Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Сповідь світчерки, або Як освоїти 5 спеціальностей до 33 років

25.02.21 Історії 7 хв читання

Ми продовжуємо ділитися кар’єрними історіями наших читачів. І сьогодні представляємо розповідь Вікторії Скічко, яка змінила п’ять спеціальностей, перш ніж знайшла «свою». Як гадаєте — хоч одна з них відповідала освіті, яку отримала наша героїня?

До речі, Вікторія стала однією з героїнь книжки про кар’єру, яку написали засновниця й СЕО Happy Monday Анна Мазур та редакторка Настя Пасенко — про те, як розібратися в собі, розвиватися кар’єрно та почуватися щасливішими в роботі 👇

mazur
«Кар’єра без драм і травм»
— Анна Мазур, Настя Пасенко


Освіта: дві «вишки» та магістратура в Лондоні


У 18 років ми зазвичай нічого толком про себе не знаємо, тому, як я часто кажу, вступаємо на «улюблений факультет своїх батьків». У моєму випадку — на «фінанси й банківську справу».

Спочатку я хотіла вступати в ін’яз, але мама правильно підмітила, що мова — це не професія, а лише відмінне доповнення до якоїсь спеціалізації. Тому на сімейній раді ми вирішили, що я піду на банківську справу, а на 3 курсі почну здобувати другу вищу в тому ж виші на факультеті іноземних мов (вивчати англійську та німецьку).

У ті часи мій день виглядав так: 8:30 — курси німецької в Гете-Інституті, вдень — перша «вишка», ввечері — друга «вишка». І в такому режимі два роки.

А далі була магістратура в Лондоні за спеціальністю «фінанси й інвестиції». Рішення навчатися там було одним із найважливіших у моєму житті. За ці півтора року я не тільки отримала чудову освіту, а й прокачала англійську та навчилася жити самостійно в іншій країні.

Думаю, навчання за кордоном багато в чому допомогло мені стати тою, ким я є зараз.


1. Менеджер зі зв’язків із громадськістю в держструктурі


І ось моя перша робота. Абсолютно несподівано для мене — у держструктурі, у Комітеті лісового господарства України. Мене зацікавив напрям — зв’язки з громадськістю та міжнародними організаціями. У комітеті шукали людину, яка змогла б контактувати з іноземними партнерами. І тут мені вперше стала у пригоді моя англійська мова.

Про роботу. У той період я багато спілкувалася з колегами з дружніх міністерств і департаментів різних країн, починаючи від Фінляндії й закінчуючи США. А ще у парі з колегою переклала книгу про ведення лісового господарства з англійської на українську.

Про причини зміни роботи. У цілому, досвід дуже цікавий, але зарплати в держсекторі не найбільші. Тому через півтора року я вирішила все ж піти працювати за спеціальністю — у банк.


2. Економіст у банку


Привіт, банківська справа й робота у валютному відділі. Цифри, цифри, договори, мільйон туди та не туди… 

Про роботу. А взагалі, мені дуже пощастило з напрямом. Валютний відділ у банку — це не пряме спілкування з клієнтами, а переговори зі співробітниками інших банків, у тому числі міжнародних, як CitiBank, Deutsche Bank, Bank of America. Вийшло не тільки потренуватися в листуванні й переговорах англійською мовою, а і трохи розібратися в культурних особливостях спілкування з колегами з інших країн.

Про розвиток у професії. Не можу сказати, що у фінансах я намагалася якось розвиватися. По-перше, тоді концепція life-time learning ще не стала популярною, по-друге, у тому віці я ще не усвідомлювала, що в кожній професії потрібно додатково вчитися і прокачувати навички. Та й у банку багато що опановуєш прямо на робочому місці.

Про причини зміни роботи. Змінивши три банки, я зрозуміла, що мені нудно. І що справа не в місці роботи, а в самій роботі. Вмію, розумію, можу, але не хочу. Мені потрібні були виклики, несподівані завдання, різноманітність і креатив. Тут же була тільки рутина.

Та й головний бухгалтер, який кричить матом на весь опенспейс, мені теж не зайшов.

Остаточно переконавшись, що фінанси — це не моє, я звільнилася в нікуди. Але буквально через тиждень мені підвернулася пропозиція від знайомого — він шукав людину з доброю англійською для ведення переговорів із клієнтами. Пізніше підтягнулися обов’язки піарника, SMM-ника й робота із сайтом.


3. PR-фахівець в агентстві


Будьте обережні у своїх бажаннях. Якщо вам нудно на роботі, переходьте в піар — там завжди весело й «на вчора». У цій професії я розвивалася близько шести років.

Про роботу. Перше місце роботи в піарі — Клуб готельєрів та рестораторів Hoteliero. Клієнти — CEO готелів та ресторанів по всій Україні, багато з них — експати, так що потрібно було спілкуватися і вести переговори англійською.

Під час роботи в клубі я почала долучатися до піару й копірайтингу. Серед моїх обов’язків було: писати тексти на сайт і в соцмережі, спілкуватися з журналістами, організовувати івенти, курувати спікерів. Знань не вистачало, тому я вирішила пройти базовий курс з піару в Be First Marketing school. Це дало змогу заглибитися в інструменти й вивчити матчастину.

Далі були два піар-агентства: Newsfront PR Agency і Be—it. Я довго вагалася, чи відправляти резюме на вакансію в першому агентстві, оскільки в описі пропозиції було зазначено — працювати потрібно буде з IT-компаніями. Думала: де я й де IT? Але в підсумку все ж таки зважилася й понад два роки працювала з такими клієнтами як Microsoft і Ericsson.

У другому агентстві серед моїх клієнтів також були IT-компанії, але пізніше додалися ще інші. Окрім того, я брала участь в B2C-кампаніях (для користувачів й споживачів) і навіть організувала один благодійний забіг.

Порада: не бійтеся виходити у професії за рамки своєї спеціалізації — це розширює кругозір, досвід і мережу контактів.

Про розвиток у професії. Агентства хороші тим, що в них ви здобуваєте дуже концентрований досвід у режимі «рік за два», це круто саме на старті кар’єри.

Не давала розслабитися й сама сфера. У піарі всі тренди змінюються швидко, й у вас просто немає можливості не вчитися й не дізнаватися нове.

Під час роботи в останньому агентстві я також пройшла навчання в Київській академії медіамистецтв на курсі з маркетингу «Стратегії». Це дозволило краще зрозуміти поведінку й мотиви споживача, більше дізнатися про світ реклами, а також попрацювати в команді дуже креативних людей. З деякими спілкуюся дотепер.

Про причини зміни роботи. У піар-агентстві багато креативу, творчості та несподіваних завдань. На старті кар’єри мене це драйвило. Але потім я задумалася про піар на боці компанії. За словами старожилів, там тепліше і спокійніше.


4. Спеціаліст із внутрішніх комунікацій у компанії


Цього разу зміна  напряму — справа випадку :). Я проходила співбесіду на піарника, а мені запропонували посаду у внутрішніх комунікаціях.

Про роботу. Внутрішні комунікації і Employer branding — це дуже молоді професії не тільки в Україні, але й у світі. Яскраві корпоративи, швидкий, але не божевільний ритм, круті люди. Якщо в піарі ви не до кінця розумієте, хто прочитає ваше повідомлення, то внутрішні комунікації дають змогу бути ближче до своєї цільової аудиторії.

світчер - змінити спеціальність; 
свитчер - сменить специальность
Із особистого архіву Вікторії Скічко


Про розвиток у професії. В Україні в цій сфері є маленьке, але дуже дружне ком’юніті. Колеги активно діляться знаннями й досвідом. Наприклад, дуже рекомендую курс Каті Дробот в Projector. Я й сама провела кілька вебінарів і лекцій, консультувала деяких колег, завдяки чому бачила практики інших компаній. Це дозволило ще краще розібратися в професії.

Про причини зміни роботи. Я з нуля налагодила внутрішні комунікації в компанії, усе йшло по накатаній, і я зрозуміла, що мені знову не вистачає викликів. У лютому 2020 року я вирішила піти в саббатікал на пів року, щоби відпочити, підучитися, набратися сил і увірватися в нову роботу.

На шостому місяці відпочинку я отримала пропозицію роботи і на чотири місяці включилася в команду Employer Brand в одному з українських банків. Там швидко вирішила, що мені не вистачає глобальності й англійської в щоденному спілкуванні, які були на попередньому місці роботи. І вирішила повернутися в колишню компанію, але на нову роль.


5. Знову піар, але вже глобальний


2021 рік став стартом у моїй новій-старій компанії GMS, де я три роки працювала у внутрішніх комунікаціях. Тепер я займаюся тут зовнішніми комунікаціями й глобальним піаром.

І хоч спочатку в моїй кар’єрі багато що вирішував випадок, він все-таки привів мене туди, де я відчуваю себе на своєму місці. Зараз я чітко розумію, що комунікації — це моє. Мені подобаються щоденний драйв і багатозадачність. І я хочу працювати й розвиватися в цьому напрямі, глибше вивчити маркетинг, прокачати знання глобального і продуктового піару. І міняти професію, принаймні радикально, більше не планую :).


Чому міняти професію або спеціальність — корисно


Я раджу кожному хоча б раз у житті поміняти професію або спеціалізацію. Й ось чому:

  1. Люди. Працюючи в різних сферах і компаніях, ви зустрічаєте дуже цікавих людей, які роблять ваше життя яскравішим, привносять у нього новий досвід. Наприклад, один із колег на держслужбі підсадив мене на велопоходи й по суті ввів у світ туризму.
  2. Досвід. Участь у різноманітних проєктах допомагає набратися досвіду й нічому не дивуватися: «Тю, у мене це вже 10 раз було».
  3. Нетворкінг. Велика мережа контактів дає змогу розв’язати будь-яке питання. Крім того, у вас не буде проблем із працевлаштуванням — вас завжди кудись будуть рекомендувати. Погодьтеся, приємніше, коли є вибір і не чіпляєшся за єдину можливість.
  4. Так просто цікавіше жити. У вас постійно відбувається щось нове.


Кілька порад тим, хто боїться кар’єрних змін

  1. Розвивайте навички, які вам знадобляться в будь-якій професії. Англійська, презентаційні скіли, вміння налагоджувати зв’язки з людьми, швидко вчитися й аналізувати інформацію, особливості change management, тощо. Роботодавці часто готові взяти слабшого по хард скілах спеціаліста за умови, що його м’які навички на високому рівні.
  2. Оточіть себе людьми, які у вас вірять і будь-яку вашу авантюру (скажімо, змінити фінанси на піар) приймуть зі словами: «О, круто! Давай! Як тобі в цьому допомогти?».
  3. Запитуйте. Одним із моїх перших проєктів у піарі була робота з посольством США. Я прийшла до менеджера і сказала: «Я зараз поставлю купу дурних питань, вибачте». На що отримала геніальну відповідь: «Краще ставити багато питань, ніж факапити проєкт».
  4. Накопичте фінансову подушку на рік-два й пірнайте в нову сферу.

І не бійтеся помилитися. Як показав мій досвід, пробуючи себе в різних сферах, ви швидше намацаєте свою.

Шукаємо неймовірні кар’єрні історії! 

Нас цікавлять ваші професійні повороти, незвичайні випадки й унікальний кар‘єрний досвід. Усе, що навчатиме та надихатиме інших. Якщо бажаєте поділитися — заповніть, будь ласка, коротку форму за посиланням.

Шукаєте роботу?

Шукайте у нас, адже на нашому сайті багато крутих вакансій для фахівців різних професій.

Вакансії


Більше кар’єрних історій від наших читачів


Хірург і трохи веброзробник: як лікар почав фрилансити на карантині

Як я зробила 50 тестових завдань за пів року і знайшла себе

Як я опанувала нову професію з нуля та знайшла роботу в топовій креативній агенції

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.