Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Що буде з ринком праці та які професії матимуть попит у майбутньому? Прогнози рекрутерів

21.11.23 Пошук роботи 10 хв читання

Команда рекрутингової агенції Talando проінтерв’ювала 19 рекрутингових компаній, щоб дізнатися про стан їхніх справ і те, якими вони бачать перспективи українського ринку. З повним дослідженням можна ознайомитися за посиланням, а ми зібрали найцікавіші прогнози щодо майбутнього ринку праці та рекрутингу в ІТ і tech-сфері.


Жанна Капіца

Засновниця та CEO рекрутингової агенції 4TEAM, ідейна натхненниця, співзасновниця та ексголова правління IT Cluster Transcarpathia

Жанна Капіца. Засновниця та CEO рекрутингової агенції 4TEAM, ідейна натхненниця, співзасновниця та ексголова правління IT Cluster Transcarpathia

На український ІТ-ринок так чи інакше впливають тенденції глобального. Тому почну з прогнозів щодо глобального ринку.

  • Попит на IT-спеціалістів продовжуватиме зростати в найближчі роки, зокрема через зростання цифрової економіки, автоматизацію та необхідність інвестувати в нові технології.
  • Віддалена робота продовжуватиме набирати популярність, оскільки дозволяє наймати співробітників з усього світу і забезпечує їм більшу гнучкість.
  • Нові технології, такі як штучний інтелект і машинне навчання, продовжать трансформувати IT-індустрію. Їх будуть використовувати для автоматизації роботи, покращення продуктивності та створення нових продуктів і послуг.
  • Буде спостерігатися бум стартапів, інвестування в інноваційні проєкти у всіх сферах буде зростати.

Щодо українського ІТ-ринку. Попри війну та песимістичні прогнози деяких гравців ринку, я доволі оптимістично дивлюся на відновлення та розвиток індустрії. Україна є важливим ринком для технологічних та ІТ-компаній з усього світу, тому я очікую на подальше зростання попиту на талановитих IT-фахівців і збільшення конкуренції за них між компаніями. Ще декілька прогнозів ↓

  • З’являється і ще з’явиться багато нових професій і вакансій. Крім операторів дронів, маємо й інші спеціальності, що стрімко стають популярними: розробники дронів, фахівці зі штучного інтелекту, фахівці з кібербезпеки. Також великий попит на спеціалістів у секторі health tech: розробників біонічних протезів, диджитал-терапевтів тощо. Шкода, що саме за таких обставин, але Україна зараз має найбільший досвід у розробці й використанні military tech продуктів. 
  • Активно створюються defence tech стартапи для розвитку військових інновацій. Серед перспективних напрямів — дрони, роботизовані наземні платформи, штучний інтелект, радіоелектронна боротьба, супутниковий звʼязок, системи ситуаційної обізнаності, захист неба. 
  • Розвиток онлайн-освіти: у зв’язку зі швидкими змінами на ринку праці кандидати все частіше шукають можливості для навчання та перепідготовки. 
  • Допомога світчерам. Активно розвиватиметься кар’єрне консультування, набуде масовості застосування глибинної психодіагностики особистості, що допомагає визначити ті сфери діяльності, де людина буде ефективно розвиватися та досягати результатів.


Павло Роздобудько

Founder & CEO Capital Recruiters

Павло Роздобудько. Founder & CEO Capital Recruiters

Я бачу на прикладі польського та німецького ринків, що скорочення найму продовжується, про це говорять багато локальних рекрутерів. Однак для України глобальна криза в IT накладається ще й на війну. Багато компаній хочуть зменшити свої ризики, оскільки пам’ятають про зимові бомбардування енергетичної інфраструктури. Деякі налаштовані оптимістично, але загалом ринок не буде швидко відновлюватися. На мій погляд, у 2024 році (якщо війна не закінчиться) в Україні скорочення ринку лише продовжиться.


Олександра Богуславська

Founder & CEO Data Science UA

Олександра Богуславська, Founder & CEO Data Science UA

На нас впливає не лише війна, а й рецесія у США. Бачу, як американські міжнародні компанії значно скорочують свої бюджети та різко зменшують команди, стартапам важко залучити фінансування. Тож багато залежить від того, наскільки швидко США відновиться після рецесії. Я сподіваюся на позитивні зміни у 2024 році, але поки що немає підстав для оптимізму.

Також важливо стежити за ситуацією в Україні: як ми впораємося з зимовим періодом і можливими блекаутами.

І ще варто уважно спостерігати за ринками країн, що розвиваються. Такі країни, як Індія та Пакистан, розвиваються разючими темпами, а їхні університети готують величезну кількість кваліфікованих інженерів. Нам варто розуміти, що ці країни становлять серйозну конкуренцію, яка лише зростатиме в наступні 5-10 років. Ще один конкурент, що підростає, — це ринок країн Латинської Америки. Не варто забувати і про Польщу, оскільки польські спеціалісти дешевші, ніж у США, але теж дуже професійні.

З позитивного — я вважаю, що в нас є висококваліфіковані спеціалісти, які можуть конкурувати на міжнародному рівні. У тій же Латинській Америці зараз переважають фахівці рівня Junior / Middle, а топових розробників рівня Senior чи техлідів немає. Але не забуваймо, що в Індії вони є.


Дмитро Овчаренко

СЕО Alcor

Дмитро Овчаренко СЕО Alcor

У серпні я очікував, що осінній бізнес-сезон буде активнішим. Фондові ринки демонстрували обережний оптимізм, і ми спостерігали легке зростання за деякими ключовими індексами, попри війну та інші напружені ситуації. Тому я сподівався на відновлення ринку приблизно до 60-65%. 

Але вересень, як це нерідко буває, змішав карти. Індекси впали на фоні новин про можливу зупинку роботи уряду в США. Деякі експерти стверджують, що США перебувають на межі рецесії, подібної до Великої депресії 1930-х років. Тому оптимізм трохи вщух, і зараз мої прогнози щодо подальшого руху ринків — 50 на 50.

З одного боку, можливий прорив у сфері штучного інтелекту, від якого очікують нової промислової революції, і це може змінити ситуацію на краще. З іншого боку, будь-яка негативна новина чи новий конфлікт може значно погіршити стан ринків. Тому ситуація непередбачувана, і поки важко зрозуміти, що чекає нас у майбутньому.


Вікторія Наливайко

CEO & Co-Founder у BazaIT, Founder у reteam

Вікторія Наливайко, CEO & Co-Founder у BazaIT, Founder у reteam

Як на мене, зараз розпочався активний бізнес-сезон, якого ми довго чекали. Спілкуючись із великими компаніями, я постійно чую про їхні плани щодо найму працівників. Наймає Uklon, «Нова Пошта», банки — всі хочуть активно розвивати IT-напрям, шукають ІТ-таланти, прагнуть розвивати своє продуктове мислення та створювати нові продукти.

Мої прогнози такі ↓

  • Ринок буде активно рости та змінюватись. Україна стає більше продуктово-орієнтованою, а не сервіс-орієнтованою. Тому потрібно допомагати нашим стартапам розвиватись, щоб в нас було більше єдинорогів.
  • Інвестори зазначають, що потребують більше стартапів для інвестицій. Наявної кількості їм недостатньо, потрібна більша воронка за кількістю, щоб можна було почати говорити про якість. І держава, і різні організації наголошують на необхідності збільшити кількість стартапів в Україні. Наразі ця кількість критично низька: наприклад, у нас вона складає приблизно 50-100 стартапів на 1 млн населення, а в Ізраїлі, якщо не помиляюсь, — 500 стартапів на 1 млн населення. 
  • Про military & defence tech вже дуже багато сказано, і очевидно, що цей напрям буде розвиватись.


Катерина Осадчук

Співвласниця та CEO Indigo Tech Recruiters

Катерина Осадчук, Співвласниця та CEO Indigo Tech Recruiters

До повномасштабного вторгнення ми будували R&D центри в Україні для міжнародних IT-клієнтів і створювали робочі місця для сотень людей. А зараз ми майже не бачимо на це попиту. Ведемо перемовини з трьома міжнародними компаніями (web 3.0, health tech та manufacturing), які готові наймати під час війни, і сподіваємося, що продовжимо створювати робочі місця. 

Але ми не прогнозуємо зростання ринку в найближчий рік. Так, можуть бути часи вищого попиту — вересень-листопад чи березень-квітень. Але це буде далеко не та кількість вакансій, що була до лютого 2022 року.


Стас Шихов

Засновник і CEO ITExpert

Стас Шихов, Засновник і CEO ITExpert


Микола Клєстов

Співзасновник і CTO ITExpert

Микола Клєстов, Співзасновник і CTO ITExpert

Попри війну, світову кризу та масові звільнення, український ринок розробників усе ще цікавий компаніям. Але тепер всі враховують воєнні ризики. Зараз ситуація така, що навіть видатні кандидати отримують не 5-6, а 2-3 пропозиції від роботодавців.

Втім, на топових Senior-фахівців завжди буде попит (а от для Middle- та особливо Junior-кандидатів усе набагато складніше). Українські, російські та білоруські розробники завжди високо оцінювались на світовому ринку. Але тепер з росіянами та білорусами, навіть якщо вони переїхали до інших країн, багато хто вже не хоче мати справу.

Фокус компаній більше зміщується в бік складніших інтелектуальних напрямків, таких як Data Science, Machine Learning, Computer Vision. Попит на таких спеціалістів зростає, але кількість цих розробників усе ще обмежена. AI-технології стають причиною збільшення попиту на вузькопрофільних спеціалістів.

А ще, за словами Вікторії Придатко, засновниці VP Team, та Марини Хомич, CEO VP Team, у найближчі кілька років точно буде актуальною тема найму ветеранів та їх інтеграції у бізнес. Чи готові компанії до працевлаштування ветеранів? Читайте в матеріалі за посиланням.


Юлія Тупчій

Керівна партнерка Skillers

Юлія Тупчій Керівна партнерка Skillers

Я не відокремлювала б український рекрутинг від глобального, тому що багато з агенцій намагаються робити експорт послуг і працювати на глобальному ринку. А там зараз стагнація.

Щодо українського рекрутингу:

  • невідомо, наскільки швидко відновиться IT-бізнес (навряд чи він повернеться до рівня, який був);
  • з іншого боку, очевидно, що є дефіцит ефективних спеціалістів (наприклад тих, що виконують бізнес-орієнтовані функції — менеджерів із продажу, фінансистів);
  • у спеціальностях, де було багато жінок, їх зараз бракує, адже багато жінок виїхали з країни;
  • коли буде відновлюватись і реформуватися країна, коли прийдуть західні інвестиції, буде дефіцит executive-фахівців, які будуть розв’язувати складні завдання.


Влада Лященко

CEO та керівна партнерка Talando

Влада Лященко CEO та керівна партнерка Talando

Український рекрутинг не у сфері IT буде почуватися краще, ніж в IT, в якому найближчий рік буде погіршення через нестачу наймаючих компаній. Втім, світовий попит на IT-спеціалістів буде зростати вже з осені 2023-го. Дуже активні й швидкі щодо прийняття рішень про залучення підрядників країни з Middle East та Східної Азії. Зараз компанії вже закладають бюджети на рекрутинг, але їхні плани можуть швидко змінюватися через геополітичну нестабільність.

Одним із ключових питань буде питання принциповості щодо співпраці з компаніями, які продовжують працювати з Росією та Білоруссю або мають у команді людей звідти. Таких компаній зараз багато: деякі переїхали на Кіпр, до Сингапуру та інших нейтральних локацій і продовжують активно наймати людей. Для багатьох із них не проблема, що в одній команді можуть працювати і росіяни, і білоруси, і українці. Рекрутерів, які працюють з такими компаніями (зокрема й українських), теж, на жаль, доволі багато. Ця тенденція поки нікуди не зникає і за відсутності інших проєктів дає можливість виживати непринциповим фрилансерам та агенціям.

Специфічні ніші (гемблінг, adult тощо) будуть нарощувати свою присутність в Україні, зокрема шукати українських спеціалістів. Такі компанії зазвичай пропонують кандидатам дуже вигідні умови ($5000–$7000 на місяць). На жаль, за нашими спостереженнями, ті, хто принципово відмовлявся працювати з компаніями з цих ніш та з тими, хто співпрацює з росіянами, через умовні пів року пошуку роботи частіше поступаються цими принципами. Щоб зафіксувати, хто сьогодні за якими правилами грає, створюються комьюніті, як-от IT Recruitment Entrepreneurs Club, де немає компаній, що співпрацюють з клієнтами, які наймають співробітників у країнах-агресорах.

З позитивних спостережень: ті, з кандидатів, хто має гарну англійську, хороші рекомендації та розуміння роботи в кроскультурному середовищі, як і раніше, матимуть роботу. А от ті, хто не зможе перелаштуватись на міжнародний підхід або в кого не все прозоро з репутацією, ризикують доволі довго шукати роботу, адже в кризових умовах на ринку діє особливо жорсткий «природний добір».

У великих аутсорсингових компаній зростає плинність кадрів: вони звільняють швидше та більше, відмовляються від bench-підходу (тобто перестають тримати людей в режимі очікування нових проєктів довше ніж місяць). Тому те, що здатно допомогти українському рекрутинговому ринку, — це невеликі аутсорсингові компанії. Нерідко вони самі цілеспрямовано заходять в Україну. Часто в цьому бере участь українська діаспора, для якої робота з українцями — не лише питання ціни, а й принципове питання допомоги відродженню українського ринку.

Також значну роль у процесі найму й надалі відіграватиме нетворк. Багато вакансій закривається виключно через нетворк та рекомендації. Що більший соціальний капітал у спеціалістів, то легше їм буде знаходити роботу.

Читайте також: Будуємо нетворкінг онлайн: кроки для створення сильного оточення


Юлія Кескін

Засновниця та CEO VeryBusy Recruiting

Юлія Кескін Засновниця та CEO VeryBusy Recruiting

Останнім часом до нас звертаються компанії, які шукають спеціалістів поза Україною. У них є в команді українці, які перебувають на території України, але керівництво хоче знизити ризики, тому замінює частину команди.

Наші люди швидко пристосувались до енергонезалежної роботи ще минулого року, але клієнти не завжди це розуміють. Що далі клієнти від України географічно, то більше їм здається, що все погано. Доводиться проводити роз’яснювальну роботу.

Клієнти не кажуть прямо, що віддають перевагу в наймі жінкам (щоб уникнути додаткового ризику мобілізації), щоб не бути звинуваченими в дискримінації. Але pipeline та структура кандидатів усе ж змінюються з урахуванням нашої реальності. 

Також ми помітили, що цього року не працює наратив «прийде осінь, почнеться бізнес-сезон, все покращиться». Осінь почалась, а нічого поки не змінюється.

Прогнози для ринку — це завжди непросте завдання, і, чесно кажучи, я не вважаю себе в цьому експерткою. Вплив війни та глобальної ситуації важко передбачити. Але знаю, що IT-компанії сильно залежать від інфраструктури. Їм потрібна електрика для роботи та стабільність для співробітників. Очевидно, що їм необхідно мати можливість працювати без раптових перебоїв і бронювати співробітників від мобілізації.

Ось такі прогнози щодо розвитку ІТ і tech-ринку дають українські рекрутери. Сподіваємося, збудуться найкращі з них і нас чекатиме економічне зростання вже в найближчому майбутньому.

Шукаєте роботу?

Маємо безліч вакансій у креативній індустрії, ІТ-компаніях, освіті тощо 👉

Вакансії

Читайте також

Які навички варто розвивати, щоб бути успішними у майбутньому

15 професій майбутнього та якими їх бачить штучний інтелект

Як штучний інтелект вплине на майбутнє професій? Колонка Дениса Суділковського

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.