Про особливості професії UX/UI дизайнера, основні завдання, кар’єрні можливості та де потрібні такі спеціалісти, розповідає Богдан Побережний, Lead Designer спеціаліст в ІТ-компанії EPAM.
Про свій шлях у професію UX/UI дизайнера
Я тяжів до творчості та любив малювати змалечку, тому знав, в якому напрямі хочу розвиватись. І хоч навчався на аналітика, вже з перших днів університету почав працювати з графічними програмами — здебільшого обробляв зображення.
Графічний дизайн є вдалим вибором для новачка, якому треба «набити руку» в роботі з інструментами.
Свою першу роботу графічним дизайнером знайшов у сфері маркетингу. Згодом, коли популярності набув скевоморфізм (стиль у дизайні, коли зображення у цифрових інтерфейсах імітують реальні предмети), я перейшов до компанії, що займалась мобільними застосунками. Цікавий досвід, що у підсумку привів мене в EPAM.
Поле моєї діяльності — це дизайн інтерфейсів. На початку разом зі мною в команді було ще п’ятеро дизайнерів. Побачивши їх роботу, я зрозумів, що майже нічого не знаю про дизайн-процеси, корисні UX-активності та про роль дизайнера на проєкті. Це стало поштовхом швидко опановувати нові навички та розвиватись в UX/UI дизайні.
Чим займається UX/UI дизайнер
UX/UI дизайнер — це спеціаліст, що розробляє інтерфейси, з якими взаємодіє користувач. Продукти його діяльності — сайти, мобільні застосунки, платіжні системи, дашборди тощо. Основне завдання UX/UI дизайнера — зробити користування цими продуктами максимально логічним, простим, зручним і приємним.
Як свідчить вже сама назва цієї професії, UX/UI дизайн поєднує два процеси:
- UX (user experience) — вивчає потреби користувача та продумує, як має працювати сайт чи застосунок, щоб людині було зручно ними користуватися. Тобто відповідає за функціональність продукту.
- UI (user interface) — визначає, чи буде продукт візуально комфортним для користувача, тобто відповідає за кольори, стилістику, розташування елементів на екрані.
Часто можна почути думку про те, що робота дизайнера інтерфейсу полягає лише у малюванні. Це далеко не так. Для UX/UI дизайнера на першому місці стоїть не його творче вираження, а позитивний досвід користувача. Тому малювання може займати не більше 10% від всього обсягу роботи над проєктом. Левова ж частка часу йде на збір даних від замовника, проведення інтерв’ю з користувачами та аналіз отриманої інформації, створення концептів та ідей, а також їх втілення в життя.
Варто розуміти, що кінцевих рішень може бути багато — в дизайні складно віднайти щось фінальне одразу. Тому завжди тримаємо фокус на розширення та покращення.
Де вчитися на UX/UI дизайнера
На мою думку, сама по собі вища освіта для дизайнера — не must have. Але профільна освіта однозначно додає впевненості на старті. Серед вишів, на які раджу звернути першочергову увагу: Київський національний університет будівництва і архітектури та Київська державна академія декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука.
Також сьогодні багато спеціалізованих якісних курсів. Тут найперше пораджу школу графічного дизайну SVC та курси онлайн-інституту Projector. А ще дуже розвинені менторські програми. В Україні в умовах великої війни безліч досвідчених дизайнерів готові поділитись знаннями навіть за благодійні донати.
Поєднавши навчання на курсах і роботу з наставником, за пів року-рік можна стартувати, обрати для себе вектор розвитку у цій сфері (графічний дизайн, UX/UI дизайн, продуктовий дизайн тощо), набити руку й зібрати мінімальне портфоліо, з яким вже шукати роботу.
На початку варто братись за все, і чим складніші завдання — тим краще.
Так, до прикладу, зробив один мій знайомий, який після 30 років захотів кардинально змінити професію. До цього він працював у зовсім іншій сфері. Він пішов на навчання з графічного дизайну та паралельно на курси для junior-дизайнерів, які я організував на початку пандемії коронавірусу. Приблизно за рік нам вдалося зібрати декілька непоганих робіт для його портфоліо junior-дизайнера інтерфейсів. Далі був непростий пошук роботи: багато відправлених резюме, тестових завдань і співбесід. У підсумку він успішно працевлаштувався, нині вже доріс до middle-спеціаліста.
Що має знати та вміти UX/UI дизайнер
UX/UI дизайнер має володіти набором професійних знань та особистих якостей, які допоможуть йому якнайкраще реалізуватися у професії.
Hard skills:
- Володіти професійними інструментами. Найважливіший — це Figma, ця програма покриває практично всі потреби дизайнера інтерфейсів та постійно оновлюється. Додатково можуть використовуватись графічні редактори: Adobe Photoshop — для редагування зображень, Adobe Illustrator — для роботи з векторною графікою. Крім того, варто вивчити й інструменти для командної роботи, які допоможуть у створенні різноманітних блок-схем, mindmap тощо. Наприклад, Miro.
