Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Як джунам без досвіду потрапити в ІТ: радять розробник та тестувальник із команди NIX

25.10.23 Увійти в ІТ PR 12 хв читання

Початківцям добре знайома ситуація: досвіду в ІТ ще бракує, тому й омріяну роботу знайти складно. Але навіть за таких умов це реально, якщо правильно готуватись до співбесід. На що звернути увагу джунам та як збільшити свої шанси отримати оффер, діляться фахівці ІТ-команди NIX — QA Automation Lead Сергій Могилевський та Lead Software Engineer Євген Бодня.

QA Automation Lead із команди NIX Сергій Могилевський
Сергій Могилевський
Lead Software Engineer із команди NIX Євген Бодня
Євген Бодня


Що обов’язково треба знати початківцю


Теорію

Часто початківці вважають, що їх оцінюватимуть за навичками, тому теорію знати необов’язково. Така позиція суттєво ускладнює пошук першої роботи. Знання теорії демонструє не лише рівень вашої підготовки, але й бажання розвиватись далі. 

Сергій Могилевський: «Джунам для роботи достатньо знати приблизно 20% усієї теорії за обраним напрямом, але на співбесіді у вас запитають усі 100%. Перші місяці будуть складатись із рутинних завдань, як-от написання чеклістів, пошук багів, відвідування проєктних зустрічей. Для цього треба розуміти базові підходи до тестування та розробки, а також принципи складання тестової документації. На співбесіді будьте готові розказати про стратегії тестування (які ви будете обирати ще нескоро) чи різні методології розробки (на початку будете використовувати якусь одну).

Самостійно перевірити рівень своїх знань легко. Загугліть: “Питання на співбесідах для тестувальників/розробників”. Ви побачите, що потрібно довчити».


Англійську мову

В ідеалі спочатку вивчити англійську мову (до рівня Intermediate та вище), а потім розсилати резюме. Особливо якщо ви придивляєтесь до аутсорсингових ІТ-компаній. Вам необхідно буде читати іноземною мовою технічну і проєктну документацію, розуміти терміни. Без цього знання ваші кар’єрні перспективи обмежені. Є ймовірність, що вам запропонують оффер, але за умови посиленого вивчення англійської.

Євген Бодня: «Зазвичай кандидатам без досвіду в ІТ треба довчити технічні терміни. Свого часу я додатково проходив курс The Pronunciation of American English від університету Каліфорнії, щоби більш впевнено розмовляти англійською (особливо з носіями мови)».

Сергій Могилевський: «Готуйтесь до співбесіди англійською. Потренуйтесь розповідати про себе та свої навички. Поширена практика, коли кандидату дають змогу задати тему для спілкування. Це може бути що завгодно — подорожі, спорт, проблеми екології чи освіти. Раджу перед співбесідою подивитись англомовні відео. Так вам буде простіше висловлювати свої думки, бо дещо точно запам’ятається після перегляду».


Що підвищить шанси на успіх


Не тільки креативних спеціалістів оцінюють по портфоліо. Технічним фахівцям теж не завадить продемонструвати свої напрацювання. Покажіть приклад вашого коду на технічному етапі співбесіди. Це дасть змогу більш цілісно оцінити вас як фахівця.

Зокрема, допоможе зрозуміти, чи вмієте ви писати код читабельно, чи не пропускаєте рядки, не ставите зайві пробіли. Ці деталі впливають на легкість читання коду та роботи з ним. 

Розробники й тестувальники можуть потренуватись у написанні коду, розв’язуючи задачі на вказаних нижче ресурсах. Тестувальникам лише варто обрати найменший рівень складності.

  • LeetCode та Codewars. Тут ви можете обрати мову програмування, рівень складності задач, а свої результати порівняти з відповідями інших учасників спільноти.
  • freeCodeCamp. Навчальна платформа містить курси для ІТ-фахівців. Є чимало завдань із програмування.

Євген Бодня: «Курси для розробників чи тестувальників завершуються фінальними проєктами. Це чудове поєднання: “підтягнути” знання, додати сертифікат (якщо є) до резюме, а проєкт — до портфоліо.

Також можна взятися за pet-проєкт — такий, що ви самі для себе вигадали для “прокачки” навичок. Це може бути вебсайт, мобільний застосунок, чат-бот, гра, блог. Для початківців чудовою ідеєю стане створення застосунку “To do list”. А щоб завдання не здавалося надто простим, програму можна удосконалити. Наприклад, додайте функції фільтрації завдань, сортування їх за певним параметром, пошуку записів, коментування та закріплення угорі списку. 

На своїх перших співбесідах я показував дипломний проєкт та кілька робіт, які виконував в університеті. Це були платформа для фахівців зі сфери маркетингу в соцмережах, сайт піцерії та інтернет-магазин меблів».

Сергій Могилевський: «Тестувальникам круто мати у своєму портфоліо тестову документацію власного авторства. Наприклад, тест-план — документ, що описує весь обсяг робіт із тестування. В інтернеті є багато прикладів, але не піддавайтесь спокусі скопіювати готовий зразок. Пам’ятайте: ваше завдання перевірятимуть досвідчені фахівці. Краще зробити з помилками, зате самостійно.

Також добре мати власний pet-проєкт, це покаже вас як мотивованого кандидата. Наприклад, коли я починав свій шлях як Automation QA та взявся за вивчення програмування, то створив сайт з улюбленою музикою моєї дівчини (нині — дружини). Дев’ять років тому це було актуально. Але актуальність теми вашого проєкту — необов’язкова умова. Зробіть те, що подобається. Тоді буде більше бажання працювати над завданням, з’явиться мотивація удосконалювати результат. Цікавитеся автомобілями? Створіть ресурс, на якому зручно викладіть інформацію та фото ваших улюблених моделей. А потім підійдіть до цього продукту з погляду тестувальника, а саме: перевірте, як працюють кнопки, посилання, форми, навігація, виміряйте швидкість завантаження сторінок тощо».


Які soft skills варто прокачати


В сучасних компаніях особисті якості людини цінують не менше, аніж технічні навички.  Тому з двох джунів перевагу нададуть людині з «прокаченими» софт скілами. Зокрема, в кандидатах завжди цінують:

  • Мотивацію. Працівник може залишатись тривалий час ефективним, якщо зацікавлений надалі розвиватись у своєму напрямі.
  • Готовність до постійного навчання. Це має бути безперервний процес, адже ринок ІТ постійно змінюється. 
  • Комунікабельність. Вміти чітко й доступно висловлювати свої ідеї, взаємодіяти з клієнтами, колегами та іншими зацікавленими сторонами.
  • Уміння сприймати критику. Щоб запропонувати клієнту кращий результат, потрібно вміти дослухатись до різних точок зору. Не опускати руки після негативних відгуків та робити висновки.
  • Здатність творчо підійти до розв’язання завдання. Пропонувати нові підходи й рішення. Робити не лише так, як написано в технічному завданні, а й придумати, як удосконалити проєкт. 


Що може завадити отримати роботу


1. Розчарування після невдалих спроб. Якщо вам уже відмовили в кількох компаніях, це не привід думати, що ви ніколи не влаштуєтесь на бажану позицію. Продовжуйте готуватись та надсилайте резюме туди, де хотіли б отримати досвід.

Євген Бодня: «Витрачати час на підготовку, щоби потім вам відмовили після співбесіди, — прикро. Та з кожною такою невдачею ви будете більш підготовленими до наступного інтерв’ю. Адже ви здобули новий досвід, дізналися, що потрібно довчити, які типові запитання ставлять рекрутери…
Часто початківці припускаються типових помилок, як-от не знають нічого про компанію, не ставлять навзаєм свої запитання, не розуміють, яку заробітну плату хочуть отримати та чому їх зацікавила ІТ-сфера. Усе це свідчить про непідготовленість кандидатів. Готуйтеся, не опускайте руки — і ви отримаєте свій оффер».

2. «Роздуте» резюме. Не копіюйте навички інших фахівців із шаблонів, які знайшли в інтернеті. Якщо не знаєте якісь технології, не вказуйте їх. 

Сергій Могилевський: «Коли я бачу в резюме початківця знання 3–4 мов програмування, одразу розумію, що людина всіма ними не володіє. Це логічно, бо без досвіду складно отримати ці знання. Не потрібно дописувати нічого зайвого, щоб завищені очікування не зіграли проти вас.

Новачкам достатньо знань 1–2 мов, як-от Python та Java. Потім можна братися за будь-яку іншу. На вивчення піде менше часу, адже більшість мов створені за одним лекалом».

3. Нещирість. Не намагайтесь видавати себе за того, ким ви не є. Наприклад, щоб збільшити довіру до себе, «приписувати» собі хобі, стажування, заняття з ментором та волонтерську роботу, чого насправді у вашому житті ніколи не було. Кілька уточнювальних запитань на співбесіді видадуть вашу невпевненість. А це вже знизить довіру до вас.

4. Невміння себе презентувати. Будьте готові розказати про себе. Потренуйтесь перед співбесідою — занотуйте кілька речень у блокнот чи в електронному форматі. Переконайтесь, що записали не лише професійні навички, а й те, чим захоплюєтесь поза роботою. Якщо сумніваєтесь, чи розповідати про такі свої хобі як сноубординг, танці, кулінарія чи бокс — кажіть 🙂 Рекрутеру це дає розуміння, що ваш кругозір не обмежується лише професією. Ви цікавитесь ще чимось — а значить, постійно вивчаєте щось нове. Це важлива навичка для айтівців. Хобі також покажуть, що ви зможете тримати баланс між роботою та особистим часом, а отже будете менш схильні до вигорання.

Євген Бодня: «Айтівці працюють у командах заради спільного результату. Тому на співбесідах оцінюються їхні навички комунікувати та висловлювати думки. Зверніть увагу на свій тон, жестикулювання. Навіть одяг має значення. ІТ, звісно, не передбачає ділових костюмів, але і пляжний стиль буде недоречним».

5. Не визначились із напрямом. Недостатньо вивчити мову програмування. Наприклад, якщо ви знаєте Java, Python або JavaScript, то можете стати й розробником, і Automation QA Engineer. Знання JavaScript відкриває вам дорогу як у Frontend, так і в Backend-розробку. Подумайте, вам цікавіше розбиратись із серверною частиною чи відповідати за візуал сайту? Якщо не можете дати чітку відповідь, значить, ще недостатньо дослідили ринок технологій та не до кінця усвідомлюєте своє місце в цій сфері.

6. Надто буквальне сприйняття вимог до вакансії. Наприклад, в описі вакансії вказано, що кандидат повинен мати понад рік досвіду, а у вас ще немає стільки. Але ви вже знаєте понад 50% із того, що зазначено у вимогах. Не чекайте збігу у 100%. Зазвичай у вакансіях вимоги завищують. На співбесіді зможете обговорити це питання. Цілком ймовірно, що ваші навички будуть важливішими за цю умову. 

Не використовуєте якусь технологію, якої вимагає робота на певній позиції? Скажіть про це. Натомість можете підкреслити свої сильні сторони. Це може бути наявність профільних сертифікатів, наприклад, для тестувальників це ISTQB, вільне володіння англійською мовою чи наявність портфоліо. 


Як зробити пошук роботи менш стресовим

Якщо відкрити безліч вкладок із пропозиціями, «нахапатись» тестових завдань і забути про сон, готуючись до співбесід — хвилювань менше не стане. Спробуйте організувати процес пошуку роботи. Для початку створіть документ, в якому будете прописувати свої цілі та кроки. Зазначте, що вважаєте необхідним для отримання офферу. Додайте колонки з назвами компаній, статусом вашого резюме (надіслано, маєте запрошення на співбесіду, уже отримали відмову й дізналися, чому, що радять покращити). Нотуйте результати співбесід. Так ви будете бачити свій прогрес у пошуку роботи. 

Кандидати часто надсилають повторно резюме в одні й ті самі компанії, бо могли забути про це. Поширена ситуація, коли пошукач під час розмови з рекрутером не пам’ятає, які саме були тестові завдання чи про що говорили на першому етапі відбору. Системний підхід з нотатками всіх етапів вбереже вас від подібних незручних ситуацій. 

Не налаштовуйте себе на невдачі. Водночас будьте готові до відмов. Завжди просіть у рекрутерів зворотний зв’язок щодо вашого резюме, тестового завдання та співбесіди. Так ви матимете розуміння, наскільки відповідаєте вимогам ринку, яких знань та навичок вам бракує. Не факт, що кожна компанія надасть фідбек, але спробувати варто. Отримавши відмову, у відповідь на лист поясніть, що вам важливо дізнатись причини відмови, щоби провести роботу над помилками, підготуватися та спробувати свої сили у відборі пізніше.


Корисні ресурси для самостійного навчання


Круто, коли у вас за плечима є технічна освіта з університету чи ІТ-курси, але ви продовжуєте навчатись самотужки. Фахівців, які отримали оффер, це теж стосується. ІТ-сфера динамічна, і в ній постійно з’являються нові технології, підходи, рішення. Важливо бути в курсі трендів, які часто спрощують і пришвидшують роботу. З кожним наступним проєктом може змінюватись їхня специфіка. Це знов вимагатиме від вас опанування нових знань. Зробіть навчання своєю звичкою на початку кар’єри. І тоді зможете безперервно зростати у своїй професії.


Навчання для розробників

  • Matt Pocock. Навчальні матеріали та поради з TypeScript.
  • Decoded Frontend. Відеоуроки з Angular та розробки вебсайтів.
  • Monsterlessons Academy. Підійде новачкам, які вивчають фронтенд-розробку (особливо на JavaScript).
  • Angular. Навчальні матеріали, новини для тих, хто вивчає Angular.
  • Kevin Powell. Уроки CSS/SCSS для початківців.
  • ng-conf. Мітапи, вебінари, конференції з Angular.
  • NG-DE Conference. Теж Angular-конференції.
  • Zoref Code. Матеріали про Angular, RxJS, JavaScript.
  • Rainer Hahnekamp. Про Angular Cypress (Е2Е тести), NgRx tips.
  • Steve (Builder.io). Лайфхаки для тих, хто працює з JavaScript, CSS, React JS.
  • Programming with Mosh. Доступно про React JS, Angular, JavaScript.


Навчання для тестувальників


Вивчення англійської

Курси:

  • Coursera. Курси від топових університетів світу. 
  • Udemy. Курси від спеціалістів за доступними цінами (приблизно від $15) або безкоштовні.
  • Campster. Гейміфікована онлайн-платформа для навчання. Містить безплатні курси для українців.
  • Simpler. Мобільний застосунок, доступний на iOS та Android.

Відеоподкасти, щоб вчитися сприймати англійську на слух:

Шукаєте роботу в IT?

У нас на сайті є чимало вакансій для ІТ-спеціалістів в крутих українських та міжнародних компаніях👉

Вакансії

Читайте також

Як початківцям в ІТ впоратись із першими співбесідами

Програмування чи тестування? Що вибрати початківцю в ІТ

«На перші ІТ-курси я пішла у 12 років»: як школярка почала кар’єру тестувальниці

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.