Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Якою може бути кар’єра рекрутера? Історія, факапи й поради Віти Попович

22.11.22 Історії Кар'єра 4 хв читання

Цікавить розвиток у професії рекрутера? Своєю кар’єрною історією ділиться Віта Попович, Lead Recruiter в ІТ-компанії ISsoft Ukraine. Віта стартувала в рекрутингу з позиції стажерки, а зараз успішно розвиває відділ рекрутерів. Які уроки та помилки допомогли їй вирости до рівня Lead Recruiter, читайте в історії Віти.


Я починала… операторкою «Нової пошти»           


За освітою я інженер-технолог харчової промисловості. Уже під час навчання я знала, що за професією працювати не буду, але ще не розуміла, чим саме хочу займатися. Тож після випуску почала шукати роботу заради роботи й влаштувалася операторкою «Нової пошти». 

Я дуже полюбила свої обов’язки, постійні рух і спілкування. Та одного ранку прийшов клієнт, який дуже агресивно зі мною спілкувався, а мені доводилося бути з ним дуже ввічливою, аби дотримуватись високих стандартів сервісу. Тоді я зрозуміла, що гідна поваги й адекватного ставлення до себе, а якщо працюватиму там, то не завжди це отримуватиму. Наступного дня я звільнилась і почала шукати нову роботу.

Якось моя подруга сказала, що бачить мене HR-ом в ІТ-компанії. Для мене ця робота була чимось зовсім невідомим, тому я пішла на один із найвідоміших сайтів для ІТ-спеціалістів, щоб дізнатись, хто ж такий HR. Прочитавши про професію, її плюси та мінуси, я подумала, що мені це цілком під силу й варто спробувати.

Тож я записалась на офлайн-курси з HR, а також на інтенсив з англійської мови. На цих курсах я вже навчалася з дорослої позиції: мені хотілось рухатися вперед і творити нову історію своєї кар’єри. 


Перша спроба потрапити в ІТ не вдалася 


Я успішно закінчила курси й разом з іншими випускниками отримала список відкритих позицій для рекрутерів-початківців в ІТ. Розіслала всім резюме з надією отримати пропозицію роботи, а натомість отримала одні відмови. 

Та я не опустила рук і вирішила пошукати роботу не лише в ІТ. Доволі швидко мене взяли в місцеву компанію у Харкові. У невеличкій команді до 20 людей я виконувала функції HR і рекрутера. Саме там я отримала перший цінний досвід — наймала і бухгалтера, і баристу, і проджект-менеджера, і менеджера з продажу. Завдяки тісному спілкуванню з СЕО компанії почала розуміти бізнес-процеси. А також навчилась розрулювати різні ситуації, бо в разі будь-якої проблеми мені потрібно було спочатку знайти три варіанти рішення і вже з ними приходити до керівника. Такий підхід дуже змінив мій спосіб мислення. Я зрозуміла: керівники не хочуть чути про проблеми, для них працівники є цінними тоді, коли приходять з готовими рішеннями.

У цій компанії я пропрацювала приблизно 7 місяців, бо все ще хотіла перейти в ІТ, тож пошук відкритих позицій продовжувався.


Друга спроба виявилася більш вдалою


Одного дня я натрапила на відкриту позицію HR-спеціаліста в ІТ-компанії, про яку чула багато хороших відгуків. Без вагань надіслала резюме, успішно пройшла співбесіду. Для компанії пріоритетно було закрити позицію рекрутера, тож мені запропонували спробувати себе саме в цій ролі. Я погодилась, хоч і нічого не знала про ІТ-рекрутинг.

У перший місяць роботи, хоч мені й допомагали розібратись, я дуже багато навчалася самостійно. Щоб розібрати профіль кандидата, я шукала значення майже кожного слова (PHP, CMS, Framework, SQL, React JS тощо), і це займало чимало часу. За місяць моя Lead-рекрутерка попередила, що доведеться шукати нового фахівця, якщо я не закрию жодної вакансії.

Це стало для мене мотивацією робити ще більше. Довелося довше працювати, пробувати різні підходи, і в результаті за другий місяць роботи мені вдалось закрити три вакансії. Це відбулося завдяки тому першому місяцю, коли фактично сформувався фундамент моїх знань. Згодом було легше «читати» профіль кандидата, ставити запитання, які приводили на співбесіду більш релевантні кандидатури, та загалом легше спілкуватися з кандидатами. Так я пройшла випробний період і почала свій шлях на позиції Trainee Recruiter. 


Від Trainee до Lead Recruiter за менш ніж 2 роки


У тій компанії була зрозуміла система грейдів (переходів на новий професійний рівень) і перегляду зарплати. Після випробного терміну новачку створювали дорожню карту розвитку (roadmap) і кожні 6 місяців проводили оцінку того, як він виріс. Самонавчання й наполегливість допомогли мені успішно рухатися згідно з roadmap: я читала багато книжок про рекрутинг, дивилась навчальні відео, ходила на співбесіди до колеги, яка була моєю менторкою. Усе це допомогло мені за перший рік роботи закрити 38 вакансій.

Я працювала в компанії менш ніж два роки, коли до мене взяли сорсера й рекрутера. Так я стала Lead-рекрутеркою своєї команди. Моїми основними завданнями були менторство, стратегічне планування роботи команди, вирішення нестандартних кейсів і звітність перед керівництвом компанії за роботу своїх людей. Результати моєї команди є для мене особливо цінними. Наприклад, сорсерка, яка починала кар’єру в моїй команді, зараз працює Senior-рекрутеркою та вже менторить молодих спеціалістів.

До речі, про менторство. Це те, що я рекомендую і що допомагає ніколи не зупинятись у професійному розвитку. Я досі маю менторку, яка ділиться зі мною досвідом, як ефективно комунікувати на рівні топменеджменту компанії, розвивати бізнес- і стратегічне мислення. Це дає мені нагоду вчитися на важких кейсах і підходах, які використовуються для їх вирішення. У наших із менторкою взаєминах я завжди намагаюся бути цікавою та дати щось натомість, навіть необов’язково пов’язане з рекрутингом. Адже якщо хочеш спілкуватись з цікавими людьми, маєш стати цікавим для інших.


Нестандартні кейси з рекрутерської практики


Один з ефективних способів навчання — вчитися на нестандартних кейсах. Саме вони допомагають розвивати стресостійкість, гнучкість та навичку мислити нешаблонно (out of the box). 

Наприклад, одного разу я проводила співбесіду з кандидаткою в парі з техлідом, і в якийсь момент кандидатка раптом каже: «Я хочу зупинити співбесіду». На питання: «Що трапилось?» вона пояснила, що їй не подобається, як техлід проводить співбесіду, і вона не хоче більше витрачати на нас час. Був ризик, що дівчина піде й напише поганий відгук про компанію, тож я спрямувала всі зусилля на те, щоб цього не сталося: поспілкувалася з кандидаткою наодинці, спробувала її розслабити та  заспокоїти. У підсумку дівчина відмовилась працювати з техлідом, зате й обійшлося без негативного відгуку. Я ж дала конструктивний фідбек техліду, щоб у майбутньому такі кейси не повторилися.  

Ще в мене був випадок, коли ми проінтерв’ювали приблизно 15 людей, а техлід і досі не міг визначитись із кандидатом, бо бачив якісь ризики. Але здобутий досвід сильно прокачав мої переговорні навички, тож мені вдалося навести потрібні аргументи й переконати техліда продовжити процес найму з одним із кандидатів, аби оцінити, чи дійсно ці ризики проявлять себе в роботі. 


Дієві підходи й факапи


Попрацювавши деякий час у ролі лідера команди, я виробила власний підхід до лідерства, який складається з трьох основних правил. 

  1. У команді всі рівні. Навіть лідер не домінує, а рухається разом з командою. Такий підхід сприяє формуванню в команді безпечного середовища й довірчих стосунків.
  2. Лідер захищає свою команду і транслює їй цілі бізнесу, щоб спільно досягати кращих результатів.
  3. Усі факапи команди вирішуються всередині команди. Лідер приймає удар на себе, а команді дає фідбек стосовно того, що можна виправити та як краще розвиватись.

До речі, про факапи. У мене вони чомусь були пов’язані переважно з тим, що я забувала щось важливе. У мої обов’язки як рекрутерки також входив онбординг новачків: у перший день його/її потрібно зустріти, провести екскурсію офісом і пообідати разом. І якось я просто забула про нову працівницю, яку мала зустріти в офісі, і  запізнилась в офіс десь на 15 хвилин. Було дуже соромно, та я попросила вибачення й у підсумку все пройшло добре.

Іншим разом я запланувала співбесіду й забула скинути кандидату лінк на Zoom. Пощастило, що кандидат і сам запланував її у своєму календарі, а коли не дочекався посилання на зідзвон, написав мені. Після цього кейсу я декілька разів можу перевірити, чи запросила всіх учасників співбесіди, тож більше таке не повторювалось.


Куди рухатись далі?


Зараз я Lead Recruiter в ІТ-компанії ISsoft Ukraine, а також рекрутерка повного циклу з обов’язками від пошуку кандидатів до офферу. Мене мотивують прийняті оффери й успішно вирішені кейси, а також результат команди. А ще мені подобається, коли мій досвід тестують інші люди, в них усе працює і я отримую позитивний фідбек.

Тут усі процеси налагоджені, але, як у будь-якій компанії, є над чим працювати та що вдосконалювати. У найближчі кілька років я бачу себе Lead’ом, який ефективно керує командою та пліч-о-пліч із нею досягає цілей бізнесу. А за 3-5 років планую вирости до C-level професіонала (рівень топменеджменту компанії. — Прим. ред.).


Поради для рекрутерів-початківців

  • Кожна людина, яка стає на шлях до чогось нового, має розуміти, навіщо їй це та що вона робитиме, коли виникнуть труднощі. І тут не гроші мають бути головною мотивацією, а щось більше.
  • Ніхто вам нічого не винен: ваш розвиток у ваших руках. Тут добре працює принцип «пройти зайву милю»: вам сказали прочитати одну книжку, а ви читаєте дві, треба подивитись одне відео — ви дивитесь п’ять. І все, що вам треба робити, — перевиконуєте. Це запорука розвитку.
  • Вивчайте та прокачуйте свою англійську.
  • Пам’ятайте: на початку ви завжди важко працюєте й будуєте міцний фундамент зі знань і досвіду. А вже далі, якщо основа сильна, настає період легкості й кайфу від роботи.
  • Не бійтесь складних завдань і будьте готовими пробувати нове. Так, це означає взяти на себе відповідальність, але це стане для вас цінним досвідом.

Шукаєте роботу в сфері HR та рекрутингу?

Маємо вакансії для таких спеціалістів в крутих українських та закордонних компаніях.

Вакансії

Читайте також

В ІТ з будь-якою освітою: чому сьогодні навички важливіші за диплом

Що варто знати про роботу IT-рекрутера

Чому я працюю рекрутеркою на одному місці вже 8 років і мені подобається

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: