Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Від сомельє до фронтенд-розробниці: як я круто змінила професію

07.07.22 Історії Увійти в ІТ 4 хв читання

Мене звати Катерина Бєганцева, і я Frontend Developer у міжнародній криптовалютній біржі Kyrrex, а до того 8 років працювала сомельє. Непогано «свічнулась», правда? 🙂 У цій статті я хочу розповісти, як мені вдалося так круто змінити кар’єру. Сподіваюсь, мій досвід стане у пригоді тим, хто ще вагається, чи спробувати себе в IT. 

Катерина Бєганцева


Освіту я здобула досить тривіальну для свого часу — за напрямом «Менеджмент організацій». Втім, жодного дня не працювала у цій професії. Натомість ще студенткою я почала підробляти офіціанткою у ресторанах. Там, слухаючи лекції від сомельє про культуру вина, традиції, технології виготовлення напою, захопилася винознавством. Тоді вперше фокус моєї уваги змістився з університетської освіти на додаткову, непрофільну.

Опанувавши хист сомельє, я почала складати винні карти для ресторанів та інших закладів, відкривала винні бутіки, навіть встигла попрацювати на американських круїзних лайнерах. Коли усвідомила, що більшість напрямів як сомельє я вже спробувала, замислилася, що б ще я могла робити. Хотілося, щоб це було щось кардинальне нове і щоб цією справою було не тільки цікаво, але й вигідно займатися. Так роздуми привели мене до рішення спробувати свої сили в розробці.

Цю сферу зазвичай вважають мегаскладною, наче, щоб програмувати, потрібно навчатися цього мало не з дитинства. Мені було цікаво: що ж там такого складного? Я завжди дотримувалася думки, що кожен здатен навчитися будь-чого, наскільки б складно це не давалося на початку. Питання лише в мотивації, витрачених зусиллях та часі.


Мені казали: «Ти вже застара для IT»


І все ж під час переходу в IT я зіткнулася з поширеними стереотипами. Починаючи від того, що «для роботи в IT потрібно закінчити технічний факультет і молитися на математику», до «ти вже застара для IT». Смішно… Мені не раз пропонували обрати щось легше, але я стояла на своєму. Якщо і з вами відбувається подібна історія, вам треба усвідомлювати, що люди можуть перебувати в полоні стереотипів. Головне — щоб у вашій голові їх не було. Тоді ніщо не стане на заваді в процесі опанування нової для вас сфери діяльності.

Проаналізувавши популярні IT-напрями, я обрала бекенд-розробку. Простіше кажучи, це все, що пов’язане з логікою роботи сайту і відбувається поза браузером користувача. Далі знайшла IT-школу, поспілкувалася з куратором, і він умовив мене спочатку спробувати фронтенд, а вже потім з гарною технічною базою братися за бекенд. Фронтенд-розробка полягає в роботі з користувацьким інтерфейсом та функціями, які працюють на стороні клієнта сайту або мобільного застосунку. Тобто це все, що ви бачите і з чим взаємодієте на вебсторінці.

Дослухавшись до поради куратора школи, я пішла на курс Full Stack, який передбачає спочатку вивчення фронтенду, а потім бекенду. Як зараз пам’ятаю: куратор кілька разів перепитував, чи дійсно я розумію, що буде складно і доведеться багато вчитися. Такий челендж зацікавив мене ще більше. Увесь вільний час я присвячувала IT-курсам. Навіть під час перерв на роботі намагалась щось почитувати. 

Врешті через пів року старанного навчання я завершила курс із фронтенду. Потім близько двох місяців пішло на написання коду в команді. Це був наш спільний фінальний проєкт. А ще через пів року після завершення навчання я влаштувалась на свою першу роботу — Junior Frontend Developer в Kyrrex.


Перша робота в IT — криптобіржа


У команду мене порекомендував знайомий з курсів. Ми разом виконували завдання та ділилися варіантами їх вирішення. Одного дня він запропонував мені пройти співбесіду в Kyrrex. А далі — успішне інтерв’ю, випробувальний термін і омріяний офер. Про криптобіржі я, звісно, чула, але ніколи не вдавалася в деталі, як там все влаштовано. Однак це лише підживлювало мою мотивацію познайомитись зі сферою ближче та зануритися в нові технології.

Сьогодні моя роль у команді полягає в тому, щоб втілювати ідеї клієнтів та напрацювання наших фахівців (маркетологів, дизайнерів, розробникiв) та створювати сучасний, зручний і зрозумілий інтерфейс нашого сайту kyrrex.com. У цьому допомагають знання JavaScript, HTML, CSS. Також активно використовую React, Express.js, Headless CMS, Next.js, інколи стикаюся з Vue.js. Продовжую вивчати й практикувати бекенд, зокрема Java, Spring, Hibernate тощо.


Чи знадобиться попередній досвід?


Коли міняєш професію в дорослому житті, безумовно, багато що доводиться вчити з нуля. Однак життєвий та попередній професійний досвід неодмінно стануть у пригоді. Особливо це відчувається в IT-сфері. Мабуть, тут всім навичкам та знанням (навіть нетехнічним) можна знайти застосування. В моєму випадку це були здатність вбирати багато інформації, бути комунікабельною і відчувати такт. Також важливо розуміти, коли варто проявити більше наполегливості та самостійно шукати рішення якоїсь задачі. Це вміння приходить з досвідом. 

А ще мені дуже допомагає наша команда. Усі мої колеги мають величезний досвід і завжди дають слушні поради. Без перебільшення скажу, що командна підтримка — це ключовий момент в адаптації світчера. Коли у команди на всіх рівнях є чіткий план та бажання розвивати продукт та компанію, а ти — мотивований фахівець, тоді всі сторони зацікавлені у твоїй швидкій адаптації та взаємодопомозі. Чітке усвідомлення своєї ролі в команді дає можливість максимально залучитися у внутрішні процеси компанії. А якщо керівництво довіряє новачку нові завдання, які можуть не входити до переліку його навичок, це однозначно мотивує початківця, дозволяє йому відчути відповідальність і впевненість.


Мої поради для світчерів


1. Прийміть зважене рішення. Чітко визначте для себе, чи справді ви готові до змін. Якщо є невпевненість, тоді варто добре все обміркувати. Коли я почала шукати вакансії на позицію Junior Frontend Developer, мені несподівано почало надходити багато пропозицій, пов’язаних зі минулою роботою. При чому, у хороших працедавців з вищою зарплатнею, ніж я отримувала.

Пам’ятайте: на шляху до змін завжди з’являтимуться обставини, які будуть відволікати вас від поставлених цілей. Питання в тому, чи повернетесь ви назад — до старого звичного життя, чи знайдете в собі сили опанувати нові навички та стати професіоналом в іншій сфері.

2. Визначтеся з напрямом. Якщо ви вирішили піти в IT, я б радила вам розібратися, які є популярні напрями — на кого власне є сенс вчитися. Якщо з першого разу вам не піддалась якась мова програмування, це не означає, що потрібно зупинитися. Можливо, варто спробувати іншу. Просто почніть — лише так ви зрозумієте правильність свого вибору. Світ постійно змінюється, з’являються нові професії, старі — диджиталізуються. Якщо не хочете бути девелопером, в IT-сфері є безліч спеціальностей, не пов’язаних безпосередньо з розробкою. Наприклад, Product та Project Manager, IT Recruiter, Business Analyst. Можливо, ваш попередній досвід виявиться тут дуже корисним.

3. Не опускайте руки. У процесі навчання найскладніше — засвоїти великий обсяг інформації за короткий проміжок часу. І тут важливо не опускати руки, дійти хоча б до середини курсу, а далі стане трохи простіше. Мені теж не все давалося легко. У такі моменти підбадьорювала група, з якою я навчалась.

4. Не прагніть ідеальності. Під час виконання перших комерційних замовлень буває важко подолати в собі новачка і не намагатися робити все ідеально. В IT важливіше розібратися в суті завдання, як безпосередньо ваша робота пов’язана з іншими частинами проєкту. Варто намагатися побачити повноцінну картину, а не лише технічні аспекти свого напрямку. І звичайно ж, ніколи не боятися ставити питання замовнику.

Я розповіла вам свою історію, бо впевнена: якщо люди читатимуть про успішних світчерів, то наша IT-сфера дедалі більше поповнюватиметься чудовими спеціалістами з найрізноманітнішим досвідом. І всі ми зможемо створювати інноваційні продукти та прославляти українських IT-фахівців на весь світ. Тож будьте впевнені у своїх силах, якщо вирішили кардинально змінити своє професійне життя. Проявляйте наполегливість та майте чітку мету — і неодмінно досягнете бажаного.

Шукаємо неймовірні кар’єрні історії!

Нас цікавлять ваші професійні повороти, незвичайні випадки й унікальний кар‘єрний досвід. Усе, що навчатиме та надихатиме інших. Якщо бажаєте поділитися — заповніть, будь ласка, коротку форму за посиланням.

Потрібна робота?

У нас на сайті багато вакансій від крутих компаній в Україні та за кордоном 👉

Вакансії

Читайте інші історії світчерів

Щоб перейти в IT, необов’язково починати з нуля: історія Ольги Шалолашвілі

Стартувати в IT в 35: як шахи, танці та дитина привели мене в тестинг

З міліції та спорту — в геймдев: як тренер став розробником ігор

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: