Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Мистецтво неможливого: як досягти будь-якої мети за 4 кроки

01.09.22 Розвиток 6 хв читання

Неможливе — це досягнення, які перевершують наші можливості та уяву. Це речі, яких раніше ніхто не робив, і тому здається, вони нікому не під силу. Втім, попри всі уявні обмеження, люди роблять відкриття, б’ють спортивні рекорди та літають в космос.

У неможливого є формула. І щоразу, коли нереальне стає реальним, це результат вмілого застосування чотирьох компонентів, про які пише Стівен Котлер у своїй книзі «Мистецтво неможливого». Законспектували для вас найважливіші думки із книги.

mystetstvo nemozhlyvogo posibnyk z dosyagnennya nejmovirnyh tsilej1
Стівен Котлер
Мистецтво неможливого. Посібник із досягнення неймовірних цілей
— Yakaboo Publishing


Крок 1. Знайдіть свою мотивацію


Мотивація — це не тільки сукупність причин, чому ви робите те, що робите. Це ще й внутрішнє джерело, яке спонукає ступити на цей шлях, а також допомагає рухатись по ньому швидше і легше. Коли нам бракує запасів внутрішніх мотивів, з’являється тривога, що ми не робимо того, що мали. Коли ж з мотивацією все гаразд, з’являється енергія до роботи.

→ Дослідіть свою пристрасть

Система мотивації має свою ієрархію: спочатку ми вдовольняємо базові потреби, а потім шукаємо вищі. Саме тому людина, яка виходить на достатній рівень заробітної плати, з часом шукатиме інших причин робити те, що робить — тобто, свою пристрасть.

Щоб знайти її, складіть список конкретних тем, які вас цікавлять, знайдіть точки, де ці теми перетинаються, та вивчайте теми на перетині. Регулярно підживлюйте свою допитливість невеличкими порціями інформації. І якщо ви продовжуєте досліджувати, а вам стає лише цікавіше — це ваш справжній поклик, а не тимчасова цікавість.

→ Перетворіть пристрасть на мету

  • Шукайте точки, де ваша пристрасть перетинається з глобальними викликами. Тоді ви зможете сформулювати грандіозну трансформаційну мету (ГТМ), покликану вирішити глобальні проблеми (наприклад, енергетичну кризу). Це ваша місія на все життя, а також фільтр, який відсіюватиме будь-які зайві дії, що не ведуть до неї.
  • Визначте високу складну ціль (ВСЦ) — проміжні етапи на шляху до місії. Сфокусуйтесь на справі, яку можна втілити за кілька років (наприклад, здобути профільну освіту або написати книжку), і зможете працювати над нею більш сконцентровано і наполегливо.
  • Поставте чіткі цілі — крихітні щоденні кроки, які потрібні, щоб наблизитись до місії. Складіть список справ на день, а потім рухайтесь за ним, починаючи від найскладнішої.

→ Розвивайте майстерність

Майстерність спонукає до професійного розвитку й відточення навичок, необхідних для роботи над пристрастю й метою. Це відданість ремеслу, потреба в розвитку, прагнення весь час удосконалюватись, здобувати перемогу за перемогою.

→ Будьте завзятими

Завзяття — це енергія, що підтримуватиме вас протягом років складних завдань. Це наполегливість, рішучість, непохитність, здатність не сходити з дистанції попри труднощі. Це вміння бути найкращим навіть у найгіршому стані: тренуватись під тиском, працювати над слабкостями, долати страх.

→ Не забувайте про відновлення

Робіть регулярний тайм-аут, щоб не вигоріти. Може здаватись, що відпочинок на шляху до великої мети — це зайве витрачений час. Водночас пара вихідних, які ви присвятите повноцінному відпочинку, вбережуть від тижнів і місяців, коли ви не зможете нічого робити.


Крок 2. Навчайтеся


Щоб стабільно та продуктивно працювати на велику ціль, треба безперервно навчатись. Для початку — мати мислення, спрямоване на зростання: вірити, що вам до снаги опанувати будь-які знання. Талант — це міф. Ключ до успіху — практика.

→ Більше читайте

Щоб базово опанувати будь-яку сферу, достатньо вибрати п’ять книжок. Почніть з найпростішої, читати яку вам буде, перш за все, цікаво, і яка розпалить вашу допитливість і бажання дізнатись більше. Наступна може бути складнішою й вже містити професійні терміни. Нарощуйте складність аж до п’ятої книги, яка вже буде спеціалізованою, навіть може трохи нудною, але справді поглибить ваші знання, і ви зможете відчути себе на рівних з автором.

→ Шукайте наратив

Світ пронизують історії, і наш мозок охоче шукає причинно-наслідкові зв’язки між подіями та явищами, щоб мати змогу передбачити, що буде далі. Спробуйте пов’язати навіть найменш очевидні та непов’язані між собою факти, події, імена, щоб скласти спільну історію, яку буде цікаво вивчати та легко запам’ятати.

→ Встановіть «фільтр правди»

Переконуйтеся в правдивості інформації, яку вивчаєте. Звертайтесь до декількох джерел чи навіть експертів, і довіряйте почутому, тільки якщо воно збігається. Якщо ж у сказаному чи прочитаному є суперечності, шукайте далі.

→ Відкиньте перфекціонізм

Відоме правило 80/20 каже: лише 20% наших дій ведуть до 80% наслідків. Тож навчаючись нового, не прагніть досконалості одразу: розбийте навичку на складові, знайдіть основні елементи для вивчення (наприклад, в усіх популярних піснях є лише 4-5 акордів), а також найпоширеніші помилки, щоб уникати їх. Зосередьтесь на головному, відсійте зайве та доповнюйте за необхідності. Так ви зможете на базовому рівні вивчити декілька навичок і не витрачати багато часу на перфекціонізм в чомусь одному.

→ Любіть те, чим займаєтесь

Відоме правило «10 000 годин практики, щоб стати експертом» — не універсальне. Інколи люди можуть рано визначитись зі своєю спеціалізацією та стати успішними, однак їх швидко обходять люди, що мають більшу «сумісність» з обраною справою. Якщо ви любите те, чим займаєтесь, ви швидше навчаєтесь. Також краще мати не спеціалізацію на чомусь одному, а досвід на різних позиціях у конкретній галузі.

→ Вмійте відкласти винагороду

Що краще: один зефір зараз чи два — пізніше? Люди, які обирають другу відповідь, зазвичай успішніші, бо вміють чекати на результат.


Крок 3. Тренуйте креативність


Чим більша мрія, то незрозуміліший до неї шлях. Тож її досягнення вимагає креативності — розробки оригінальних ідей, які мають цінність. Це комбінаторний процес: мозок бере нові частинки інформації, поєднує зі старою і використовує ці результати, щоб отримати щось дивовижне і нове. 

→ Підтримуйте хороший настрій

У поганому настрої ми підсвідомо не почуваємось в безпеці, і мозок більш схильний до аналітичного мислення, тому обмежує варіанти до перевірених і «безпечних». В хорошому ми почуваємось «захищеними», тому мозок чутливіший до дивних думок і неординарних здогадок — інсайтів.

Щодня практикуйте вдячність, щоб тренувати мозок зосереджуватись на позитиві та фільтрувати негатив. Залишайтесь усвідомленими, щоб мозок був спокійним та зосередженим. Не забувайте про хороший нічний сон — він підтримує рівень енергії, дає більше ресурсів, і як результат, ми почуваємось краще і готові ризикувати.

→ Розширюйте обрій

Попри поширений міф, для креативності потрібен весь мозок, а не тільки права півкуля. Вона бачить цілу картину («ліс»), а ліва — деталі («дерева»). Широкі обрії розширюють і поле уваги, дозволять дивитись далеко — і буквально, і фігурально. Тому інсайти часто з’являються на природі. Натомість в закритому, маленькому, тісному просторі увага зосереджена на частинах, а не цілому.

→ Виділіть для себе «античас»

Це час на мрійництво та психологічне дистанціювання від світу. Мрійництво вмикає мережу пасивного режиму роботи мозку — підсвідомість. Дистанція дозволяє подивитись на проблему з різних боків, знайти інший погляд. Зробивши перерву від сенсорного сканування світу, мозок має більше причин зазирнути «всередину».

Створіть для себе «графік творця». Почніть день з 90-120 хвилин безперервної концентрації, коли вас нічого не відволікатиме. А протягом дня виділіть великі часові блоки (по 4-5 годин) на зосереджену роботу над одним завданням.

→ Встановіть обмеження

Знайте, з чого почнете роботу і чим завершите. Встановіть дедлайн, який триматиме вас в тонусі, але включатиме й довгі проміжки античасу. Вам має бути достатньо складно, щоб напружитись, а не зламатись.


Крок 4. Перебувайте в потоці


Потік — оптимальний стан свідомості, у якому ми найкраще почуваємось і працюємо. Мозок працює на межі альфа-хвиль (пасивний режим відпочину або мрійливості) і тета-хвиль (гіпнотичний стан, як перед засинанням). В потоці ми цілком сконцентровані на задачі, зникає відчуття себе — не чутно внутрішнього критика та голосу сумніву, важко відділити себе від своєї справи, змінюється відчуття часу — він або сповільнюється, або пришвидшується. 

Тригери потоку

Внутрішні — умови психологічного середовища:

  • Автономність: свобода переслідувати свою мету, вміння говорити «ні» іншим можливостям.
  • Чіткі цілі: є розуміння, що саме треба зробити і з чого почати.
  • Миттєвий зворотний зв’язок: ми знаємо, як покращити продуктивність в режимі реального часу.
  • Баланс складності й умінь: що більше ми впевнені у своїх вміннях і що оптимістичніше бачимо майбутній результат, то легшим здаватиметься виклик.

Зовнішні — умови довколишнього середовища:

  • Складність та ризик: право на помилку, вихід із зони комфорту, що спонукає рухатись вперед.
  • Новизна і непередбачуваність: розширення горизонтів (наприклад, робота на природі або в кафе). 
  • Глибоке занурення: задіяні кілька органів чуття (наприклад, коли ми робимо щось руками).

Як «запустити» потік — етапи:

  1. Пробуксовування завантаження мозку інформацією: вивчення теми та умов, будування планів. Визначте завдання, пропишіть його детально, але необов’язково зв’язно.
  2. Визволення — увага вимикається, мозок обмірковує проблему, інформація переміщується зі свідомого в несвідоме. Відклавши завдання, займіть себе тим, що стимулюватиме, а не обтяжуватиме. Найкраще — низькою фізичною активністю (як-от прогулянка або малювання), щоб відволіктись від проблеми, але не виснажуватись і зберегти сили.
  3. Потік — повернення до завдання. Щоб запустити процес, можна зайнятись фрирайтингом: писати цитати, тексти пісень або просто випадкові думки, які виведуть до ідей. В процесі важливо не відриватися та уникати негативного мислення.
  4. Відновлення заряджання батарей: допоможе харчування, сонячне світло, глибокий сон, розтяжка, ванна, масаж. Після відновлення вмикається «внутрішній критик», який допоможе перевірити ідеї на міцність.

Більше практичних порад, як ставити амбітні цілі та досягати їх, шукайте у книзі «Мистецтво неможливого».

Ваша ціль — знайти роботу?

Тоді зробіть перший крок — надішліть резюме на одну з крутих вакансій на нашому сайті →

Вакансії

Читайте також

10+ психологічних пасток і сценаріїв, які заважають вашому життю та кар’єрі

Читаймо й дивимось українське: добірка книжок і фільмів від Happy Monday

Що таке OKR: як ставити цілі, щоб отримати потрібний результат

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Дякуємо!

Тепер редактори знають.