Повномасштабна війна росії проти України сильно вплинула на ринок праці. Вимушено закрилися проєкти, багато компаній втратили клієнтів та можливість заробляти. Відповідно, багатьом фахівцям повідомили про скорочення. Як правильно реагувати на таку неприємну звістку та як повернути ситуацію собі на користь, розповідає рекрутерка GetProspect Марина Ульянова.
Як реагувати на скорочення
Переглядаючи резюме кандидатів, які подаються на вакансії в GetProspect, я помітила одну деталь — у багатьох останній досвід роботи закінчувався в лютому 2022 року. Це означало, що фахівці, ймовірно, звільнилися не за власним бажанням. Їх скоротили.
І коли в процесі інтерв’ю я уточнюю у кандидатів цей момент, більшість із них розповідають, що то був морально дуже складний період. Адже існує думка, що за гарних фахівців завжди «тримаються». Відповідно — якщо скоротили, людина починає думати, що вона не надто цінний спеціаліст.
Але я пропоную подивитися на ситуацію з іншого боку та перевернути її з мінуса на плюс. Ось що раджу робити фахівцям, яких скоротили під час війни:
- Усвідомте, що скорочення — це не вирок і не сприймається негативно потенційним роботодавцем, особливо в сьогоднішній ситуації. Під час війни скорочення стали масовим явищем, і цей факт у вашій біографії жодним чином не характеризує вас як спеціаліста. Рекрутери оцінюють рівень фахівця за іншими критеріями, перш за все за вимогами, які висуває до майбутнього працівника hiring manager. Це досвід, софт та хард скіли, рівень англійської тощо.
- Не звинувачуйте себе. Бувають речі, на які ми не можемо вплинути і які не можемо контролювати. Тисячі людей втрачають роботу під час різноманітних економічних криз, викликаних політичними, екологічними та іншими змінами та подіями. І бути звільненим під час воєнного стану — це один із сумних, але реальних варіантів розвитку подій.
- Подумайте над перевагами вашого становища і як цей поворот долі може, навпаки, допомогти вашій кар’єрі.
5 можливостей, які відкриває скорочення під час війни
- Відпочити. Сприймайте скорочення як можливість «перевести дух», набратися сили перед новим етапом, присвятити час важливим справам, до яких через роботу ніяк не доходили руки. Можна попрацювати над своїм моральним та фізичним здоров’ям, наприклад, зайнятися спортом. А також спокійно проаналізувати ситуацію. Це допоможе уникнути прийняття поспішних рішень, які надалі можуть здатися неправильними.
- Змінити сферу діяльності. Багато людей думають про те, що хотіли б робити щось кардинально інше, але не наважуються на зміни. Раптове скорочення для них може відіграти позитивну роль, адже вибору, звільнятися чи ні, вже немає. Є лише відкрита дорога до змін.
- Пройти на навчання. Зараз всі прагнуть допомогти українцям, тому відкрито дуже багато можливостей для навчання та перекваліфікації. Можна пройти курси, вебінари, послухати лекції, почитати професійну літературу та книги для розвитку.
- Прокачати особистий бренд. Впевнена, що робота забирала у вас багато часу і такі речі були не в пріоритеті. Проте тепер можна нарешті втілити давній задум та, наприклад, створити власний блог. В ньому ви як експерт у певній сфері зможете ділитися з іншими спеціалістами власними думками та порадами. Так будете відчувати себе корисними та збільшите вашу впізнаваність у професійній спільноті.
- Розширити коло контактів. Пошук нового місця роботи завжди дає можливість розширити коло ваших знайомств, оскільки передбачає комунікацію з різними людьми. Ще ширше таку можливість відкриє новий робочий колектив. І хто знає, як і коли ці контакти можуть стати в пригоді.
Як розповісти рекрутеру про скорочення
Факт скорочення, можливо, не варто описувати в резюме, але точно варто розповісти про обставини вашого звільнення на співбесіді. Як саме? Ділюся декількома ідеями та порадами:
- Можна детально пояснити ситуацію на кшталт: «Проєкт, на якому я працював/працювала, на жаль, закрили. Це унеможливлювало мій подальший розвиток в компанії, проте цей досвід був для мене цінним. І я готовий/готова до нових челенджів на новому місці». Частка позитиву має бути навіть у таких не дуже приємних розмовах, це завжди згладжує ситуацію та підкреслює людські якості кандидата.
- Також можна розповісти про скорочення з нотою гумору або іронії. Це позитивно впливає на сприйняття таких складних моментів. Наприклад, можна сказати: «Я б із задоволенням продовжував працювати на цьому проєкті, але вочевидь, моє кар’єрне зростання не входило до планів “наших сусідів”…».
Хочу наголосити, що краще не вигадувати нічого та не прикрашати дійсність, тому що пізніше, у процесі роботи, ця інформація може відкритися, і буде дуже неприємно для обох сторін. Такі історії мали місце й у нас в GetProspect, і це підривало довіру до працівника. Не брехати на співбесіді — базове правило, якого варто притримуватися, навіть якщо здається, що маленький обман нікому не нашкодить.
Як уникнути скорочення в майбутньому
Звісно, передбачити усі ситуації неможливо. Так ось на що варто, принаймні зараз, звернути увагу при виборі роботодавця, щоб мінімізувати можливість ще одного скорочення у вашій трудовій біографії:
- з яким ринком та у якій сфері працює компанія;
- які перспективи розвитку вона має на найближчий час;
- яка плинність кадрів в компанії;
- чи є можливість віддаленої роботи або релокейту в іншу країну за необхідності.
Отже, якщо ви потрапили під скорочення та пережили звільнення під час війни, пам’ятайте, що це лише шанс знайти набагато кращу компанію та проєкт. Цей факт не матиме впливу на вашу кар’єру, якщо ви поглянете на цю ситуацію під правильним кутом та повернете її на свою користь.
Шукаєте роботу?
Шукайте у нас! Маємо багато вакансій перевірених українських та міжнародних компаній!
ВакансіїЧитайте також
«Не можемо бути осторонь». Як Merge допомагає здобути нову професію під час війни
Гнутися, але не зламатися: про гнучкість людей та бізнесу під час війни
Настав час прощатися: поради для тих, хто звільняється та звільняє
Дякуємо!
Тепер редактори знають.