

Читайте також: Портрет продакта: скільки заробляє Product Manager та як ним стати


Скільки заробляє Project Manager в Україні


Є багато змінних: етап кар’єри, тип компанії — аутсорс чи продуктова тощо. За статистикою DOU, станом на червень 2023 року зарплата Project Manager в ІТ в середньому складала 2100$. Залежність від досвіду наступна: медіана зарплат проджектів, які мають до року досвіду, складає 925$, у фахівців, що мають 1-3 роки досвіду — 1600$, 3-5 років — 2500$, понад п’ять років — 3500$.

Найвищі зарплати фахівцям з менеджменту проєктів платять великі компанії: 3300$ (понад 1000 співробітників) та 3000$ (від 200 до 1000 співробітників) проти $2500 в менших компаніях. 


Як стати Project Manager з нуля

Проджектами не народжуються, ними стають за власним бажанням та ініціативою. Вважати, що Project Manager в ІТ — це 100% технічна спеціальність, є помилкою. Перейти в проджекти можна з будь-якої професії. А варіанту «з нуля» насправді не існує. Адже в кожної людини є досвід, завдяки якому вона вирішила, що може керувати проєктами: від громадської діяльності чи волонтерства до вищезазначених обов’язків на минулих посадах. Головне — провести інвентаризацію власного досвіду, проаналізувати свої шанси та розробити дорожню карту для світчингу. 

На момент зміни професії я працювала HR Business Partner в українській компанії SoftServe. Мала досвід роботи в управлінні командами, розвинуті комунікаційні навички, розуміння бізнес-контексту і більш-менш непогану англійську. 

Компанія була зацікавлена у зрощуванні власних кадрів, а мене мотивувала можливість реалізувати лідерські якості та бути причетною до масштабних проєктів. Тому я подалася на позицію Project Manager. Для переходу мені знадобилося приблизно два місяці. За 4 роки в професії я змінила 3 компанії, і зараз працюю з одним із найскладніших і водночас найцікавіших проєктів — продуктом для глобального ринку для клієнта з Японії. 

Як світчерка, я знаю, які ресурси допоможуть увійти в професію м’яко та не перегрітися на початку.


Навчання для Project Manager: курси, книжки й інші ресурси 

1. Для початку раджу краще познайомитися з професією, щоб зрозуміти, чи дійсно вона вам до душі. Для цього підійдуть книжки та відео на тему проєктного менеджменту та його викликів:

  • “The Deadline: A Novel About Project Management”, Tom DeMarco;
  • “The Phoenix Project. A Novel about IT, DevOps, and Helping Your Business Win”, Gene Kim, Kevin Behr, George Spafford;
  • «Доставка щастя», Тоні Шей; 
  • Інтерв’ю Тараса Федорчука, президента Project management Institute (PMI) Ukraine 2023-2024:

2. Раджу ознайомитися з основами управління проєктами: термінологією та процесами, що використовуються в проджект-менеджменті за стандартами PMI та Agile. Наприклад, ознайомитися з книжкою “PMP Exam Prep” та прочитати офіційний навчальний посібник зі SCRUM

3. Для проєктного менеджера вкрай важливими є знання про Software Development Life Cycle (SDLC) — процес розробки програмного забезпечення. Можу порадити курс на Udemy з SDLC

4. Цінними також будуть знання й практичний досвід використання трекінгових систем. Найрозповсюдженіші серед проєктних менеджерів — це JIRA та Azure DevOps. Можна самостійно затестити ці програми чи пройти відповідний курс, наприклад Jira for beginners на Udemy.

5. Ще для проєктного менеджера корисно мати базове розуміння, що таке GitHub. Це онлайн-сервіс для керування версіями коду та спільної роботи над програмними проєктами. Якщо можливо, варто навчитися ним користуватися, наприклад пройти курс про Github на Udemy.

6. Розробити дорожню карту або залучити ментора, що допоможе вам перейти на нову позицію. Наприклад, зараз є ресурси, де можна легко знайти ментора, як-от Projector Mentorship Platform та TheWays.

Коли ознайомитесь і спробуєте себе в ролі проджекта, рекомендую пройти сертифікацію — це точно допоможе виділитися з-поміж інших новачків і додасть вам упевненості на співбесіді. Ділюся власними сертифікаціями, які важливі на міжнародному рівні та цінуються на українському ринку праці:

  • Certified SAFe 5 Agilist;
  • The Professional Scrum Master I (PSM I);
  • Agile Team Facilitation у ICAgile;
  • готуюся до сертифікації Project Management Professional (PMP) у Project management Institute (PMI) — це міжнародна професійна асоціація з управління проєктами, представлена, зокрема, в Україні. 

Я й досі проходжу навчання в залежності від викликів та посади, яку обіймаю. Наступним етапом у моєму розвитку буде навчитись основам програмування, щоб зробити крок до Delivery Manager та бути on the same page з розробниками продукту. 


Як шукати роботу проджектам

Вакансії для Project Manager

Найпростіше — запитати у вашій компанії, чи потрібен такий спеціаліст, чи є кар’єрна мапа, яка підтримує фахівців у переході в інші професії. Можливо, вам запропонують взяти участь у роботі над якимось проєктом у вільний від основної діяльності час. Це буде неабиякий досвід для старту кар’єри.

Також раджу розвивати особистий бренд і транслювати свій шлях у професії. Це новий важливий скіл кандидатів. Особливо ціную опції LinkedIn, коли можна розмістити отримані сертифікати та підтвердити компетенції у колег. Ніколи цим не нехтую.

Помічними можуть бути і профільні чати. Наприклад, у ком’юніті PMI є окремий канал для учасників спільноти, куди  часто додають вакансії з нульовим чи мінімальним досвідом.

У нас на сайті теж є вакансії для проджект-менеджерів різного рівня 👉

Вакансії

Резюме для світчерів

Резюме під нову спеціальність та для нового витка у кар’єрі складається наново. Що при цьому варто врахувати:

  • актуальні компетенції та досвід — у кожному попередньому досвіді варто підкреслити те, що буде корисним для нової ролі проджекта;
  • курси та сертифікації будуть додатковим важелем запросити вас на співбесіду;
  • для проєктів з залученням іноземної команди рівень володіння англійською мовою має бути не нижчим за B2;
  • мотиваційний лист має бути складений конкретно для цієї компанії та посади і відповідати на два питання — чому вони та чому ви.

Підготовка до інтерв’ю

На співбесіді важливо показати роботодавцю, що ви розумієте, з чого складаються обов’язки проджект-менеджера. Також — підкреслити, які сильні сторони ви вже маєте як кандидат. Для цього варто використовувати свій минулий досвід: наприклад, у мене був досвід в HR, тож при переході на нову позицію я підкреслювала свої навички управління комунікаціями, взаємодії зі співробітниками, впровадження змін та стратегічного мислення. Ці компетенції є цінними в управлінні проєктами.

Перед інтерв’ю раджу більше дізнатися про компанію та підготувати запитання рекрутеру

Для роботодавця також буде важливим:

  • пропрацьований мотиваційний лист;
  • структуровані відповіді;
  • командна та лідерська позиції — не «я», а «ми» під час опису результатів;
  • розуміння вашої цінності у процесах, про які йдеться в минулому.


Ким може стати Project Manager: кар’єрне зростання


Перший вектор — піти кар’єрною драбиною від Junior PM до Senior PM: 

  • Junior PM здатен застосовувати знання в галузі управління проєктами та може залучатися до проєктів як один із членів команди, але його знань недостатньо для виконання складних і комплексних завдань;
  • Middle PM зазвичай має кілька років досвіду в управлінні проєктами, зокрема досвід супроводу проєктів від початку й до кінця;
  • Senior PM має значний досвід (часто 5+ років) в управлінні різноманітними проєктами.

Також є варіант перейти у суміжні професії:

  • Delivery Manager — відповідає за шлях та успішність доставки продукту/рішення/сервісу стейкхолдеру (клієнту);
  • Release Manager — відповідає за планування, управління, моніторинг і впровадження релізів у продакшн;
  • портфельний менеджер — керує кількома проєктами та має на кожному підпорядкованого йому PM;
  • Agile-коуч та SCRUM-майстер — допомагає командам дотримуватися відповідних принципів у роботі;
  • спеціаліст із розробки внутрішніх процесів і навчання.

Також можна стати частиною Project Management Office (PMO) — вищої структури у великих компаніях, яка проводить аудит, визначає метрики та відповідає за стандарти проєктного менеджменту в компанії.

З додаткових варіантів можна консультувати бізнеси, що не потребують штатного проджект-менеджера, але яким потрібно розробити план запуску проєкту та координувати його реалізацію. 

Загалом цю професію варто розглядати як надбання на все життя, адже навички проєктного менеджменту змінюють мислення та якісно впливають на бачення процесів у бізнесі та роботі. Проєктний менеджмент — це про ініціативність, емоційний інтелект і лідерство нового часу. Якщо ви ризикнете й почнете свій шлях у цьому напрямі, то отримаєте більше, ніж просто нову професію.

Шукаєте роботу?

У нас на сайті багато вакансій на будь-який смак для фахівців різних професій 👉

Вакансії

Читайте також

Як влаштуватися в IT-компанію: що писати в резюме та як поводитися на співбесіді

5 інструментів для проджект-менеджерів

Як освоїти нову професію: покроковий план та корисні інструменти для світчерів

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.