Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Навчитися навчати. Де в Україні готують L&D спеціалістів

24.12.21 Кар'єра 8 хв читання

Професійний розвиток — більше не чергова «плюшка», а базовий бенефіт для утримання співробітників в компанії. Та спеціалістів з експертизою в Learning and Development, тобто у сфері навчання та розвитку, на ринку праці небагато. Де здобути такий фах або куди відправити члена вашої команди, щоб він отримав відповідні знання? CEO та Managing Partner Savvy L&D Solutions В’ячеслав Рудницький разом із командою L&D Community проаналізували провайдерів L&D навчання в Україні та поділилися висновками.

1640345983 rudnytskyi
В’ячеслав Рудницький


IT-ринок в Україні активно розвивається і вже відновився до показників 2019 року. Стає більше локальних продуктових компаній. Потенціал нашої tech-індустрії розкривають для себе і міжнародні гіганти — наприклад, у 2020-2021 роках на ринок вийшли Lyft, PandaDoc, Bolt.

За таланти змагаються все більше гравців, наймати людей стає дорожче, а утримувати — важче. Одним з факторів утримання спеціалістів є професійний розвиток. Дослідження Gallup виявило, що 87% мілленіалів очікує від роботодавця професійного розвитку як базового бенефіту з першого дня роботи в компанії.

Компанії намагаються розвивати людей силами HR-дженералістів — через менторські програми та оплачуване навчання, але більшості бракує системності та стратегічності цього напряму. Без налагодженої системи контактів та розуміння якісних опцій провайдерів навчання незрозуміло, який з багатьох бізнес-тренінгів на ринку справді принесе користь. Тому HR-відділи компаній все більше відчувають потребу в окремому спеціалісті з експертизою саме в побудові Learning and Development системи. При цьому кваліфікованих спеціалістів, що мають досвід в L&D та одночасно розуміння сфери tech — мало.


Що ж робити?

Тут можна порадити наступні стратегії:

  • хедхантити рідкісних спеціалістів в L&D;
  • брати людину з класичною експертизою з іншої сфери та адаптувати її під потрібний вам напрям;
  • вчитись навчати самому, якщо ви HR та хочете спеціалізуватись в напрямі навчання та розвитку, або відправити на курси члена вашої команди, якщо ви HRD та хочете розвивати експертизу зсередини компанії. 

Про третій варіант і поговоримо. Разом із командою L&D Community ми проаналізували провайдерів L&D навчання в Україні та ділимося своїми висновками щодо переваг й недоліків кожного.


Де навчають навчати: курси, модулі, спільноти 


«Управління навчанням. Системний підхід до L&D»

Курс КМБШ

Плюси:

➕ найсистемніша програма на ринку України;
➕ навчає саме дизайну L&D системи в реалістичні строки;
➕ розглядає більш глобальні концепти, а тому буде найкориснішим для рівня Senior HR та вище. 

Недоліки:

➖ через акцент на системності та глобальності часто не вистачає розбору кейсів на практиці та індивідуального підходу до запитів кожного студента. 


MA in Human Resources and Organization Development

Програма LvBS – Львівської бізнес-школи

Плюси:

➕ єдина магістерська програма міжнародного рівня в Україні з управління персоналом та організаційного розвитку;
➕ декілька викладачів цієї програми відбудовували HR-департаменти в IT, найцікавіший кейс — корпоративний університет IT-компанії ELEKS.

Недоліки:

➖ L&D напряму в усій програмі виділено менше часу у порівнянні з іншими блоками. Також неможливо записатись на навчання тільки на L&D модуль — потрібно проходити весь курс.


HR Академія Майка Притули

Онлайн-школа

Плюси:

➕ багато окремих онлайн-курсів про частини L&D напряму: «Результативне навчання співробітників», «Директор корпоративного університету», «Як створити ефективний онлайн курс»;
➕ курси створені для людей без глибокого досвіду у навчанні, тому підійдуть тим, хто починає розвиватись саме в L&D. 

Недоліки:

➖ на наш погляд, у курсів академії досить висока ціна, як для передзаписаних та онлайн-формату. Хоча у кожного з них є онлайн-підтримка та супровід викладача протягом навчання. 


CAPS Business School

Традиційна бізнес-школа, що змінила свій напрям на L&D

Плюси:

➕ мають досвід проведення успішних відкритих івентів з висококваліфікованою аудиторією;
➕ тримають фокус на міжнародних спікерах;
➕ різноманіття аудиторії — від індустріальних холдингів до IT. 

Недоліки:

➖ Проєкт закрили на рівні сайту та соціальних мереж, проте активно експериментують із форматом. І хоч зараз в них немає відкритого курсу, рекомендуємо стежити за CAPS і далі.


L&D модулі в HR-програмах

L&D модулі також існують у великих HR-програмах. В деяких із них, наприклад, у Profi Consulting та Центрі управлінського консалтингу «Софія», L&D модуль можна пройти окремо від основного курсу. В інших як Laba та програма від Lviv IT school — лише разом з основною програмою. У львівській IT-школі, щоправда, цей блок можуть викладати окремо в рамках корпоративного навчання.


Міжнародні сертифікації

Можна спробувати вчитись самостійно за матеріалами популярних міжнародних сертифікацій: Certified Professional in Talent Development (CPTD, Formerly CPLP), Associate Professional in Talent Development (APTD).

Плюси:

➕ сертифікація має вагу не тільки на ринку України, а і за його межами;
➕ учні отримують свіжу й актуальну інформацію та можуть ознайомитись із актуальними серед компаній-лідерів на глобальному ринку трендами.

Недоліки:

➖ висока вартість екзамену та підготовки до нього;
➖ щоб отримати сертифікацію, навчанню доведеться приділити досить багато часу — від 40 до 80 годин самостійної роботи.


L&D Community

Українська спільнота для L&D спеціалістів. До неї можна долучитися безкоштовно у трьох форматах: у Facebook, зареєструватися резидентом або експертом.

Плюси:

➕ кожен охочий може ділитися з учасниками спільноти досвідом, матеріалами й підвищувати експертизу завдяки колу однодумців;
➕ раз на місяць спільнота проводить відкриті події за різними L&D темами: створення PDP, робота із тренерами, організація менторських програм.

Недоліки:

➖ оскільки тема навчання та розвитку тільки-но почала набирати обертів, на українському ринку існує досить невелика кількість L&D-менеджерів із багаторічним досвідом та власними fuck up/success кейсами (тобто, прикладами невдач та успіхів).


Підіб’ємо підсумки


Наразі попит на L&D-спеціалістів, зокрема в IT-секторі, активно перевищує пропозицію. Водночас системних продуктів L&D-навчання в Україні мало, і більшість програм розглядають L&D блок тільки як допоміжний для великого HR-курсу. Конкуренція на ринку підготовки таких фахівців досить низька, та сподіваємося, що за рік-два подібна стаття буде як мінімум удвічі більшою 🙂 Натомість зараз усі охочі розвиватися в даному напрямі мають шанс досить швидко стати затребуваними спеціалістами.

Шукаєте роботу?

У нас на сайті багато вакансій від крутих українських та міжнародних компаній 👉

Вакансії

Читайте також

Професії, про які ще вчора ніхто не знав: що робити та чому варто навчатися?

Кадровик нашого часу: хто такий HR і як ним стати

На гугл не сподівайся: як IT-рекрутеру прокачати технічну грамотність

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.