Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Як роботодавцям сприяти реінтеграції ветеранів? Досвід Ferrexpo

13.08.23 Happy HR 7 хв читання

У межах нашого соціального проєкту — «Робота для ветерана є» — ділимося досвідом компаній, які допомагають ветеранам повернутися до цивільного життя. Ці історії — корисні приклади й орієнтири для роботодавців, а також — нагадування самим ветеранам, що багато компаній цінують їхній досвід і готові допомогти їм з реінтеграцією. 


Про проєкт «Робота для ветерана є»


Кількість наших захисників і захисниць, що брали чи беруть участь зараз у російсько-українській війні, сягає сотень тисяч. Частина з них уже має статус ветерана, частина отримає його згодом. Допоки війна не закінчиться, їхня кількість зростатиме, а отже, зростатиме й без того нагальна потреба в ефективних заходах із реінтеграції ветеранів у цивільне життя. 

Згідно з результатами дослідження «Потреби ветеранів 2023», ветерани потребують підтримки в царині працевлаштування (34,1%), освіти й отримання нових знань (30,2%) та реінтеграції (11,3%). Проєкт «Робота для ветерана є!» створений саме для того, щоб підтримати з цим ветеранів, а також допомогти роботодавцям впровадити інклюзивні практики для найму й адаптації людей із військовим досвідом. Проєкт реалізується Happy Monday (ГО «Професіонали майбутнього») у межах Програмі реінтеграції ветеранів IREX за підтримки Державного департаменту США.

Як підтримка ветеранів роботодавцями працює на практиці? Своїм досвідом поділилася міжнародна компанія Ferrexpo, де програма адаптації ветеранів існує з 2014 року. 


Підтримка й адаптація ветеранів у Ferrexpo 

Анна Адом, 
директорка з управління персоналом та побуту Ferrexpo в Україні
Анна Адом, 
директорка з управління персоналом та побуту Ferrexpo в Україні


Група компаній Ferrexpo вже понад 50 років займається видобутком і збагаченням залізної руди та виробництвом високоякісних залізорудних окатків преміумкласу для світової металургійної промисловості. У штаті її підприємств в Україні — ПрАТ «Полтавський ГЗК», ТОВ «Єристівський ГЗК» та ТОВ «Біланівський ГЗК» — працює 10 000 співробітників, з яких нині проходять службу в бойових підрозділах ЗСУ понад 700 людей.

Починаючи з 2014 року до компанії працевлаштовано 375 ветеранів та ветеранок. А після 24 лютого 2022 року на роботу в компанію повернулись 30 захисників та захисниць, які пройшли комплексну реабілітацію в рамках нашої програми підтримки ветеранів. 


Про програму підтримки ветеранів

Така програма діє в нашій компанії ще з 2014 року. Головна її мета — дати змогу нашим працівникам після демобілізації повернутися в робоче середовище й ефективно реінтегруватися в колектив, допомогти пристосуватися до життя в нових реаліях.

У квітні цього року ми спрямували понад 39 млн грн на розширення дії програми. Сьогодні вона дуже комплексна та охоплює такі види допомоги й підтримки ветеранів: 

  • повне медичне обстеження;
  • повноцінна фізична й психологічна реабілітація, за потреби — лікування хімічної залежності демобілізованих;
  • соціальна адаптація;
  • соціальний супровід (допомога з підготовкою та оформленням усієї необхідної документації в офісі Єдиного корпоративного сервісу);
  • навчання з метою перекваліфікації;
  • підготовка робочих місць на підприємствах компанії під потреби ветеранів;
  • допомога в адаптації до нових реалій родинам ветеранів та колег. 

Далі детальніше про основні ініціативи.


1. Медико-санітарна частина

Ще з 2014 року ми надавали потрібну допомогу в лікуванні як нашим співробітникам, так і іншим демобілізованим, які зверталися до нашої компанії. Від початку повномасштабної війни станом на серпень 2023 року на базі нашої медико-санітарної частини (МСЧ) військові отримали 776 послуг з лікування та реабілітації, здебільшого після мінно-осколкових поранень.

Наша медико-санітарна частина оснащена кращими зразками обладнання для надання фізичної реабілітації. А кваліфікований персонал чітко й злагоджено допомагає виявити й пролікувати хвороби. 

Заклад дбає про здоров’я працівників компанії, надає послуги й населенню громад, на території яких функціонують підприємства, і, звісно ж, підтримує військових. Тут ветерани можуть отримати терапевтичну, хірургічну, неврологічну та психологічну допомогу, пройти якісну діагностику — нейроміографію, аудіометрію, рентгенологічні дослідження. На базі реабілітаційного відділення пацієнти можуть отримати фізіотерапевтичні й бальнеологічні процедури і отримати медикаментозну підтримку в денному стаціонарі.

Кожен демобілізований спершу проходить повне обстеження на базі МСЧ. Далі лікарем-реабілітологом за індивідуальним планом для нього підбираються необхідні процедури, за потреби проводяться й оперативні втручання. 

Надаємо також психологічну реабілітацію у вигляді індивідуальних консультацій для кожного ветерана та групових — для членів його родини. Від початку повномасштабного вторгнення 16 демобілізованих працівників компанії отримали консультаційно-діагностичну допомогу клінічного психолога, з 18 особами проведена психотерапевтична робота з попередження симптомів ПТСР.

Передбачене й санаторно-курортне оздоровлення для демобілізованих працівників — вони можуть отримати індивідуальні та родинні путівки до оздоровчих центрів України. 

Якщо демобілізований потребує додаткового лікування, лікарі МСЧ видають йому направлення до кращих реабілітаційних закладів України, які є нашими партнерами. Зокрема, ми співпрацюємо з Центром протезування та реабілітації “Superhumans Center”.

Після обстеження лікарі МСЧ направили мене до Київського інституту серця, де мені безкоштовно зробили дуже дорогу операцію. Я дуже вдячний лікарям, що мені врятували ноги, це Люди з великої літери. Знаю, що компанія допомогла відновитися після поранень і полону багатьом моїм бойовим побратимам.

Сергій, який до війни працював у компанії слюсарем-ремонтником


2. Підготовка робочих місць

Також важливою складовою програми є адаптація робочих місць на підприємствах компанії під потреби ветеранів та ветеранок. Робочі місця підбираються для демобілізованих працівників з урахуванням висновку МСЧ про придатність фахівця до попередньої роботи. Якщо після отримання комплексної реабілітації демобілізований може повернутися на своє попереднє робоче місце, ми надаємо таку можливість. Якщо ж за станом здоров’я ветеран не може працювати на своєму попередньому місці, ми або адаптуємо це місце під його потреби, якщо це можливо, або пропонуємо йому перейти на іншу роботу в компанії. Наприклад, до іншого структурного підрозділу, але за умови, що рівень його заробітної плати буде не меншим, ніж до мобілізації.

За потреби або ж за неможливості підібрати відповідну позицію з урахуванням здібностей та навичок працівника, пропонуємо йому перекваліфікацію коштом компанії, щоб за максимально короткий період (від 3 до 6 місяців) людина здобула новий фах або ж набір компетентностей, які дозволять успішно працювати на новій посаді. На цей період працівник отримує зарплату на рівні середнього заробітку за попереднім місцем роботи відповідно до норм чинного законодавства й колективного договору.

На сьогодні 23 демобілізовані працівники повернулися на свої робочі місця, а троє працюють на нових робочих місцях. Вже навіть маємо історію кар’єрного зростання, коли після демобілізації й комплексної реабілітації колишній токар перейшов працювати на інженерно-технічну посаду до іншого структурного підрозділу.

Дуже важливо знати, що є куди повертатися після служби в ЗСУ, що тебе чекають на підприємстві. Вдячний компанії за те, що після короткотривалого навчання з’явилася змога піднятися кар’єрними східцями. 

Геннадій,, який після трьох років служби в ЗСУ працює фахівцем гірничого цеху Ferrexpo


3. Освітні тренінги

Демобілізовані — це одна з категорій соціально чутливих груп населення, ми їх підтримуємо завжди, особливо що стосується наших співробітників. Їм непросто повертатися до реалій життя в тилу після демобілізації, тож аби всім співробітникам без винятку працювалося в комфортних умовах, надаємо психологічну допомогу ветеранам, членам їхніх родин, і водночас навчаємо наших співробітників толерантно спілкуватися з демобілізованими й зводити до мінімуму ризик виникнення конфліктів у робочому середовищі. 

Низка обов’язкових тренінгів, які ми розпочали в липні 2023 року, допомагає й працівникам, і ветеранам концентруватися на виконанні робочих завдань і з легкістю уникати потенційних негативних факторів у професійному спілкуванні. Упродовж навчання будемо досліджувати такі теми: «Асертивність. Конфлікти», «Біологія емоцій: розуміти та впливати», «Екологічні відносини та ефективні комунікації», «Навички антикрихкості, стійкості в часи війни». 

Додатково для HR-фахівців готуємо вебінар на тему «Як працювати з ветеранами та зробити цю взаємодію взаємно корисною» від експертів команди Veteran Hub. 

Надалі також плануємо навчання від фахівців компанії Wellbeing — спершу для керівників усіх підрозділів, а тоді для решти співробітників компанії.


4. Соціальний супровід за принципом «єдиного вікна»

На базі Єдиного корпоративного сервісу створено окрему службу по роботі з ветеранами та ветеранками. Тут за принципом «єдиного вікна» демобілізовані працівники можуть отримати допомогу в оформленні всіх потрібних документів, щоб їм не довелося бігати самостійно по всіх інституціях, збираючи потрібні довідки, й стояти в довгих чергах. За потреби надаємо соціальний супровід — фахівці установи пояснюють, які саме документи потрібно мати ветерану й що для цього потрібно.

Служба по роботі з ветеранами в компанії Ferrexpo
В компанії Ferrexpo створили окрему службу по роботі з ветеранами

Ferrexpo дбає не лише про те, щоб у мобілізованих працівників було все необхідне спорядження, а й турбується про підтримку вже демобілізованих з війська. У рамках програми підтримки для ветеранів передбачене все необхідне, щоб вони могли швидко повернутися до роботи в компанії після фізичної і психологічної реабілітації та соціальної адаптації.

Євгеній, працівник Ferrexpo, який демобілізувався й уже пройшов реабілітацію


Чим керувалися під час розробки програми?

З усіма нашими співробітниками, які несуть службу в бойових підрозділах ЗСУ, та з їхніми родинами ми постійно підтримуємо зв’язок, тож добре знаємо про потреби ветеранів та їхні переживання. 

Також підтримуємо тісний контакт з волонтерськими організаціями, як-от Veteran Hub, які ще з часів АТО тісно співпрацюють з ветеранами та ветеранками.

Досвід співпраці з професійними реабілітологами й психологами допоміг зрозуміти, що ми маємо працювати відразу в кількох напрямах: відновити фізично й психологічно самих демобілізованих, підготувати їх та членів їхніх родин до життя в нових реаліях. Разом із тим важливо подбати про те, щоб після повернення до роботи ветерани мали змогу працювати в комфортних для них умовах і отримувати гідну зарплату за свою роботу. Наші захисники мають розуміти, що вони потрібні суспільству. 

Своєю чергою, ми також зацікавлені в тому, аби після служби в бойових підрозділах ЗСУ наші співробітники поверталися на наші підприємства, бо це кваліфіковані фахівці — водії, слюсарі та електрогазозварники, — які знають специфіку роботи в компанії й потрібні нам для подальшого розвитку. 


Що ще плануємо для ветеранів у майбутньому?

Плануємо надалі розширювати програму, адже все більша кількість демобілізованих потребує якісної допомоги й підтримки. 

З жовтня поточного року хочемо облаштувати кімнати релаксу в структурних підрозділах підприємств компанії. Вони будуть однаково корисні як для ветеранів, так і для решти працівників, там люди матимуть змогу перепочити за потреби й з новими силами продовжувати працювати. Такі кімнати плануємо оснастити обладнанням (дошка Євмінова, «шведська стінка», тренажери), яке допоможе швидко відновитися після складного завдання, розім’яти м’язи й налаштуватися на подальшу роботу.  Окремо хочемо організувати приміщення для кількахвилинного відпочинку в тиші, де можна буде випити чаю й обмізкувати на самоті цікаву ідею.

Невирішеними на рівні держави залишаються питання працевлаштування людей з інвалідністю, зокрема ветеранів, в гірничодобувній галузі. Ми як соціально відповідальна компанія просуваємо необхідність працевлаштування демобілізованих з інвалідністю на відповідні для них позиції. На жаль, поки чинне законодавство забороняє нам організовувати для таких співробітників робочі місця, де вони можуть успішно виконувати повсякденні обов’язки з урахуванням їхнього стану здоров’я. 

Підтримка ветеранів та ветеранок має стати ключовим завданням як для держави, так і для кожного соціально відповідального бізнесу. Це дозволить сформувати єдиний стандарт роботи з ветеранами для роботодавців. А також відкриє шлях до змін в законодавстві, що дозволять роботодавцям втілювати ініціативи з покращення умов роботи різних категорій співробітників.



Корисні ресурси для компаній


Happy Monday — платформа з розвитку кар’єру, де зустрічаються сучасні й інноваційні компанії та свідомі мотивовані кандидати. У нас ви можете розмістити вакансії, дружні до ветеранів та ветеранок, поділитися досвідом працевлаштування колишніх військових у форматі експертної статті, долучитися до добірки компаній, чия корпоративна культура вже відкрита для ексвійськових, щоб вони розглядали саме вас як потенційне місце для працевлаштування після завершення служби. Щодо будь-яких форматів взаємодії пишіть на пошту менеджерці проєкту «Робота для ветерана є!» Катерині: [email protected]

Програма реінтеграції ветеранів IREX. Працює в напрямі допомоги ветеранам ще з 2019 року з фокусом на соціально-психологічній підтримці та сприянню у працевлаштуванні ексзахисників. Радо співпрацює з компаніями, що мають відкриту до ветеранів корпоративну культуру, залучаючи їх до проєктів своїх грантерів щодо працевлаштування ветеранів і ветеранок та в інших форматах.

Veteran Hub — мережа підтримки для воїнів та їхніх близьких та стратегічний партнер проєкту «Робота для ветерана є!». Veteran Hub надає різні послуги для ветеранів та ветеранок, а також підтримує компанії, що планують їх працевлаштовувати. Зокрема допомагає роботодавцям підготуватися до повернення воїнів та супроводжує у впровадженні дружніх до ветеранів практик. Тут нададуть інформаційну підтримку вашій компанії для покращення HR-процесів, якісної та продуктивної співпраці з ветеранами та допоможуть зрозуміти унікальний досвід ветеранів. Якщо вас зацікавила співпраця чи ви маєте додаткові запитання щодо проєкту, пишіть на пошту керівниці проєкту HR Praktyka Ірині: [email protected]


Цю серію статей розроблено Happy Monday (ГО «Професіонали майбутнього») в межах проєкту «Робота для ветерана є!» завдяки Програмі реінтеграції ветеранів, яку реалізує IREX за підтримки Державного департаменту США. Вміст є виключною відповідальністю Happy Monday (ГО «Професіонали майбутнього») та IREX та не обов’язково відображає погляди Державного департаменту США.

Читайте також

Психологічні бар’єри, що заважають ветеранам знайти роботу

Чому ветеранів та ветеранок варто брати на роботу

«У нас усі рівні»: «Сільпо» про досвід взаємодії з ветеранами АТО/ООС

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: