Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Як освоїти нову професію: покроковий план та корисні інструменти для світчерів

25.11.22 Пошук роботи 8 хв читання

Втратили роботу внаслідок повномасштабної війни і замислюєтеся про перехід в іншу сферу, наприклад ІТ? Але з чого почати й скільки часу потрібно, щоб досягнути результату? Які інструменти можуть в цьому допомогти? Покроковий план у статті розписує Product Manager онлайн-школи IAMPM Михайло Куц і ділиться корисними шаблонами для світчерів. 

Михайло Куц
Михайло Куц


Крок 1. Вибираємо нову спеціальність 


Перш ніж стати на непростий шлях переходу в нову професію, треба зрозуміти, куди саме ви плануєте рухатися. Порівняйте професії за наступними критеріями: 

  • Потенційний дохід 

Існують певні інструменти, що дозволяють оцінити діапазон доходу в різних спеціальностях залежно від досвіду роботи. Наприклад, рівень зарплат в ІТ-сфері показує калькулятор на DOU.ua. Також існує чимало зарплатних досліджень у різних сферах. 

  • Ваші навички та здібності 

Випишіть на папері свої сильні сторони та інтереси, а в окремій колонці — ті активності, якими ви не хотіли б займатися на майбутній роботі. Тепер знайдіть на джоб-сайтах вакансії у спеціальностях, які ви розглядаєте для перекваліфікації. І порівняйте ваші списки з тими обов’язками, які прописані в цих пропозиціях. 

  • Складність освоєння професії 

Для початку ви можете почитати статті про бажані професії, подивитися ролики й, можливо, виконати декілька найпростіших завдань. Цього може бути достатньо, щоб визначити, яка спеціальність вам більше до душі й дається вам найлегше.

Пам’ятайте, що на процес навчання також впливає інтерес до предмета. Чим вам цікавіше, тим швидше ви засвоюватимете інформацію. 


Крок 2. Оцінюємо витрати 


Зважте, чи достатньо у вас ресурсів на освоєння нової професії. Для різних людей важливість одного і того ж параметра може бути різною: хтось має у своєму розпорядженні велику кількість часу (наприклад, щоб не поспішаючи вивчити об’ємний теоретичний матеріал), а в когось великі фінансові можливості (наприклад, щоб найняти собі репетитора для вивчення англійської мови та індивідуального ментора). 

  • Час на навчання 

Якщо ми говоримо про самостійне опанування професії, то навчання може зайняти у вас від 3 до 12 місяців. Найчастіше ви будете знаходити неструктурований матеріал для вивчення, котрий вестиме вас довшою стежкою до цілі, а відсутність обов’язкових занять — розслаблятиме. Також врахуйте, що більшість інтернет-прикладів далекі від реальних завдань, тому практики як такої у вас не буде. Понад те — самоучок без досвіду дуже неохоче беруть на роботу. 

Якщо ж мова йде про курси, то в такий спосіб опанувати більшість нетехнічних спеціальностей ви зможете за 2-3 місяці. В хороших ІТ-школах структурована теорія тісно переплітається із живими практичними завданнями з реальних проєктів. Після випуску студент отримує сертифікат, який можуть брати до уваги багато IT-компаній. Також часто IT-школи рекомендують своїх випускників топовим роботодавцям. Але навіть якщо вас візьмуть на роботу, будьте готові продовжувати виділяти багато часу на навчання.

  • Фінансові витрати 

Попри те, що зараз існує чимало безкоштовних курсів, все одно будьте готові викласти за навчання в середньому $500, якщо безплатних можливостей виявиться недостатньо. 

Також, навіть якщо ви плануєте перехід в ІТ-сферу, бо «там усі гроші», дуже ймовірно, що вам доведеться тривалий час, можливо, рік і навіть більше, миритися з нижчою оплатою вашої праці. Особливо якщо ви вже відбулися у своїй основній професії. 

Чи готові ви до такого? Перекваліфікація — це дуже відповідальне рішення, і багато хто, зваживши всі за і проти, все ж вирішує не змінювати своє життя.


Крок 3. Ставимо кар’єрні цілі 

Ставити цілі й досягати їх допоможуть такі популярні в ІТ методики як OKR, Agile і Performance Review. Тому, якщо плануєте перехід в цю сферу, вам буде корисно з ними познайомитися. Почати можна з шаблону OKR у Notion. Шаблон пов’язує наші кар’єрні цілі (куди ми хочемо потрапити) та ключові результати (як будемо йти). Зазвичай цілі ставлять на квартал, але ви можете вибрати будь-який зручний проміжок. Щоб скористатися шаблоном, скопіюйте його за допомогою функції Duplicate в Notion. 

Ось ще декілька шаблонів для особистого цілепокладання:


Крок 4. Складаємо план навчання 


Agile-підхід з розробки програмного забезпечення відмінно підходить і для планування навчання. Замість довгострокових масштабних планів краще сфокусуватися на конкретних завданнях, які потрібно виконати протягом 9 тижнів. 

Ось шаблон у Notion для agile-спринтів. Записуєте цілі та бажані результати на 9-тижневий спринт, на його основі створюєте план на кожен тиждень і розписуєте завдання на день. Також є готові плани з освоєння певної професії. Наприклад, ось дорожня карта з навчання фронтенд-розробці.


Крок 5. Блокуємо час на навчання і відстежуємо прогрес


Щоб не відкладати на потім, потрібно заблокувати час у календарі на своє навчання. Наприклад, вирішіть, що щодня з 20:00 до 21:00 ви навчаєтесь продакт-менеджменту. Можна скористатися цим шаблоном Notion.

Ще ефективніший варіант: завести собі «особистого коуча» з навчання, який вас штурхатиме і вимагатиме результатів. Хтось для цього використовує друзів чи свого партнера/ку. Також є безліч «груп взаємозвітності»:

  • dip.chat — телеграм-чати звітності для програмістів;
  • Ship 30 for 30 — для письменників та блогерів;
  • Microverse — самоосвіта в групах;
  • Boss as a Service, Commit Action — віддалені коучі, які будуть стежити за досягненням ваших цілей.


Крок 6. Контролюємо особисту продуктивність

Наш мозок часто чинить опір освоєнню нового, й існує велика ймовірність неусвідомленого затягування навчання. Тому іноді корисно оцінити, на що ви витрачаєте продуктивний час. Ось кілька інструментів для боротьби з «викрадачами часу»:


Крок 7. Пушимо себе в ринок


Небагато компаній та керівників готові наймати співробітників без досвіду роботи та без рекомендацій колег. Тому залишається лише запастись терпінням і почати пушити себе в ринок, наприклад, за таким алгоритмом:

  • зробіть список зі 100 осіб (тім-лідів, керівників відповідних департаментів), до команд яких ви б хотіли потрапити. Шукайте через сайти компаній, соцмережі, списки учасників профільних конференцій та буткемпів;
  • напишіть про себе класний пітч та покращіть його, отримавши фідбек від знайомих професіоналів з бажаної сфери;
  • зробіть кілька тестових завдань (можна отримати, відгукуючись на вакансії, або знайти у відкритому доступі в інтернеті), оформіть їх у pdf-файл або сторінку в Notion.
  • напишіть цим ста спеціалістам. Якщо відмовляють — просіть порекомендувати вам трьох керівників, яким ви можете підійти.

Готуйтеся, що конверсія в інтерв’ю буде низькою, більшість не відповідатиме. Але за кілька тижнів запеклого «стукання у двері» ви почнете ходити на співбесіди. 


Крок 8. Стажуємося та підбиваємо підсумки


Працювати треба лише на тій роботі, яка вас запалює. Якщо ви йдете в іншу професію тільки через гроші й у вас немає бажання занурюватись і вирішувати складні завдання, вам буде важко.

Найкращий спосіб дізнатися, чи вам сподобається нова професія — попрацювати в цій ролі. Якщо ви написали сотні керівників і розіслали 100 резюме, ймовірно, у вас буде 10 співбесід та пара пропозицій про випробувальний термін або стажування. Погоджуйтеся — це найкращий спосіб, аби остаточно вирішити для себе питання про перехід. 

Тепер час підбити підсумки та прислухатися до себе. Чи подобається вам нова роль? Що виходить найкраще? Що можна покращити? Ось приклад шаблону для такої саморефлексії у Notion.

Шукаєте роботу?

У нас на сайті є сотні вакансій для спеціалістів різного профілю в Україні, за кордоном та віддалено.

Вакансії

Читайте також

Як формулювати мету: 9 ознак цілі, якої реально досягти

Ментор, коуч, наставник? Хто найкраще сприятиме вашому розвитку

Сповідь світчерки, або Як освоїти 5 спеціальностей до 33 років

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: