Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Корпорація, НДО чи стартап? Робота в компаніях різних типів

04.10.22 Кар'єра Пошук роботи 10 хв читання

Вибір майбутнього місця роботи не обмежується лише сферою. Не менш важливо зрозуміти, в якій саме організації ви прагнете працювати: у міжнародній корпорації, ІТ-компанії, благодійному фонді тощо. Розібратись в нюансах роботи в компаніях різних типів нам допомогла кар’єрна консультантка та коучиня Катерина Заславська під час вебінару в межах проєкту «Твоя кар’єрна перемога».  А ми законспектували найцікавіше.

Проєкт для української молоді «Твоя кар’єрна перемога» впроваджується Happy Monday (ГО «Професіонали майбутнього») в межах програми «Мріємо та діємо».

Катерина Заславська


Український малий та середній бізнес


Описуючи омріяне місце роботи, молоді спеціалісти часто згадують відомі корпорації та ІТ-компанії. Також багатьох приваблює фриланс. Але мало хто говорить про те, що мріяв би потрапити на роботу в український малий або середній бізнес. Водночас робота в такій компанії має свої переваги. Зокрема це:

👍 Простір для маневру
В українському бізнесі можна втілювати ідеї та запускати ініціативи, які у великих компаніях були б неможливі через бюрократію. І за підтримки керівництва можна як реалізовувати окремі пропозиції, так і долучатися до розбудови всієї компанії.

👍 Швидкий професійний розвиток
Чим більше своїх ініціатив ви реалізуєте, чим більше буде успішних кейсів, тим відповідальніші завдання стоятимуть перед вами в майбутньому.

👍 «Антикрихкість»
Це поняття увів Насім Талеб в однойменній книзі. Так він назвав властивість ставати сильнішими, пройшовши через випробування. І вона точно притаманна українському бізнесу: він відбудовується, попри всі кризи.

Працювати в українському бізнесі — круто.


Що не так:

  • 👎 Не завжди досвідчений менеджмент: в багатьох керівників та власників компаній ще є простір для розвитку.
  • 👎 Не завжди чітко прописані процеси: часто доводиться маневрувати та знаходити нові рішення.
  • 👎 Кризи — зовнішні та внутрішні: економічні та інші випробування часто ставлять існування бізнесу під загрозу.
  • 👎 Різний рівень зарплат: в компаніях з однієї сфери оплата праці може бути як вище середньої по ринку, так і нижче.
  • 👎 Понаднормове навантаження: робота в неробочі години та вихідні.


Корпорація


Великий бізнес, з великою кількістю офісів — національних та міжнародних. Це, наприклад, виробники відомих у всьому світі продуктів (Coca Cola або Procter & Gamble), а також компанії фінансового, банківського сектору тощо.

Чому корпорації можуть бути хорошим місцем роботи:

👍 Зрозумілий кар’єрний розвиток
Є чітка ієрархія команди, і всі знають, що від них вимагається та куди рухатимуться далі.

👍 Підтримка у навчанні
Відділи HR великих компаній завжди мають програми розвитку для співробітників на короткий та довгий термін і забезпечують всім необхідним для навчання.

👍 Можливість переїзду до інших країн та міст
Багато офісів — багато бізнес-подорожей: можна обмінюватися досвідом на живих зустрічах з колегами з різних міст. Або ж здійснити релокейт.

👍 Високі зарплати та соціальні бонуси
Медичне страхування, корпоративний лікар, оплачувана відпустка — все, щоб співробітники відчували, що про них піклуються.

👍 Система цінностей
Кожна корпорація декларує свої цінності. Вони можуть стосуватися роботи в команді (як-от відкритість новому, відповідальність, підтримка), взаємодії з клієнтами або місії компанії загалом. І якщо ваші цінності та цінності корпорації збігаються, цей досвід може бути комфортним та цікавим.

👍 «Praktisch, quadratisch, gut»
Відомий слоган, що означає простоту, зрозумілість та практичність.

Працювати в корпораціях — стабільно.


Що не так:

  • 👎 «Корпоративний відбиток»: вийти зі зручної ролі корпоративного спеціаліста і зустрітися зі «справжнім» життям в організаціях іншого типу може бути складно.
  • 👎 Очікуваність та рутинність роботи: безпека межує з передбачуваністю.
  • 👎 Відчуття, що ви «гвинтик великого механізму»: прописані не тільки бізнес-процеси, а й соціальна поведінка співробітників. Для стабільного кар’єрного розвитку треба схвально поводитись та «відповідати» очікуванням.
  • 👎 Бюрократичність: креативні ідеї, які могли б покращити роботу корпорації, реалізуються довго або роками чекають своєї черги. 
  • 👎 Ніяк без англійської: чим кращі знання мови, тим успішніша кар’єра.


IT-компанія


Індустрія майбутнього з великою перспективою: що б не відбувалося зі світом, він лише ставатиме технологічнішим. Тож IT-сектор лишається привабливим — з цієї та інших причин:

👍 Високі зарплати
В IT оплата праці традиційно вища за інші галузі. Однак в Україні така ситуація складається переважно завдяки низьким податкам. До прикладу, в Німеччині, де податки можуть сягати 47% і прив’язані до доходу, айтівці заробляють на рівні з іншими спеціалістами.

👍 Міжнародне середовище
Окрім можливості обмінятись досвідом з колегами з різних країн, IT допомагає підтягнути англійську.

👍 Атмосфера свободи, креативу та гуманності
Немає дрес-коду, зате є фірмовий одяг та інший мерч, який можна вдягати на офісні вечірки. Віддалена робота, зрозуміла корпоративна культура та інші ліберальні умови.

Працювати в IT — перспективно.


Що не так:

  • 👎 Life-long learning: технології та підходи постійно змінюються, і за ними потрібно стежити.
  • 👎 Щоб дійти до компанії мрії, треба отримати досвід в декількох «проміжкових». 
  • 👎 Компанія може активно наймати й так само швидко звільняти — наприклад, через те, що пішли інвестори або змінилась стратегія.
  • 👎 Складно знайти work-life balance: часто працювати доводиться понаднормово або за іншим часовим поясом.
  • 👎 Розробники знаходять роботу швидше, інший персонал — менеджери, піарники тощо — стикаються з високою конкуренцію.


Стартап


Ще один змінотворчий формат роботи, який, втім, має свої особливості та відмінності. Більшість пов’язані з тим, що все доводиться запускати з нуля. Серед переваг роботи у стартапі можна виділити такі:

👍 Цікаві проєкти, які бувають раз у житті
Команди стартапів запускають мобільні додатки та ракети в космос. Дотичністю до таких проєктів хочеться пишатись, і точно буде що розповісти в резюме.

👍 Стрімке професійне зростання
Запуск стартапу — це максимум цікавості та мінімум уявлень, як краще втілити ідею. І багато про що доведеться дізнатись вже в процесі. Зате в результаті ви отримаєте не тільки готовий проєкт, а ще й багаж цінних знань для нових задумів. І після пройденого шляху вже нічого не буде лякати.

👍 Найцікавіші роки життя
Якщо ви знайдете в стартапі «своїх» людей, які розділяють ваші цінності та буквально живуть компанією, то разом пройдете через всі злети та падіння стартапу, і це точно будуть найцікавіші роки вашого життя. 

👍 Можливість впроваджувати власні ідеї та творити
Стартап — це робота для вільних духом, ризикованих, «живих» людей.

Працювати в стартапі — динамічно.


Що не так:

  • 👎 Всі процеси доводиться налагоджувати з нуля.
  • 👎 Гнучкі ролі в команді: «всі роблять все».
  • 👎 «Перегони на виживання»: часто завжди не вистачає часу або ресурсів.
  • 👎 Все може швидко закінчитись: проєкт живе, поки є бюджет.
  • 👎 Турбулентність та хаотичність.


Іноземна компанія


Це локальний європейський чи американський бізнес, який не має коріння в Україні. Якщо ви живете в Європі або знайшли віддалену вакансію в європейській компанії, найчастіше робота в ній — це:

👍 «Коло любові»
Тут дуже розвинена культура фідбеків: в команді заведено посміхатися та підтримувати один одного. Щоправда, не варто розслаблятися, бо доброзичлива атмосфера — це приємно, але свою роботу все одно потрібно робити якісно.

👍 Work-life balance
Європейські компанії стежать за тим, аби співробітники достатньо відпочивали. Сидіти в офісі до ночі або піти додому після боса не вийде.

👍 Зарплата регіону, де ви працюєте
Тобто, у Швеції ви матимете шведську зарплату, яка відповідає рівню життя в цій країні, в Німеччині — німецьку. А якщо ви працюєте в такому регіоні Німеччини як Баварія, де зарплати відрізняються від інших земель, то будете отримувати баварську.

👍 Безпека та захист
Безкоштовне медичне страхування та інші соціальні бонуси в багатьох країнах обов’язкові. І це стосується не тільки великих корпорацій, а й навіть невеликих компаній.

Працювати в іноземній компанії — комфортно.


Що не так:

  • 👎 Повільність та бюрократія: часто рішення приймаються не так швидко, як хочеться.
  • 👎 «Олдскул»: за технологічним облаштуванням, диджиталізацією й навіть у підходах у менеджменті іноземний бізнес може відставати від українських стандартів.
  • 👎 Необхідна вільна англійська або мова країни, де компанія знаходиться.
  • 👎 Висока конкуренція на місцевому ринку: потрапити в європейську компанію нелегко, але можливо, якщо ви маєте високу кваліфікацію.
  • 👎 Податки інколи складають до половини заробітної плати: наприклад, в Німеччині прогресивна податкова ставка, що збільшується разом із доходом. Втім, для сімей з дітьми можуть бути інші умови.
  • 👎 Інша культура зі своїми «підводними каменями». Також часто в європейських компаніях працюють люди з різних країн, і потрібно знайти підхід до кожного.
  • 👎 Недовгий «медовий місяць»: на новому місці все подобається тільки перші кілька тижнів або місяців, а потім починає дратувати.


NGO неурядова, або недержавна організація


Громадське об’єднання: не керується державою і не має на меті, на відміну від бізнесу, отримання прибутку. Націлене на втілення соціальних проєктів — як глобального, так і місцевого значення. І може зацікавити такими особливостями, як:

👍 Наявність місії в житті
Працюючи в НДО, ви бачите, як ваші зусилля змінюють світ, і це дає натхнення робити ще більше. Проєкти надають сенс вашому життю.

👍 «За це ще й гроші платять»
Небагато, але більше, ніж якщо долати ті ж проблеми на волонтерських засадах. А великі світові організації, що отримують значні пожертви від донорів з усього світу, можуть виплачувати співробітникам зарплатню на рівні з бізнесом.

👍 Ціннісно близькі люди поруч
НДО об’єднують людей, які хочуть змінити світ, і разом вони дійсно спроможні на це.

👍 Гнучкість
В невеликих НДО можна працювати неповний робочий день, а решту часу — в бізнесі чи на фрилансі. Також часто є можливість проєктної роботи.

Працювати в недержавній організації — натхненно.


Що не так:

  • 👎 Небагато можливостей для зростання: ви робите те, що завжди, — рятуєте.
  • 👎 Вигоряння: можливе на будь-якому місці роботи, а надто — в специфічних НДО, де доводиться постійно стикатися з травмуючими для психіки ситуаціями.
  • 👎 Бюрократія: з часом організаційна машина починає вимагати так багато ресурсів, що вже працює не на декларовані цілі, а на саму себе. І це нівелює відчуття місії в житті.
  • 👎 Помірні зарплати.


Дипломатичні установи


«Міжнародність» на найвищому рівні — посольства, консульства, міністерства. А це:

👍 Причетність до «великих справ»
Можливість побувати на закритих заходах, зустрічах. Цікавий досвід, якого ви більше ніде не отримаєте.

👍 Співпраця з тими, хто робить «велику політику»
Комунікація з діячами найвищого рівня: послами, міністрами тощо.

👍 Особистий та професійний розвиток
Статус людей, з якими ви працюєте, та рівень задач, які виконуєте, спонукає до розвитку широкого спектра навичок: наприклад, вміння знаходити спільну мову, вирішувати конфліктні ситуації, бути уважним тощо.

Працювати в дипломатичних установах — престижно.


Що не так:

  • 👎 Цікаві заходи будуть, скоріше, винятками в вашій робочій рутині. Загалом — багато паперової роботи та вирішення типових завдань.
  • 👎 Робота в представництві іноземної держави в Україні переважно суто адміністративна: це розв’язання проблем громадян цієї держави, що звертаються по допомогу, організація зустрічей тощо. 
  • 👎 Відсутність кар’єрного росту та вираженої ієрархії.


Фриланс

В самозайнятості є один величезний плюс, який багатьох вабить більше, ніж усі вищевказані переваги. І це:

👍 Свобода — в усьому
Ви заробляєте, скільки хочете, обираєте свій графік, живете, де хочете.

Працювати на фрилансі — вільно.


Що не так:

  • 👎 Нестабільність, особливо на початку.
  • 👎 Страх перед невідомим: не зрозуміло, чи вийде, яким буде заробіток тощо. Особливо у людей, які тільки переходять з найму на фриланс.
  • 👎 Постійна робота над собою та своїми слабкими сторонами.
  • 👎 Конфлікт між потребою в стабільності та бажання бути вільним, реалізувати себе.
  • 👎 Криза в житті автоматично веде до кризи в роботі.
  • 👎 Відсутність соціальних бонусів та гарантій.
  • 👎 Потрібна самодисципліна: для новачків — щоб зарекомендувати себе, досвіченим спеціалістам — щоб сформувати комфортний графік роботи.

Потрібна робота?

Маємо вакансії в компаніях різних типів — від ІТ до неурядових організацій 👉

Вакансії


Як обрати свій тип організації?

  1. Фокусуйтесь не на організації, а на собі. Організація — це лише середовище для того, щоб реалізувати важливі для вас цінності та потреби. І важливо, щоб вам було в ньому комфортно.
  2. Думаючи про те, що ви хочете робити, спитайте себе, як ви хочете жити. Який для вас бажаний графік, якого рівня доходу ви прагнете, де б ви хотіли жити, чи мають бути у вас підлеглі, який рівень відповідальності ви готові нести. Вперше за всю історію людства, сьогодні робота — це стиль життя. Те, що ми робимо, визначає те, як ми живемо.
  3. Не бійтеся змінювати професію. Ми живемо у крихкому світі, в якому все швидко змінюється, і ми підлаштовуємося. За життя людина може змінити до семи професій. Тому налаштовуйтесь, що цей шлях — тернистий, але захопливий.
  4. Ідіть туди, де вам цікаво. А не туди, де подобається іншим. Цікавість — ваш «ліхтарик» на кар’єрному шляху. Прямуйте за ним, і тоді усі падіння будуть не такими болючими.
  5. Страхи та самосаботаж — найголовніші вороги. Багато людей знають, що повинні робити зі своїм життям, але не роблять. Коли ви зрозумієте своїх справжніх ворогів, то будете знати свій наступний крок.

Хочете отримати більше корисної інформації?

Перегляньте серію вебінарів для молоді про пошук роботи і старт кар’єри 👉

До вебінарів

Читайте також

Чого варто навчитись, аби збудувати успішне соціальне підприємство?

Чому замість роботи мрії в ІТ-компанії я обрала «нестабільний» фриланс

Як обрати компанію, яка підійде вам за цінностями?

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: