Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

8 речей, які потрібно знати для успішного публічного виступу

14.12.20 Розвиток Партнерський матеріал 8 хв читання

Навіть якщо вам здається, що ви й публічні виступи — несумісні поняття, знайте: ораторські навички цілком можна натренувати. Щоб допомогти вам виступати краще, компанія Reprezent запустила подкаст «Камешки во рту». Ми прослухали три випуски й вибрали кілька корисних порад для успішних виступів від гостей подкасту.


Олександр Зайома

Викладач ораторського мистецтва й техніки мовлення, спічрайтер. Проводить відкриті й корпоративні курси, а також індивідуально готує спікерів.


Як підготуватися до публічного виступу самому

Для початку розберіться з його логікою, структурою й послідовністю. Для цього дайте відповідь на 3 питання, про які пише будь-яка книга з публічних виступів і комунікації.

  1. Хто люди, які будуть слухати ваш виступ?
  2. Що ви хочете їм сказати?
  3. Яка ваша мета? Що ви хочете, щоб після вашого виступу зробили люди?

А потім беріть аркуш паперу або відкривайте ворд і починайте збирати свої думки в структурні блоки.

Цим, звичайно ж, не обмежуйтеся. Бо якщо з підготовкою контенту ще можна впоратися самому, то з подачею проблем зазвичай більше. То вираз обличчя насторожений, то погляд незрозуміло куди, то руки незрозуміло що роблять. Так само і з промовою — постійні «еееее», «ну», «коротше», «типу», «це саме» тощо. Тож наступний крок — беріть камеру, ставте її навпроти себе, уявляйте, що виступаєте на очах у аудиторії, а потім переглядайте та звертайте увагу на все, що йде не так, як би вам хотілося.

Тренуватися перед дзеркалом не раджу, тому що динаміка в дзеркалі проглядається погано, на відміну від статики або чогось повільного. Спробуйте в швидкому танці дивитися на себе в дзеркало — це ж маячня, так не вийде. Дзеркало відмінно підходить для відпрацювання окремих па, рухів чи поз.


Як скласти промову для виступу

Накидати структуру: класичний вступ, основну частину та висновок.

У вступі непогано розповісти те, що подобається людям, а їм подобається легкість, несподіванка. Тому використовуйте дивовижні факти, незвичайну статистику, риторичні запитання, на які не треба відповідати, але які запускають механізм роздумів на цю тему.

В основній частині може бути кілька ідей, якщо виступ об’ємний, та аргументи на їхню користь. Аргументами можуть бути факти, історії або особисті приклади. А ось у короткому виступі на 3-5 хвилин повинно бути не більше однієї ключової ідеї.

Ну й завершення. Про нього часто забувають, і все зводиться до «Спасибі за увагу» або «Ну, на цьому все». На одному з TED Talks Девід Канеман, який написав «Мислення швидке й повільне», розповів про ефект, коли скрипаль грає на скрипці, все прекрасно, але туту кінці рветься струна і звук такий неприємний. Що ви запам’ятаєте? З виступами та ж історія. Швидше за все, люди запам’ятають кінцівку.

Якщо перше враження підготовлює людей і викликає апетит, то кінцівка — це, як кажуть, вишенька на торті. Найважливіше потрібно сказати в кінці, а краще кілька разів.


Як імпровізувати, якщо забув промову

Щоб успішно імпровізувати під час виступу, потрібно репетирувати до. Під час репетицій ми часто намагаємося відтворити те, що написано. А варто зробити ще один маленький, але дуже важливий крок — написавши текст, вибрати ключові слова з кожного абзацу, які наштовхують на головну думку. Таким чином для довгого тексту варто виписати 10-20 слів, вивчити їх і потренуватися відтворювати по ним суть.

Якщо раптом під час виступу вас щось відволікло (наприклад, щось стукнуло) і думки розлетілися, так і скажіть: «Слухайте, так гупнуло по вухах, про що це я?». І зверніться до аудиторії. Повірте, завжди знайдеться людина, яка підкаже і потім буде сидіти весь виступ із виглядом: «Зрозуміло? Зрозуміло, хто вас взагалі врятував?» 🙂

Якось я почув фразу, яка мені дуже подобається: «Помилка, коли все без помилок». Не страшно, що сталося, але важливо, як ми на це реагуємо. У приклад я часто наводжу історію з Хіларі Клінтон. Вона колись під час виступу дуже сильно закашлялась, секунд на 30. Потім зібралася, випила водий каже: «Every time I think about Trump, I get allergic» («Щоразу, коли я думаю про Трампа, у мене починається алергія »). І у людей захоплення неймовірне.

Доза самоіронії, вміння не спасувати, а все-таки посміятися над ситуацією, зробити це лаконічно, коротко й не загострювати на цьому увагу — це, мені здається, чарівна таблетка.

У подкасті «Камешки во рту» Олександр також розповів, як знайти «свого» наставника для підготовки до виступу, і поділився лайфхаками, як справлятися зі складними ситуаціями під час виступу і відповідати на каверзні питання. Послухати подкаст можна в Apple Podcasts або на Soundcloud.


Олександр Коляда

Вчений-генетик і популяризатор науки. Проводить лекції про здоровий спосіб життя та виступає на конференціях.


Якими навичками повинен володіти хороший лектор

Думаю, тут потрібен цілісний комплекс навичок:

  • вміння тримати аудиторію;
  • навички мікродраматургіі: знати, з чого почати, як продовжити і чим закінчити;
  • увага до оточення, щоб розуміти, що саме їм потрібно;
  • самоорганізованість, щоб не запізнитися на 2 години, не забути вдома презентацію й випрасувати штани.


Чи варто вчити промову для виступу

Зазвичай усі, хто тільки починає виступати, спочатку вчать текст на пам’ять. Так написано в багатьох книжках, і це насправді допомагає. Ви прописуєте кожну фразу, наприклад: «Пані та панове, дякую, що прийшли. Я хочу почати свою лекцію з … ». Саме «пані та панове», саме «дякую, що прийшли» і ніяк інакше. Коли ви лектор-початківець, це сильно допомагає. Тому що спочатку рівень кортизолу найвищий, і ви поки не Тоні Роббінс, щоб відразу видавати запаморочливі фрази, на які всі почнуть аплодувати. Тому краще спочатку вчити дослівно, потім записувати тезисно основні речі, а потім вже говорити від себе від початку й до кінця.


Що перевіряти перед початком виступу

Презентації: чи не з’їхали шрифти, як вони взаємозаміняються на Mac і комп’ютерах на Windows. Я завжди зберігаю презентацію в .pptx, .pdf, висилаю організаторам і роблю все можливе, щоб вони перевірили, як вона відкривається. І все одно беру на її флешці з собою і за 15 хвилин до виступу перевіряю сам.

Перевіряйте, чи застебнута ваша ширінька, перш ніж вийти на сцену, чи немає у вас жуйки у волоссі, чи правильно ви одягнули кофту, чи всі гудзики застебнуті на сорочці. Здається банальним, але це важливо.

У подкасті «Камешки во рту» Олександр також розповідає, як поборов страх публічних виступів, ділиться власним чек-листом для підготовки до виступів і радить книги, які допоможуть успішно виступати. Послухати подкаст можна в Apple Podcasts або на Soundcloud.


Андрій Приходченко

Співзасновник компанії Reprezent, яка займається дизайном презентацій, підготовкою спікерів та навчанням роботі в PowerPoint


Коли презентація потрібна для виступу, а коли — ні

Я вважаю, що без презентації виступати можна, іноді навіть потрібно — особливо якщо ви харизматичний спікер. Я бачив багато спікерів, яким презентація може навіть заважати. Тому що їх харизми досить або тема така, де не потрібно щось детально пояснювати. Наприклад, якщо ви мотиваційний спікер.

Але якщо потрібно пояснити щось складне, то презентація допомагає не виглядати людиною, який намагається зробити це на пальцях: «Ну ось дивіться, давайте уявимо, що це компанія №1, а це компанія №2». Якщо намалювати це на слайді, виступати буде значно простіше. Щось середнє — це фліпчарт, який виконує роль порожнього слайда, де ви малюєте щось маркером, коли виступаєте без презентації.

Виступи з презентацією і без відрізняються. Не буває «погано» чи «добре» просто від того, з презентацією це чи без. Але буває «органічно» та «неорганічно».


Як зробити класну презентацію для виступу

Якщо ви хочете класну презентацію, не використовуйте стандартні шаблони PowerPoint. Зверніться до дизайнера або знайдіть на стоках готовий класний шаблон, який ви можете купити й використовувати.

Не намагайтеся зробити гарну презентацію, якщо ви не дизайнер. Зібрати за дві години весь дизайнерський досвід, який людина отримувала кілька років, у вас не вийде. Те, що зробити вам під силу — це акуратно зверстана хороша презентація.

Для цього вам насамперед знадобиться вміння працювати в PowerPoint. Ви можете пройти онлайн-курс — наприклад наш курс Pro PowerPoint або будь-який інший, який вам до душі. Це допоможе вам зрозуміти інструмент. Інакше у вас піде багато часу тільки на те, щоб розібратися, як пересувати картинку або розмістити текст.

Друге, що потрібно — це почуття смаку, щоб ви могли зрозуміти, красиво щось чи ні. Для цього потрібно його розвивати. Якщо ви щодня дивитесь на щось надихаюче й красиве, то вам і створювати захочеться щось схоже, і ви не зможете зробити відстійну презентацію — ваш внутрішній фільтр цього просто не дозволить.

Третє — важливо мати якісь базові навички в дизайні. Для цього вам достатньо прочитати щось про правило зовнішнього і внутрішнього, почитати про принципи дизайну для недизайнерів. Наприклад, є книжка Робіна Вільямса «Дизайн для недизайнерів» і книга «Кради як художник». У комплексі вони допоможуть вам зробити перші кроки в дизайні і дадуть розуміння, як щось робити.

У подкасті «Камешки во рту» Андрій також ділиться порадами з оформлення презентацій для виступів і роботі з підрядниками. Послухати подкаст можна в Apple Podcasts чи на Soundcloud.


Читайте також


8,5 антипорад, як зверстати презентацію

Професія: дизайнер презентацій. Що вивчати, де працювати та з чого почати?

Презентація-резюме для онлайн-інтерв’ю: навіщо потрібна і як підготувати

І не забувайте, що в нас можна знайти роботу!

Адже купа крутих компаній розміщують у нас свої вакансії.

Вакансії
Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: