Хочете змінити вектор кар’єрного розвитку, але боїтеся зробити перший крок? Психотерапевтка й консультантка з профорієнтації Анна Різніченко розповідає, як підготувати себе до змін і максимально комфортно почати новий кар’єрний етап.
Відчуваєте, що кар’єрні зміни ось-ось постукають у ваші двері? Причин, через які ви хочете змінити професію, може бути безліч. Наприклад, завершення першого кар’єрного етапу, коли людина розуміє, що справдила очікування сім’ї. Або ж емоційна втома і вигорання на поточній роботі. А можливо — друге дихання й бажання спробувати себе в іншій сфері.
Поміняти 5-6 професій за життя — нормально. І необов’язково для цього спалювати мости й кидатися у вир з головою. Виберіть для себе найбільш релевантну й комфортну стратегію змін. Загалом можна виділити 5 таких стратегій:
- паралельно поєднувати поточну роботу й нову зайнятість;
- поміняти нестерпне місце роботи на краще і паралельно переходити в нову професію;
- перейти на роботу, яка буде розвивати потрібні для майбутньої професії компетенції;
- звільнитися і почати нову кар’єру з нуля;
- використовувати декрет або фінансову подушку безпеки, які дадуть можливість з часом і поступово перейти в новий напрямок.
15 кроків до кар’єрних змін
1. Познайомтеся з людьми цікавої вам професії
Оточіть себе тими, на кого хочете бути схожі. Люди, які вже працюють у бажаній для вас сфері, допоможуть не просто зануритися в неї, а й дізнатися про складнощі й непривабливі сторони нового заняття, а також можуть поділитися своїм досвідом і підказати, як швидше пройти період наступання на граблі.
Крім того, успішні приклади підкріплять вашу віру в те, що інший спосіб життя можливий і реалізуватися в новій сфері — реально.
2. Змініть ставлення до поточної роботи й дайте собі час на зміни
Завжди хочеться все й відразу. Тим паче — піти з остогидлої роботи. Що глибше ми занурюємося в нову професію, то більше може дратувати стара. Але тут як в анекдоті: навіть якщо 9 жінок завагітніють одночасно, немовлята за місяць не народяться 🙂 На все потрібен час. Пам’ятайте про це.
Подумайте, чому поточна робота може бути хороша:
- у вас є джерело доходу, яке покриває поточні потреби та спонсорує перехід у нову сферу;
- ви знаєте всі «тріщинки» свого боса, колег і можливі сценарії розвитку;
- ця робота дає вам певну стабільність.
Але, звичайно, якщо на поточній роботі вам зовсім нестерпно, варто змінювати умови на більш комфортні.
3. Враховуйте коливання професійних «я»
Довгий час поки я сама поєднувала дві професії (керівниця офлайн-напряму освітнього проєкту та фахівчиня з профорієнтації), я не знала, як правильно себе представляти. Називати обидві посади дивно, чергувати назви теж. А ключ лежав у площині професійної ідентичності.
Ермінія Ібарра ввела поняття професійного «я». Це субособа всередині кожного з нас, яка займається певною професією. Під час переходу в нову професію ви створюєте нову субособу, у якої поки що немає тих професійних перемог, досвіду і статусу, як у старого професійного «я». Тому цілком природно, що у людини періодично відбуваються коливання між старим і новим професійними «я». Це виражається у таких думках: «А чи не кинути мені все це й повернутися до старої професії?», «Чого мені не сиділося на попередньому місці?».
Поки ми самі до кінця не розуміємо (точніше сказати — не приймаємо) своє нове професійне «я», такі коливання будуть. Але що більше ви будете досягати професійних успіхів (клієнтів, зароблених грошей, реалізованих проєктів), то рідше будуть коливання, і в один прекрасний день ви відчуєте себе вільним від сумнівів. Якщо захочете більше розібратися в цій темі, рекомендую до прочитання книгу Ермінії Ібарри «Знаходячи Я».
4. Подбайте про фінансову подушку безпеки
Ідеально, щоб її вистачило на 4-6 місяців і вона могла повністю покрити ваші витрати за цей період. Щоб розрахувати потрібну суму, додайте до вашого місячного прожиткового мінімуму гроші на додаткові витрати.
Я би також заклала до подушки безпеки гроші, які можуть знадобитися для інвестицій у нове заняття — на навчання, програмне забезпечення, техніку тощо. Врахуйте, що витрати на нову професію або бізнес необов’язково мають бути гігантськими — офіс можна організувати вдома, сайт зробити на конструкторах типу Tilda, дизайнерити на перших порах — у Canva чи Crello. Продовжіть список самі.
5. Попросіть про підтримку близьких
Домовтеся з родиною про те, щоб вони зняли з вас частину обов’язків і розвантажили на час, необхідний для змін. Недільний сніданок можуть приготувати діти або дружина / чоловік, у прибиранні може взяти участь вся сім’я тощо. Поговоріть із найближчими, щоб вони допомогли вам звільнити час для переходу в нову справу.
6. Займіться самоосвітою
Це одна з найкращих інвестицій, які ви можете зробити для себе. Шукайте першоджерела, подружіться з онлайн-освітою. Наприклад, ось актуальні добірки курсів на Happy Monday:
13 безкоштовних онлайн-курсів весни для вашого професійного розвитку
Освітній ресурс Open Culture виклав 1700 безкоштовних онлайн-курсів
600 безкоштовних онлайн-курсів від 190 університетів світу
7. Практикуйтеся та отримуйте новий досвід
Олена Рєзанова у своїй книзі «Ніколи-небудь» наводить один цікавий приклад. Коли в 1964 році The Beatles приїхали в Америку, вони буквально підірвали її. Але мало хто знає, з чого починалася їхня історія. У 1960 році, бувши ще мало кому відомою групою, The Beatles отримали контракт у Гамбурзі (Німеччина). Завдання було просте: грати ночами безперервно, розважаючи публіку. З 1960 до кінця 1962 року The Beatles побували в Гамбурзі п’ять разів. У перший приїзд група грала 106 вечорів — по п’ять і більше годин за вечір. У другій приїзд вони дали 92 концерти. У третій — зіграли 48 разів, провівши на сцені загалом 172 години. В останні два приїзди, в листопаді та грудні 1962 року вони виступали ще 90 годин. Таким чином, всього за півтора року вони відіграли 270 вечорів. А до того моменту, коли на них чекав перший гучний успіх, вони дали вже близько 1200 живих концертів. Вони отримали свої 1000 годин практики, досвіду і саме в цей період відбулися як група.
8. Почніть просування в новій професії вже зараз
Будь-яка людина, у якої є соціальні мережі, автоматично стає медіа. Facebook, Instagram, YouTube дають можливість просувати себе не виходячи з дому і не вкладаючи шалені гроші в особистий бренд.
Почніть вести соціальні мережі й розповідайте про свій перехід у нову професію. Уявіть, що ви говорите з близьким другом, але не забувайте зробити акцент на своїй експертності в новій сфері. Придумуйте цікаві активності та акції. Наприклад, своїх перших клієнтів я знайшла через Facebook, запропонувавши п’ятьом людям знижку 20%.
Розповідайте друзям і знайомим про свій новий напрям. Інакше як іще світ дізнається, чим ви зараз займаєтесь?
9. Підготуйте юридичний ґрунт для переходу
Можливо, для нового напрямку вам потрібно буде відкрити ФОП або підготувати юридичний ґрунт для партнерства. Продумуючи ці деталі вже зараз, ви можете заздалегідь підготуватися і полегшити собі життя в майбутньому.
10. Створіть навколо себе оточення, яке вас підтримає
Визначте кількох людей, які підтримають вас у ваших починаннях. Твердий тил на час змін дуже важливий. Також будьте готові до того, що не всі будуть раді таким змінам і ви можете зіткнутися питаннями: «Ти що? Яка професія Х? Ринок переповнений. Що ти там заробиш?»,«А хіба варто щось міняти? Тисячі людей так живуть і не скаржаться», «Я зараз тобі розповім, як потрібно», «Які зміни за нашої економіки й нестабільності?», «Подивися на свій вік! А як же зобов’язання?» тощо.
11. Прорахуйте можливі ризики та складнощі
Це може бути необхідність вивчити нову мову, а може бути — лінь, невпевненість у собі, опір сім’ї тощо. Продумайте, що ви можете з цим зробити та яким чином себе підстрахувати.
12. Проаналізуйте свої ресурси
Складіть і запишіть на папері список ресурсів, які у вас є зараз і які можуть бути вашою опорою — від вашого досвіду, успішних кейсів і оточення до всіх матеріальних ресурсів, на кшталт подушки фінансової безпеки.
І наостанок
13. Давайте собі час відпочити і розслабитися.
14. Працюйте над своєю самооцінкою і навчіться приймати свої недоліки.
15. Частіше перемикайтеся і займайтеся творчістю.
Мені здається, найкраще останній пункт проілюструють слова Шрі Шрі Раві Шанкара: «Коли ви робите щось дуже важливе, виберіть вільний момент і займіться тим, що абсолютно не стосується справи і видається незначним. Це дасть вам свободу».
«Важливі справи роблять вас залежними від дій. Вчинки, що не стосуються справи, перетворюють життя на гру».
Вірю у вас і ваші досягнення!
Готові до кар’єрних змін?
Залишилося тільки знайти вакансію до душі. У нас їх чимало!
ВакансіїЧитайте також
3 причини, які заважають вам нарешті змінити роботу
Нетворкінг та пошук роботи у соцмережах: навіщо, як та невже працює?
Правда чи брехня? 20 кар’єрних стереотипів, у які ви вірите (а дарма!)
Дякуємо!
Тепер редактори знають.