Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Ринок праці-2023 в ІТ: що з зарплатами, конкуренцією та які проблеми в бізнесів?

21.08.23 Happy HR Пошук роботи 8 хв читання

За останній рік на додаток до світової рецесії українському ІТ-ринку випало випробування вистояти в умовах повномасштабного вторгнення. І хоча галузь втрималась, рекрутинг і найм в IT зазнали певних змін. Олександра Богуславська, засновниця й CEO Data Science UA розповідає про ринок праці в 2023 році: як змінилися зарплати, попит на кандидатів та з якими проблемами стикнулися бізнеси.


Вакансії, конкуренція та зарплати у 2023 році


Згідно з аналітикою DOU, в українському ІТ під час повномасштабної війни та світової рецесії на ринку праці відбулося чимало змін. Зокрема загальна кількість розміщених на DOU вакансій у першому півріччі 2023 року зменшилася приблизно на 16%, як порівняти з другим півріччям 2022 року.

Відповідно збільшилася й конкуренція: у квітні 2023 року стала рекордною середня кількість відгуків на одну вакансію — 28,5. За словами DOU, такого показника не було за всю історію існування сайту. Рекордна кількість відгуків зафіксована на вакансії QA (112,7), Front-end (102,5), з нетехнічних спеціальностей — на посаду HR (59,2). У червні 2023-го конкуренція трохи знизилася, але лишилася високою: середня кількість відгуків  — 26,5; на вакансії QA — 104,1; на Front-end — 89; на HR — 54,1. 

Щодо зарплат, то згідно з аналітикою Djinni, зарплати досвідчених технічних спеціалістів, найнятих у травні 2023 року, в середньому на $500 нижче, ніж у травні 2022-го. Як змінювалась медіанна зарплата найнятих технічних кандидатів, можна побачити нижче або детальніше — в базі даних Djinni.

Зміна зарплат найнятих технічних кандидатів за останній рік, згідно даних Djinni
Аналітика Djinni

Шукаєте роботу?

У нас на сайті багато вакансій від крутих українських та міжнародних компаній 👉

Вакансії


Попит на кандидатів у 2023 році


Якщо говорити про загальну аналітику ринку, найбільший попит серед роботодавців мають розробники: Full-stack developers, AI engineers, Data engineers, тощо. Про АІ-фахівців варто сказати окремо. З появою ChatGPT у листопаді 2022 року найпопулярніший запит до нашої компанії Data Science UA — як імплементувати його в бізнес-процеси. Тому сьогодні однозначно зростає (і буде зростати) попит на спеціалістів, які вже працювали з СhatGPT. В описах технічних і нетехнічних вакансій усе частіше можна побачити побажання до кандидата мати досвід використання ChatGPT чи інших AI-інструментів, зокрема у вакансіях, пов’язаних із маркетингом чи розробкою. Величезний попит також мають девелопери, які розуміють, як розробляти та навчати AI-моделі, подібні до ChatGPT.

Читайте також: Добірка безкоштовних курсів, які навчають роботи з ШІ та ChatGPT

Також у 2023 році зросла популярність нетехнічних професій, зокрема фахівців із продажу й інтернет-маркетингу. Попит на таких спеціалістів пов’язаний з розумінням українськими компаніями важливості просування своїх продуктів на локальному й міжнародному ринку в умовах рецесії.

Аналітика Djinni також свідчить, що IT-компанії все більше наймають нетехнічних спеціалістів, до яких зараховують маркетологів, сейлзів, HR і рекрутерів. За даними Djinni, за перший квартал 2023 року сейлзів найняли вдвічі більше, ніж за перший квартал 2022 року. Також виросли найми маркетологів (на 67%) і дизайнерів (на 53%). Загалом частка наймів у нетехнічних категоріях виросла з 16% у 2022 році до 20% у першому кварталі 2023 року.

Розподіл найму технічних та нетехнічних спеціалістів IT-компаніями за даними Djinni
Аналітика Djinni


А як щодо очікувань кандидатів від компаній?

Кандидати, які щойно вийшли на ринок праці, чи досвідчені фахівці, що зараз розглядають різні варіанти, можуть мати певні очікування від своєї першої чи нової роботи, зокрема щодо зарплати та соцпакета. Втім, через війну компанії зменшують свої витрати, тому можуть не забезпечувати такий рівень оплати праці, який можна було б очікувати до світової рецесії та повномасштабного вторгнення. Однак навіть у разі скорочення зарплат більшість компаній забезпечує своїх працівників офісом з укриттям і безперебійною електрикою, медичним страхуванням, покриттям витрат на спортивні активності тощо.

За даними опитування AIN.UA, 79,9% респондентів ознайомлюються з відгуками про компанію, перш ніж надіслати резюме. Ще 78,5% опитаних зазначили, що для них важливий зрозумілий опис сфери діяльності компанії на сайті пошуку роботи. З досвіду рекрутмент-команди Data Science UA, кандидати часто цікавляться можливостями професійного розвитку в компанії, а також тим, як компанія допомагає Україні та ЗСУ.

Як працюється в різних крутих українських компаніях? Розповідаємо, де понеділки точно щасливі 👉

Компанії


Проблеми бізнесів у 2023 році


У зв’язку зі зростанням скорочень конкуренція на вакансії в ІТ-сфері суттєво збільшилась. Тож компанії стали приділяти більше уваги рекрутингу та найму кваліфікованих спеціалістів, які можуть працювати дуже ефективно.

Читайте також: Як успішно наймати ІТ-спеціалістів під час війни: поради рекрутерки

Багато компаній також постали перед труднощами під час спроб підняти наступні раунди інвестицій. Це наслідки рецесії, з якої витікає обережність інвесторів. Щодо фінансування з боку держави, то вона наразі фінансує переважно military tech галузь. Залучити державні інвестиції іншим продуктовим компаніям доволі проблематично, тому підприємці шукають шляхи побудови довірливих відносин із західними інвесторами.

Ще одна проблема, яку ми бачимо, — компанії, які раніше користувалися послугами сервісних компаній, зараз утримують бюджети і скорочують команди.

Це спровоковано не лише повномасштабною війною в Україні, а й світовою рецесією, яка розпочалась у 2022 році в США і вплинула на весь технологічний світ.

За даними консалтингової компанії Challenger, Gray & Christmas Inc., найбільша кількість скорочень робочих місць у 2022 році відбулася саме в технологічному секторі — на 649% більше, ніж у попередньому 2021 році. Перша хвиля звільнень і заморожування найму прокотилася американськими техкомпаніями влітку 2022 року. Її очолили Twitter, Google, Microsoft, Snap, Netflix, Spotify, Meta й інші.

Нова хвиля скорочень у найдорожчих технологічних компаніях за даними Forbes Ukraine
Інфографіка й дані: Forbes Ukraine

У другому кварталі 2023 року ми бачимо, що цей процес тільки набирає обертів.


Мої поради для компаній у поточних умовах


Після спаду економіки завжди відбувається її розквіт. На мою думку, зараз кожній компанії треба зробити все можливе, щоб залишити ключових для неї людей, інакше в майбутньому знову потрібно буде наймати тих самих спеціалістів і витрачати чималі ресурси на пошуки й залучення нових досвідчених людей.

Зараз компанії також можуть активно працювати над залученням іноземних фахівців, особливо sales та маркетинг-спеціалістів, і в такий спосіб збільшувати свою конкурентоспроможність на міжнародному ринку. 

Український IT-сектор залишається однією з найбільш перспективних галузей у країні, він продовжує рости та розвиватися попри складні економічні та політичні умови. Але щоб забезпечити довгостроковий успіх та конкурентоспроможність на міжнародному рівні, компанії мають неухильно працювати над підвищенням якості своїх продуктів та послуг, ефективним маркетингом і підтримкою своїх працівників у складних умовах.

Шукаєте співробітників?

Розміщуйте вакансію у нас на сайті й чекайте на резюме від топових кандидатів!

Розмістити

Читайте також

Пошук роботи та рекрутинг під час війни: поради кандидатам і компаніям

Війна, зарплати і дискримінація: 10 запитань про ринок праці в Україні

Як вижити бізнесу в умовах війни: 5 порад від Яни Матвійчук

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: