Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Собака навчить медитувати: уроки майндфулнес від тварин

24.09.21 Розвиток 6 хв читання

Через перенасичення інформацією, високий темп та постійну невизначеність ми втрачаємо здатність розслаблятися, усвідомлювати, куди рухаємося, та, зрештою, якісно проживати своє життя. На допомогу можуть прийти практики усвідомленості майндфулнес, а найкращими вчителями можуть стати… наші домашні улюбленці. Про це читайте у статті від експертів психологічної агенції «ПСІКУЛЬТУРА».

Практики mindfulness навчають нас бути присутніми «тут і зараз», помічати те, що ми відчуваємо, та привносити більше усвідомленості у те, що ми робимо. Вони працюють на розслаблення тіла та розуму, а також зменшення рівня стресу. Найчастіше це вправи з концентрацією на диханні; медитації стоячи, сидячи чи рухаючись, які можна поєднувати з іншими заняттями — йогою, спортом чи буденними справами.

Наразі з’являється все більше освітніх програм та матеріалів про медитації. А як щодо того, аби повчитися майндфулнес у тих, хто вміє це від народження та не втрачає цю навичку протягом життя?

Такими вчителями для нас можуть стати наші домашні тварини. Недарма саме під час карантину багато людей наважилися завести давно бажаних собаку, котика чи іншу тваринку. Адже у моменти емоційної напруги та невизначеності тварини допомагають зменшувати відчуття самотності та можуть позитивно впливати на наше психічне здоров’я.


Чого можуть навчити нас домашні улюбленці?


1. Жити «тут і зараз»

Наприклад, коти — справжні майстри дзену. Якщо ви спостерігали за ними, то напевно помітили їхню чудову здатність просто бути — тут і зараз. Тварини абсолютно не турбуються ні про що, крім того, що відбувається у конкретний момент.

А ще їм байдуже до наших планів. Вони мають звичку переривати наші потоки думок, які ми вважаємо дуже важливими. І хоч спочатку це може дратувати, насправді, завдяки активності тварин ми можемо відірватися від постійного прокручування думок і повернутися до реальності. Коли ми починаємо грати з улюбленцями, погладжуємо або обіймаємо їх, ми переживаємо те саме відчуття присутності, яке так необхідне для практикування майндфулнес.


2. Знизити рівень стресу

Регулярне спілкування з домашніми тваринами може покращити якість життя, знижуючи стрес та полегшуючи перебіг депресії у деяких людей. Просте встановлення контакту з собакою може збільшити рівень окситоцину — гормону прив’язаності та ніжності. Погладжування та обійми вивільняють нейромедіатор позитивного настрою під назвою серотонін, одночасно знижуючи рівень гормону стресу кортизолу та нормалізуючи кров’яний тиск.


3. Покращити стосунки з іншими людьми

Спостереження за поведінкою тварин та налаштованість на їхній емоційний стан може допомогти встановити більш близькі стосунки із сім’єю, друзями та колегами. Завдяки усвідомленості та емпатії, які ви розвиваєте, піклуючись про потреби вашого вихованця, ви підвищуєте свою здатність бути більш уважним у повсякденній взаємодії з вашим оточенням.


4. Більше перебувати на природі

Якщо ви хочете покращити своє психічне здоров’я і опанувати майндфулнес, важливо скоротити час взаємодії з вашими гаджетами. Домашні тварини, особливо собаки, заохочують нас виходити на вулицю та зосереджуватися на природі. Якщо ви регулярно гуляєте зі своїм песиком, ви починаєте звертати більше уваги, наприклад, на шелест листя, звук вітру або крапель дощу, відчувати свіжість морозного повітря — усі ці моменти допомагають вам розвинути навички усвідомленості та розслабитися.


5. Медитувати

Практики усвідомленості передбачають розслаблену позу і зосередження на своєму диханні: повільному вдиху та видиху. Водночас ви помічаєте будь-які випадкові звуки, запахи, відчуття чи смаки та просто дозволяєте відбуватися їм у моменті. Ви можете покращити ваші практики усвідомленості, сконцентрувавшись під час медитації безпосередньо на своєму улюбленцю в конкретну мить часу.

Як медитувати з тваринкою?

Сфокусуйте свою увагу лише на улюбленці. Подивіться, як рухається його живіт під час дихання. Доторкніться до тварини, подивіться на неї так, ніби бачите вперше, відчуйте, наскільки м’яке її хутро або пір’я під вашими пальцями. Зверніть увагу на найменші риси мордочки вашого вихованця: вуса, вії та дрібні позначки, які надають вашому улюбленцю унікального зовнішнього вигляду. Якщо тварина пригорнулася до вас, зверніть увагу на те, як відчувається її серцебиття, усвідомте своє власне.

Чому медитацію варто зробити щоденною звичкою

Читати


6. Структурувати наше повсякденне життя

Домашні тварини забезпечують нам певну структуру життя. Вони знають, коли час гуляти, а коли пора їсти. У певну годину доби собака чи кіт відволікають нас від справ, нагадуючи, що прийшов час погодувати їх і пограти з ними.


7. Бути активними

Біг або прогулянки з собакою — це прекрасна форма такої необхідної для нас фізичної активності. Крім того, ранкова бадьорість нашого улюбленця може надихнути нас вставати раніше і виходити на вулицю. А що ж, як не бажання рухатися, покращує настрій та сприяє зосередженості?


8. Бути більш грайливими

Усім ссавцям притаманна гра, як вид комунікації та спосіб подбати про себе. Так само, як одне з одним, домашні тварини полюбляють гратися зі своїми господарями. Під час довгих робочих днів собака, який кидає м’яч вам під ноги, або кіт, який приносить вам свої іграшки, дають можливість трохи розважитися та відпочити. Саме в грі ми, як ніколи, захоплені теперішнім моментом.


9. Не боятися самотності

Ваш собака розпізнає найменші зміни на вашому обличчі, помічає вашу поставу та тон вашого голосу, знає ваше нормальне дихання та частоту серцевих скорочень — і може використовувати цю інформацію для швидкого реагування на ваш емоційний стан.

Цей глибокий зв’язок з нашими домашніми улюбленцями запобігає самотності та збільшує відчуття добробуту. Гра та пестощі з пухнастими друзями покращують наш психологічний стан у короткостроковій перспективі, а також можуть вплинути на настрій у довгостроковій.


10. Розширювати коло знайомств

Наявність чотириногого друга поруч допомагає «навести мости» з іншими людьми дуже швидко — така взаємодія важлива як ніколи в ці часи соціальної дистанції.

Домашні тварини також можуть поглибити стосунки у вашій власній родині. Зокрема діти, які відчувають емоційний контакт зі своїми собаками, розвивають більш надійну прив’язаність і до батьків. Коли ви проводите час із вашим партнером або дітьми у присутності вашого вихованця, це допомагає вам залишатися розслабленим. Врешті ви починаєте асоціювати це позитивне почуття із часом сімейного дозвілля, будуючи більш глибокі зв’язки з близькими.

Можливо, ми пригадали далеко не все, і ви зможете додати щось з огляду на власний досвід. Тварини — дійсно чудові вчителі майндфулнес, варто лише знайти час, аби помітити це та збагатити свій арсенал практик усвідомленості.


Антон про домашню улюбленицю Варю

Антон — співзасновник агенції ПСІКУЛЬТУРА, лікар-психолог, психотерапевт, практик транзакційного аналізу

майндфулнес
Антон і Варя

«З дитинства я звик до домашніх тварин, які постійно жили у моїй родині. А коли переїхав у свою квартиру, відчув, що мені незатишно в пустій оселі. Тому коли я дізнався із соцмереж, що моя подруга знайшла на вулиці кошеня, одразу прийняв рішення забрати малу собі.

Так в мене з’явилася Варя. Зараз це вже доросла кішка — дуже активна і товариська. Вона зустрічає мене під дверима кожного разу, як я повертаюся додому: мурчить, треться об мене і примружує очі. Це особливо приємно холодними вечорами пізньої осені та взимку, коли з темного коридору квартири, ще до того, як я увімкну світло, з’являється Варя. Коли я працюю вдома або займаюся хатніми справами і настає час перепочити, Варя охоче підтримує мене у цьому — лягає поруч у крісло і починає натхненно мурчати. Як не погладити її у цю мить і не відволіктися від усіх можливих проблем та завдань? На кілька хвилин концентруюся на цьому маленькому теплому клубочку з хутра і примружую очі, розслабивши тіло і мозок. Це чисте задоволення!»


Юля про бешкетну собаку Лу́ну

Юля — експертка агенції ПСІКУЛЬТУРА, практична психологиня, когнітивно-поведінкова консультантка, ведуча груп mindfulness

Юля і Луна

«Поява в моєму домі собаки була частиною великих життєвих змін: переходу на віддалену роботу та перелаштування побуту під нові умови. Я навіть не уявляю, як би я тримала дисципліну робочого часу, якби не моя руда «лисиця», яка пильнує регулярність наших прогулянок, а разом з тим уже і мій власний ритуал початку та завершення робочого дня.

Від природи Лу́на — тривожна собака, і навички майндфулнесу — це те, що допомагає мені піклуватися не лише про себе, а й про неї. Неосудлива увага, спостереження за її мікрорухами допомагають розуміти її мову тіла, стан, а навички мого нереагування (які також є частиною практик усвідомленості) дозволяють дати їй більше простору в проявах на прогулянках, в комунікації з іншими собаками. Це допомагає мені краще розуміти Луну, а їй — впевненіше почуватися поряд зі мною. Так ми щодня піклуємося про неформальні майндфулнес-практики одна одної.

Мало що, аніж спостереження за собакою, вчить такої безоцінковості та неосудливості: за будь-якою її реакцією завжди лежить дуже простий причинно-наслідковий зв’язок. Та щоб його розуміти, потрібно постійно тренувати відволікання від людських оцінок та інтерпретацій: бачити наслідок та причину, виносячи за дужки рівняння почуття, думки, інтерпретації, яких немає у Лу́ниному світі. Вона — моя постійна провідниця в момент “тут і зараз”».

Потрібна робота?

У нас на сайті багато вакансій на будь-який смак!

Вакансії

Читайте також

Як зберегти здоров’я на робочому місці: комплекс вправ (фото + відео)

6 способів впоратись зі стресом на роботі

Чому трудоголізм не дорівнює любові до роботи

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: