Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Що таке піраміда Франкліна та як її використовувати у роботі та житті

09.11.23 Розвиток 6 хв читання

Існує багато методик, які допомагають керувати своїм часом. Одна із них — піраміда Франкліна. В її основі — не просто планування часу, а й вибір життєвого шляху. Методика спрямовує в майбутнє, дозволяючи не лише ефективніше організовувати свою поточну роботу, але й бачити перспективу.

Детальніше про те, що таке піраміда Франкліна та чого можна досягти за її допомоги розповідаємо у статті.


Що таке піраміда Франкліна


Бенджамін Франклін відомий не лише як один з батьків-засновників США та співавтор її Конституції. Він був винахідником (зокрема, довів електричну природу блискавки та винайшов біфокальні окуляри), соціальним реформатором (створив першу публічну бібліотеку, що лягла в основу бібліотечної системи США) та загалом однією із з найвизначніших персон XVIII століття. Також залишив у спадщину крилату фразу, яку використовують понині:

«Цінуйте кожну хвилину, бо час — це гроші».

Досягнувши успіху в різних сферах, Франклін відмежовувався від того, що вважав незначущим, та зосереджувався на важливому та необхідному. Згодом він розробив власну систему управління часом, якою керувався та яку розвивав протягом усього свого життя. 

Цю систему, яка стала засобом досягнення як короткострокових, так і довгострокових цілей, назвали пірамідою Франкліна. І дотепер вона допомагає раціонально використовувати свій час кожному, хто прагне успіху та самореалізації.


Принцип піраміди Франкліна


Піраміда Франкліна допомагає визначити головну життєву мету, а потім розбити її на проміжні кроки, щоб досягти бажаного.

Як виглядає піраміда Франкліна


Розглянемо структуру піраміди Франкліна детальніше.


Життєві цінності

Франклін вважав, що цінності мають бути частиною життя кожної особистості, що прагне до успіху. Адже вони допомагають ухвалювати рішення, визначають, що буде правильним, а що — ні.

Цінностями Франкліна в усіх аспектах життя, наприклад, були:

  • помірність в усьому — здорове та збалансоване життя;
  • тиша — уникання порожніх розмов;
  • рішучість — відкидаючи сумніви, робити те, що має бути зроблено;
  • ощадливість — не витрачати зайвого;
  • спокій — внутрішня стабільність, без хвилювань через дрібниці або того, що змінити не можна;
  • бути чесним і справедливим у думках і розмовах;
  • активне керування власними бажаннями та емоціями тощо.

Важливо, щоб цінності служили загальній меті та вписувалися в її контекст. Тому, обираючи їх, варто зупинитися та поміркувати, чи дійсно вони відображають ваші справжні прагнення та амбіції.


Як визначити свої життєві цінності у піраміді Франкліна

Визначаючи свої життєві цінності, ми можемо не лише закласти фундамент для досягнення майбутніх цілей, а й дізнатися більше про самих себе. Сам процес складається із кількох кроків:

1. Складіть список того, що для вас важливе.

Подумайте над тим, що ви цінуєте найбільше в житті. Почніть з вільних роздумів. Візьміть блокнот та занотуйте усе, що викликає захоплення та почуття значущості. Наприклад:

  • сім’я;
  • самореалізація;
  • освіта;
  • творчість;
  • спілкування;
  • фінансова незалежність.

Записуйте все, що спадає на думку, без самоцензури. 

2. Об’єднайте у групи. 

Перегляньте ваш список та спробуйте знайти спільні риси у кожного з пунктів. Подумайте, чому ви обрали саме їх, що їх об’єднує, які емоції вони викликають. Після цього розділіть список за цими характеристиками: наприклад, можна об’єднати «освіту» та «фінансову незалежність», «самореалізацію» та «творчість», «сім’ю» та «спілкування».

3. Перетворіть цінності на цілі. 

Ви можете зрозуміти, наприклад, що прагнете самореалізації через творчість, стати визнаним експертом та мати можливість більше спілкуватися із важливими для вас людьми.

Цінностей може бути багато, якщо вони не суперечать одна одній. І разом вони допомагають уявити, як би виглядало ваше ідеальне життя: де ви знаходитеся, чим займаєтеся, хто вас оточує. Своєю чергою це дає змогу зрозуміти та сформулювати глобальну мету, тобто визначитися із напрямком, куди рухатися далі. 


Глобальна мета

Це кінцева точка, до якої ми прагнемо дійти, ґрунтуючись на уже визначених цінностях. Момент, коли успішно втілюються життєві сенси та головна місія.

Наприклад, якщо ваша галузь — наука, вершиною успіху для вас може стати важливе відкриття, за яке ви отримаєте Нобелівську премію. У спорті — медаль на Олімпійських іграх. Розробники можуть прагнути створити проривний програмний продукт та очолити його розвиток, або ж продати цифровому гігантові. Власники бізнесу — вивести свою компанію на світову біржу. Митці — виставляти свої роботи у відомих галереях.

Користуючись пірамідою Франкліна, ви можете самостійно обирати, що саме є вашою глобальною метою. А також визначити, що потрібно зробити, аби дістатися до неї.


Генеральний план

Цей блок піраміди Франкліна — своєрідний покроковий маршрут, що веде до головної цілі. Для науковців це може бути навчання та робота у провідному закладі, з дослідницькою базою та академічними зв’язками. Спортсмен має пройти відбіркові етапи, аби потрапити до національної збірної. Розробники — володіти потрібними знаннями та навичками, розумітися на тому, які програми або додатки вже є на ринку, а яких користувачам бракує. Компанія має бути успішною, аби вартість її акцій після виходу на біржу була високою. А митці — шукати свою унікальність та стиль.


Довгостроковий план

Це відрізок генерального маршруту, на якому вже відбувається перехід до більш конкретних термінів, а цілі стають планами.

Наприклад, потрібно врахувати, скільки років знадобиться для здобуття наукового ступеня. Як потрапити до спортивної академії, яка сприяє майбутнім олімпійцям. Чи потрібно задля того, аби розробити продукт, стати співробітником успішної IT-компанії, або ж це буде незалежний стартап. Як масштабувати та підтримувати прибутковість бізнесу. Або як влитися до мистецької спільноти, яка буде навчати та підтримувати.


Короткостроковий план

Це орієнтир на найближчі кілька місяців. Ймовірно, він включатиме підготовку до іспитів, інтенсивні тренування, брейншторми щодо нових ідей, виконання планів продажу або практикування творчих навичок із новим артпроєктом.


План на день або тиждень

Вершина піраміди Франкліна — це найдрібніші кроки, які ми можемо виконувати задля поставленої мети.

Наприклад, сьогодні можна розв’язати певний тип рівнянь, тренувати певну групу м’язів, візуалізувати інтерфейс майбутнього продукту, домовитися про зустріч із потенційним клієнтом або просто взяти до рук пензля.

Піраміда Франкліна може здаватися занадто складною технікою. Може бути некомфортною думка про те, що кожен крок життя вже розписаний, або ж просто важко уявити, де ми опинимося за п’ять років. Однак методика дає й свободу: можна бачити весь план цілком, і завдяки цьому — вільно обирати, як до нього рухатися.


Як планувати свій час за допомогою піраміди Франкліна


Регулярне виконання завдань допомагає не лише досягти стійких результатів, а й мати передбачуваний та зрозумілий план, на який можна спиратися у повсякденні. Наприклад, потрібно прочитати кілька сторінок книжки, пройти тисячу кроків пішки та провести відеодзвінок. Ви знаєте, з чого почати, і це економить цінний ресурс уваги.

А за потреби, можна буде щось додати, виключити або змінити місцями. Адже навіть найкращу стратегію потрібно час від часу переглядати, аби переконатися, що цілі  не змінилися, а цінності — не порушуються. Крім того, можуть з’являтися обставини, які важко контролювати, і тому їх також потрібно враховувати, корегуючи плани:

  • щоденний — протягом дня: якщо з’являються завдання, яких спочатку не було у плані, можна інакше розставити пріоритети;
  • короткостроковий — раз на 4-6 тижнів;
  • довгостроковий — раз на 6 місяців;
  • генеральний — раз на рік.

Проте цілі та бажання з роками все ж можуть змінитися, і тоді іншою буде і глобальна мета. Тому якщо ви усвідомили, що маєте вже інші цінності, разом із глобальною метою потрібно скоригувати всі рівні піраміди Франкліна.


Переваги та недоліки піраміди Франкліна 


Піраміда Франкліна корисна не лише у тайм-менеджменті. Вона допомагає:

  • краще пізнати себе;
  • організувати життя за зручною та зрозумілою структурою;
  • звільнитися від страху перед невідомим, взявши майбутнє під контроль;
  • досягти мети, не зраджуючи своїм принципам та переконанням;
  • пов’язати між собою всі сфери життя, не відмовлятися від однієї заради іншої.

Окрім цього, разом із пірамідою Франкліна можна використовувати й інші техніки управління часом та цілепокладання: наприклад, принцип Парето, закон Паркінсона, «Дерево цілей» (менше зосереджується на проміжних діях і більше — на загальних бажаннях), або ж систему SMART (передбачає, що ціль має бути конкретна, вимірювана, має виконавця, реалістична та обмежена у часі).

Та у перевагах піраміди Франкліна можна побачити й недоліки:

  • план може здаватися занадто детальним — особливо якщо ви й без нього уявляєте, яким має бути ваше життя;
  • оцінка термінів для різних завдань може бути неточною;
  • цінності та цілі потрібно регулярно переглядати.

Втім, як і будь-яка інша техніка тайм-менеджменту, вона є не законом, а лише набором рекомендацій. Тому, зрозумівши головне, підлаштуйте її під себе. І навіть якщо з її допомогою вам вдасться досягти хоча б цілей на тиждень — ви вже на один часовий відрізок будете ближче до своєї великої мети. А якщо якесь завдання більше не є пріоритетним, поставте на його місце кількахвилинний відпочинок, що теж важливо для продуктивності.

Не потрібно тримати себе під постійним контролем. Проте регулярність, системність та дисципліна — це те, завдяки чому досягали успіху і великі науковці, і видатні політики, і найуспішніші бізнесмени.

Шукаєте роботу?

У нас на сайті багато вакансій від крутих українських та міжнародних компаній 👉

Вакансії

Читайте також

4 правила планування, які допоможуть досягнути своєї мети

Як скласти кар’єрний план: покрокова інструкція

Мистецтво неможливого: як досягти будь-якої мети за 4 кроки

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: