Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Що чекає ринок праці у 2022 році? Прогнози Тетяни Пашкіної

17.01.22 Кар'єра 9 хв читання

HR-експертка та кар’єрна консультантка Тетяна Пашкіна підбиває підсумки 2021 року та прогнозує, яким буде ринок праці 2022. Якою була робота торік та яких змін варто чекати цього року? 


2021 рік був доволі оптимістичний, особливо як порівняти з його попередником. Якщо говорити про основні показники ринку праці, ми маємо привід для помірного оптимізму.


Середня зарплата зростає. Але… 


За даними Державної служби зайнятості України, середній розмір заробітної плати штатних працівників у жовтні 2021 року склав 14 000 грн — це на 15% більше, ніж у жовтні 2020 року. Інфляцію за 2021 рік обіцяють приблизно 10%, тому суто арифметично зростання середньої зарплати її обганяє.

Але не все так райдужно. На перший погляд цифри виглядають оптимістично, оскільки порівнюють 2021 рік із кризовим, відчайдушним і часом навіть критичним 2020-м. Але, вперше переваливши за позначку в 14 тис. грн у червні, середня зарплата наступні пів року вперто тупцювала навколо цієї цифри.

2021 рік

ЧервеньЛипеньСерпень ВересеньЖовтеньЛистопад
14 31314 34513 99714 23914 04514 282

Джерело


Тобто, як порівняти з попереднім роком, зарплата, безумовно, зросла, а ось у рамках другого півріччя 2021 року — не дуже. При цьому ціни на продукти харчування, ліки та послуги (зокрема комунальні) зростають, і чи встигає за ними заробітна плата — питання цікаве.

Скільки заробляють фахівці різних професій?

Дізнавайтеся актуальні цифри з наших досліджень зарплат 👉

Читати


Ринок праці 2022: чого чекати?

ВІдповідно до консенсус-прогнозу Мінекономіки, у 2022 році середня зарплата зросте до 15 778 грн. Разом із тим прем’єр-міністр України Денис Шмигаль прогнозує, що середньомісячна заробітна плата у 2022 році становитиме 15 258 грн, а в грудні 2022 може зрости до 17 500 грн.

Аби пересічному українському працівникові збільшити заробітну плату вже зараз, є два шляхи — спробувати домовитись із нинішнім роботодавцем чи роботодавця змінити. Згідно з даними опитування від Jooble, роботодавці дивляться у 2022 рік більш оптимістично, ніж у 2021. Тобто домовитися з поточним роботодавцем про підвищення зарплати реальніше, ніж рік тому.

ринок праці 2022: підсумки та прогнози
В опитуванні Jooble взяли участь 329 українських роботодавців у таких галузях, як виробництво, роздрібна торгівля, будівництво, HoReCa, IT, освіта, медицина, держсектор, агросектор, логістика та ін.


Актуальне питання: а кому роботодавці готові підвищувати зарплати, хто увійде до «пулу щасливчиків»? У цьому ж опитуванні Jooble найпопулярнішими причинами для збільшення зарплат роботодавці назвали:

  • визначні досягнення на робочому місці;
  • підвищення професійної кваліфікації;
  • загальне зростання зарплат на ринку праці.

А ось робочий стаж у самій компанії та інфляція мають на підвищення зарплати найменший вплив.

Отже, під час переговорів про підвищення заробітної плати обґрунтовуйте його резонність своїми досягненнями, а не лояльністю чи тривалістю роботи в компанії. Якщо з досягненнями негусто, є можливість пошукати альтернативу на зовнішньому ринку.


Вакансій усе більше. Які найпопулярніші?


Судячи з цифр, ринок праці досить бадьорий, аби пропонувати пошукачам різні варіанти. Так, у січні-листопаді 2021 року роботодавці поінформували центри зайнятості про наявність 679 тис. вакансій у таких сферах: 

  • 17% — на підприємствах переробної промисловості;
  • 16% — у сільському господарстві;
  • 14% — у гуртовій та роздрібній торгівлі;
  • 9% — у сфері освіти;
  • 8% — у державному управлінні та обороні.

Якщо говорити про сайти з працевлаштування, у них вакансій більше. Судячи з даних сайту robota.ua, загальна кількість вакансій порівняно з минулим роком зросла майже вдвічі — 93,6 тис. проти 53,6 тис. Розподілені вони теж трохи інакше:

  • 34% — роздрібна торгівля / retail;
  • 22% — промисловість та виробництво;
  • 17% — гуртова торгівля / дистрибуція / імпорт-експорт;
  • 14% — IT;
  • 12% — державний сектор.

Тренд на загальну диджиталізацію збільшив попит на працівників сфери ІТ, диджитал-маркетингу, дизайну тощо. Без роботи в 2022 році точно не залишаться розробники, тестувальники, інтернет-маркетологи, таргетологи, smm-фахівці, дизайнери UI/UX, логісти, працівники індустрії онлайн-розваг, PR-фахівці, копірайтери та контент-фахівці, а також інші професіонали, робота яких спрощує життя у світі, що зазнав змін.

Шукаєте роботу?

У нас на сайті є вакансії для фахівців вищезазначених професій і не тільки 👉

Вакансії

Отже, співробітник, який не знайшов спільної мови з поточним роботодавцем, може знайти альтернативну можливість працевлаштування. Причому не лише в Україні, а й за її межами — як віддалено, так і з виїздом за кордон.

2021 рік, крім решти, став роком відновлення обсягів трудової міграції:

Основною країною призначення для трудової міграції для українців залишається Польща: посол України в Польщі Андрій Дещиця заявив, що в Польщі зараз працюють майже 1,5 млн українців, навчаються — 50 тис., а крім того — Польща налічує 16 тис. підприємств, де власниками чи співвласниками є українці. За оцінками дослідників, трудова участь українців у польській економіці за останні роки забезпечила 13% її зростання.

Кількість вакансій у Польщі зростає (в 2021 году вона виросла на 68,5%), а ось робочої сили не вистачає, тому держава активно змінює умови працевлаштування для іноземців: за новими правилами українці та громадяни ще п’яти країн зможуть працювати в Польщі на підставі декларації щодо отримання роботи не 6 місяців, як зараз, а 2 роки. З огляду ще й на збільшення погодинної оплати праці, не дивно, що робота в Польщі залишається привабливою.


Якою буде робота в 2022 й далі?


Якщо ж закордон вас не цікавить, давайте готуватись до найближчого майбутнього в Україні.

Найбільш привабливими за кількістю вакансій залишаться сфери торгівлі, виробництва та ІТ. Відповідно, заробітні плати підвищуватимуться найчастіше в цих сферах та ключовим спеціалістам інших сфер. У продовження минулорічного тренду активно зростають та набирають фахівців фармацевтика, а також банківський сектор — банки змогли відновити свою репутацію як роботодавців та готові пропонувати кандидатам цікаві умови.

Як і раніше, складно буде сфері туризму. Аналітики всього світу обіцяють їй підйом, але повільніший, ніж було падіння, а також прогнозують скорочення ринку ділового туризму. А швидкість відновлення сфер гостинності, спорту та розваг залежить від успіху боротьби з ковідом і, відповідно, жорсткості обмежувальних заходів, тож заробити швидко та багато в цих сферах поки що не вийде.

Але не лише в грошах щастя — зате work-life баланс набуває дедалі більшого значення. Люди стали більше цінувати час, витрачений на дорогу до офісу; при виборі роботи важливе місце займає комфортна атмосфера у компанії; збільшилася кількість людей, які не бажають працювати повний день в офісі, у зв’язку з чим дедалі більше поширюється дистанційний та гібридний формати роботи. А згідно з дослідженням «Future of work 2030. Як підготуватись до змін в Україні», у майбутньому роботодавці взагалі перестануть рахувати кількість годин, відпрацьованих співробітниками — більше значення матиме обсяг виконаних завдань та кінцевий результат.

Деякі професії, згідно з даними Всесвітнього економічного форуму, найближчим часом можуть зникнути. Це касири, кур’єри, охоронці, водії, секретарі, фасувальники, банківські працівники. Не впевнена, що саме ці професії «поховає» автоматизація, але рутинну роботу автоматизувати дійсно простіше. Відповідно, і ризик безробіття — вищий.

Але виникатимуть і нові професії. На ринку праці з’явиться необхідність у таких фахівцях:

  • консультант із цифрової реабілітації позбавлятиме клієнтів від цифрової залежності, зокрема від соціальних мереж;
  • менеджер із подорожей у віртуальній реальності розроблятиме незвичайні елементи для подорожей у віртуальній реальності;
  • радник із цифрових валют допомагатиме клієнтам управляти їхніми фінансами, зокрема цифровими.

Навряд чи ці професії з’являться буквально завтра і заполонять ринок, але важливо бачити тренд — нові спеціальності з’являються на стику або є поєднанням цілком зрозумілих і поширених сьогоднішніх професій. Тож мультифункціональність стає не просто побажанням, а обов’язковою умовою виживання на ринку праці.


А чого ж хочеться просто зараз?


Сьогодні та в найближчому майбутньому хотілося б розраховувати на більшу передбачуваність та стабільність ринку праці. Є надія на ослаблення епідемії ковіда і, відповідно, на більшу активність ринку та зменшення кількості локдаунів. Приміром, вакцинація дозволила зробити осінній локдаун м’якшим. Хотілося би бачити його останнім. А далі можна сподіватися і на довготривалі позитивні тренди, чого вам і бажаю 🙂

Потрібна робота?

Маємо безліч вакансій у креативній індустрії, ІТ-компаніях, освіті тощо 👉

Вакансії

Читайте також

Як планувати кар’єру в епоху змін: 5 кроків

Як українці волонтерять за кордоном під час пандемії та куди податися у 2021-му

Чому сучасні діти — загроза для ринку праці? Колонка Тетяни Пашкіної

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: