Від того, на чому ви фокусуєтесь щодня, залежить не лише ваша кар’єра, а й відчуття щастя в роботі та житті загалом. Як усвідомлено керувати своїм фокусом уваги, розповідає Катерина Вольська, засновниця HR-компанії UniSkill, коучиня та бізнес-тренерка.
Перш ніж з’ясувати, чому фокус справді такий важливий і як з ним працювати, давайте виконаємо просту вправу.
Завдання:
Подивіться довкола та запам’ятайте всі предмети червоного кольору в кімнаті, де ви перебуваєте.
Запам’ятали?
Чудово! Тепер, не відводячи очей, назвіть усі предмети зеленого кольору в кімнаті.
Поекспериментуйте та виконайте цю вправу зі своїми близькими, друзями. Ви будете дуже здивовані тим, як працює наш фокус, особливо якщо проводити вправу в новому для людей місці. Ми фокусуємось на червоному та не помічаємо зеленого.
«Червоне» — це те, про що ми думаємо і на чому фокусуємося в житті. Наше свідоме може утримувати тільки малу кількість з того, що знаходиться навколо нас. Так улаштований наш мозок.
Як мозок відбирає для нас інформацію?
Наші очі та підсвідомість бачать багато, але свідомість не може сприйняти всю цю інформацію. Тому вона відфільтровує те, що вважає найціннішим. Частина мозку, що відповідає за цю функцію, називається ретикулярною формацією головного мозку.
Що буде найціннішим на думку ретикулярної формації? Звісно, вона з радістю виділить те, про що ви думаєте та говорите найчастіше.
Ви помічали, що коли вам щось дуже подобається чи чогось хочеться — це вам трапляється всюди? Тому що ви на цьому сконцентровані.
У цьому є величезний плюс — наш мозок допомагає нам бачити найважливіше для нас і не витрачати енергію та час на зайві речі.
Але якщо наш фокус на чомусь негативному, на якихось проблемах чи хибних переконаннях — ми бачимо навколо лише підтвердження цього.
Уявіть, що є люди, які живуть із переконаннями, що неможливо знайти класну роботу та із задоволенням нею займатися. Що тільки вихідні можуть бути хорошими, а п’ятниця — це єдиний радісний вечір за весь тиждень.
Або є люди, які впевнені, що гроші можна заробляти лише дуже складним шляхом. І взагалі — що великих грошей чесним шляхом не заробиш. І що великі гроші = великі проблеми.
Що займатися спортом дорого та часозатратно. Що їсти здорову їжу не смачно / не зручно. Що подорожі — це дуже дорого / важко. Що виїхати за межі своєї країни без знання іноземної мови не вдасться.
Список можна продовжувати до нескінченності.
Як працювати зі своїм фокусом уваги?
Ми змінюємось, змінюються наші бажання, мрії, звички, і фокус теж зміщується. Тому варто хоча б раз на рік аналізувати, про що ми думаємо, на чому концентруємось, що бачимо довкола, про що говоримо, про що думаємо. Адже це впливає на наше завтра та наше життя загалом.
У нашій голові від 60 до 75 тисяч думок на день. І 95% цих думок однакові й повторюються день у день.
Уявіть, що ці 95% думок — негативні та крутяться в голові щодня. Не така робота, не такі люди, не такі стосунки, не таке життя, не такий світ, немає можливостей… Як ви вважаєте, чи щаслива така людина? Як вона виглядає? Які в неї очі, настрій, робота?
А тепер уявіть іншу людину. Кожен день — це можливість зробити щось класне, цікаве, корисне. Вона з задоволенням займається спортом, йде на улюблену роботу, спілкується з людьми тощо.
І це 100% не про те, що у другої людини все ідеально у житті. Обидві ці людини переживають якісь приємні та неприємні моменти, ображаються, сваряться, плачуть, сміються і роблять те саме, що й ми з вами. Різниця лише в тому, на чому вони фокусуються у своєму житті.
Як зрозуміти, на чому зараз ваш фокус?
Складіть список ключових сфер свого життя і проти кожної напишіть, що ви про неї думаєте.
Візьмемо, наприклад, роботу. Я думаю що…
- робота може бути цікавою / не може бути цікавою;
- класну роботу знайти легко / важко / майже неможливо;
- керівник зацікавлений у моєму розвитку / керівнику потрібні лише гроші;
- команда може працювати весело та ефективно / у команді всім байдуже, хто що робить.
І так пройдіться по кожній сфері — робота, дохід, бізнес, стосунки, здоров’я, саморозвиток, оточення, яскравість життя тощо.
А тепер перечитайте всі записи та дайте відповідь на запитання:
- Чи подобається вам те, що ви бачите?
- Що хочеться змінити?
Пам’ятайте, що саме ці думки привели вас до того, що у вас є. І нові думки з іншим фокусом можуть призвести вас до нових результатів та досягнення більш глобальних цілей.
Створюємо новий фокус уваги
Запишіть, на чому ви дійсно хочете фокусуватись у кожній сфері. І зверніть увагу на формулювання своїх думок — висловлюйте їх у позитивній формі. У нашого мозку є свої алгоритми роботи і їх варто враховувати, працюючи над собою та своїм фокусом.
Щоб зрозуміти, як це працює, прочитайте наступні дві фрази та відстежте першу картинку у своїй голові.
- «Не розлий кефір!»
- «Не вступи в калюжу!»
Погодьтеся: перше, що спадає на думку — пролитий кефір і нога в калюжі. Або щось дуже схоже.
Тому уявляйте себе таким, яким бажаєте бачити. Детально, з подробицями — як ви виглядаєте, у що одягнені, хто поруч із вами, де ви, що навколо вас, що ви відчуваєте тощо.
За спогади і за те, що ми уявляємо в майбутньому, відповідає та сама частина мозку. І коли ми чітко візуалізуємо кілька разів поспіль, мозок думає, що це вже було.
Підсвідомість починає працювати по-іншому — начебто ви вже такий, яким хочете бути.
І все стає легшим, реальнішим для досягнення.
Як змінити ваше сприйняття людей
Ще хочу поділитись вправою, яка допомагає змінити свій фокус у сприйнятті інших людей.
Завдання
1. Напишіть у стовпчик список якостей, які вам подобаються в інших людях. Їх може бути стільки, скільки ви захочете.
2. Напишіть навпроти кожної якості, чому вона для вас важлива.
3. Починайте виявляти ці якості самі. Ви побачите, як зустрічатимете такі ж якості в інших людях.
За однакових умов та однакової поведінки людей кожен бачить щось своє. Від того, на чому ви сфокусовані, залежатиме, що ви побачите і як це сприймете. Ви помічатимете підтримку та увагу або те, що засмутить вас і зіпсує настрій на цілий день.
Чим більше ви приділятимете час подібним завданням, тим швидше якісно зміниться ваше сьогодні, завтра і все життя.
Існує ще багато завдань, які впливають на наше сприйняття, фокус, енергію та внутрішню мотивацію. Всі інструменти взяті з коучингу і належать чудовим людям, які змінюють сотні тисяч життів людей у всьому світі. І зараз, коли ця інформація доступна у великій кількості, ми просто не маємо права її не використовувати.
Шукаєте роботу?
Десятки вакансій чекають на ваше резюме →
ВакансіїЧитайте також
Де я і що зі мною: як зупинитися і навести порядок у своєму житті?
8 думок, які заважають вам знайти улюблену роботу й бути щасливими
Чому порівнювати себе з іншими — погана ідея?
Додати коментар
Цікаве на Happy Monday
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Мінцифри запускає цифровий рекрутинг через «Дію»
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Схожі статті, які можуть сподобатись
Робота в інтернеті: 50 найкращих способів заробітку онлайн
15 кар’єрних консультанток, на яких варто підписатися у соцмережах
Професія в об’єктиві: чим займається фотограф та як ним стати