fbpx

Що робить і скільки заробляє ілюстратор? 10 питань про професію

Редакція Ср., 31.07.19 Must Read

Як виглядає робота і кар’єра ілюстратора і що потрібно, щоб увійти у цю сферу? На ці та інші питання про професію відповідає Женя Полосіна — кураторка курсу Illustration Fundamentals у Projector. 

1. Чим займається ілюстратор?


Якщо відповідати одним реченням — створює зображення, хоч це і занадто вузьке пояснення. Насправді робота ілюстратора передбачає дуже широкий спектр можливих задач. 

Усім на думку одразу спадає робота із текстом, картинки для медіа, книги або реклама. Але цим не обмежується. Ілюстратор може створювати самостійні історії: книги-картинки і комікси, друкувати власний мерч чи серйозні графічні роботи. Може працювати з різними фізичними об’єктами — наприклад, текстилем чи іграшками. Або з простором — робити мурали, оформлювати вітрини, створювати об’ємні інсталяції. Як бачите, перелік, чим може займатися ілюстратор, досить великий. 


2. Куди можна влаштуватися ілюстратором?


Працювати можна in house у видавництві, медіа чи рекламному агентстві, якщо говорити про роботу в офісі. Але, суто з мого досвіду, більшість ілюстраторів працює попроектно. На ринку взагалі більше пропозицій віддаленої роботи / фрілансу, і можна працювати над кількома проектами одночасно.


3. Скільки приблизно заробляє ілюстратор?


Оскільки в Україні немає сформованого ринку, це доволі болюче питання. В ілюстрації заробітна плата залежить від безлічі факторів. Може впливати і кількість картинок у проекті, і часу, що його художник чи художниця витрачає на зображення, і подальше використання картинки замовником. Також заробіток залежить від специфіки окремих частин ринку — наприклад, у рекламі гонорари зазвичай вищі, ніж у книговидавництві тощо. 

Напевно, можна сказати, що у фахівця чи фахівчині картинка буде коштувати в середньому від 100 доларів, але на старті кар’єри гонорари будуть меншими.


4. Де навчатися на ілюстратора? Чи можна отримати вищу освіту в цьому напрямку?


В Україні є традиційні ВНЗ, де можна навчатися. У київській Академії мистецтв є кафедра книжкової графіки, у КПІ — видавничо-поліграфічний факультет, із регіональних є Львівська та Харківські школи ілюстрації. У фундаментальній освіті є свої плюси і мінуси, особисто я б зараз не обрала такий шлях для себе.

Обираючи, де навчатись, мені здається, що в першу чергу треба проаналізувати, що вас надихає і чому, а потім вже вирішувати. Наприклад: «Мені подобається, як малює Андре Каррільйо, у нього гарно з анатомією та формоутворенням, тож, напевно, мені потрібен курс академічного малюнку, щоб розібратись із цим». Але, звісно, вміти працювати з композицією, кольором, тоном, ритмом тощо, потрібно незалежно від того, що конкретно ви оберете для спеціалізації в майбутньому. Це приблизно те, що ми робимо на курсі в Projector: підходимо до зображення, спираючись на базові принципи композиції, які потім можна застосувати як до картинки в журналі, так і до тканого килиму 🙂 

Що робить і скільки заробляє ілюстратор?
Воркшоп зі створення ілюстраторських зінів у Projector


5. Чи обов’язково мати досвід і портфоліо, щоб влаштуватися на роботу?


Щоб знайти роботу, обов’язково мати портфоліо — це єдине, що матиме значення. Але певний досвід роботи з клієнтами додасть вам шансів, якщо замовники знають, що з вами комфортно працювати і ви не зірвете строки. Таким чином у вас поступово напрацьовується «клієнтська база».


6. Які hard skills потрібні будь-якому ілюстратору для роботи?


Це дуже залежить від сфери, де ви плануєте працювати. Я не певна, що існує базовий набір програм, на кшталт Photoshop, Illustrator, Procreate, що є обов’язковим, адже якщо ви розписуєте стіни, то вам потрібні зовсім інші скіли.

Точно потрібно мати гарне уявлення про композицію. А ще — віддавати зображення для носія в правильному вигляді. Якщо ви малюєте аквареллю для книжок — вміти відсканувати та підготувати ілюстрацію до друку, якщо робите персонажа для анімації — грамотно працювати з шарами.


7. А які особисті якості потрібні хорошому ілюстратору?


Окрім професійних умінь — організованість. Ілюстрація часто передбачає самостійну роботу, тож правильно контролювати свій час — чи не найважливіший скіл з усіх можливих.

Також треба вміти комунікувати. Зазвичай створення картинок — це багато роботи з замовником, і грамотно побудована комунікація тільки полегшить роботу над проектом.


8. Як виглядає кар’єрний розвиток у професії?


На це питання теж дуже важко відповісти, адже шляхів дуже багато. Для когось кар’єрна вершина — намалювати рекламу для Coca-Cola, для когось — створити обкладинку для The New Yorker, а хтось хоче викладати і власну школу.  

У книжковій графіці можна робити власні книжки, у медіа — працювати з темами та виданнями, що вас захоплюють. Насправді за рахунок мультидисциплінарності немає якогось лінійного, одного на всіх, шляху розвитку в професії. Для мене він у тому, щоб мати змогу обирати лише цікаві проекти.

Що робить і скільки заробляє ілюстратор?
Воркшоп із ситодруку для студентів курсу Projector у майстерні Seri/graph studio, де працює Женя Полосіна


9. Що або кого читати, якщо цікавишся ілюстрацією?


По-перше, раджу підписатися на інстаграми улюблених художників або асоціації ілюстраторів, наприклад AOI. А ще на видавництва, як-от Nobrow, на медіа про ілюстрацію, наприклад It`s nice that, на книжковий ярмарок у Болоньї тощо.

З україно-російськомовних блогів та ресурсів раджу:


10. Зрештою, як зрозуміти, що ілюстрація — це твоє?


Спробувати регулярно створювати картинки, хоча б протягом кількох місяців. І якщо кайф від процесу нікуди не зникає, то ви на вірному шляху 🙂

Що робить і скільки заробляє ілюстратор?
Відкриття виставки курсу іллюстрації Projector у Port creative hub

Читайте також

28 важливих порад дизайнерам з книги «Спали своє портфоліо!»

Як розвинути креативність? 7 безкоштовних онлайн-курсів

Каліграфія і летеринг: кому вони потрібні і як їх самостійно вивчати?

Долучайтеся!

Створюємо спільноту фанів Понеділків.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: