Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Як пандемія змінила ринок: найбільш затребувані та високооплачувані професії

27.08.20 Кар'єра Пошук роботи 12 хв читання

Про стан і перспективи ринку праці в умовах пандемії, які сфери «воскресли» й активно набирають працівників, а також кому в Україні платять найбільше, розповідає кар’єрна консультантка й експертка ринку праці Тетяна Пашкіна.

Тетяна Пашкіна
Тетяна Пашкіна

Ринок праці потроху «піднімається з колін». Якщо в березні-квітні кількість вакансій на сайтах із працевлаштування скоротилася вдвічі — до 25–30 тисяч, то влітку ситуація почала вирівнюватися. Так, у серпні роботодавці розмістили вже 45–52 тисяч пропозицій на джоб-порталах. І хоч ця цифра поки далека від докризових 60–75 тисяч вакансій, але стабільна позитивна динаміка не може не надихати.

Тренд на покращення ситуації підтверджує й Держслужба зайнятості. Там відзвітували, що в серпні роботодавці розмістили на вебмайданчику служби понад 50 000 вакансій. Звісно, посади пропонуються не топрівня, та й зарплати залишають бажати кращого. Але для нас тут важливо інше: літо 2020 року, всупереч традиційному зменшенню кількості вакансій у сезон відпусток, ними приростає.


Коронавірус переплутав усі тренди


Загалом усі сезонні тренди цього року «перетасував» коронавірус. Тому замість традиційного відпускного падіння — у нас послаблення карантину й пожвавлення ринку. Залишається сподіватися, що друга хвиля захворюваності не «зіб’є» на злеті традиційний осінній бізнес-сезон.

Поступово відновлюється і потік трудових мігрантів за кордон, хоча він, безсумнівно, не такий потужний, як торік. Коронавірусне закриття кордонів не сприяє прийому іноземної робочої сили. Хоча перша трійка держав, що традиційно шанують українських заробітчан — Польща, Чехія, Німеччина, — прихильна до них, як і раніше. Тож, можливо, незабаром українським роботодавцям знову доведеться зіткнутися з нестачею кандидатів.


Найбільш затребувані професії за сферами


Не тільки кількість, а й якість вакансій, що повертаються на ринок праці, свідчить про пожвавлення ситуації. Зокрема, лідерство відновлюють традиційні професійні сфери.

Зазвичай до п’ятірки-шістки лідерів за кількістю вакансій до кризи входили торгівля, продаж, виробництво, ІТ-сфера, адміністративний персонал і пропозиції роботи для студентів. А десятку доповнювали логістика, банки, фармацевтика, сфера гостинності, бухгалтерія та маркетинг.

Тепер ситуація трохи змінилася, але виглядає більш наближеною до традиційної схеми, ніж ще три місяці тому. У п’ятірці лідерів нині продаж, торгівля, дві виробничі сфери й логістика. «На підхваті» ІТ-сфера й адмінперсонал, а ось пропозиції для студентів і людей без досвіду відчутно здали свої позиції, як і банки, і сфера гостинності. І це прямий вплив кризи.

Ось як виглядає розкладка за кількістю вакансій на одному із сайтів з пошуку роботи.

Як пандемія змінила ринок: найбільш затребувані та високооплачувані професії 1
Дані станом на серпень 2020

Найбільше від кризи постраждали вузькопрофільні та експорт-орієнтовані професійні сфери: страхування, туризм, шоу-бізнес тощо. Навіть ослаблення карантину не особливо врятувало ситуацію в умовах, коли масові концерти під забороною, а кордони для туристів відкрили від сили 5–6 популярних серед українців країн. Страхування теж пасе задніх, бо люди банально економлять гроші.

Але подивимося, як усе-таки йдуть справи в тих професійних сферах, де працівники, як і раніше, потрібні. Ось ця п’ятірка.


1. Продаж

Сфера досить універсальна й тому перспективна. Фахівці з просування продукції, особливо активного продажу, завжди користуються попитом. Можливо, умови пропонують не надто «шоколадні», однак варіанти роботи завжди радують і кількістю, і різноманітністю.

У період карантину й після нього збільшилася кількість пропозицій віддаленої роботи, що дає змогу фахівцям економити час і гроші на проїзд. Зазвичай роботодавці надають перевагу фахівцям із профільним досвідом роботи і релевантною клієнтською базою. Але в описах вакансій нерідко можна зустріти фрази «Готові взяти студента» або «Навчимо фахівця без досвіду роботи».

Продавати можна все — від послуг в інтернеті до великого машинобудівного обладнання. Вакансії пропонуються по всій Україні, тому роботу знайти нескладно.

Найпоширеніша вакансія у сфері — менеджер із продажу. Здебільшого роботодавці шукають «продавців від Бога», а в описі вакансії вказують зарплату включно з потенційними відсотками від продажу, не деталізуючи, скільки, власне, становить сам оклад. Якщо ж говорити про соцпакет, то в менеджерів із продажу він і в докризові часи був не надто великим, а сьогодні й зовсім дублює соцгарантії: нормований робочий день, офіційне працевлаштування, відпустка й лікарняні за кошт роботодавця. А ось навчання й корпоративи згадуються все рідше.


Найбільш затребувані професії у сфері продажу

Професія          Середня зарплата по Україні,
в грн*
Менеджер з продажу15 000
Регіональний менеджер (супервайзер)20 000
Керівник відділу продажу25 000
Менеджер по роботі з клієнтами15 000
Оператор кол-центру10 000

* Тут і далі середні зарплати (медіана) вказані за даними проєкту «Прозора робота» від robota.ua

Шукаєте роботу у сфері продажу?

Маємо декілька відповідних вакансій →

Вакансії


2. Торгівля

Друга за кількістю вакансій сфера, яка зараз активно відновлюється після кризи. Ритейл розширюється як за кількістю гравців, так і за пропонованими вакансіями. Тепер нікого не дивує, що, крім касирів і продавців, у магазинах є свої бариста, кухарі, обвальники м’яса, пекарі та кондитери. Магазини одягу-взуття, техніки активно залучають молодь, пропонуючи їм не тільки навчання, а й круті вечірки, розіграші подарунків, відпочинок на закордонних курортах.

З іншого боку, часто трапляються й варіанти, коли продавець займається ще й адмініструванням «точки» або активним продажем, наприклад по телефону. Не кажучи вже про роботу з касовим апаратом і прибирання робочого місця.

З плюсів роботи в торгівлі — можливість почати з нуля практично в будь-якому віці, знайти роботу біля дому за зручним графіком. І вирости кар’єрно, якщо дуже хочеться.


Найбільш затребувані професії у сфері торгівлі

ПрофесіяСередня зарплата по Україні,
в грн
Продавець-консультант10 000
Торговий представник15 000
Керівник магазину14 000
Товарознавець10 500
Касир9730


3. Виробництво та робочі спеціальності

«Бронзу» за кількістю вакансій між собою ділять виробництво та робочі спеціальності.

Хронічний дефіцит представників робітничих професій має довголітню історію й навряд чи зникне найближчим часом. Небажання молоді займатися фізичною працею, навіть за непогані гроші, брак профорієнтації та конкуренція українських виробників із зарубіжними призвели до того, що зарплати на заводах-фабриках досить високі, а соцпакетам можуть позаздрити навіть «білі комірці» з офісів.

Крім того, виробничі підприємства розташовані не тільки у великих містах, а й у малих населених пунктах. Ще один важливий нюанс — виробничі компанії можуть належати як українським, так і зарубіжним власникам. І міжнародні компанії більш жорстко дотримуються техніки безпеки й соціальних гарантій.


Найбільш затребувані професії у сфері виробництва

ПрофесіяСередня зарплата по Україні,
в грн
Робочі спеціальності (різноробочий, слюсар, токар, збирач меблів, оператор обладнання, пакувальник тощо) 14 000
Інженер-електрик12 100
Керівник виробництва18 000
Технолог15 000
Інженер-механік15 000

4. Логістика

На четвертому місці — логістична галузь. Через вимушену ізоляцію України ринок внутрішньої логістики різко виріс, тож оператори активно набирали персонал. Хоча самі лідери галузі визнають, що таке становище може бути досить нестійким через низьку купівельну спроможність населення. Але поки вони активно розширюють мережі відділень і залучають кадри.

Мінусом роботи в цій сфері є те, що часто логістичні комплекси  розташовуються за межами міста, тож шлях на роботу може бути не надто коротким та зручним. Але ця проблема трохи згладжується тим, що після карантину роботодавці охочіше дозволяють підлеглим працювати віддалено.


Найбільш затребувані професії у сфері логістики

ПрофесіяСередня зарплата по Україні,
в грн
Водій15 000
Менеджер із логістики15 000
Менеджер із ЗЕД (зовнішньоекономічної діяльності)17 000
Комірник10 500
Кур’єр6 000

5. Сфера інформаційних технологій

Це п’ята професійна сфера, яка активно поповнюється вакансіями —плюс 17–20% на рік (сподіваємося, 2020-й не стане винятком). Зазначимо, що, крім зростання кількості вакансій для програмістів, тестувальників і дизайнерів, IT-галузь приростає ще й вакансіями для системних адміністраторів та фахівців техпідтримки.

Але перейдемо до програмістів. Хоч у першій половині 2020 року кількість вакансій для цих фахівців скоротилася, з червня ця цифра знову почала рости. Так, багато проєктів або закрились, або стали на паузу, особливо підтримка туристичної галузі та сфери гостинності, але великі компанії — як продуктові, так і аутсорсингові — продовжують набір джуніорів, мідлів і синіорів.

Загальний рівень зарплат у сфері впав несуттєво. Найгірше справи йдуть у HR-ів і маркетологів в IT-компаніях. А ось програміста зарплатою в 3000–5000 у.о., як і раніше, не здивуєш.


Найбільш затребувані професії в IT-сфері

ПрофесіяСередня зарплата по Україні,
в грн
Веброзробник24 500
PHP-програміст25 250
Системний адміністратор13 200
QA-інженер (тестувальник)14 500
Customer Support specialist / Support Engineer (оператор техпідтримки)15 000

Шукаєте роботу у сфері ІТ?

Маємо декілька відповідних вакансій →

Вакансіїї


Найбільш високооплачувані професії в Україні: перша десятка


Найбільш популярні професії — не завжди високооплачувані. Частіше навпаки. А ось шанси заробити великі гроші є у програмістів та інших діджитал-професіоналів, а також у топменеджерів і вузькопрофільних фахівців.

Ось так приблизно виглядає десятка найбільш високооплачуваних в Україні професій у 2020 році. Загалом цей рейтинг можна було скласти виключно з професій IT-сфери, однак ми віддали цим фахівцям перші три позиції і знайшли професіоналів із високими зарплатами ще й в інших галузях.


1. Senior iOS Developer

Середня зарплата по Україні: 90 000 грн

Це фахівець, який розробляє програмні продукти для мобільних пристроїв компанії Apple. Тобто створює програми та ігри для айфонів, планшетів, розумних годинників на операційній системі iOS. Він має знати: сучасну мову програмування Swift і (бажано) старий Objective-C, який використовувався Apple понад 30 років. На позиціях Junior і Middle зарплати програмістів будуть нижчі, зате через кілька років практики можна вирости до синіорів і очолити рейтинг фахівців із найвищими доходами.


2. Senior Java Developer

Середня зарплата по Україні: 87 500 грн

Java — найстаріша мова програмування. На ній можна створювати найрізноманітніші продукти: вебсайти, ігри, комп’ютерні програми, додатки для смартфонів, прошивки для розумної техніки. Такі фахівці створюють новий код, але частіше модифікують старий, оновлюючи вже готові програми. Існує думка, що Java-програмісти будуть затребувані ще багато десятиліть, адже завжди будуть продукти, які потребуватимуть апгрейду. Зарплати цих фахівців навіть в Україні можуть досягати $5000 на місяць.


3. Senior JavaScript developer

Середня зарплата по Україні: 80 000 грн

Це фахівець, який за допомогою мови програмування JavaScript створює на вебсторінках більш складний контент, ніж просто статичні картинки й тексти. Уся анімація, динамічне оновлення даних, інтерактивні графіки й мапи та навіть прокрутка відео в програвачі — усе це робота рук JavaScript-програмістів. Також цих фахівців часто називають фронтенд-розробниками, хоча знавці стверджують, що незначна різниця між першими і другими все-таки є.


4. Стоматолог-ендодонтист

Середня зарплата по Україні: 70 000 грн

Цей фахівець, на відміну від стоматолога-терапевта, який вирішує найрізноманітніші завдання з лікування зубів, володіє вузькою методикою — він лікує зубні канали під спеціальним дентальним мікроскопом.

Загалом стоматологія — дуже багатообіцяюча у плані заробітків професія. Особливо добре платять стоматологам-ортодонтам (середня зарплата по Україні — 40 000 грн), дитячим стоматологам і стоматологам-ортопедам (по 25 000 грн відповідно). Зауважимо, що мова йде саме про середні зарплати, адже в деяких клініках фінансова винагорода цим фахівцям може досягати навіть 80 000 грн.


5. Data scientist

Середня зарплата по Україні: 67 000 грн

Data scientist — це експерт по роботі з масивами даних. Такі фахівці працюють на стику математики й програмування (зокрема, повинні вміти програмувати на Python). Вони формулюють і перевіряють статистичні гіпотези, будують прогнози. Наприклад, можуть розрахувати поведінку певної групи покупців і розробити алгоритм передбачення погоди.

Цю роботу називають професією майбутнього й оплачують щедро. Наприклад, у США середня зарплата дата саєнтистів сягає $7500 на місяць (тобт понад 200 000 грн). В Україні доходи таких фахівців поки скромніші.

Більше про те, хто такий data scientist і з чого почати, якщо ви хочете ним стати — у статті →

Читати


6. Медіабайер

Середня зарплата по Україні: 50 000 грн

Це фахівець, який купує рекламні площі в засобах масової інформації (ТБ, радіо, інтернет-видання), у соцмережах, на зовнішніх носіях (бігборди). Його завдання — знайти найкращі майданчики з погляду охоплення і трафіку й домовитися про найвигідніші умови розміщення.


7. Product manager у фармацевтиці

Середня зарплата по Україні: 40 000 грн

Менеджер продукту (або продакт-менеджер) — це фахівець, який придумує і створює нові продукти компанії, відповідає за їхнє просування, формує цінову політику. Він проводить дослідження ринку, визначає цільову аудиторію. Продуктом може бути що завгодно, залежно від профілю компанії: IT-рішення, послуга страхування, платний вебінар, ліки від нежитю.

У питанні зарплати велику роль відіграє сфера. У середньому продакт-менеджери в Україні отримують приблизно 20 000 грн, але тим, хто працює у фармкомпанії, цю цифру збільшують удвічі. «Вузьке місце» фармринку — наявність спеціальної вищої освіти — зменшує коло претендентів і підвищує конкуренцію за них роботодавців і, відповідно, зарплату.


8. Team leader

Середня зарплата по Україні: 35 000 грн

Насправді це складно назвати окремою професією. Це, радше, посада — керівник команди. Спочатку тімліди з’явилися в IT-компаніях і керували там групами розробників, але зараз лідери команд є й у менеджерів із продажу, і в дизайнерів, і в тих же медіабайерів. Відповідно, завдання в таких фахівців відрізняються залежно від профілю та цілей компанії. Але до них обов’язково входить управління командою і планування.


9. Брокер із цінних паперів

Середня зарплата по Україні: 30 000 грн

Брокер — це посередник між продавцями й покупцями, його зарплата — комісія від угоди. Бувають брокери з нерухомості, кредитів, страхування. Але найбільш затребуваними і високооплачуваними є саме біржові брокери, або брокери з цінних паперів. В Україні здійснювати біржові операції можуть тільки ліцензовані фахівці або інвестиційні компанії.


10. Комерційний директор

Середня зарплата по Україні: 30 000 грн

Спеціаліст із топменеджменту компанії, права рука керівника. Він може вирішувати найрізноманітніші завдання: від кадрових питань до маркетингу. Залежно від масштабу компанії, завдань та інших факторів зарплата комерційного директора може значно перевищувати медіану в 30 000 грн. Наприклад, на джоб-сайтах є вакансії, де шукають фахівця на цю посаду, обіцяючи зарплату від 100 000 грн +%. За щедру винагороду вимагають зростання показників з обсягів продажу і прибутку.

Заради справедливості зазначимо, що тут можна перерахувати й інші топменеджерські посади, такі як фінансовий директор, генеральний директор, керівник підприємством. Буває, що зарплатні пропозиції таким фахівцям перевищують 100 000 грн, але й відповідальність на них покладають велику.


Висновки


Отже, якщо говорити про нинішні реалії ринку праці, треба визнати, що він нестабільний, але з позитивною динамікою. Кризові скорочення торкнулися багатьох галузей, традиційно постраждали HR-и, маркетологи, юристи та інші офісні фахівці. Трудова міграція, що була «на паузі» після закриття кордонів, знову активізувалася. А отже, незабаром повернеться й дефіцит фахівців, які користуються попитом у європейських роботодавців. А це, насамперед, робітничі професії.

Однією з причин повернення трудових мігрантів до Європи є фінансова — незважаючи на зростання кількості вакансій, повернення до докризового рівня заробітних плат відбудеться нескоро. Перешкодою є кілька чинників: загальне скорочення ринків, економна поведінка клієнтів, нестабільність ситуації й неготовність роботодавців у мінливі часи інвестувати в зарплату співробітників.

Проте для багатьох криза стала часом не тільки випробування на міцність, а й пошуку нових можливостей. І замість стратегічних проєктів реалізуються тактичні ініціативи, на які раніше не вистачало сил і сміливості., втомившись боятися, деякі роботодавці набирають команди під нові, нехай і невеликі проєкти, вводять нові продукти в лінійку, трансформують асортимент і модернізують бізнес-процеси. І тільки пізніше ми дізнаємося, які амбіційні стартапи зародилися саме в цей нестабільний час.

Оживає й ринок вакансій — вони на джоб-сайтах і в соціальних мережах, у рекомендаціях друзів і в запитах майбутніх керівників. Трохи страшно залишати безпечні гавані нинішніх роботодавців. Але втрачати можливості теж не варто.

Шукаєте роботу? А вона шукає вас!

Хутчіш надсилайте резюме на одну з вакансій в крутих українських та міжнародних компаніях →

Вакансії

Читайте також

Як і навіщо підвищувати власну цінність на ринку праці?

«Щоб вижити в кризу — трансформуйся». 6 правил від Андрія Буренка

Робота в інтернеті: 30 найкращих способів заробітку онлайн

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: