Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

PayCheck. Історія агроаналітикині, зарплата якої зросла з 1500 грн до $3500

09.10.23 Історії Кар'єра 6 хв читання

Ми продовжуємо ділитися кар’єрними історіями й відверто говорити про гроші у новій рубриці PayCheck. Наша нова героїня — агроаналітикиня, що почала свій шлях із менеджерки зовнішньоекономічної діяльності, виросла до лід-позиції у закордонній компанії й заробляє $3500. Вона розповіла про свій шлях в агросфері й поділилася порадами — для всіх, хто хоче рости у компетенціях, посадах і зарплаті.

Читайте в попередніх випусках PayCheck


Як я потрапила в агросферу: перша робота і смішна зарплата


За освітою я економіст, а також перекладач з англійської мови. Після завершення навчання шукала роботу у своєму рідному місті й натрапила на вакансію менеджера з зовнішньоекономічної діяльності. Так працевлаштувалася до компанії, що займалася торгівлею зернових та олійних культур.

Часом директор просив мене перекладати статті з англомовних медіа про агроринки. Я заглибилася в тему, неабияк зацікавилася і почала стежити, що відбувається на цьому полі в Україні та за кордоном, які фактори впливають на ціноутворення агропродукції. 

Зарплата була смішна — 1500 гривень, на той час це було менше ніж $200. Виручало репетиторство — я викладала дітям англійську ще з другого курсу університету. Це допомагало тримати себе в тонусі й приносило додаткові гроші — плюс-мінус стільки ж, як я заробляла в компанії. Я пропрацювала так три роки й пішла через зарплату — її потроху підвищували, але не так, як мені хотілося б. 


Як я стала аналітиком, але все ще мусила підробляти


Після цього я спробувала себе у кількох компаніях — це були короткотривалі досвіди без офіційного працевлаштування. Мене не привабив жоден із варіантів, і тут із пропозицією повернувся мій перший роботодавець. Компанія вирішила сформувати аналітичний відділ, і мене покликали на позицію аналітика. Я погодилася, мене привабила нова посада і цікавила агротема. Це був 2011 рік, мені запропонували зарплату $500.

Ця сума все одно була досить невелика — якби я мусила сама покривати всі свої витрати, доводилося б скрутно. Проте я жила з батьками, вони оплачували житло і продукти, тож моя зарплатня йшла на одяг, розваги й інші особисті речі. Плюс я продовжувала займатися репетиторством, яке приносило мені ще додатково майже $500.

Моїми основними завданнями були збір інформації та підготовка щотижневого звіту для керівництва — про тенденції на ринках, баланси попиту і пропозиції продукції, прогнози на майбутнє. Я пропрацювала тут пару років і звільнилася, щоб перевести дух і зрозуміти, куди рухатися далі. 


Моя перша закордонна компанія і переїзд до Києва


Після кар’єрної перерви я влаштувалася в український офіс закордонної компанії, яка надавала консалтингові послуги з управління ціновими ризиками в аграрному бізнесі.

Офіційно моя посада називалася «менеджер з управління ризиками», але по факту це був той самий аналітик ринку зернових і олійних, щоправда, з розширенням обов’язків, адже додалося консультування клієнтів — сільгоспвиробників, агрохолдингів та трейдингових компаній, а також банків, які кредитують сільгоспвиробників. Серед іншого нас запрошували на заходи у ролі спікерів — розказати про ситуацію на ринках і про тенденції нового сезону. Це був 2015 рік, курс гривні обвалився, й у доларовому еквіваленті моя зарплата тут була менша, ніж на попередній роботі — $335

Через рік компанія вирішила переїжджати до Києва. Оскільки це були доковідні часи й про віддалену роботу мова не йшла, я спершу відмовилася від подальшої співпраці, адже займалася громадською діяльністю у рідному місті. Проте добре подумавши, за кілька місяців я переглянула рішення. Так у моєму житті трапилися важливий переїзд і підвищення у посаді — тепер я була начальницею відділу аналітики ринків зернових і олійних із зарплатою $550. У мене з’явилася людина у підпорядкуванні, і я делегувала їй частину своїх звичних обов’язків, натомість я приділяла більше часу спілкуванню з медіа. На репетиторство на цьому етапі часу вже не вистачало, тож я припинила викладати. 

За два роки справи в компанії стали йти гірше, з’явилися чутки, що нас можуть закрити, пішов директор, з яким у нас були хороші відносини. Я вирішила не чекати кінця і також звільнилася.


Як я стала впізнаваною експерткою і вперше відчула фінансовий комфорт


Моїм новим місцем роботи стала інша закордонна компанія, яка надавала аналітичні послуги в агросфері. Спектр обов’язків тут був той самий, але я виконувала їх на ще вищому рівні, дуже виросла як професіоналка, і мене стали впізнавати на українському ринку агроаналітики. Зарплата теж суттєво зросла — я вже мала $1000

Це була перша робота, де я вперше відчула фінансовий комфорт. Грошей вистачало майже на все, чого я хотіла. Зокрема, я почала подорожувати — раніше не могла собі цього дозволити. Щоправда, відкладати на цьому етапі все ще не виходило.

Попри всі переваги цієї роботи, я не цілком погоджувалася з підходами українського керівництва — його цінностями й ставленням до співробітників. Говорила про це навіть із закордонним хед-офісом, і мені запропонували суттєве підвищення, аби я не звільнялася, проте втручатися в роботу вищого менеджменту на місцях вони не хотіли. Подумавши, я вирішила піти, але при цьому зберегла з усіма дружні відносини.


Відповідальна робота у закордонному ціновому агентстві


Цього разу я влаштувалася до українського офісу закордонного цінового агентства. Прийшла на позицію аналітика ринку олійних культур із зарплатою $1700. Це був міцний міддл-рівень:

  • я стежила за тенденціями на глобальному й українському ринках;
  • моніторила ціни;
  • писала аналітичні матеріали для наших клієнтів — виробників, трейдерських і консалтингових компаній, державних установ, банківських структур тощо. 

Робота була відповідальною й захопливою водночас, адже ціни, які публікують цінові агентства, проходять ретельну перевірку і призначені для того, щоб підвищувати прозорість ринків і уникати маніпуляцій на них. Вони лежать в основі контрактів, які торгуються на біржах, їх використовують державні органи при перевірках зовнішньоекономічних операцій; історичні цінові дані потрібні аналітикам для побудови моделей і створення прогнозів.

Через рік, за рекомендацією мого попереднього роботодавця, до мене звернулося інше закордонне цінове агентство, яке шукало людину з відповідним досвідом. Виклик полягав у тому, що до цього агентство не мало агронапряму, і потрібно було все запускати з нуля. Що ж — я погодилася 🙂


Що зараз: відмовилася від релокації до однієї зі столиць Європи й отримую $3500


Я прийшла у свою останню компанію у 2020 році на посаду старшого аналітика по Україні. Щодня ми публікуємо котирування на різні товари, а також пишемо новини та аналітику. На той момент я відповідала за ціни по Україні, а також координувала роботу місцевої команди аналітиків. Це був уже сеньйор-рівень, і моя стартова зарплата тут складала $2100.

Через кілька місяців колега, який займав аналогічну моїй посаду, звільнився, і мені запропонували роботу старшого аналітика не тільки в українському офісі, а й у закордонному також. Ця пропозиція передбачала релокацію до однієї з найбільших європейських столиць, і я відмовилася. Життя в тому місті не видавалося мені комфортним. Врешті компанія пішла на поступки й дозволила мені працювати з Києва. Єдина умова — робота за графіком мінус дві години до нашого часу. Тоді моя зарплата виросла до $3000.

Це був рік неймовірного драйву — я регулярно писала сама, опрацьовувала аналітику інших, перевіряла ціни, шукала нових людей в команду. Я досить часто перепрацьовувала і врешті вигоріла. В якийсь момент зрозуміла, що так далі не можу, і запропонувала своєму заступнику в закордонному офісі, який чудово справлявся, стати повноцінним керівником. Так ми повернулися до першочергової схеми, коли я відповідала тільки за український напрям. Моя зарплата при цьому не постраждала. Ба більше, за ці роки вона кілька разів переглядалася, і наразі я отримую $3500.

Окрім зарплати ми маємо низку бонусів і переваг:

  • Щорічний одноразовий бонус. Назвімо його тринадцятою зарплатою, хоча він має складнішу систему утворення. Після мого першого року він не дорівнював зарплатні, а після другого — перевищив її.
  • Медичне страхування. Це перша в моїй кар’єрі компанія з такою опцією.
  • Додаткові вихідні. Ми працюємо за українським законодавством і маємо стандартні відпустки, але окрім цього можемо брати кілька додаткових днів — без документального оформлення. За кожен рік роботи працівнику додається ще один екстравихідний.


Як рости у грошах, компетенціях і посадах: мої поради


Моє зростання від першої роботи аналітикинею до спеціалістки сеньйор-рівня відбулося приблизно за 8 років. Це якраз той час, за який можна вирости в крутого професіонала й отримувати відповідну фінансову винагороду. Оскільки агросфера є специфічним напрямом, не даватиму вузькогалузевих порад, натомість спробую поділитися універсальними речами, які спрацюють у багатьох сферах:

Вчіть англійську. Коли я шукала людей в команду, збагнула, як мало кандидатів знають її на пристойному рівні. А щоб ще й був метч — крутий профі + fluent English — взагалі рідкість. В якийсь момент ми навіть вирішили, що готові взяти людину, яка не є експертом в аналітиці, хоча й має гарне логічне мислення і вміє працювати з Excel, але при цьому може похвалитися високим рівнем мови, щоб без проблем писати тексти й розмовляти з носіями. Іноземна не тільки розширює коло інформації, яку ви можете опрацьовувати, а й стає перепусткою для роботи в закордонних компаніях. 

Вкладайтеся у свої сильні сторони й робіть те, що любите найбільше. Замість того, щоб вишукувати свої слабкі місця і посилювати їх, зосередьтеся краще на тому, що вам й так добре вдається — і станьте в цьому неперевершені. Наприклад, я чудово справлялася з роботою з цифрами й побудовою аналітичних моделей, але зрозуміла, що більше люблю не математичну складову аналітики, а доносити інформацію людям, пояснювати, що означає кожна з цифр, які висновки можна зробити і які рішення прийняти. Я зробила ставку на комунікації, розвивалася як спікерка, рухалася в сторону публічності, і саме це стало основою моєї кар’єри. 

Тож робіть те, що вас драйвить, і будьте сміливі обирати не найочевидніші шляхи.

Постійно вчіться, зокрема і коштом роботодавця. Lifelong learning — тренд сьогодення, і недарма. Щоб рости у професії, треба постійно вчитися, тим більше зараз є надзвичайна кількість опцій — від величезного переліку платних курсів до безкоштовних можливостей від відомих закордонних університетів на різних онлайн-платформах. Навчання може бути й коштом роботодавця — якщо ви розкажете йому, яких навичок вам бракує, навіщо вони потрібні і яку користь це принесе компанії. Наприклад, коли я стала багато виступати публічно, я прийшла до керівництва і сказала, що хочу прокачатися як оратор, бо зможу так залучати ще більше клієнтів. Всім сподобалася ідея, і мені оплатили навчання.

Лишайтеся в гарних стосунках із роботодавцями й колегами. Навіть якщо ви не згодні з підходами керівництва або ж якщо виникають конфлікти, намагайтеся все мирно обговорити. Якщо геть не ваше — краще звільнитися, але при цьому розійтися на позитивній ноті. Я завжди залагоджувала будь-які непорозуміння, і це стало у пригоді. Частково завдяки цьому колишні роботодавці приходили до мене з пропозиціями чи радили мене іншим. 

Будьте готові багато працювати. Банальна порада, але насправді вкрай дієва. Результатів не буває там, де немає роботи. Я завжди багато працювала, не боялася викликів і складних завдань, адже вони — неуникна складова кар’єрного успіху.

Дякуємо нашій героїні за відверту розповідь про зарплату аналітика! Чекайте на нові статті в рубриці PayCheck і пишіть у коментарях, представників яких професій хотіли б бачити в наступних матеріалах.

Крута робота вже чекає!

Знайдіть вакансію до душі — у нас є з чого обрати 😉

Вакансії

Читайте також

Від інтерна до партнера: як збудувати успішну кар’єру в компанії «Великої четвірки»

Від хостес до маркетологині з бюджетами понад $200 тисяч: досвід і поради тим, хто шукає себе

Війна, зарплати і дискримінація: 10 запитань про ринок праці в Україні

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: