Нині розв’язання соціальних проблем потребує інноваційних методів та рішень. Одне з них — соціальне підприємництво, тобто бізнес, спрямований не лише на отримання прибутку, а й на розв’язання певної соціальної проблеми. Соціальні підприємці — ключ до покращення світу, вважають в Українській соціальній академії. Але запорукою їхнього успіху є своєчасне навчання й підтримка.
Навчання для соцпідприємців: навіщо й де
Українська соціальна академія — це платформа інновацій у соціальній сфері, де розвивають сучасну європейську освіту з соціального підприємництва. Тут не просто надихають людей на соціальні зміни в бізнесі, а й навчають, як це робити правильно. Це відбувається, зокрема, завдяки продуманим навчальним програмам та менторам, які підтримують академівців і діляться з ними своїм бізнес-досвідом.
Програми академії розраховані на всіх, незалежно від попереднього досвіду в соціальному бізнесі. Тобто пройти навчання можуть як підприємці з досвідом, так і ті, хто тільки планує власну справу — кожна програма закриває індивідуальні прогалини всіх охочих розвиватися у цій сфері.
- Для тих, хто поки не має ідеї соціального бізнесу, але дуже хоче його створити, є Преакселератор соціального підприємництва — онлайн-програма з розвитку бізнес-ідей. Вона також розрахована на тих, хто має ідею, але не знає, з чого почати її реалізацію, або, можливо, вже пробував, але нічого не вийшло.
- Для тих, хто вже відкрив свою справу, проте хоче масштабувати її та вдосконалити власний продукт, є Акселератор соціального підприємництва — програма інтенсивного розвитку, яка допоможе соціальним підприємцям прокачати свій бізнес.
- Для керівників громадських та благодійних організацій, які прагнуть налагодити роботу своїх організацій за принципами дієвих бізнес-процесів, є програма з організаційного розвитку та соціального підприємництва «Менеджмент соціальних інновацій».
- Є навіть програма розвитку управлінських здібностей для священників «Пасторальний менеджмент» та програма організаційного розвитку організацій громадянського суспільства «PORADA».
За 6 років роботи кількість випускників Української соціальної академії перевищила 9 тисяч. Понад 78% і досі працюють над власними соціальними підприємствами, а близько 8% випускників запустили нові. Ми зібрали кілька історій, щоб показати, як навчання в Українській соціальній академії вплинуло на роботу соціальних підприємців.
Анна Іванічева
Анна Іванічева зі Львова відкрила соціальне підприємство «Майстерня мрії» — це центр денного перебування для молоді з ментальними порушеннями. Хлопці та дівчата, які мають аутизм, синдром Дауна чи різні порушення когнітивного розвитку, проводять разом час і з асистентами та волонтерами навчаються побутових навичок, займаються творчістю, відвідують екскурсії та проводять власні заходи.
А ще тут виготовляють натуральний чай, прибуток з якого йде на розвиток «Майстерні».
Під час карантину Анна усвідомила, що припускається в бізнесі помилок, які стримують його розвиток. Тож вона вирішила заповнити цю прогалину і пройти навчання в Акселераторі соціального підприємництва. Там вона розробила нову бізнес-модель, прописала стратегію масштабування підприємства, структурувала робочі процеси. А також отримала фінансову підтримку, завдяки якій придбала обладнання для пакування чаю.
Ольга Брайченко
Ольга — випускниця Преакселератора соціального підприємництва. Через емоційне вигорання після двох років волонтерства її та її родини у військовому госпіталі в Дніпрі Ольга вирішила віднайти джерело натхнення. Так з’явилася студія живопису та гончарства, яка пізніше перетворилась на інклюзивну студію творчості для дітей «Clever Kids».
Діти, які мають будь-які розлади аутичного спектру, та діти з інвалідністю займаються в студії безкоштовно, для інших заняття платні. Студія працює вже понад два роки, і в середньому за рік її відвідують приблизно 4500 учнів.
Під час навчання в Українській соціальній академії Ольга розробила стратегію масштабування та створення нових студій, а завдяки фінансовій підтримці закупила обладнання для занять з гончарства. «Академія та навчання в ній перетворились для мене на справжній нетворкінг, адже кожен з етапів програми приніс у життя неймовірних людей, цікаві знайомства та корисні зв’язки. З’явилась ще більша мотивація продовжувати своє діло та розвиватися!», — ділиться Ольга.
Ольга Попова
Юристка Ольга з Івано-Франківська вже давно займається громадською діяльністю. Коли Ользі захотілось урізноманітнити дозвілля старшого сина, вона створила проєкт для дітей-підлітків, де їх навчатимуть лідерських навичок, тайм-менеджменту, а також запрошуватимуть до діючих бізнесів, аби вони могли навчитись того, як відкрити власну справу.
Також Ольга помітила, що в її регіоні є проблеми з працевлаштуванням для жінок, і створила проєкт, який допомагатиме жінкам і підліткам заробляти на власних навичках. «Наприклад, є молода дівчина, яка добре розуміється на маркетингу, а є жінки, які збирають карпатські чаї. Ми знайомимо їх, вчимо, як відкрити бізнес, даємо стимул, щоб вони разом могли відкрити свою справу і почати заробляти» — ділиться Ольга. У майбутньому команда проєкту планує створити платформу, де випускники могли б продавати свою продукцію та послуги.
Завдяки навчанню в Українській соціальній академії Ольга змогла змінити свій проєкт, адже спочатку він планувався виключно як благодійна ініціатива. В Академії Ольга зрозуміла, що до нього можна додати й комерційну складову — платформу для продажу товарів і послуг випускників, де можна буде отримувати комісію для фінансування діяльності організації.
В Українській соціальній академії вірять, що соціальне підприємництво має потенціал для розвитку як всередині країни, так і на міжнародному рівні. Але для формування потужної екосистеми соціальних підприємців мають існувати професійні навчальні програми та освітні провайдери, які зможуть цю екосистему розвивати.
Михайло Мельник
Співзасновник Української соціальної академії
«Ми підтримуємо не стільки ідею соціального проєкту, скільки людей, здатних її втілити. Тому ми відкриті до об’єднань і співпраці, заснованих на спільних цінностях, принципах і смислах. Ми готові разом створювати цінність для людей, які потребують системних змін».
Шукаєте роботу?
У нас на сайті багато вакансій на будь-який смак для фахівців різних професій 👉
ВакансіїЧитайте також
3 історії про те, як заробляти й приносити корить суспільству
«Не можу волонтерити, в мене робота…» Як поєднати кар’єру й допомогу іншим?
«Там взагалі платять?», або 5 міфів про роботу в благодійності
Дякуємо!
Тепер редактори знають.