- Знати теорії кольору та композиції. Ці навички важливі не лише для створення вдалої візуальної складової, але й успішної взаємодії користувача з інтерфейсом.
Soft skills:
- Вміти комунікувати. Це необхідно для роботи не лише з замовником, але і з колегами. Я вважаю, що цікавим проєкт робить його команда. Добре налагоджена комунікація — запорука успішного результату.
- Не губитись в стресових ситуаціях. В роботі з замовником або командою можуть виникати непорозуміння, і це нормально. Стресостійкість допомагає екологічно вийти з будь-якої ситуації.
- Володіти навичками презентації. Треба розуміти, як «продати» замовнику свою ідею так, аби той зрозумів, що саме пропонують.
Також UX/UI дизайнеру варто багато вчитися, стежити за технологіями та трендами, зокрема роботами відомих компаній, звертати увагу на різні патерни й підходи.
Плюси та мінуси професії UX/UI дизайнера
Особисто мене дуже приваблює творча складова цієї професії. Робота над візуальною складовою, пошук найкращого рішення приносять мені величезне задоволення. А позитивні відгуки від користувачів — мотивують.
Серед складнощів роботи — багатозадачність. За день я маю велику кількість зустрічей та дзвінків — з клієнтами, проджект-менеджерами, розробниками, колегами-дизайнерами, і часом це може виснажувати. Також робота дизайнера передбачає постійне генерування ідей та їх аналіз. Часом голова йде обертом, втім я все одно вбачаю у своїй роботі набагато більше плюсів, аніж мінусів.
Де працювати UX/UI дизайнеру
Передусім UX/UI дизайнерів шукають в IT-компаніях. Багато проєктів у сферах e-commerce, healthcare, телекомунікаціях. Затребувані зараз такі спеціалісти й в оборонних проєктах та таких, що пов’язані з майбутньою відбудовою країни. Дизайн-процес, за яким ми працюємо, може бути використаний для виробництва будь-яких продуктів, як матеріальних, так цифрових.
А ще дизайн — один із видів діяльності, якими можна займатися на фрилансі.
Кар’єра UX/UI дизайнера
В UX/UI дизайні, як і в багатьох інших професіях, можна зростати вертикально — за шкалою Trainee, Junior, Middle, Senior та Lead-спеціаліст. У перспективі можна зрости до Head of Design. Перехід на нову позицію визначається більшою самостійністю у прийнятті рішень і виконанні завдань, а також експертністю та досвідом фахівця.
Моя співпраця з EPAM триває вже понад 10 років. Я прийшов у компанію Middle-спеціалістом. На сьогодні працюю вже на Lead-позиції, це передбачає більше управлінської роботи. В перспективі планую зосередитись на дизайн-менеджменті, розв’язанні кризових завдань на проєкті. Попри великий досвід, завжди є куди зростати.
Також з UX/UI дизайну за бажання можна перейти в продуктовий дизайн. Є можливість розвиватись в продакт-менеджменті, коли є розуміння процесів і бажання координувати роботу команди. Також можна освоїти програмування та перейти в UI-розробку.
Скільки заробляє UX/UI дизайнер
Зарплата UX/UI дизайнера залежить від рівня його фаховості: Trainee, Junior, Middle, Senior чи Lead. За даними DOU, в середньому UX/UI дизайнер заробляє від $600 до $2500, в залежності від досвіду роботи.
Ресурси для розвитку в професії
Вебресурси для UX/UI дизайнера:
Книги для UX/UI дизайнера:
- “Don’t make me think” Steve Krug
- “About Face» Alan Cooper
- “The Human Interface” Jef Raskin
- “Design with mind in mind” Jeff Johnson
- “The Design of Everyday Things” Donald A. Norman
- “Emotional Design” Donald A. Norman
- “Visual and Statistical thinking”, “Envisioning Information” Edvard Tafte
- “The art of color” Johannes Itten
- “Typographie” Emil Ruder
- “The new typography” Jan Tschihold
- “Making and breaking the grid” Timothy Samara
- “Value Proposition Design: How to create products and services customers want” Alexander Osterwalder
- “100 Things every designer needs to know about people” Susan Weinschenk
- “A Project Guide to UX Design”
- “The Elements of User Experience: User-Centered Design for the Web”
- “Lean UX: Applying Lean Principles to Improve User Experience”
- “Handbook of Usability Testing»
Шукаєте роботу дизайнером?
Маємо чимало таких вакансій в крутих українських та міжнародних компаніях
ВакансіїЧитайте також
Кар’єра в дизайні: поради та корисні ресурси для початківців
Що треба знати і вміти графічному дизайнеру. Гайд від Олександра Трегуба
Чим займається і скільки заробляє вебдизайнер
Додати коментар
Цікаве на Happy Monday
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Мінцифри запускає цифровий рекрутинг через «Дію»
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Схожі статті, які можуть сподобатись
Робота в інтернеті: 50 найкращих способів заробітку онлайн
15 кар’єрних консультанток, на яких варто підписатися у соцмережах
Професія в об’єктиві: чим займається фотограф та як ним стати