Ще кілька років тому оформлення лікарняного завдавало клопоту — дев’ять кіл бюрократичного пекла, щоб зібрати підписи й поставити штампи на паперових бланках. Тепер це в минулому, адже впровадження електронних лікарняних спростило життя і працівникам, і роботодавцям.
Розібралися, як оформити такий лікарняний та на що звернути увагу в процесі; які sms-повідомлення ви маєте отримати та що робити, якщо вони не надходять; де можна переглянути свої лікарняні. Насамкінець з’ясували, чи передбачені зміни у цій процедурі на час воєнного стану.
E-лікарняний або електронний лікарняний: що це таке
Питання електронних лікарняних та їх оформлення в Україні регулюється Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання організації ведення Електронного реєстру листків непрацездатності та надання інформації з нього» за 2019 рік, а також низкою наказів Міністерства охорони здоров’я України за 2021–2022 роки.
Відповідно до зазначеної постанови, електронний лікарняний — це документ, що формується в електронній системі охорони здоров’я, містить висновок лікаря за результатами огляду пацієнта та є підставою для його звільнення від роботи, оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності, призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг тощо.
Важливо не плутати електронний лікарняний і медичний висновок про тимчасову непрацездатність:
- Лікар не формує електронний лікарняний, а тільки засвідчує факт непрацездатності й формує відповідний медичний висновок.
- На основі створеного лікарем висновку про тимчасову непрацездатність в Електронному реєстрі листків непрацездатності автоматично формується листок непрацездатності або електронний лікарняний листок.
Тимчасова непрацездатність може бути визначеною з різних причин (внаслідок захворювання, травми, вагітності та пологів, догляду за хворою дитиною, карантину) і триває до відновлення працездатності або до закінчення дії причин, які унеможливлюють виконання роботи.
Оформлення електронного лікарняного: на що звернути увагу
Щоб отримати електронний лікарняний, достатньо звернутися до закладу охорони здоров’я, що підключений до відповідної електронної системи. Лікар сформує медичний висновок, на основі якого згенерується ваш документ.
Під час створення лікарем висновку зверніть увагу, чи коректно введена інформація — ваші прізвище, ім’я та по батькові, а також код РНОКПП, що раніше називався «індивідуальний податковий номер».
Після цього ви отримаєте sms-повідомлення від електронної системи охорони здоров’я, яке міститиме 16-значний номер вашого медичного висновку і підтверджуватиме, що він був створений на ваше ім’я. Крім цього, ви отримаєте sms-повідомлення від Пенсійного фонду України — номер вашого лікарняного й термін його дії.
Якщо повідомлення не надходять, перевірте, чи є актуальним вказаний вами номер телефону та чи не змінилися ваші персональні дані. Також ознайомтеся з рештою можливих причин такої проблеми на інформаційній сторінці Пенсійного фонду.
Як перевірити статус електронного лікарняного: інструкція
Після отримання sms-повідомлень лікарняний можна переглянути на порталі «Дія» чи в особистому кабінеті на сайті Пенсійного фонду.
Щоб перевірити статус лікарняного через «Дію», потрібно дотриматися кількох кроків:
- Зареєструватися у кабінеті громадянина на порталі чи авторизуватися там (якщо ви вже зареєстровані) за допомогою електронного підпису.
- Заповнити онлайн-форму для перевірки інформації. Для цього знадобляться номер медичного висновку, код РНОКПП, серія та номер паспорта.
- Натиснути кнопку «Знайти».
- Отримати інформацію про ваш лікарняний, зокрема про тип медичного висновку; заклад охорони здоров’я, що його надав; термін дії лікарняного тощо.
Покрокову інструкцію, як переглянути лікарняний на порталі електронних послуг Пенсійного фонду України, можна знайти у ролику «Електронні листки непрацездатності. Відеоінструкція» на YouTube-каналі фонду.
E-лікарняний: взаємодія працівника та роботодавця
З жовтня 2021 року всі заклади охорони здоров’я України перейшли на оформлення електронних лікарняних, тобто хворим працівникам більше не потрібно збирати підписи та штампи на паперових бланках — достатньо повідомити роботодавцю номер електронного лікарняного.
Сформований лікарняний надсилається страхувальникам, тобто роботодавцям, з якими застрахована особа перебуває у трудових відносинах — за основним місцем роботи й за сумісництвом — через кабінет страхувальника на порталі електронних послуг Пенсійного фонду. Своєю чергою роботодавець може переглянути всю потрібну інформацію про лікарні працівників, зазирнувши до електронного кабінету на сайті фонду.
Зверніть увагу, що працівникам не потрібно надавати роботодавцю будь-які паперові підтвердження тимчасової непрацездатності, зокрема роздруковувати електронний лікарняний.
Особливості оформлення електронного лікарняного під час воєнного стану
З 22 лютого 2022 року в Україні діє режим воєнного стану, що впливає на трудові відносини між роботодавцями та працівниками, зокрема на оформлення лікарняних.
Міністерство охорони здоров’я спростило оформлення лікарняних для українських переселенців за кордоном, які стали тимчасово непрацездатними. Це стосується таких категорій непрацездатності:
- захворювання або травма загального характеру;
- догляд за хворою дитиною;
- вагітність та пологи;
- ортопедичне протезування.
У зазначених випадках громадяни України мають право на оформлення електронного лікарняного та отримання соціальних виплат. Для цього потрібно сконтактувати зі своїм сімейним чи профільним лікарем. На час дії воєнного стану це можна зробити через поштову скриньку або месенджери.
Потрібна робота?
Маємо безліч вакансій у креативній індустрії, ІТ-компаніях, освіті тощо 👉
ВакансіїЧитайте також
Як оформити відпустку без збереження заробітної плати та які нюанси під час воєнного стану
Додаткова відпустка на дітей: умови надання та особливості під час воєнного стану
Пояснювальна записка на роботу — зразок написання
Дякуємо!
Тепер редактори знають.