Сертифікація для HR-фахівців — важлива сходинка в професійному розвитку, що викликає багато питань. Яку платформу для сертифікації вибрати? Скільки це коштує? Як підготуватися до іспиту? Чи варто взагалі отримувати сертифікат? Своїм практичним досвідом ділиться Chief HR Officer у компанії JMIND Любов Вікторенко, яка отримала SHRM-сертифікат рівня Senior Certified Professional.
Чому я вирішила пройти сертифікацію
У сфері HR я вже приблизно 8 років. Почала з позиції HR-асистентки, весь цей час професійно росла й розвивалася — причому максимально всебічно, зачіпаючи різні сфери. Зараз я працюю на позиції Chief HR Officer. Фокус потрібно тримати ще ширше, тому ідея систематизувати свої знання і пройти сертифікацію народилася сама собою.
Один із важливих плюсів сертифіката — офіційне підтвердження, що ти професіонал у своїй сфері. Це може стати перевагою при пошуку роботи. Наприклад, багато міжнародних компаній вважають наявність подібних сертифікатів для кандидатів на менеджерські ролі мало не обов’язковою. Іноді має місце й фінансове заохочення сертифікованих фахівців, проте це залежить від компанії та інших чинників, тому однозначно гарантувати підвищення зарплати сертифікат не може.
Для мене це був у першу чергу персональний виклик — за нинішнього ритму життя важливо постійно розвиватися й рости. Теми, які входять у сертифікацію, дають широкий огляд не тільки HR-, але й бізнес-процесів, тому в підсумку ти отримуєш напрямок, в якому можна рухатись, і вже в залежності від своїх поточних завдань і потреб обираєш, в яку тему заглибитись.
Вибір платформи для сертифікації
Для HR-сертифікації є дві основні сертифікаційні платформи: HRCI (HR Certification Institute) і SHRM (The Society for Human Resources Management). Доволі довго це була одна платформа, але в 2014 році кожна зі спільнот пішла своїм шляхом. В інтернеті я знайшла детальну таблицю з порівнянням різних сертифікацій. Але фінально перевіряти актуальність інформації раджу безпосередньо на сайтах організацій — https://www.hrci.org/ и https://www.shrm.org/.
На сайті кожної платформи можна дізнатися, який саме рівень сертифікації вам підходить: ось ця інформація у HRCI, а ось — у SHRM. При виборі рівня враховується ступінь вашої освіти (бакалавр або магістр), стаж роботи за фахом, а в HRCI — ще й географія компанії.
Я прийняла рішення отримувати SHRM-сертифікацію рівня Senior Certified Professional. Прочитавши багато статей американських колег, які складали обидві сертифікації, дійшла висновку, що сертифікат SHRM більш впізнаваний. Також у SHRM більше контенту й питань, де потрібно логічно міркувати, а не запам’ятовувати визначення. І фінальним пунктом для мене було те, що процес повторної сертифікації в HRCI дуже складний і вимагає великої кількості часу і коштів.
Підготовка до екзамену
Важливий момент, про який одразу потрібно сказати — усе навчання проходить англійською мовою, причому з використанням бізнес-лексики. Та й у тестуванні є багато ситуаційних питань, де дуже важливо вловити сенс і правильно відповісти. Тому перш ніж зважитися на сертифікацію, переконайтеся, що знаєте мову на рівні, достатньому для навчання та складання іспиту. У кожного він різний: хтось і з Intermediate схоплює суть, а хтось і з Upper-Intermediate ціпеніє, коли чує англійську мову.
Є кілька варіантів підготовки до іспиту.
- Self-Study — це варіант самостійної організації свого навчального процесу. У SHRM-платформи є для цього дуже продумана система SHRM learning system, розповім про неї трохи нижче.
- Instructor-led learning — на сайті можна знайти партнера SHRM у вашому регіоні і звернутися до нього. У нас у Києві теж є така компанія — вона організовує інтенсив із сертифікованим лектором. Я брала в ньому участь: інтенсив тривав 3 дні, плюс потім ми пройшлися по практичним моментам — відповідали на питання та намагалися зрозуміти логіку правильних відповідей. З досвіду можу сказати, що одного інтенсиву буде недостатньо. В ідеалі, звісно, самостійно пройтися по всім темам, а потім вже все розкласти по поличках і «відшліфувати» з фахівцем.
А тепер докладніше про систему підготовки SHRM learning system.
Вона дійсно дуже продумана і зручна. Спершу вам запропонують пройти Initial Assessment — тест на 160 теоретичних і ситуаційних питань, без обмеження за часом. Це щоб оцінити рівень ваших поточних знань і «підсвітити», в чому у вас прогалини.
Найбільший і найоб’ємніший розділ для підготовки — Study Materials, це теоретичні матеріали, розділені на дві величезні теми, у кожної з яких є три підтеми:
- Competency Clusters — Leadership, Business, Interpersonal;
- Knowledge Domains — People, Organization, Workplace.
Кожна підтема складається з розділів. Наприклад, підтема People містить такі розділи: HR Strategic Planning, Talent Acquisition, Employee Engagement and Retention, Learning and Development, Total Rewards.
Кожен розділ складається з детальніших підрозділів. Наприклад, розділ Strategic Planning містить такі підрозділи: Strategic Planning and Management, Strategy Formulation, Strategy Development, Strategy Implementation and Evaluation. А кожен підрозділ складається з глав, де детально подається інформація з конкретного питання.
Крім теоретичної інформації, у кожному розділі є Quiz з 5 або 7 питань, що допомагає краще засвоїти і запам’ятати матеріал. Є також Resources з посиланнями на статті, сайти, матеріали, які можна додатково вивчити по темі. У кожному підрозділі є Flashcards — усі найважливіші визначення підрозділу у форматі двосторонніх карток.
Під кінець навчання вам запропонують пройти два тестування:
- Post-Test із 80 питань, на його виконання дається 4 години;
- Practice Exam — фінальне тестування, максимально схоже на справжній іспит. Платформа пише, що всі питання тесту раніше використовувалися на самому іспиті. Practice Exam складається зі 160 питань і триває 4 години.
Мій досвід складання іспиту
Спочатку я дуже переоцінила свої сили в розрізі тривалості підготовки й думала, що мені з головою вистачить кількох місяців. На мою суб’єктивну думку все йшло дуже навіть непогано, поки я не пройшла фінальне тестування — Practice Exam (звісно ж, у найостанніший момент 😅). Побачивши свої результати, на справжній іспит я йшла з цілком реалістичним очікуванням, що з першого разу точно не складу. Так і вийшло. Позитивним для власної самооцінки було те, що недобрала я всього 10 балів до 200 потрібних для отримання сертифіката.
На цьому моменті найголовніше — не сумувати, не здаватися і мобілізувати всі свої сили на підготовку до повторного складання. Важливо проаналізувати, що саме було найважче — можливо, якісь теоретичні теми або ситуаційні питання. Останні дійсно відрізняються своєю логікою від того, як ми зазвичай робимо, у нас більш проактивний підхід. Тому якщо у вас є знайомі, які пройшли цей нелегкий шлях і готові поділитися досвідом, я б радила скористатися такою можливістю.
До наступного іспиту я однозначно підійшла вже з більш реалістичною оцінкою обсягу підготовки, тому процес пішов набагато швидше й ефективніше. Або, можливо, ми з навчальною системою стали майже рідними 😁 У результаті з другого разу я набрала необхідні бали й отримала сертифікат.
Як проходить сам іспит?
Складати можна як офлайн, так і онлайн. Для онлайну дуже важливо вибрати тихе місце, де вас ніхто не буде відволікати всі 4 години іспиту. Я обидва рази складала віддалено, за допомогою Pro Proctor — це партнер SHRM, який перевіряє, що у вас немає можливості кудись підглядати і що все відбувається максимально чесно. Що перевіряють:
- ви з допомогою камери демонструєте огляд 360° того місця, де сидите;
- вас попросять показати стіл і стілець / крісло, на якому ви сидите, з внутрішньої сторони;
- якщо ви носите сережки, вас попросять їх зняти, плюс потрібно буде показати ваші руки до ліктя;
- робочий стіл має бути абсолютно порожнім, там можна залишити тільки документ, який ви будете показувати на самому початку реєстрації.
Скільки коштує отримати HR-сертифікат
Платформа відразу пропонує вам стати SHRM member, щоб економити. І це дійсно так: попередньо порахувавши різницю у вартості для SHRM member і ні, я одразу оплатила членство. Вартість SHRM membership — 109 $ (план Global Online).
Що вийшло в підсумку?
Для SHRM member | Для non-members | |
SHRM learning system | 725$ | 950$ |
Інтенсив (через сертифікованих партнерів SHRM) | 980$ | 980$ |
SHRM Certification* | Early bird fee — 300$ Standard fee — 400$ | Early bird fee — 400$ Standard fee — 475$ |
*У разі повторного складання потрібно оплачувати суму SHRM Certification заново.
Так отримувати сертификат чи не варто?
Не можна сказати, що сертифікація одразу «пушить» кар’єру на рівень вище. Просування дуже залежить від компанії, людини і її вміння «продавати» себе.
Для мене найголовніше — що мої знання дійсно розширилися. Оскільки в процесі підготовки ти починаєш копати глибше в тій темі, яку не дуже добре знаєш, або, навпаки, хочеш ще більше заглибитися туди, де думав, що знаєш дуже багато. Із додаткових і несподіваних плюсів — знайомства з цікавими людьми з різним досвідом і знаннями. Ви створюєте загальну групу, ділитесь проблемними питаннями, досвідом іспиту, якщо хтось складав раніше. Почуття, що ти не один на один із сертифікацією, неймовірно допомагає.
У підсумку, попри витрачений час, сили і гроші, я дуже рада, що зважилася на сертифікацію і довела все до кінця. З’явилося відчуття, що я отримала якусь дуже престижну нагороду, «HR Оскар» наприклад 😎
Я б радила пройти сертифікацію всім колегам, хто точно розуміє, навіщо їм це потрібно, і хто готовий інвестувати насамперед багато свого часу і сил. Оскільки без правильної мотивації організувати себе набагато важче. А всім, хто зараз знаходиться на цьому нелегкому шляху, бажаю багато удачі — не здавайтеся, і у вас обов’язково все вийде!
Шукаєте роботу в HR-сфері?
У нас багато вакансій для рекрутерів та HR-спеціалістів 👉
ВакансіїЧитайте також
Кадровик нашого часу: хто такий HR і як ним стати
Іспит, що змінив життя: історії людей, які склали IELTS
Де брати, щоб віддавати: чотири джерела HR-енергії
Дякуємо!
Тепер редактори знають.