Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Яким був ринок вакансій у 2023 році та чого чекати далі? Аналіз і прогнози експертів

12.02.24 Пошук роботи 9 хв читання

Чи був 2023 рік більш обнадійливий за попередній у контексті ринку праці? На яких фахівців попит зростав, а які були менш затребувані? Аналізуємо торішню статистику найму, спираючись на внутрішні дані системи для рекрутингу CleverStaff, а також розпитуємо експертів про прогнози на 2024 рік.

Євген Ізотов, СЕО CleverStaff

Євген Ізотов, СЕО CleverStaff: «Ми не проєктуємо показники нашої системи на всю Україну, адже багато в чому наші цифри залежать від користувачів нашої системи, специфіки їхніх компаній і запитів. Але нам вдалося підсвітити деякі тенденції ринку, що стали наслідком воєнних реалій, суспільного та економічного переформатування». 


Чи стало у 2023 році більше вакансій


Порівняємо загальну кількість відкритих і закритих вакансій у нашій системі у 2022 і 2023 роках.

відкриті та закриті вакансії за 2022 та 2023 роки

Позитивна динаміка очевидна: у 2023 році вакансій стало більше на третину. Але дещо змінився перелік найпопулярніших: якщо у 2022-му найбільше вакансій було для фахівців логістичної, фінансової (зокрема, для бухгалтерів), медичної галузей, а також для HR і контент-менеджерів зі знанням іноземних мов, то у 2023 році ми спостерігали нові тенденції. 

Як і раніше, у топі були бухгалтери (особливо головні) і медики різних (частіше вузьких) спеціалізацій. Але істотно зріс попит саме на молодший медичний персонал, адміністраторів, торгових агентів, представників робітничих спеціальностей, операторів обладнання, рекрутерів.

Євген Ізотов, СЕО CleverStaff

Євген Ізотов, СЕО CleverStaff: «Бухгалтерів активно шукали й до початку повномасштабної війни, а от дефіцит медиків особливо відчувається саме зараз. Це пов’язано з реаліями — повертаються поранені бійці, яким життєво необхідні лікування, особливий догляд, тривала реабілітація. Через це тиск на медичну систему зростає, не вистачає лікарів, медсестер тощо».

Стосовно попиту на адміністраторів: у 2023 році активно запрацювали кінотеатри, спортивні та розважальні заклади, і туди знадобилися люди, яких могли скоротити у 2022-му. 

Дуже відчутна нестача представників робітничих професій, особливо чоловічих – слюсарів, токарів. Ну і, звичайно, потрібні рекрутери — щоб рятувати ситуацію з персоналом у режимі пожежі.

Читайте також: Які професії матимуть попит в Україні після нашої перемоги? Думки експертів


Яка ситуація з вакансіями на ІТ-ринку 

А тепер подивімося на ситуацію в розрізі вакансій саме ІТ-напряму, відкритих і закритих у системі CleverStaff.

відкриті та закриті ІТ-вакансії за 2022 та 2023 роки

У 2022 році вакансій було більше, але ж треба враховувати, що в січні та майже всьому лютому не було повномасштабної війни. У 2023-му кількість вакансій трохи зменшилась, зате на 16% збільшилося закриття. 

Протягом 2023 року ІТ-компанії стабільно шукали маркетологів, QA-фахівців, аналітиків, дизайнерів, Full Stack-розробників. Менший попит мали спеціалісти напрямів GameDev, Backend, SEO та Java.

За кількістю відкритих в ІТ вакансій лідирують Київ, Львів і дистанційний формат.

міста з найбільшою кількістю ІТ-вакансій в 2023 році

Євген Ізотов, СЕО CleverStaff

Євген Ізотов, СЕО CleverStaff:  «На жаль, географію сьогодні визначає війна: найменше айтівців шукали в Запоріжжі, Миколаєві, Кривому Розі. «Багатшими» на вакансії в нашій системі залишаються Київ і Львів — з міркувань безпеки, через релокацію компаній тощо. Втім, Дніпро, Харків і Одесу важко вважати спокійними регіонами, але ми й там сьогодні спостерігаємо стабільний попит на кандидатів. Компанії  та люди пристосовуються до життя у воєнних реаліях».

Поквартальна динаміка відкриття і закриття ІТ-вакансій у 2023 має такий вигляд:

динаміка відкриття та закриття ІТ-вакансій в 2023 році

І квартал 2023. За кількістю вакансій лідирують ІТ-маркетологи, за ними QA. Зростає попит на сейлзів, стабільно потрібні фахівці Frontend і Full Stack. Найменше відкритих вакансій у січні.

ІІ квартал 2023. Маркетологи знову випереджають QA, підвищується попит на дизайнерів та аналітиків, є стабільний запит на Full Stack-розробників.

ІІІ квартал 2023. Знову лідерство за маркетологами, QA і Full Stack. Нарівні з аналітиками мають попит дизайнери та HR-спеціалісти. Найбільше фахівців шукали у липні, хоча саме ІІІ квартал — антилідер із закриття вакансій (мабуть, через відпустки).

IV квартал 2023. Попит на фахівців приблизно такий самий, як у третьому кварталі. Але тут фіксується найбільший відсоток закритих вакансій. Напевно, компанії поспішають укомплектувати свій штат до кінця року.

Євген Ізотов, СЕО CleverStaff

Євген Ізотов, СЕО CleverStaff: «Аналізуючи рік, ми спостерігаємо зростання попиту в IT саме на нетехнічних фахівців — маркетологів, дизайнерів, HR. Здебільшого саме вони потрапили у перелік вакансій з найбільшим відсотком закриття. Складніше рухалось закриття вакансій у напрямах Backend, Embedded, Full Stack, Python, Java».


Думки та прогнози експертів


А ось що думають про ситуацію керівників рекрутингової агенції ITExpert, які мають досвід закриття Middle, Senior+ та Executive вакансій в IT — як технічних, так і нетехнічних і диджитал. 

Стас Шихов, CEO ITExpert

Стас Шихов, CEO ITExpert

Що стосується продуктів: усе залежить від сфери. Невеликі продуктові компанії почуваються здебільшого стабільно. Впевнено наймають і великі ІТ-компанії, що входять до Дія.Сіті, і державні компанії (такі бізнеси мають можливість бронювання співробітників).

Але загалом IT-рекрутинг останні два роки не можна назвати легким. Вакансій менше, але й талантів через релокацію кваліфікованих кадрів за кордон теж поменшало. 

Серйозний виклик для рекрутингу та стабільної роботи як продуктових, так і аутсорсингових компаній в Україні зараз — це порядок бронювання. Через відсутність прозорого процесу компанії з острахом наймають нових фахівців. Звісно, не йдеться про те, щоб забронювати всіх, а про те, щоб обрати пріоритетних спеціалістів для бізнесу, а сам процес бронювання був прозорим і передбачуваним.

Сезонність у рекрутингу дещо стирається. Ще кілька років тому деякі періоди року могли бути у 2-2,5 раза більш активними, а зараз мова про піки у 10–25% від середнього. Зазвичай літній сезон — це період відпусток (навіть повномасштабна війна це не змінила, адже людям потрібний відпочинок), тож традиційно в рекрутингу цей період буває менш активним. Тоді як кінець і початок року (за винятком зимових свят) — найбільш продуктивні. Це напряму пов’язано з бізнес-плануванням і бюджетуванням, коли рекрутери та менеджери хочуть досягти своїх цілей та вчасно закрити KPI.


Микола Клєстов, CTO ITExpert

Микола Клєстов, CTO ITExpert

Попри відносно стабільну кількість вакансій, підвищується їхня складність. Компанії рідше шукають Junior і Middle-фахівців, натомість частіше віддають перевагу айтівцям рівня Senior+.

Наприклад, активно хантять Embedded-розробників зі знаннями радіоелектроніки чи досвідом калібрування дронів. Ці навички потрібні як для створення військових продуктів, так і для сучасних цивільних проєктів. Таких спеціалістів не вистачає на ринку, тому можна помітити конкуренцію за них серед компаній. Для фахівців із більш «масовим» досвідом пропозицій значно менше пропозицій.

Водночас є підвищений попит на фахівців з маркетингу: компаніям потрібні спеціалісти, які зможуть ефективно позиціювати та просувати продукт, інакше неможливо говорити про успіх на ринку, особливо в кризовий час.

Окремо хочу зупинитися на offer acceptance rate (OAR) — це одна з ключових метрик ефективності рекрутингу та стану ринку. У 2021 році нормою OAR вважалися показники на рівні 50%. Ринок був напрочуд конкурентний, і роботодавці змагалися один з одним за талановитих фахівців. Зараз така палка боротьба — рідкість, а OAR на Middle-Senior+ вакансіях становить близько 75%. Втім, айтівців досі шукають, а Senior-розробники й досі відмовляються від пропозицій.

І ще: сьогодні компанії схильні довше думати в пошуках «свого» кандидата. Окрім того, вони очікують високої залученості та крутих технічних результатів вже з перших тижнів роботи.

Як бачимо, 2023 рік видався напруженим, але не колапсував. Змінюються запити компаній та ринку загалом, що вимагає від рекрутерів реагування та нових підходів. Ймовірно, так буде і у 2024-му. Але на ситуації ще більше позначаться мобілізаційні заходи, а також підготовка роботодавців до реформування системи оподаткування, яку уряд запланував на 2025-2027 роки. Вона передбачає збільшення податків для ФОПів та інші зміни, що вплинуть на ринок праці, зокрема на український ІТ-сектор.

Шукаєте роботу?

У нас на сайті багато вакансій від крутих українських та міжнародних компаній 👉

Вакансії

Читайте також

Війна, зарплати і дискримінація: 10 запитань про ринок праці в Україні

Як зробити так, щоб робота сама вас знаходила

Чому ви досі не в IT? 7 міфів, які заважають вам почати бажану кар’єру

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: