Засновник Amazon та аерокосмічної компанії Blue Origin, власник видання The Washington Post Джефф Безос цієї весни повернув собі титул найбагатшої людини у світі, випередивши Ілона Маска. Статки Безоса оцінюють у 200 мільярдів доларів.
Медіа регулярно цікавляться, як Безос усе встигає, ще й не забуває проводити час із родиною. Ділимося найцікавішими правилами успіху мільярдера.
Спить 8 годин і прокидається без будильника
Безос вірить у силу восьмигодинного сну. І хоч, як йому здається, він міг би спати менше і залишатися продуктивним, якість його рішень тоді була б нижчою. А на думку Безоса, завдання керівника вищої ланки — приймати не тисячі рішень щодня, а кілька, проте високоякісних.
«Сон для мене пріоритет, — каже Безос. — Тоді у мене більше енергії. Я думаю краще. Мій настрій кращий».
Він лягає спати о 21:30, і зранку прокидається сам, без будильника.
Читайте також: Крижані ванни, 20 чашок чаю та підйом о 4.30: щоденні ритуали успішних людей
Любить повільні ранки із сім’єю
Безос і його наречена, американська журналістка Лорен Санчес, люблять починати свій ранок зі щоденників, замість того, щоб одразу брати до рук телефони.
«Мені подобаються розслаблені ранки, — каже Безос. — Я люблю читати газети. І пити каву».
Каву в родині готує той, хто перший прокинувся. А перш ніж відвезти свою доньку Еллу до школи, Безос наставляє її: «Не вчи нічого, чого б не вчив я».
Ходить у спортзал майже щодня
Безос зізнається, що зазвичай йому не важко ходити на тренування. Втім, у деякі дні потрібно зробити більше зусиль над собою, але, попри це, він не пропускає заняття.
В «хороший» день з допомогою тренера мільярдер займається 30 хвилин кардіотренуваннями та 45 хвилин — важкою атлетикою або тренуваннями з опором.
Найважливіші зустрічі проводить до обіду
О 10 годині ранку Безос проводить «зустрічі високого IQ» — ті, що вимагають більш інтенсивних розумових зусиль. Якщо ж питання, що потребує такої зустрічі, з’являється пізніше протягом дня, Безос зазвичай відкладає його на наступний день.
Полюбляє незвичайні страви
В родині Безоса та Санчес люблять готувати. Наприклад, він готує чурос у фритюрниці за рецептом його кубинського діда. Також любить їжу з фудтраків: наприклад, був частим клієнтом вантажівки, що стояла під штаб-квартирою Amazon.
Якось під час ділового сніданку Безос замовив восьминога з картоплею, беконом, йогуртом із зеленим часником і яйцями. А іншим разом відвідував захід, на якому подавали тарантулів, салат з медуз та навіть ігуану.
«Коли я дивлюся на меню, я не розумію те, чого ніколи не їв», — каже Безос.
Робить «перерви на роздуми»
Типовий день Безоса складається з читання документів та відвідування зустрічей — особисто або через Zoom. Його найулюбленіша частина роботи — все, що пов’язано з технологіями, а найменш приємна — та, що стосується організації роботи в компанії.
Безос каже, що дуже добре вміє зосереджуватися, але не дотримується в цьому суворого графіка. Натомість полюбляє «блукати» подумки, і часто це триває понаднормово.
Має «космічні» хобі
Керуючи компанією Blue Origin, Безос полюбляє плавати на підводному човні в пошуках старих ракет NASA. Часом у цю пригоду бере із собою дітей.
Крім того, Безос є фанатом франшизи «Стартрек»: навіть несподівано зробив камео у фільмі 2016 року «Стартрек: За межами Всесвіту».
Перегляд фільмів в суботу увечері також є традицією в родині Безоса. Зокрема, його наречена Лорен Санчес зізнається, що улюбленим фільмом Джеффа є «Опенгеймер», а її — «Барбі».
Ми й далі продовжимо збирати для вас правила успіху відомих людей. Пишіть в коментарях, про кого вам було б цікаво прочитати в наступній статті.
Шукаєте роботу?
У нас на сайті багато вакансій від крутих українських та міжнародних компаній 👉
ВакансіїЧитайте також про правила успіху:
- Генерального директора OpenAI Сема Альтмана
- Редакторки американського Vogue Анни Вінтур
- Співзасновника Netflix Марка Рендольфа
- Засновника конференції TED Річарда Сола Вурмена
- Співзасновника Microsoft Білла Гейтса
- Співачки Тейлор Свіфт
- Письменника Стівена Кінга
- Засновника Virgin Group Річарда Бренсона
- Співзасновника Google Ларрі Пейджа
Дякуємо!
Тепер редактори знають.