Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Від Ніцше до «Колонії»: що читають топи українських компаній

25.06.24 Розвиток 22 хв читання

Багато відомих підприємців — від Білла Гейтса до Ілона Маска — час від часу діляться списками книжок, які радять прочитати. Ми вирішили, що топменеджери українських компаній нічим не гірші за іменитих колег, та розпитали, що вони читають та які книжки рекомендують як для професійного саморозвитку, так і для відпочинку. У добірку потрапили і селф-хелп література, і художні романи, і історичний нонфікшн, і навіть філософські трактати.

Андрій Гайдут, 
співзасновник та креативний директор Laba Group

Андрій Гайдут,
співзасновник та креативний директор Laba Group

Від Ніцше до «Колонії»: що читають топи українських компаній 1
Клаудія Гаммонд
«Мистецтво відпочинку. Як перевести подих у сучасному світі»

Будувати власний бізнес або кар’єру = постійно перебувати у стресі. Тим більше в наших реаліях. Купа завдань кожен день, дедлайни горять, проєкти несуться, клієнти дають фідбек. На все треба зреагувати, делегувати й залишитися при цьому зі здоровою «кукухою». Останнє неможливе без відпочинку. Бо інакше вигориш і вже не зможеш бути ефективним.

Тож відпочивати життєво необхідно, і треба вчитися робити це правильно. Книга «Мистецтво відпочинку» саме про це. Авторка довго досліджувала питання відпочинку і представила десять найкращих його видів. Особливо тішить, що серед них є і такі, що не потребують великих витрат, наприклад, подивитися серіал на Нетфліксі або прийняти гарячу ванну. Коли будете це робити, не докоряйте собі, що трішечки ледарюєте. Згадайте, що психологиня Клаудія Гаммонд дала вам на це індульгенцію, і ви просто відновлюєтеся.

Від Ніцше до «Колонії»: що читають топи українських компаній 2
Джеймс Клір
«Атомні звички. Легкий і перевірений спосіб набути корисних звичок і позбутися звичок шкідливих»

Якщо ви дуже буквально сприйняли поради Клаудії Гаммонд з книги «Мистецтво відпочинку» і тільки те й робите, що дивитеся серіали або граєте на плейстешен — саме час розібратися зі своїми звичками. Розібратися означає позбутися шкідливих і здобути нові корисні. Бо без корисних звичок ви навряд чи зможете досягнути своїх цілей (до речі, формувати цілі — це також корисна звичка). 

Джеймс Клір покроково розбирає процес формування нових корисних патернів у житті. Книга корисна, читається легко і, я впевнений, після прочитання, ви підпишетеся на email-розсилку від автора під назвою «3-2-1». У ній письменник раз на тиждень ділиться трьома своїми ідеями, двома цитатами людей, що його надихають, і ставить одне запитання читачам.

Від Ніцше до «Колонії»: що читають топи українських компаній 3
Девід Аллен
«Getting Things Done (GTD). Мистецтво продуктивності без стресу»

Здебільшого стрес виникає тоді, коли ви не виконали важливі завдання, і вони залишилися «висіти» у вашій підсвідомості. Це справжній психологічний тягар, який періодично може виливатися у фрустрацію. Тому бажано вміти керувати завданнями та проєктами за допомогою системи. GTD — одна з найкращих систем для тих, хто хоче бути продуктивним і прибрати зі свого життя зайвий стрес. Її розробив американець Девід Аллен, один із провідних спеціалістів з продуктивності у світі. Система складна, але якщо вам вдасться її опанувати, то жити стане набагато легше. Аллен докладно пояснює всі принципи GTD у своїй книзі, яка вже пережила десятки перевидань і досі залишається актуальною.

Читайте також: Управління проєктами у повсякденному житті: основні етапи й інструменти

Ольга Горбановська, 
партнерка EY в Україні

Ольга Горбановська,
Партнерка, керівниця практики People Advisory Services EY в Україні

Від Ніцше до «Колонії»: що читають топи українських компаній 4
Michael L. Platt
“The Leader’s Brain”

Ця книга буде корисна будь-кому, хто прагне розвивати лідерські навички, будувати потужні команди та приймати кращі рішення, а також всім, хто цікавиться нейрофізіологією. Краще розуміння роботи мозку допоможе отримати відповіді на вкрай важливі запитання, зокрема, як лідеру подолати найскладніші виклики сьогодення та убезпечити себе від фатальних помилок або як синхронізувати роботу членів команди та максимально залучити їх творчий потенціал.

Від Ніцше до «Колонії»: що читають топи українських компаній 5
Alex Edmans
“May Contain Lies: how Stories, Statistics, and Studies Exploit Our Biases — And What we Can Do about It”

Книга допоможе навчитись розпізнавати реальні факти та відрізняти їх від фальсифікованих. Яскраві, драматичні приклади, детальне висвітлення упереджень та підхід до встановлення реальних причинно-наслідкових зв’язків суттєво поліпшить якість сприйняття вами навколишнього світу та допоможе приймати виважені рішення. Це видання буде корисне будь-якому читачеві, який хоче посилити своє критичне мислення і розібратись в надзвичайно складному інформаційному ландшафті сьогодення.

Від Ніцше до «Колонії»: що читають топи українських компаній 6
Lewis Howes
“The Greatness Mindset: Unlock the Power of Your Mind and Live Your Best Life Today”

Ця книжка буде цікава і корисна будь-кому, хто знаходиться на шляху пошуку себе справжнього та розкриття свого потенціалу. Вкрай зворушливі історії яскравих, харизматичних особистостей, а також стратегії та покрокові інструкції від провідних лідерів з різноманітних галузей допоможуть визначити власну потужну Місію, зрозуміти свої упередження та неконструктивні шаблони, сформувати цілі та змінити своє мислення, щоб стати на шлях досягнення своїх справжніх Мрій.

Читайте також: 15 книг для пошуку призначення та професійного розвитку від Анни Мазур

Євгенія Кузьминська, HRD ОККО

Євгенія Кузьминська,
HRD ОККО

Від Ніцше до «Колонії»: що читають топи українських компаній 7
Євгеній Бондаренко
«Power BI для HR. Роби та Вчись»

Це практичні посібники для початківців та професіоналів у HR-сфері, які допоможуть навчитися розробляти професійні HR-дашборди на Power BI швидко та результативно крок за кроком. Мені дуже подобається, що можна читати й відразу пробувати робити власними руками те, що написано в книзі, й таким чином навчатися. Також зручно, що з серії книг можна обрати потрібний вам напрям: рекрутинг, чисельність та різноманіття персоналу, навчання та розвиток персоналу тощо.

Найцінніше в цій книзі — практичність: можна розробити дашборд з рекрутингу, навчання або чисельності від самого початку і до фінального результату. Ви зрозумієте, які дані вам потрібні для вашого дашборду та які існують етапи його розробки. Вона буде корисна кожному, хто працює в HR та хоче навчитися розробляти дашборди власноруч, щоб підвищити цінність своєї роботи; HRD та HR-керівникам, які хочуть вивести HR-функцію на новий рівень роботи із даними.

Від Ніцше до «Колонії»: що читають топи українських компаній 8
Келлі Макґоніґал
«Сила волі. Шлях до влади над собою?»

«Цього року я збираюся бути у відмінній фізичній формі», «Я позбудуся шкідливих звичок», «Я нарешті вивчу англійську мову», «Я знайду роботу своєї мрії» — ми часто даємо собі такі обіцянки. Та на практиці лише 4% людей змінюють свої звички. Адже щоб працювати над силою волі, треба знати, як побудований людський організм. Мені дуже подобається цитата Келлі Макґоніґал: «Найкращий спосіб підвищити самоконтроль — зрозуміти, як і чому ви його втрачаєте».  

Я вважаю цю книгу дуже корисною, адже сила волі сьогодні — це те, що допомагає повертати себе у ресурсний стан. Окрім порад з розвитку цієї риси, книга також дає потужну мотивацію до того, щоб почати розуміти себе. Де фізично розташована сила волі? Які бувають пожирачі волі? Як подолати суперечності, з якими ми повсякчас стикаємося? Авторка навчає домовлятися зі собою, щоб потрапити в ті 4% людей, які змінюють свої звички.

Від Ніцше до «Колонії»: що читають топи українських компаній 9
Себастьян Юнґер
«Плем’я»

Це книга про досвід тих, хто пройшов війну в Югославії, Іраку, Афганістані, та пошук відповідей на питання: «Як це пережити? Як впоратися з тим, що принесла нова реальність: розлуку з рідними, постійні тривоги, обстріли?». Також вона про шлях реабілітації й реінтеграції ветеранів і про те, як суспільство може в цьому допомогти.

Книга дає розуміння того, що може зробити суспільство для ветеранів, які повернулися до мирного життя. Автор розповідає, як дати їм відчуття належності до спільноти, потрібності, а не відчуженості суспільством. Описаний досвід може стати в пригоді не лише тим, хто працює з воїнами й ветеранами, та їхнім сім’ям, а й усім українцям. Вкрай важливо, щоб кожен з нас розумів, як підтримати наших захисників. Поради автора допоможуть зробити це ефективніше.

Олексій Ніщик, 
Education Operations Director у Genesis

Олексій Ніщик,
Education Operations Director у Genesis

Від Ніцше до «Колонії»: що читають топи українських компаній 10
Рей Даліо
«Принципи»

Рей Даліо — американський фінансист та засновник інвестиційної компанії Bridgewater Associates. Його книга «Принципи» — це не просто збірка порад від досвідченого менеджера, а практичний посібник для ухвалення рішень в бізнесі та житті. Даліо побудував книгу на основі двох принципів: радикальної прозорості та меритократії. Він наголошує, що бізнес та власне життя варто оцінювати тільки на основі обʼєктивної реальності, бути data-driven під час ухвалення рішень, а також постійно вчитися на помилках. Книга буде корисною не тільки власникам компаній, а й всім, хто хоче досягти власних цілей та навчитися керувати всіма сферами життя. Я рекомендую цю книгу менеджерам усіх рівнів. До неї зручно повертатися у форматі застосунку Principles in Action — це контент книги у зручному форматі відео, аудіо та тексту, який можна завантажити у Google Play та App Store.

Від Ніцше до «Колонії»: що читають топи українських компаній 11
 Джефф Смарт, Рендлі Стріт
«Хто. Як наймати найкращих»

Автори цього бізнес-бестселера — провідні експерти з питань лідерства компанії ghSMART, які багато років консультують топменеджмент щодо найму A-players. Разом на двох вони провели понад 1300 годин інтервʼю з більш ніж 20 мільярдерами та 300 генеральними директорами. У своїй книзі вони акцентують: ефективні співробітники, які ухвалюють рішення та керують напрямами, набагато важливіші за «правильні» стратегії та процеси. Книга буде корисною всім менеджерам, які наймають і будують команди. Цьогоріч за підтримки Genesis вийшло перше україномовне видання книги. Вона доступна у трьох форматах: паперовому, електронному та аудіо.

Від Ніцше до «Колонії»: що читають топи українських компаній 12
Деніел Канеман
«Мислення швидке і повільне»

Автор — психолог і лауреат Нобелівської премії. У книзі він пояснює, як працюють системи мислення. Перша — швидка та інтуїтивна, друга — повільна та логічна. Після прочитання книги Канемана, я зрозумів: люди мислять ірраціонально. А ще — що наш мозок схильний приймати легкі рішення, а не правильні. Книга стане в пригоді менеджерам і працівникам, які хочуть якісно побудувати процеси управління командами та знайти нові підходи до постановки завдань і реалізації проєктів.

Читайте також: 6 вправ, які допоможуть розвинути креативність та гнучкість мислення

Оксана Розпутна, 
Vice President of Strategy and Development в Uklon

Оксана Розпутна,
Vice President of Strategy and Development в Uklon

Мені подобається читати літературу різних жанрів, тому я підготувала добірку з чотирьох абсолютно різних за тематикою книг.

Від Ніцше до «Колонії»: що читають топи українських компаній 13
Ярослав Грицак
«Подолати минуле: глобальна історія України»

Книга надає глибоке розуміння історії України в контексті глобальних процесів, що допомагає краще зрозуміти сучасні події та виклики. Грицак досліджує, як минуле впливає на сьогодення, і пропонує новий погляд на українську історію. Прочитавши цю книгу, ви краще розумітиметеся на історичних процесах, що своєю чергою сприятиме формуванню критичного мислення та глибшому розумінню історичних контекстів.

Від Ніцше до «Колонії»: що читають топи українських компаній 14
Макс Кідрук
«Колонія»

Цей науково-фантастичний роман вражає сюжетними інтригами та світом майбутнього, продуманим до найдрібніших деталей. Кідрук створює захопливу історію про майбутнє людства та його виклики в колонізації нових планет, піднімаючи важливі питання про технології та людську природу. Читач отримує змогу замислитись над майбутніми технологічними та соціальними викликами та питаннями етики, людської природи й нашого місця у всесвіті.

Від Ніцше до «Колонії»: що читають топи українських компаній 15
Річард Талер
«Поведінкова економіка»

Книга Талера є однією з основоположних у сфері поведінкової економіки. Вона пояснює, як реальні людські поведінкові фактори впливають на економічні рішення і як це знання можна використати для покращення бізнесу та економічної політики. Після прочитання цієї книги ви зможете краще розуміти мотиви власних та чужих рішень.

Від Ніцше до «Колонії»: що читають топи українських компаній 16
Крістофер Воґлер
«Подорож письменника»

Ця книга є незамінним посібником для письменників, але буде корисною не лише для них. Адже вона розкриває структуру міфологічних історій, яку можна застосувати для створення захопливих та структурованих наративів. Воґлер використовує концепції Джозефа Кемпбелла, щоб допомогти краще розуміти етапи подорожі героя. Це своєрідна методичка до створення сильних та емоційно насичених історій.

Читайте також: 3 історії людей, які вирішили стати письменниками і їм вдалося

Михайло Рибачук, 
креативний директор і співзасновник Projector Creative&Tech Institute

Михайло Рибачук,
креативний директор і співзасновник Projector Creative&Tech Institute

Від Ніцше до «Колонії»: що читають топи українських компаній 17
Іван Котляревський
«Енеїда»

Памʼятав цю книгу ще зі школи, але коли то було. Перечитав нещодавно і кайфонув, як не робив цього давно. Кумедно, гарні рими та такт, цікаві думки, та ще й з присмаком української історії. Не знаю наскільки корисною, але цікавою вона буде всім, хто любить хороший іронічний гумор, а також має час та бажання відволіктися від щоденних новин цього навіженого світу.

Від Ніцше до «Колонії»: що читають топи українських компаній 18
Тімоті Снайдер
«Шлях до несвободи»

Це дуже компактний історичний літопис, у якому без води описані дії та їхні наслідки в недавньому минулому. Як формуються завойовницькі ідеї в головах диктаторів, чому виникає протистояння, до чого призводять такі дії. Я б радив її усім українцям, які хочуть не тільки страждати через поразки минулого, а й зрозуміти причино-наслідкові звʼязки та отримати відповіді на одвічні питання політики та соціуму сьогодення. Для себе я точно взяв усвідомлення певних паттернів історії, а також хід думок певних історичних постатей та їхнього оточення.

Від Ніцше до «Колонії»: що читають топи українських компаній 19
Фрідріх Ніцше
«Так казав Заратустра»

Це по суті Біблія в іншому форматі. Мораль, логіка, філософія. Що може бути краще поєднання цих трьох понять? Я читаю цю книжку невеличкими частинками, як дуже солодкий десерт. Ці частинки треба осмислювати, розжовувати кожне слово, а потім його сенс. Але з кожним прочитаним розділом я стаю спокійнішим, бо деякі речі стають менш важливими, а негативні емоції згасають через усвідомлення їхньої поверховості. Якщо вам набридли банальні думки, викладені в сучасних серіалах, то раджу з головою пірнути в цю книжку. Ви точно більше не будете такими, як раніше.

Як працюється в Genesis, Laba, Uklon та інших компаніях?

Читайте про це в профілях роботодавців на Happy Monday 👉

Компанії

Читайте також

Як читати книги для саморозвитку з користю

Зміни, емоції, щастя: 5 книг для HR-ів та чому їх важливо прочитати

Що читати цього літа: 20 нон-фікшн новинок про їжу, правила та професії майбутнього

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: