Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Ким працювати у 2023-му: прогнози ринку праці від Choice31

20.02.23 Пошук роботи 6 хв читання

Повномасштабна війна, а згодом перебої з електропостачанням стали ключовими факторами, які вплинули на український ринок праці у 2022 році. Війна призвела до масової внутрішньої та зовнішньої міграції населення та підприємств, а також до зупинки діяльності окремих компаній. Чого ж очікувати у цьому році? Своїм баченням трендів на ринку праці поділилася Уляна Мовчан, Head of Marketing в онлайн-університеті Choice31, де допомагають змінювати професії.

photo 2023 02 20 12 50 55
Уляна Мовчан


Основні тренди на ринку праці у 2023-му


1. Зростатиме конкуренція

Дисбаланс між попитом та пропозицією на ринку праці призводить до зростання конкуренції. Станом на початок 2023 року у Державній службі зайнятості було зареєстровано 21 тис. вакансій, а це на 48% менше, ніж на початку минулого року.

Зараз на одне вільне робоче місце претендує в середньому 9 спеціалістів. Найбільший розрив між попитом і пропозиціями у сфері сільського господарства (40 людей на 1 вакансію). Також висока конкуренція на ринку праці серед технічних фахівців (21 людина на вакансію), працівників сфери торгівлі та послуг (17 людей), керівників (17 людей).


2. Топи частіше будуть погоджуватися на посади нижчого рівня

Попит на керівників та директорів під час повномасштабної війни значно скоротився. А тому дедалі більше кваліфікованих працівників будуть готові працювати на посадах, що потребують нижчого рівня кваліфікації. 


3. ІТ-індустрія продовжить розвиватися

IT наразі є єдиною галуззю в Україні, яка продовжує зростати. За результатами 2022 року ІТ-індустрія забезпечила $7,34 млрд надходжень до нашої економіки, а обсяг експорту ІТ-послуг збільшився на $400 млн у порівнянні з 2021 роком. Кількість вакансій для ІТ-фахівців вже перевищує кількість пропозицій роботи для представників інших сфер.


4. Кількість пропозицій у деяких сферах буде зменшуватися

Натомість галузі, які найбільше постраждали через пандемію, а потім через війну, ймовірно продовжать стагнацію. Йдеться про сфери туризму, обслуговування, готельно-ресторанний бізнес. Кількість пропозицій роботи в цих сферах буде і надалі зменшуватися.


Які професії будуть перспективними у 2023-му?


Традиційно на ринку праці буде попит на представників робітничих професій, інженерів. Крім цього, очевидно, в Україні потребуватимуть військових та лікарів. 

Також, враховуючи стабільність ІТ-індустрії, привабливими для українців у 2023 році будуть ІТ та digital професії.

Серед нетехнічних ІТ та диджитал-спеціальностей можна прогнозувати попит на таких фахівців:

  • Product Manager;
  • Project Manager;
  • Business Analyst;
  • фахівців у сфері маркетингу (digital маркетологи, таргетологи, PPC-фахівці (контекстна реклама));
  • Community Manager;
  • PR/Brand/Communications Manager.

Серед технічних професій в ІТ популярними найімовірніше будуть:

  • Data Analyst
  • Cloud Architect
  • Cybersecurity Analyst
  • DevOps Engineer
  • Site Reliability Engineer (SRE)
  • Back-End Developer
  • Machine Learning Engineer (MLE)

Якщо ваша спеціальність не входить до цих переліків та ви готові до навчання, є сенс розглянути світчерство, тобто зміну професії. 86% компаній в Україні готові наймати junior-фахівців та світчерів, тож цей варіант у 2023 році виглядає перспективним.

Наразі 89% наших студентів є світчерами. Здобувати нові спеціальності приходять люди із найрізноманітніших сфер: будівельники, перекладачі, бариста, вчителі, продавці, тренери та інші. Тоді як ще рік тому основну частку студентів становили маркетологи, які хотіли підвищити свою кваліфікацію у поточній професії або прагнули отримати додаткові навички. Тобто, тренд на зміну професії в Україні дедалі міцнішає. 

Світчери в ІТ: як почати кар’єру, якщо ви працювали в інших сферах 👉

Читати


Які знання будуть актуальними у 2023? 


Вже зараз для більшості професій потрібні цифрові навички. І йдеться не лише про цифрову грамотність, яка давно стала базовою необхідністю. Для того, щоб «привабити» працедавця, необхідно володіти ширшим цифровим функціоналом. Зокрема, затребуваними будуть наступні вміння:

  • Комунікація на основі даних та сторітелінг 

Згідно з дослідженням, до 2025 року 70% робочих місць будуть пов’язані з роботою з даними. Це означає, що кожному потрібно вміти говорити мовою цифр — тобто, аналізувати дані й підкріплювати свою думку чіткими показниками. Крім цього, у комунікації важливий сторітелінг — навичка ефективно, доступно та цікаво викладати інформацію. У пригоді стануть такі інструменти для аналітики та візуалізації даних, як PowerBI, Qlik, Tableau.

  • UI/UX дизайн

Все більш цінними навичками для різних спеціалістів стають уміння зрозуміти потреби користувача (UX) і створити зручний та зрозумілий дизайн (UI). Адже так чи інакше ми всі працюємо з людьми.

  • Робота з інструментами на базі штучного інтелекту

Штучний інтелект (ШІ) зараз використовується у найрізноманітніших сферах. Копірайтери за допомогою ШІ пишуть тексти, дизайнери генерують зображення, фахівці з кібербезпеки використовують ШІ для аналізу мережевого трафіку та виявлення потенційних атак. Тепер ШІ — це вже не фантастика, а важливий інструмент у роботі сучасного фахівця. І ним потрібно вчитися володіти.

Так, 2023 рік не буде простим для України та українців. Проте важливо побачити для себе перспективи навіть у складній ситуації. Наприклад, почати опановувати одну з ІТ або диджитал-професій.

Потрібна робота?

Тоді вказуйте свої кар’єрні побажання, і наш розумний алгоритм підбере для вас найкращі варіанти.

До вакансій

Читайте також

Як потрапити на роботу в IT-компанію без досвіду в IT?

Яку мову програмування краще вибрати для старту в ІТ?

Яких спеціалістів шукають під час війни: аналітика рекрутингу від CleverStaff

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.