Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Чому довго працювати на одному місці — шкідливо для вашої кар’єри

31.07.24 Кар'єра 4 хв читання

Чи варто надовго пов’язувати свою кар’єру з одним роботодавцем, чи це тільки гальмує ваш розвиток? У плюсах і мінусах зміни роботи розбирається Домініка Іванова-Бекар, HR-експертка й засновниця HR-агенції Bekar Consulting.

Домініка Іванова-Бекар HR-експертка й засновниця HR-агенції Bekar Consulting
Домініка Іванова-Бекар


Які плюси тривалої роботи на одному місці?

  • Глибоке розуміння компанії, її організаційної структури, корпоративної культури та процесів. Це дозволяє швидко орієнтуватися в будь-якій ситуації та розв’язувати робочі питання.
  • Стабільність і відчуття безпеки. Налагоджені процеси, зрозумілі правила та виправдані очікування дають упевненість у завтрашньому дні. До того ж деякі компанії пропонують пільги й різноманітні бонуси відповідно до стажу роботи.  
  • Навчання й розвиток у рамках компанії. HR-відділи часто ініціюють розробку програм індивідуального розвитку та формують плани навчання для команд у межах обраної стратегії розвитку компанії. 
  • Колектив, перевірений часом, дедлайнами та корпоративами. Колеги, які стали друзями, та доброзичливий внутрішній клімат часто є вирішальними аргументами на користь продовження співпраці з компанією.
  • Відчуття власного внеску в загальну справу. Якщо місія та цінності компанії збігаються з вашими, робота надає сенс. Особливо це стосується благодійних організацій і фондів.

На перший погляд, усе має дуже привабливий вигляд, але є й зворотний бік медалі.


Як щодо мінусів такої роботи?

  • Рівень заробітної плати. Переважна більшість тих, хто довго працює на одному місці, має середню по ринку заробітну плату, а в деяких випадках навіть меншу. 
  • Упереджене ставлення з боку потенційних роботодавців. Компанії вважають, що фахівцям, які довго працювали в одній компанії, бракує гнучкості, а також — що вони складніше адаптуються до нової роботи та корпоративної культури. 
  • Застарілість та/або обмеженість знань, інструментів чи технологічного стека. У більшості випадків така ситуація складається не тому, що людина свідомо обмежує свій розвиток на робочому місці, а тому, що в компанії не має такої потреби.
  • Якщо компанія невелика, то вакансії на керівні посади з’являтимуться нечасто, а тому буває, що омріяне підвищення треба чекати роками.
  • Дезорієнтація на ринку праці. Фахівці, що довго працювали на одному місці, зазвичай не мають об’єктивного розуміння власної цінності, втрачають навички пошуку роботи та самопрезентації, не розуміють, скільки коштують їхні знання та скіли на ринку. 
  • Тривала робота на одній посаді з часом може сформувати хибне відчуття комфорту: працівник користується повагою та лояльністю керівництва, і це його заспокоює. Але незамінних працівників не буває. З часом минулі заслуги забуваються, лояльність зникає. Я неодноразово спостерігала, як вчорашніх корпоративних героїв звільняли, і часом це було дуже неочікувано для них самих. 


Скільки треба працювати на одному місці? 


Чітко визначеної норми не існує. Можна лише сказати, що зараз нормою є неодноразова зміна роботи протягом кар’єри, на відміну від майже довічного найму, який ще 30 років тому вважався звичною справою. 

Оптимальний період роботи на одному місці складає орієнтовно 3 роки, це достатній час для того, щоб підтвердити свої компетенції, показати результати та здобути певні досягнення. Для C-level позицій (топменеджменту) цей період складає 4-5 років, бо тут вплив і результати роботи оцінюються в більш довгостроковій перспективі. 

Чим корисна зміна роботи?

  • Розкриває ваш потенціал та дає нові можливості як вертикального, так і горизонтального розвитку, що в підсумку сприяє кращій самореалізації. 
  • Розширює професійний світогляд, дає можливість працювати над складнішими й цікавішими проєктами та опанувати нові знання чи технології.
  • Часто означає підвищення заробітної плати: як показує практика, найбільший рівень підвищення доходів працівники отримують саме при переході до нової компанії. Мова може йти про вдвічі чи втричі більшу винагороду, тоді як у межах роботи в одній компанії зарплата зростає в середньому на 10-30% щороку, якщо в компанії взагалі є практика перегляду заробітної плати.
  • Веде до комфортніших умов праці: гібридного чи віддаленого формату, нових бенефітів тощо.

Усе це в комплексі призведе до того, що ви відчуєте себе більш впевненим у власних силах, сповненим творчих задумів та щасливішим 🙂

Але зауважу, що особисто я при знайомстві з кандидатом основну увагу приділяю тому, які ролі він виконував, які посадах займав, а вже потім звертаю увагу, чи відбувалося це все в одній компанії. Тому що успішний кар’єрний розвиток може бути й з одним роботодавцем — усе залежить від масштабу та можливостей, які надає компанія своїм працівникам. Одна річ, якщо це національна або міжнародна компанія, де є можливості кар’єрного розвитку на різних проєктах, посадах та в різних регіонах, інша — якщо це невелика локальна компанія. Тож, якщо на поточному місці роботи у вас є простір для розвитку, то чому б не працювати там і сім, і десять років.


Поради для тих, хто довго працює на одному місці


Якщо ви однолюб у роботі, раджу скористатися порадами, які допоможуть уникнути негативних наслідків тривалої праці на одному місці та допоможе тримати себе в кар’єрній формі.

  • Розвивайте звичку навчатися. Інвестуйте в розвиток своїх хард і софт навичок, проходьте навчальні програми, отримуйте сертифікації, відстежуйте нові технології, зміни законодавства — усе, що стосується вашої спеціалізації. Навіть якщо наразі ваш роботодавець не потребує імплементації цих знань. 
  • Беріть участь у зовнішніх проєктах як консультант або фрилансер. У такий спосіб ви отримаєте не тільки додатковий дохід, але й досвід роботи, відмінний від вашого.
  • Формуйте власний бренд. Діліться своїми знаннями та досвідом з широким загалом, виступайте на профільних конференціях, пишіть статті або почніть вести власний блог у соцмережах. Розгляньте можливість стати ментором як у рамках компанії, так і на зовнішніх платформах чи проєктах. 
  • Розвивайте нетворкінг. Знайомтеся та налагоджуйте зв’язки з колегами в галузі. Для цього дуже рекомендую користуватися LinkedIn.
  • Долучайтеся до соціальних і волонтерських проєктів. 
  • Час від часу звертайте увагу на ринок праці. Моніторте вакансії, відгукуйтеся на ті, що зацікавили, та відвідуйте співбесіди. Так ви зрозумієте, які зараз вимоги до вашої професії, наскільки релевантний ваш досвід тощо, а це надасть вам змогу своєчасно вносити корективи у свій план розвитку та прокачувати навички самопрезентації.

Шукаєте роботу?

У нас на сайті багато вакансій на будь-який смак для фахівців різних професій 👉

Вакансії

Читайте також

Як описати в резюме часту зміну роботи або, навпаки, — її тривалу відсутність?

Чому я працюю рекрутеркою на одному місці вже 8 років і мені подобається

Звільнитися вчасно: коли це важливо, щоб не застоятись у роботі й житті?

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: