Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Робота в наймі чи власна справа? Що треба знати, перш ніж відкривати свій бізнес

05.07.24 Кар'єра 4 хв читання

Як зрозуміти, чи варто ризикувати всім і будувати свою справу, чи піти працювати найманим співробітником, як 97% людей? Що потрібно знати, перш ніж відкрити бізнес, розповідає Ілля Рейніш, співвласник групи компаній Laba та один із учасників списку «30 до 30» від Forbes Ukraine.


Світ підприємців ділиться на два табори. Одні кричать про успішний успіх і те, що підприємцем може бути кожен, що це легко, що можна працювати кілька годин на день, подорожувати й насолоджуватися життям. Інші стверджують, що власник завжди працює 24/7, не має вихідних, відпусток і робить усе сам: від виробництва й продажу до доставки й прибирання. 

Обидві ці думки доволі суб’єктивні: таких прикладів дійсно багато, але це не означає, що ваша історія буде така сама. Я не буду розповідати, що можна взагалі нічого не робити й жити на Балі, але такі випадки точно теж є, просто їх значно менше.


Що потрібно знати, якщо хочете відкрити бізнес

  1. Бізнес — це нелегко, це правда. Не потрібно будувати ілюзій, ніби ви розкусили свого попереднього роботодавця: що він нічого не робив і в нього все вийшло. Це не так.
  2. Якщо ви відкриваєте бізнес тільки тому, що хочете більше грошей, то не варто його відкривати. Станьте більш кваліфікованим фахівцем, і почнете заробляти більше. Я знаю дуже багато найманих працівників, які заробляють більше ніж 90% підприємців і при цьому не ризикують усім своїм майном і грошима.
  3. У вас у житті буде набагато більше розчарувань у людях і складних ситуацій.
  4. Вам доведеться розбиратися в управлінні фінансами, навіть якщо ви творча людина й не любите математику, бо без цього у вас, найімовірніше, нічого не вийде.
  5. Якщо все вдасться, у вашому житті стане набагато більше можливостей.


Чи потрібен вам бізнес-партнер

Зараз дуже модно для відкриття бізнесу шукати партнера зі сфери, де у вас слабкі навички, щоб перекрити ваше незнання чогось знаннями майбутнього партнера. Мені це видається дуже небезпечною ідеєю, адже так ви отримуєте людину, що впливатиме на ваш бізнес, часто ще й 50 на 50 — це найгірший варіант, і такі партнерства довго не живуть.

  • Правило №1: якщо вам не вистачає експертизи, то найміть собі відповідного співробітника, це дешевше.
  • Правило №2: якщо у вас не вистачає грошей і ви берете інвестора заради 20-50 тисяч доларів, краще заробіть ці гроші. А якщо не можете заробити їх як найманий працівник, то не починайте бізнес.


Поради для запуску бізнесу

  1. Робіть усе офіційно: не приймайте гроші на особисті картки, відкрийте ФОП і живіть спокійно. У нашій країні дуже низькі податки, не потрібно через економію потім мати проблеми з законом.
  2. Вивчайте фінансову грамотність і управління людьми. Звісно, це можна сказати і про маркетинг, продажі, аналітику тощо, але якщо ви маєте навички управління людьми й розумієтеся на фінансах, для решти завдань завжди зможете найняти співробітників.
  3. Пам’ятайте: люди — найголовніший актив у бізнесі. З ними часто буде складно, вони робитимуть помилки, але без них неможливо зростати. 
  4. Вам доведеться постійно навчатися. Більше немає такого, що школа, університет і все. Тепер навчання триватиме все життя.
  5. Проведіть бодай невеликий тест перед повноцінним запуском бізнесу. Спробуйте запустити рекламу на 50$ або, можливо, самостійно зателефонувати потенційним клієнтам. Ви повинні бути впевнені, що на вашу пропозицію є хоч якийсь відгук. 
  6. Постарайтеся з першого дня поставити клієнта в основі вашого бізнесу: він буде вам платити зарплату, тому намагайтеся зробити для нього найкращий продукт і надати найкращий сервіс. 
  7. Саме продажі на початку годують усіх інших. Ви можете економити на всьому, крім продажів.


Власна справа: то варто чи ні?


Бізнес дає максимальну свободу, якщо все виходить, але, з іншого боку, забирає її, бо роботу можна змінити, а коли бізнес середній чи великий, ви вже не зможете з нього піти, він вас завжди триматиме, а продаж бізнесу в Україні не дуже розвинений. Тому все залежить від того, дає вам бізнес свободу чи забирає її. 

Зараз є величезна кількість тестувань, які мають сказати вам, підприємець ви чи ні, але я в це не вірю. Є непогані тести, але це лише один із аргументів. Якщо ви відчуваєте, що зобов’язані спробувати, маєте геніальну ідею або хочете покращити світ і відчуваєте, що саме так зможете заробляти більше й бути щасливими — робіть. Але потрібно розуміти, що бізнес — це далеко не для всіх, і рішення, робити його чи ні, ви повинні приймати самостійно, а не з огляду на те, що диктує суспільство, батьки чи друзі.

Шукаєте роботу в наймі?

У нас на сайті багато вакансій від крутих українських та міжнародних компаній 👉

Вакансії

Читайте також

Поразка чи перемога? Дві історії про повернення з бізнесу у найм

«Настав час обирати серцем»: як я переїхала в Париж і відкрила свій бізнес

10 корисних подкастів про PR, бізнес і маркетинг

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.