Про емоційне вигоряння на роботі написано чимало книг та статей. Але мало хто говорить про стан, який йому передує. Ми так звикли багато працювати й мало відпочивати, що не помічаємо мікровідхилень, які штовхають нас у безодню втоми та зривів.
Соціальний психолог, співзасновник R&D-лабораторії та освітньої платформи Beehiveor Ілля Бачурін на заході Hacking Monday поділився шістьма причинами, які призводять до синдрому інформаційної втоми, а потім і до вигорання.
1. Мультизадачність
Довгі роки нас годували міфами про продуктивність — про Юлія Цезаря та інших великих особистостей, які нібито вміли робити по кілька справ одночасно. Але результати досліджень та досвід друзів та колег говорить зовсім про інше. Наша продуктивність падає, якщо ми розсіюємо свою увагу.
Шкода мультизадачності у тому, що ми перевантажуємо нашу оперативну пам’ять. Наша сфокусованість падає. А потім настає і втома.
Як із цим боротися? Має сенс концентруватись на одному завданні в один проміжок часу. Техніка Pomodoro вам на допомогу.
Готові спробувати Pomodoro?
Ми створили для цього спеціальний таймер Moody. Виставляйте бажану тривалість сесії, вмикайте звуки дощу чи муркотіння кота — і вперед, до перемоги над тасками!
Moody
2. FOMO (Fear of missing out)
Розшифровка абревіатури FOMO з англійської означає «страх щось проґавити». Ми намагаємося бути на піку трендів, знати всі останні новини в країні, у своїй індустрії, у житті друзів та знайомих. Ми хочемо першими дізнаватися про нові можливості й не пропускати нічого, що може обіцяти нам вигоду чи задоволення.
Що ж ми маємо насправді? Перевантаження мозку потоком потрібної та непотрібної інформації. Ми стомлюємося.
Як із цим боротися? Фільтрувати інформацію, яку споживаємо, практикувати інформаційний детокс, дозволяти собі дні без техніки та новин.
3. Перфекціонізм
Немає кращого способу втомитися і перегоріти, ніж витратити на вирішення проблеми вдвічі більше часу, ніж потрібно спочатку. Як так виходить? Нам здається, що все має бути ідеальним навіть там, де все вже й так прекрасно. Нас довгі роки виховували на постулатах Apple та Стіва Джобса, але забували уточнити, що за спиною великого генія тисячі людей працювали від заходу сонця до світанку.
В англійській мові є чудова приказка: Done is better than perfect — «Готово — краще, ніж ідеально».
Як із цим боротися? Пам’ятайте про правило Парето. У більшості випадків ви отримуєте 80% результату, доклавши лише 20% зусиль. Сконцентруйтеся на тому, щоб зрозуміти, які саме 20% важливі, і докладіть максимум зусиль для покращення саме їх. Нема сенсу витрачати зайвий час і доводити до ідеалу решту 80%, які можуть виявитися непотрібними.
4. Соціальна втома — яскрава ознака емоційного вигорання
Якщо відчуваєте, що вам раптово всі набридли, — настав час терміново зайнятися своїм відпочинком. Роздратування до людей не береться на порожньому місці — це проєкція власних незадоволень, нереалізованих бажань і банальна втома.
Як із цим боротися? Візьміть час для себе, відключіться від потоку чужих життів у соцмережах, приділіть увагу своїм бажанням, виспіться.
5. Перевантаження префронтальної кори
Префронтальна кора — це частина головного мозку, яка відстежує, контролює, спрямовує, фокусує та керує вашими діями.
Будь-які порушення її роботи — і ось ви вже легко відволікаєтеся, постійно перемикаєтеся із завдання на завдання, прокрастинуєте, читаєте мало книг і багато соцмереж, втрачаєте наполегливість, повільні, імпульсивні й неправильно оцінюєте свої дії.
Що далі? Ви протоптуєте доріжку до синдрому дефіциту уваги.
Як із цим боротися? Щоб допомогти своєму мозку, відпочивайте, висипайтеся, уникайте стресу, негативних емоцій, вчіться працювати сконцентровано та в потоці.
6. Дофамінові пастки
Дофамін — гормон радості та задоволення — остання, але не менш важлива причина настання інформаційної втоми. Ми потрапляємо в гормональну пастку щоразу, коли хоч трохи хочемо себе винагородити. Ми дозволяємо собі «трохи поскролити стрічку» зранку, з’їсти «невеликий» десертик після обіду і «трохи полежати» після вечері замість того, щоб вирушити до спортзалу.
Дофамінові пастки чекають на нас на кожному кроці. Щоразу нам доводиться за них серйозно розплачуватись — зайвими кілограмами, втраченим часом, здоров’ям, життєвим тонусом.
Ми втомлюємося і потім уже нічого більше не хочемо. І ось нас уже треба рятувати від вигорання.
Як із цим боротися? Щоб залишатися в тонусі, читайте книгу «Гормони щастя» професора Лоретта Бройнінг та відучуйте себе від шкідливих звичок та залежностей.
Шукаєте роботу?
А робота шукає вас! Маємо вакансії в українських та міжнародних компаніях →
ВакансіїЧитайте також
Як я випробувала 7 технік продуктивності за місяць
4 обмеження мозку, які шкодять продуктивності
10 ритуалів для правильного початку й завершення робочого дня
Дякуємо!
Тепер редактори знають.