Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Робота в інтернеті: 50 найкращих способів заробітку онлайн

13.05.24 Кар'єра 53 хв читання

Існує чимало способів заробітку в інтернеті. З’ясували, які онлайн-професії можна опанувати за короткий час, що за навички для цього потрібні та які плюси-мінуси є у кожного з 50 способів заробітку. А також — де шукати роботу в інтернеті.


Міфи про заробіток в інтернеті


Міф 1. Онлайн не можна багато заробляти, а якщо і можна, то це вдається лише обраним

33 мільйони гривень. Саме стільки у травні 2020 року склав обіг грошей на українській фриланс-біржі Freelancehunt. А якщо взяти суму виплат фрилансерам на найбільшій світовій біржі Upwork? Словом, заробляти онлайн — реально.

Але як стати тим обраним із доходом від 1000 доларів (саме цієї цифри найчастіше прагнуть досягти фрилансери-новачки)? На жаль, чарівної таблетки або якогось секрету немає. Щоб мати достойний заробіток онлайн, потрібно спочатку дуже багато працювати, потім вибудовувати систему пошуку клієнтів та роботи з ними, вчитися, підвищувати вартість своїх послуг, підключати додаткові способи заробітку тощо.


Міф 2. В інтернеті багато шахраїв і велика ймовірність не отримати оплату за роботу

З цим міфом частково погодимося. Заробіток онлайн — ризикована справа. В інтернеті дійсно багато шахраїв і тих, хто хоче отримати послугу безкоштовно. Але є кілька способів себе застрахувати.

  1. Працювати на перевірених платформах. Починати фрилансити на біржах не соромно і нормально. Але обирайте ті сайти для заробітку в інтернеті, які гарантують безпеку не лише замовникам, а й виконавцям у форматі «замороженої» передоплати — коли клієнт вносить повну оплату до початку роботи над проєктом (це убезпечить виконавця), а фрилансер отримує виплату лише тоді, коли роботу приймуть (це убезпечить замовника).
  2. Працювати як ФОП за договором про надання послуг. Для цього ви повинні бути зареєстровані як фізична особа-підприємець. Далі перед початком виконання робіт за проєктом ви складаєте договір, в якому зазначаєте основні організаційні моменти — в які терміни ви повинні виконати проєкт, коли і як отримати оплату тощо.
  3. Працювати лише за 100% передоплатою. Звичайно, на такі умови погоджуються не всі замовники, особливо якщо у вас невелике портфоліо і мало відгуків. Тому почати можна з 50% передоплати, а коли напрацюєте хорошу репутацію, перейти до 100%.


Міф 3. В інтернеті велика конкуренція і неможливо пробитись

Насправді конкуренція невелика. Так, фрилансерів реально багато, особливо після карантину. Але скільки серед них кваліфікованих фахівців, які відповідально працюють (здають роботу вчасно і виконують якісно), грамотно спілкуються з клієнтами і вибудовують свої фриланс-системи? Небагато. Тому якщо ви станете дійсно хорошим фахівцем, у вас завжди будуть клієнти й варіанти заробітку в інтернеті.


Що потрібно, щоб почати заробляти онлайн


Робота онлайн вдома для багатьох, хто втратив роботу або з тієї чи іншої причини не може влаштуватися в компанію на штатну позицію, — це можливість хоч якось заробити. Але щоб визначитися, яку нову професію можна освоїти за короткий термін, потрібно проаналізувати, які навички вже є у вашому активі. Як це зробити, радить кар’єрна консультантка Тетяна Волошина.

  1. Випишіть усі професії, за якими ви працювали раніше. Підійдуть навіть ті, де ви отримали мінімальний досвід.
  2. Випишіть навички, напрацьовані протягом усього життя. Навіть якщо вони безпосередньо не стосуються професійної діяльності. Наприклад, вміння концентруватися, коли телефон не замовкає від повідомлень, працювати два дні без сну, або швидко знаходити компроміс, вигідний для обох сторін. Так ви отримаєте список навичок, які вже добре розвинені, і ті, які можна поліпшити й монетизувати.
  3. Пошукайте інформацію про те, які професії або вміння зараз актуальні на ринку. Для цього подивіться часті запити на фриланс-біржах, сайтах для пошуку роботи або в фейсбук-групах про способи заробітку в інтернеті.
  4. А тепер подумайте, як зі своїм набором навичок і напрацювань можна допомагати людям в онлайн-режимі і отримувати за це гроші. Список ідей може бути великим (на 10 і більше пунктів). Зважте всі, виберіть одну-дві можливості й сконцентруйтеся на них.

Припустимо, ви визначилися зі спеціальністю, в якій можете себе реалізувати. Втім, починати й досі страшно. Що робити?

Ідеальний варіант — знайти фахівців в обраній сфері і поспілкуватися з ними. Вони розкажуть про специфіку роботи і про те, які знання й вміння вам треба підтягнути. Можна навіть спробувати домовитися, щоб такий професіонал став вашим ментором і розповів, як заробити гроші в інтернеті. Це допоможе уникнути найпоширеніших помилок і швидше почати заробляти.

Якщо ментора знайти не вийде, складіть план індивідуального розвитку самостійно. Знайдіть релевантні джерела для прокачування тих soft і hard skills, які поки не дуже добре розвинені, але потрібні для професійного росту (ютуб-канали, телеграм-канали, книги, статті, подкасти тощо).


50 найкращих способів заробітку в інтернеті


Ми відібрали 40 популярних способів для заробітку в інтернеті. Більшості можна доволі швидко навчитися і вже за кілька днів почати свою онлайн-роботу (за умови, що ви вже частково володієте потрібними навичками). У деяких випадках, щоб налагодити стабільний заробіток грошей в інтернеті, знадобиться час і певні інвестиції.


Заробіток онлайн без капіталовкладень для новачків


Заробляти в інтернеті без вкладень реально, це не міф. Але хочемо попередити — не чекайте великих грошей одразу. Та й узагалі, такі прості способи навряд чи принесуть хороший прибуток. Тому для старту способи, описані нижче, цілком підійдуть, але паралельно краще шукати більш серйозні і довгострокові варіанти заробітку в інтернеті.


№1. Біржі завдань

Існує понад 100 онлайн-бірж, де розміщують прості завдання на кшталт «пошерити запис відео собі на сторінку», «створити кілька акаунтів на сайті Х», «встановити мобільний додаток і залишити відгук». Наприклад, Amazon Mechanical Turk — платформа від Amazon із завданнями вартістю 0,1-1 долар.

Хоч завдання й легкі, але на виконання може знадобитись багато часу, а платять мало. Також користувачі скаржаться, що вивести гроші із сервісів буває вкрай важко. Якщо дуже постаратися, можна заробити 50-150 грн в день. Тому рекомендуємо розглядати подібні сайти для заробітку в інтернеті тільки в крайньому разі й точно не для постійної зайнятості.


Що потрібно для старту

Важливо бути уважним, дисциплінованим і терплячим. Якихось певних hard skills не потрібно. Можливо, знадобиться знання іноземної мови (наприклад, для роботи на Amazon Mechanical Turk).

Обов’язково повинен бути електронний гаманець для виведення коштів.


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Реальна можливість швидко заробити, маючи лише інтернет і телефон / комп’ютер.

➕ Можна прокачати soft skills, такі як самодисципліна, впертість, терплячість, комунікативні навички.
➖ Немає можливостей для кар’єрного і професійного розвитку, оскільки завдання дуже примітивні і одноразові.

➖ Низька ефективність роботи. Працюватимете багато, а зароблятимете мало. Вийти на стабільний дохід навряд чи вийде.


№2. Транскрибація (розшифровка аудіо, відео та книг)

Суть цього способу заробітку онлайн — відтворити інформацію з аудіо або відео в текстовому форматі. Потреба в такій допомозі часто виникає у журналістів, редакторів блогів, працівників телебачення, підприємців та інших фахівців. Це дозволяє їм значно заощадити час на рутині.

Подібний підробіток онлайн можна шукати на фриланс-біржах, у телеграм-каналах і фейсбук-групах для фрилансерів. Влаштуватися на full time в компанію на подібну посаду навряд чи вийде.


Що потрібно для старту

Достатньо бути уважним, терплячим і готовим до рутини. Чудово, якщо знаєте іноземну мову — це дозволить заробляти більше.

Ресурси для прокачування навичок:


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Дізнаєтеся цікаву інформацію, іноді — дорогу і закриту.

➕ Покращуєте навички швидкого друку, уважності, запам’ятовування.
➖ Жодних перспектив кар’єрного зростання. Таку роботу легко автоматизувати, а ви ризикуєте залишитися без зайнятості і доходу.

➖ Складно підвищити рівень заробітку, тому що вам легко знайти заміну в особі дешевшого фахівця.


№3. Набір тексту

Набір тексту — один із популярних способів заробітку грошей в інтернеті без вкладень. Суть роботи — передруковувати текст із зображень чи сканів документів. Платять мало. Навіть працюючи 5 днів на тиждень по 8 годин, вам вдасться у кращому випадку вийти на дохід до 2000 грн в місяць. А в гіршому — вам взагалі не заплатять. Або ще гірше — виманять ваші гроші, вимагаючи заставу за нібито цінні матеріали або оплату за перевірку вашого першого тексту.

Загалом цей спосіб заробітку — дуже популярний серед шахраїв. До того ж, знайти реальні замовлення на набір тексту сьогодні складно, оскільки для цього є безкоштовні і швидкі альтернативи — наприклад, сервіси для конвертації файлів з одного формату в інший.


Що потрібно для старту

Важливо вміти швидко друкувати, користуватися текстовими редакторами (MS Word, Google Документи).


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Можливість заробити невелику суму грошей взагалі без навичок.➖ У цій сфері багато шахраїв.

➖ Велика конкуренція. Тому що не потрібно особливих навичок.

➖ Жодних перспектив для розвитку. Хіба що ви хочете освоїти різні техніки набору тексту.

➖ Мало платять, оскільки не залучена інтелектуальна праця.


№4. Заробіток на онлайн-опитуваннях 

Ви можете проходити онлайн-опитування від дослідницьких центрів, до яких звертаються представники маркетинг-відділів різних компаній. Мета таких опитувань — сформувати портрет покупця, оцінити рівень впізнаваності бренду чи затребуваність конкретної продукції. 

Оплата нараховується за кожну заповнену анкету, якщо ви відповідаєте вимогам замовника. На жаль, зрозуміти, чи підходите ви для фокус-групи, можна лише в процесі проходження опитування — про це повідомить система. 

Платять за участь у тестуванні небагато — в середньому 5-15 грн за одну анкету, а витратити на неї доведеться від 5 до 30 хвилин. Загалом таким способом можна заробляти від 0 до 150-200 грн на місяць. Аби збільшити заробіток, варто спробувати зареєструватися одразу в кількох дослідницьких центрах. Наприклад, таких:

  • Kantar Panel Ukraine
  • TGM Panel Україна;
  • Survey Harbor.


Що потрібно для старту

Особливих навичок не потрібно, проте важливо любити рутинні задачі та бути посидючим. Для старту роботи достатньо зареєструватися на відповідних платформах та заповнити інформацію про себе. 


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Можливість впливати на продуктові лінійки та маркетинг-кампанії відомих брендів, які часто є замовниками опитувань.

➕ Можливість зрозуміти, як загалом влаштовані анкети як соціологічний та маркетинг-інструмент для дослідження запитів потенційних покупців. 

➕ Відсутність графіку роботи та необхідності проходити кожен тест, який вам надсилають.
➖ Низька, а іноді й нульова ефективність роботи. Ви можете витратити на проходження опитування 10-30 хвилин, а в результаті заробити 5-20 грн або взагалі нічого (якщо виявиться, що ви не входите у цільову аудиторію, для дослідження якої створювали тест). 

➖ На більшості сервісів, які пропонують пройти тести, високий поріг виведення доходу, до якого можна так і не дійти, навіть проходячи опитування регулярно протягом 6-12 місяців. Тобто заробити гроші ви зможете, а от швидко їх отримати — не завжди. 

➖ Немає стабільності. Одного місяця вам можуть запропонувати пройти 20 опитувань, наступного — нуль.


Продаж товарів онлайн


Популярний спосіб заробітку в інтернеті. Продавати можна і вживані товари, і свої речі в хорошому стані, і нову продукцію, і на українському ринку, і на міжнародному. Так, в процесі може виявитися, що продажі — зовсім не ваша стихія, але спробувати варто. Тож, як заробити гроші в інтернеті, продаючи товари?


№5. Створення інтернет-магазину

Інтернет-магазин — можливість добре заробляти, навіть якщо ви живете в селі. Головне — мати товар, поштове відділення (бажано Нової Пошти), стабільний інтернет. Продавати можна що завгодно — від чохлів на телефони до килимів і скатертин. Але спочатку вивчіть попит на бажаний продукт, а краще протестуйте (спробуйте продати невелику партію).


Що потрібно для старту

Інтернет-магазин можна створити навіть без сайту й хостингу — наприклад, в інстаграмі або на маркет-плейсі. Але зовсім без бюджету не обійтися. Для запуску потрібно хоча б кілька тисяч гривень на закупівлю товару та просування.

Також при створенні інтернет-магазину важливо визначитися з:

  • нішею;
  • продукцією (вибрати, закупити, протестувати на якість і тільки тоді продавати);
  • візуальним стилем;
  • ціновою політикою;
  • умовами роботи.

Бажано підготувати відповіді на популярні питання, відфотографувати продукцію, написати пости, обов’язково створити бізнес-сторінку у фейсбуці та інстаграмі.


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Невеликі інвестиції. Кількох тисяч гривень достатньо, щоб протестувати нішу і спробувати запустити інтернет-магазин.

➕ Це чудовий початок підприємницької діяльності.

➕ Це можливість зрозуміти, чи подобається вам вести бізнес чи вам комфортніше працювати у наймі.

➕ Інтернет-магазин можна розвивати паралельно з повною зайнятістю на роботі. Так ще й навички тайм-менеджменту прокачаєте.
➖ Не факт, що отримаєте дохід, а тим паче прибуток, у перші місяці роботи магазину. Іноді його доводиться розвивати пів року, щоб почати нормально заробляти.

➖ Спершу може бути важко. Доведеться вивчати багато інформації про маркетинг, продажі, клієнтський сервіс, загалом про бізнес, вчитися на ходу. Не обійтися і без злитих бюджетів.


➖ Може не вийти. Помилилися з нішею або продуктом, вибрали дуже вузьку аудиторію, не змогли вибудувати стратегію розвитку проєкту або продажів.


№6. Продаж товарів на AMAZON

Amazon — майданчик, який щомісяця відвідує понад 1,6 млрд користувачів з усього світу і де можна продавати практично все. Це можливість створити свій інтернет-магазин на платформі, куди не потрібно залучати трафік. Спеціальні програми дозволяють лише закупити товар, доставити на склад Amazon і працювати з клієнтами (а логістика, зберігання товару, оформлення повернень — це не ваші турботи).

Важливо знати економіку бізнесу на майданчику. Виглядає вона приблизно так:

  • 30% вартості продукції — доставка на склад Amazon і собівартість;
  • 30% — комісія Amazon за інші послуги та використання сервісу;
  • 15% — маркетинг, просування, витрати на зарплати своєї команди;
  • 25% — прибуток.


Що потрібно для старту

Важливо визначитися з товаром, як і при запуску будь-якого бізнесу. Якщо хочете продавати на Amazon, скористайтеся розширеннями Unicorn Smasher, Jungle Scout, AMZScout. Вони аналізують оборот інших продавців певних продуктів, прогнозують кількість продажів найближчим часом і видають найпопулярніші товари.

Що ще важливо:

  • мати прокачані комунікативні навички, щоб легко спілкуватися з постачальниками, співробітниками Amazon, клієнтами;
  • добре знати англійську мову (як мінімум на рівні В1, а краще — на С1);

Потрібна англійська?

В EnglishDom знають, як вивчати її ефективно — онлайн та індивідуально з викладачем. Новачкам до 3 уроків у подарунок.

Деталі
  • мати стартовий капітал від 300 доларів (таку пораду дають ті, хто побудував успішний бізнес на Amazon);
  • добре розбиратися в маркетингу, продажах, обліку фінансів.


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Не потрібно думати, де взяти трафік. Але важливо думати, як перетворити відвідувачів на клієнтів.

➕ Високі показники конверсії — близько 13% проти 2-3% в класичному ecommerce.

➕ Не потрібно створювати свій сайт.

➕ Можна не думати про логістику, оскільки це завдання платформи.

➕ Можна вийти на дохід понад 5000 доларів, ставити більшу націнку, ніж на українському ринку.

➕ Реально знайти американських партнерів для інших бізнесів.
➖ Складно сформувати базу клієнтів, оскільки Amazon не дає доступу до їхніх особистих даних.

➖ Бувають випадки нечесної конкуренції з боку інших продавців. Але де її немає?

➖ Тут не важливий брендинг і не завжди рятує креативна УТП. Відвідувачі звертають увагу на ціни, відгуки, рейтинг більше, ніж на інші параметри.


№ 7. Продаж товарів на etsy* 

Etsy — майданчик, де можна продавати вироби ручної роботи: від м’яких іграшок до вишитих картин. Головна вимога до товарів — унікальність, в ідеалі це мають бути речі в єдиному екземплярі, які робляться під замовлення. 

Працюючи на платформі, вам не потрібно займатися логістикою чи налагоджувати систему оплати — це зона відповідальності Etsy. Ваша задача — наповнювати вітрину якісним контентом. Перші 40 товарів можна опублікувати безкоштовно, а далі публікація терміном на 4 місяці можлива за 0,2 долари. З кожної покупки платформа забирає комісію у розмірі 5% від ціни. 


Що потрібно для старту

Необхідно визначитись із типом продукції, яку ви виготовлятимете, ціновою політикою, підготувати фото- та текстовий контент англійською мовою, зареєструвати PayPal-рахунок (але не в Україні, а через посередників за кордоном, аби мати змогу отримувати платежі). 


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Платформою користуються ті, хто обожнюють вироби ручної роботи, цінують результати творчості майстрів і готові за це гідно платити. Тому тут реально продавати з середнім чеком, який в 2-10 разів перевищує середньоринковий в Україні. 

➕ Невелика комісія за користування платформою. 

➕ Реально вийти на дохід від 3000 доларів на місяць.  

➕ Можна прокачати розмовну та письмову англійську, готуючи описи товарів чи спілкуючись з клієнтами.
➖ Платформа досить динамічно розвивається, алгоритми просування часто змінюються, що ускладнює підготовку товарних карток для їх ефективного просування на майданчику. 

➖ Високий рівень конкуренції, зокрема цінової, з боку продавців із Китаю. 

➖ Досить легко втратити магазин, якщо неуважно прочитати правила роботи на майданчику й порушити їх. Іноді сторінки продавців видаляють без попередження та можливості їх відновити.

*З 26 квітня 2021 року Etsy зупинила реєстрацію нових продавців з України у зв’язку з недоступністю платіжної системи Etsy Payments. Коли ситуація зміниться, поки невідомо.


№8. Дропшипінг

Дропшипінг — це можливість продавати товар, не маючи його в наявності фізично. Як дропшипер, ви виступаєте посередником між виробником / постачальником і покупцем. Ваше основне завдання — знаходити клієнтів. Чим більше покупців, тим вищий дохід.

Типова схема роботи дропшипером:

  • клієнт оформлює й оплачує замовлення у вас;
  • ви отримуєте оплату, пишете постачальнику, переказуєте йому гроші (але надбавку-прибуток залишаєте собі);
  • постачальник обробляє замовлення і відправляє його покупцеві.


Що потрібно для старту

Щоб працювати за схемою дропшипінгу, важливо визначитися з нішею, конкретними продуктами, знайти постачальників і створити сайт або бізнес-сторінку в соцмережах (визначитися з каналом продажів). Також потрібно виділити бюджет на рекламу. Інакше перших клієнтів доведеться чекати довго.


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Не потрібно заздалегідь закуповувати товар. Навіть якщо справа не піде і буде складно знайти клієнтів, ви особливо нічого не втратите (крім часу).

➕ Не потрібно шукати приміщення під склад і замислюватися над логістикою. Це турбота постачальника.

➕ Є багато виробників і постачальників, готових працювати за схемою дропшипінгу. А це можливості для експериментування.

➕ Можна спробувати відкрити свій бізнес і оцінити, наскільки у вас прокачані навички пошуку клієнтів, продажів, ділового листування.
➖ Постачальник може обманювати. Поширена ситуація — на оцінку і тест надсилають реально хороший товар, а вже клієнтам — неякісний, навіть з дефектами.

➖ Ви не можете контролювати всі етапи взаємодії з клієнтом. І якщо щось піде не так з боку постачальника, для замовника винуватим залишитесь ви.

➖ Можуть бути труднощі з вирішенням фінансових питань. Але якщо зафіксувати у договорі з постачальником різні ризикові випадки, проблем не буде.


Продаж інтелектуального контенту


№9. Публікація книг для Kindle

Kindle — пристрій для читання електронних книг від Amazon. Написати і видати книгу на платформі Kindle publishing для цієї читалки може будь-хто. Заробляти можна 35-70% від вартості книги.

Важливий нюанс — з україномовними чи російськомовними книгами на Kindle краще не йти. Їх можуть не пропустити модератори. А якщо й пропустять, то багато на цьому не заробите. Тому якщо зібралися розмістити книги на Kindle, спочатку перекладіть їх англійською.


Що потрібно для старту

Щоб розмістити книгу на Kindle publishing, потрібна власна книга англійською мовою (переклад чужої не підійде, оскільки вам потрібно буде підтвердити авторське право).

Для успішного старту знадобляться такі навички:

  • розуміння особливостей продажів на американському ринку;
  • вміння складати маркетинг-стратегію на аудиторію американців;
  • знання англійської на рівні мінімум В1, а якщо плануєте писати книгу або робити переклад самі — С1 і розуміння особливостей розмовної мови.


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Це можливість почати співпрацю з американськими або іншими іноземними видавництвами. Іноді з авансами в $5000-10 000. Але для цього потрібні докази того, що ви — крутий автор, а для цього — відмінні продажі.

➕ Це шанс добре заробляти, якщо письменництво і видання книг — ваш основний напрямок для професійного розвитку.
➖ Гонорар автору виплачують, тільки якщо він зумів продати книг на 100+ доларів.

➖ Високий рівень конкуренції. На Kindle зібралися автори з усього світу. Щоб виділитися, потрібна якась фішка або дуже цікава книга.

➖ Потрібно витратити багато часу на написання або переклад книги, а якщо ви не знаєте англійську на рівні носія — то і грошей на послуги перекладачів.

➖ Також потрібно витратитися на дизайн обкладинки, якщо ви самі не дизайнер.


№10. Продаж фото та відео

Продаж фото та відео — чудовий варіант додаткового доходу для фотографів, дизайнерів, ілюстраторів, відеографів. Суть в тому, що ви розміщуєте свої роботи (обов’язково в хорошій якості) на фото- і відеостоках з можливістю їх необмеженої покупки. З цього отримуєте бонус-гонорар (близько 30% від вартості фото і відео). Чим більше разів вашу роботу завантажили, тим більший дохід.


Що потрібно для старту

Достатньо мати унікальні фото та відео (одні і ті самі роботи не можна продавати на різних каналах) у хорошій якості (про те, що кожен фото-, відеосток розуміє під «хорошою якістю», краще прочитати в їхніх вимогах на сайтах).


Майданчики для продажу

Продавати свої фото та відео можна на Shutterstock, Dreamstime, VideoHive, BigStockPhoto, DepositPhotos. Головне — дотримуватися вимог кожної платформи.


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Це пасивний дохід. Ви раз зробили фото або зняли відео, розмістили і потім заробляєте на цьому без додаткових зусиль і витрат.

➕ Це можливість почати співпрацю з іноземними клієнтами.

➕ Можна провести цікаві зйомки. Раз на рік фотостоки пишуть про тренди нового року і повідомляють, які роботи вони розглядатимуть передусім. Часто це теми абстрактні: рівноправність, фемінізм. Складно, але дозволяє прокачати творчий м’яз.
➖ Спершу доведеться завантажувати багато фото — близько 10-30 штук кожного дня. З відео ситуація та ж сама.

➖ Складно спрогнозувати, який контент робити для продажів. Оскільки заздалегідь визначити, які роботи матимуть успіх, дуже важко.


➖ Щоб робити фото / відео хорошої якості, вам потрібна дорога апаратура й відповідні навички.


Робота з контентом


Робота з контентом відкриває безліч варіантів для розвитку — від створення свого блогу до розробки своїх навчальних матеріалів. Ви можете бути як контент-мейкером, так і керувати процесами контент-відділу. Це чудова робота онлайн в Україні.


№11. Рерайтинг

На відміну від копірайтингу, про який ми поговоримо нижче, тут потрібно переписувати тексти, а не писати їх з нуля. Часто замовляють рерайтинг статей конкурентів зі збереженням сенсу, але з перефразуванням речень. Це дозволяє замовнику уникнути порушення авторських прав і при цьому отримати якісний контент.


Що потрібно для старту

Щоб стати рерайтером, достатньо добре володіти мовою (українською або російською), вміти знаходити синоніми, формулювати думки іншими словами, структурувати інформацію. Якщо плануєте працювати на міжнародному ринку, важливо знати іноземну мову на рівні мінімум В2.

Ресурси для прокачування навичок:


Де шукати роботу

Типові замовники рерайтерів — SEO-студії, контент-студії, редактори блогів. Таких фахівців рідко набирають у штат, з ними частіше співпрацюють як із фрилансерами. Замовлення можна шукати на фриланс-біржах, у тематичних групах, телеграм-каналах із замовленнями.


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Підвищуєте рівень знання мов, прокачуєте письменницькі скіли.

➕ Можете перейти з рерайтинга в редагування, коректуру, копірайтинг. Але для цього потрібно підтягнути й інші навички.

➕ На такі послуги великий попит, тому легко знаходити замовлення, якщо грамотно себе зарекомендувати.
➖ Невелика вартість послуг. Якщо порівнювати з оплатою послуг копірайтера, то у рерайтера вона нижча, хоча часу на написання статті на основі готової можна витратити стільки ж, скільки й на написання тексту з нуля.

➖ Часто в текстах більше цінуються SEO-показники (унікальність, заспамленість, кількість ключів), ніж сенс і якість контенту.


№12. Копірайтинг

Копірайтинг — це написання рекламних матеріалів (текстів, що продають). Їхня мета може бути різною: стимулювання до покупки будь-якого товару, підвищення впізнаваності бренду тощо.

Копірайтери можуть бути як штатними працівниками (офісними або віддаленими), так і фрилансерами (брати разові замовлення). Вони працюють із текстами для сайтів, лендингів, сторінок у соцмережах, email-розсилок, товарних карток, ютуб-каналів (сценарії для відео). Частими замовниками є SEO-студії, інтернет-магазини, підприємці, редактори онлайн-медіа та корпоративних блогів.


Що потрібно для старту

Щоб стати копірайтером, потрібно вміння писати й креативити, а також знати техніки продажів, маркетингові інструменти. Не завадить навичка ведення переговорів. Також бажано розбиратися в суміжних областях (на базовому рівні). Це може бути досвід користувача, якщо ви пишете тексти для лендінгів, або SEO, якщо створюєте контент для пошукового просування.

Ресурси для прокачування навичок:


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Розширення кругозору, особливо якщо плануєте створювати контент для різних тематичних блогів.

➕ Грамотна мова. Ви просто не зможете собі дозволити писати навіть прості листи або тексти для друзів із помилками.

➕ Творче самовираження. Навіть при жорсткому ТЗ можна (і потрібно) знайти можливості для креативу.
➖ Може статися професійна деформація. Наприклад, на кулінарних форумах замість вивчення рецептів ви почнете аналізувати контент, бачити можливість для його поліпшення або SEO-тексти з невдало вписаними ключами.

➖ Потрібно постійно видавати креатив. Навіть якщо це SEO-текст в інфостилі.


№13. Контент-менеджмент і наповнення сайтів

Зазвичай ці поняття означають адміністрування сайту: верстку статей, додавання товарних карток та описів до них, модерацію коментарів. Основні клієнти — інтернет-магазини.


Що потрібно для старту

Достатньо вільно володіти навичками роботи з ПК, хоча б частково знати, як працювати в різних CMS і вміти швидко вчитися нового. Втім, якщо ви творча людина, така робота вам навряд чи підійде, оскільки є рутинною. Але як підробіток онлайн, який можна поєднувати з якоюсь творчою роботою, згодиться.

Ресурси для прокачування навичок:

  • відео на ютубі про роботу з різними CMS (WordPress, OpenCart, Joomla, інше).


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Легко спланувати свій робочий день. Але попередньо потрібно дивитися за таймером, скільки часу потрібно на різні за обсягом завдання.

➕ Для цієї роботи не потрібні особливі таланти. Тільки посидючість, готовність до рутини й самодисципліна.
➖ Можна зависнути в рутині і не розвиватися.

➖ Тут не буде професійного розвитку. Хоча цілком можна дорости до технічного фахівця, якщо не лінуватися вивчати різні платформи.


№14. Переклади

Цей спосіб заробітку онлайн підійде лише для тих, хто добре володіє іноземними мовами (на рівні вище середнього). Працювати можна з різними проєктами-задачами: перекладати статті або презентації, прописувати субтитри для відео англійською, вичитувати іншомовні тексти і редагувати, робити усний переклад через різні платформи для онлайн-зустрічей. Можна влаштуватися на part або full time у бюро перекладів, співпрацювати з копірайтерами або SEO-студіями.


Що потрібно для старту

Знання іноземної мови на рівні В2 і вище, щоб можна було не лише перекладати, але й редагувати тексти.

Ресурси для прокачування навичок:


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Постійна практика мови.

➕ Розширення кругозору. Можливо, ви першими будете дізнаватися про трендові технології в різних сферах і отримувати доступ до дуже дорогих інформаційних продуктів.
➖ Конкуренція з боку штучного інтелекту (той самий Google Translate). Але це стосується лише письмового перекладу, та й для компанії, що поважає себе, злегка причесаний переклад від гугла не підійде.

➖ Легко застрягти на одному рівні розвитку. І постійно перекладати інформацію плюс-мінус однакової складності, в одній тематиці, забуваючи слова і фрази з інших тем.


№15. Обробка фото

Зазвичай з такими фахівцями співпрацюють фотографи, фотостудії, дизайн-студії, блогери, які потребують обробки великої кількості фотознімків.


Що потрібно для старту

Найскладнішим в освоєнні цього способу заробітку буде вивчення програм Photoshop і Lightroom. Потрібно вміти робити кольорову і фотокорекцію, працювати з балансом білого.

Ресурси для прокачування навичок:

  • фотомарафони у блогерів або фотографів у соцмережах (є як безкоштовні, так і платні);
  • відеоінструкції з обробки фото на ютубі.


Плюси й мінуси

ПлюсыМінуси
➕ Часто ретушерам пропонують роботу іноземні компанії, побачивши їхні портфоліо на Behance або Dribbble.

➕ Багато можливостей для профрозвитку. Можна продовжувати розвиватися як ретушер, працюючи з різними типами знімків. Можна перейти в ІТ. Можна стати дизайнером.
➖ Якщо не стежити за здоров’ям (особливо за зором і положенням спини під час роботи), можна сильно собі нашкодити. Але щогодинні зарядки допоможуть уникнути проблем.

➖ Якщо обробка подобається вам, не факт, що вона сподобається замовнику. Навіть якщо зроблена за ТЗ.


№16. Монтаж відео

Насправді професія монтажера доволі складна і вимагає відмінного володіння відеоредакторами і знань основ режисури. Тому рекомендуємо починати не з об’ємних відео тривалістю понад 15 хвилин, а з чогось простого і короткого. Можна допомагати блогерам або підприємцям з монтуванням відео stories в інстаграм або стрічки у фейсбуці. А потім поступово брати серйозні замовлення і працювати з ютуб-блогерами, рекламними і діджитал-агенціями, продакшн-студіями.


Що потрібно для старту

Найскладнішим в освоєнні цього способу заробітку буде вивчення програм для монтажу: Adobe Premier Pro, VEGAS PRO MAGIX (Sony Vegas), Final cut pro X). Також треба знати основи режисури, сценарного мистецтва й техніки монтажу, мати потужний ноутбук або ПК.

Ресурси для прокачування навичок:

  • відеоуроки про монтаж;
  • книги про режисуру, види й техніки монтажу.


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Можна співпрацювати з цікавими людьми. Сьогодні монтажерів часто шукають інстаграм- чи ютуб-блогери для постійної співпраці.

➕ Є можливості для кар’єрного розвитку. Можна спробувати себе в ролі монтажера на телебаченні, в кінематографі, музичній індустрії, піти в event-сферу.

➕ Навчитися професії самому реально. Важливо вивчити спеціальні програми, техніки монтажу, аналізувати й намагатися повторити роботи досвідчених фахівців.
➖ Потрібен потужний комп’ютер, оскільки доведеться працювати з об’ємними файлами і складними програмами. Якщо такого немає, доведеться купити. Але радимо це робити лише після того, як ви протестуєте таке заняття і зрозумієте, що воно вам подобається.

➖ Можлива сезонність роботи. Але якщо вибудувати систему пошуку клієнтів, ця проблема зникне.


№17. Створення подкасту 

Подкасти — відносно новий тип контенту в Україні. Це аудіозаписи на різні теми в межах однієї загальної тематики. Подкасти бувають різних форматів — монологи, інтерв’ю із запрошеними гостями, короткі новинні аудіо тощо. Головна відмінність від радіо — можливість у будь-який час прослухати випуск, який зацікавив.    


Як монетизувати подкаст 

  1. Рекламні інтеграції. Формати можуть бути різними — відверті рекламні вставки в середині подкасту, нативна реклама протягом усього випуску, спеціальні рекламні рубрики. 
  2. Донейшн (добровільні внески). Це суми будь-якого розміру, які вам можуть надсилати ваши слухачі в якості підтримки. 
  3. Підписка. Краще пропонувати не один тип підписки, а кілька, аби вони відрізнялися між собою за рівнем доступу до ексклюзивного контенту чи іншими бонусами.  


Що потрібно для старту

Важливо знати, як готувати сценарії, підбирати цікаві для аудиторії теми, шукати героїв, проводити рекламні інтеграції, обробляти аудіо через спеціальні програми / сервіси (CakeWalk, GarageBand, Audacity тощо). А ще потрібно бути самоорганізованим, комунікабельним, мати добре поставлений голос і чітку дикцію.

З техніки для старту вистачить вбудованого або дротового мікрофона та диктофону. 
Плюси й мінуси

Плюси Мінуси
➕ Можливість познайомитися з цікавими людьми, якщо плануєте запрошувати гостей. 

➕ Чудовий варіант для довгострокового проєкту. Можна буде заробляти сотні та тисячі доларів на рекламних інтеграціях, співпрацювати з відомими компаніями, брендами за умови успішності подкасту.
➖ Культура подкастів в Україні тільки почала розвиватись, і поки лише невелика кількість компаній готова інвестувати рекламні бюджети в такий інструмент просування. 

➖ Складно прогнозувати аналітичні маркетингові показники і,  відповідно, оцінювати ефективність рекламних інтеграцій, що для рекламодавців може стати причиною скористатися іншими інструментами просування з прозорою аналітикою.

➖ Час на один випуск (його підготовку, запис, монтаж) може у 3-4 рази перевищувати тривалість самого подкасту, тобто на початку ви вкладаєте набагато більше, ніж отримуєте.


№18. Створення презентацій

Презентації — це важливий робочий інструмент, який вирішує певні бізнес-завдання: полегшує сприйняття інформації, допомагає продати ідею проєкту або професійно подати комерційну пропозицію.


Що потрібно для старту

Потрібно мати аналітичне мислення, вміння фільтрувати і структурувати інформацію, редагувати тексти. Також потрібні навички роботи в програмах для створення презентацій (PowerPoint, Keynote тощо) і графічних редакторах (Photoshop, Figma, Canva і т.п.).

Ресурси для прокачування навичок:

  • Behance, Dribbble, Awwwards — переглядати роботи інших дизайнерів і знаходити цікаві ідеї;
  • будь-які книги про дизайн (композицію, підбір кольорів, типографіку).


Де шукати роботу

Спеціаліст зі створення презентацій може працювати на одну компанію як штатний працівник або шукати разові фриланс-замовлення чи короткочасні проєкти.

Шукати роботу можна як на job-порталах, так і в соцмережах, на фриланс-біржах.


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Є можливості для розвитку. Створення презентацій може стати першим кроком на шляху до професії графічного дизайнера.

➕ Презентації мають попит серед підприємців, експертів у найрізноманітніших сферах.

➕ Для старту достатньо вміти добре працювати в одному редакторі. Але щоб стати по-справжньому потрібним фахівцем, доведеться вивчити хоча б три графічних редактори.

➕ Розширення кругозору через потребу вивчати тему кожної нової презентації.
➖ Як для будь-якої дизайнерської роботи, тут дуже важливі надивленість і смак, а ці навички доведеться розвивати не один місяць.

➖ Конкуренція з боку сервісів для створення презентацій, які пропонують багато готових рішень, здатних задовольнити не надто вимогливого клієнта.


Створення власного сайту


Створювати свій блог доречно в кількох випадках:

  • ви експерт у певній сфері й готові ділитися знаннями та досвідом — наприклад, 5 років працюєте дизайнером і можете розповісти про нюанси професії, пошук клієнтів, збільшення доходу;
  • ви вмієте працювати з текстами, інформацією, експертами, розумієте, як створювати якісний контент. Ви готові наповнювати блог самі або можете залучати до створення контенту копірайтерів, журналістів.

Не рекомендуємо створювати блог, якщо у вас немає експертності в певній області, навичок редагування і розуміння основ контент-маркетингу.

А ще такий спосіб заробітку вимагає вкладення коштів на першому етапі, а ось прибуток може почати приносити нескоро. Ідеальний варіант — розвивати свій блог і паралельно мати ще хоча б 1-2 джерела доходу.


№19. Заробіток на онлайн-рекламі в блозі

Суть цього способу заробітку онлайн у тому, що ви створюєте блог, розвиваєте, а коли у нього вже є стабільний трафік, продаєте рекламу на майданчику. Якщо це сайт, то знадобиться мінімум рік, щоб почати заробляти, якщо сторінка в соцмережах — від 3 до 10 місяців у кращому випадку.

Для реклами найчастіше використовують банери. А платити вам можуть за:

  • кліки (вартість реклами залежатиме від кількості переходів з вашого блогу на ресурс клієнта);
  • покази (оплата за охоплення);
  • час знаходження реклами в блозі (зазвичай банери встановлюють на тиждень або на місяць і оплачують розміщення наперед).

Також можна продавати непряму рекламу. Для цього потрібно співпрацювати з сайтами, які платять за банерну, тизерну, контекстну рекламу. Суть у тому, що ви на своєму сайті встановлюєте певні рекламні коди, які дозволяють генерувати рекламу, і отримуєте за це оплату.


Що потрібно для старту

Для старту потрібен свій блог. Бажано успішний, з великою, активною, лояльною аудиторією. Адже саме її наявність найбільшою мірою визначає вартість реклами та попит на неї.

Пробувати підключати рекламу можна, навіть маючи 2000 відвідувачів на місяць. Є тематики сайтів, де такого трафіку достатньо для отримання доходу з реклами від 100 доларів на місяць, а є такі, де недостатньо. Тому найкраще — експериментувати, стежити за аналітикою і розвивати свій ресурс, виходячи з аналізу.

Також важливо заздалегідь прописати правила співпраці, вимоги до рекламодавців, встановити розцінки на таку послугу. Важливо розмістити її в блозі окремим блоком. Також можна співпрацювати з сервісом Google AdSense.


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Ви допомагаєте іншим розвивати свій бізнес, а своїй аудиторії — знаходити цікаві для неї пропозиції.

➕ Ви отримуєте оплату за свою роботу над блогом, що важливо, якщо у вас немає спонсора.

➕ Ви можете проводити колаборації, корисні для аудиторії, та отримувати новий досвід.

➕ Прокачуєте навички ведення переговорів.
➖ Можуть траплятися не надто чесні рекламодавці, від дій яких страждатиме ваша аудиторія. Це вдарить рикошетом і по вас, адже в ошуканих клієнтів впаде довіра і до вашого сайту.

➖ Якщо працювати на умовах оплати за кліки або переходи, можна натрапити на шахраїв. Тому важливо чітко прописати умови співпраці, ще краще — працювати за договором.

➖ Постійна, нав’язлива реклама на сайті може знижувати лояльність аудиторії.


№20. Партнерські програми

Ви можете розмістити у себе на сайті посилання на чиюсь партнерську програму. І коли ваші читачі купують продукцію партнерів за лінком у блозі, вам нараховується винагорода. Найчастіше це комісія (фіксована виплата незалежно від того, на яку суму оформив замовлення клієнт, якого ви привели) або відсоток від продажів (відсоток фіксований, і ваша винагорода залежить від розміру чека клієнта, якого ви привели).


Що потрібно для старту

Основне — це розвинутий блог з лояльною і платоспроможною аудиторією. Також слід розібратися з тим, як під’єднати партнерську програму (зробити її як окремий розділ на сайті або просто додавати реферальні посилання в контент) і запустити її.


Де шукати партнерські програми

Такі програми шукають у великих партнерських мережах:

  • ShareASale;
  • ClickBank;
  • Rakuten LinkShare.

Можна приєднатися до наявних партнерських програм відомих компаній і брендів:

  • Amazon Associates;
  • CreativeLive;
  • Udemy;
  • Survey Junkie;
  • Shopify;
  • TemplateMonster;
  • BigCommerce.


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Можна швидко заробити. Для цього потрібен вдалий анонс партнерської програми іншої компанії.

➕ Можна працювати з кількома брендами і розглядати цей канал як одне з основних джерел доходу з блогу.

➕ Потенційно такий спосіб заробітку реально перетворити на пасивний.
➖ Зазвичай комісії невеликі. Нормально заробляти можна, лише генеруючи велику кількість клієнтів (як і в будь-якому іншому бізнесі).

➖ Є ті, хто не розуміє різниці між партнерськими програмами і мережевим маркетингом, вважаючи, що це одне й те саме (це не так). І якщо ви не донесете через контент цю інформацію, можете втратити лояльність аудиторії, в результаті нічого не заробивши на цьому.


№21. Платні підписки на ваш сайт

Це можливість монетизувати свій блог, стягуючи невелику плату з постійних користувачів. Ви можете закрити безкоштовний доступ до сайту або створити розділ із платним контентом. Працює це в форматі membership-сайту або закритого клубу з щомісячним членським внеском. Для цього є спеціальні плагіни (Ultimate Membership Pro, User Profiles Made Easy, Frontend User Pro), які дозволяють автоматизувати процес зняття оплати й відкриття доступу до ресурсу.

Натомість ви надаєте платникам ексклюзивний контент, який за якістю набагато кращий за загальнодоступний. Це можуть бути прямі ефіри з експертами, курси, статті з дуже детальними інструкціями (чудовий інструмент для блогів про бізнес), нетворкінг-зустрічі в режимі онлайн, інші корисні файли, доступні лише за платною підпискою на сайт.


Що потрібно для старту

Для старту важливо мати вже популярний сайт і лояльну, свідому аудиторію, яка готова платити за контент. Також слід продумати контент-стратегію, концепцію платної підписки — що ви будете розміщувати, чому за це варто платити, яким буде членський внесок. І потрібно організувати це технічно (найпростіше — за допомогою плагіна).


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Чесна можливість заробляти, створюючи якісний контент.

➕ Можливість створити ком’юніті однодумців, що може стати основою і для реалізації інших проєктів.

➕ Одна з найкращих моделей монетизації блогу, оскільки передбачає регулярний щомісячний платіж.
➖ Без чіткого донесення цінності такої пропозиції і продуманого контент-плану ідея може провалитися.

Не забувайте, що у нас також є телеграм-канал, де ми щодня оновлюємо вакансії, ділимося новинами і статтями!

Не забувайте, що у нас також є телеграм-канал, де ми щодня оновлюємо вакансії, ділимося новинами і статтями!

Підписатися


№22. Продаж PR-матеріалів

Часто таку послугу називають продажем спецпроєктів або нативних матеріалів. Майже всі відомі громадсько-політичні, економічні, бізнесові та вузькопрофільні онлайн-медіа співпрацюють таким чином з компаніями.

Суть цього способу заробітку в тому, що вам платять за створення і інтеграцію спонсорського контенту. Для компаній-спонсорів це можливість підвищити впізнаваність бренду, донести інформацію про якісь новини, поліпшити імідж, а для вас — заробити. Тут важливо ретельно працювати з контентом, щоб він не виглядав як рекламний і був дійсно корисним для аудиторії.


Що потрібно для старту

Рекламодавці дивляться на кількість унікальних користувачів на сайті, переглядів окремих публікацій, загалом на якість аудиторії, її характеристики. Чим вищі й кращі ці показники, тим більше вам готові платити.

Якщо у вас вже є велика аудиторія і надходять рекламні пропозиції, підготуйте медіакіт, де пропишіть можливі формати співпраці, їхню вартість, інформацію про своїх читачів.


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Ви створюєте контент такої ж якості, як і зазвичай, але ще отримуєте за це оплату.

➕ Допомагаєте розвиватися компаніям зі схожими цілями, цінностями, місією.

➕ Прокачуєте навички роботи з різною інформацією і перетворення її на якісний контент.

➕ Прокачуєте навички ведення переговорів і продажів.
➖ Не завжди клієнти готові працювати за вашими правилами. І навіть якщо вони згодні платити багато, іноді краще відмовитися, ніж заробити, але зіпсувати собі репутацію і нерви.


➖ Далеко не всі компанії розуміють цінність нативної реклами та її користь для себе.


Спеціалізований фриланс


Фриланс — чудова можливість оцінити те, наскільки ви готові до свого бізнесу. Оскільки тут ви самі шукаєте замовлення, самі їх виконуєте, самі надаєте клієнтський сервіс і займаєтеся іншими бізнес-процесами. Якщо ви думали про свою справу, рекомендуємо спочатку спробувати пофрилансити і, якщо все вийде, йти в підприємництво.


№23. Технічна підтримка та створення сайтів

Це можуть бути як два окремих способи заробітку, так і один комплексний. Але створення сайтів популярніше, оскільки часто підприємцям потрібні «одноразові» лендинги — під один конкретний захід, який через деякий час стане неактуальним. У такому випадку технічна підтримка не потрібна, а сайт можна створити і за допомогою конструктора. До речі, за це готові платити багато, якщо буде хороша верстка і нешаблонний дизайн.

Створення сайтів — це комплексна робота: розробка прототипу, дизайну, верстка, запуск. Іноді все виконує один фахівець, іноді три (дизайнер, верстальник, програміст) або більше.

Але коли замовляють сайт для тривалого користування — під блог, інтернет-магазин, для портфоліо або візитки, то можуть додатково скористатися послугою технічної підтримки. Її складові:

  • захист сайту від зломів, збоїв, вірусів і оперативне внесення змін, якщо таких ситуацій не вдалося уникнути;
  • підключення нових модулів, плагінів;
  • створення нових сторінок у рамках сайту;
  • внесення змін для кращої індексації.


Що потрібно для старту

Hard skills залежать від напрямку роботи. Якщо ви позиціонуєте себе як розробник сайтів на конструкторах, важливо ідеально знати технічні складові конструктора, вміти працювати у фотошопі або спеціальних блоках для дизайну (як Zero-блок в Tilda). Якщо ви розробляєте сайти не на конструкторі, потрібно знати певні мови програмування (як мінімум HTML), працювати в графічних редакторах.

Незалежно від спеціалізації, важливо знати, які є типи сайтів і вміти підібрати той, що підходить під запити клієнта, а ще знати, як вести переговори.


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Часто клієнти або не хочуть, або не можуть впоратись із технічними завданнями. Ви забираєте у них цей біль, а за таке готові платити багато (від декількох сотень до декількох тисяч доларів на місяць).

➕ Сайти потрібні практично всім підприємцям, тому ці послуги користуються попитом і, ймовірно, залишиться такими протягом найближчих кількох років.

➕ Є можливості для кар’єрного зростання. Можна перекваліфікуватися в розробника або зосередитись лише на дизайні. Якщо працюєте в компанії — стати технічним директором.
➖ Часто клієнти замовляють комплексну послугу. І якщо ви не можете своїми силами закривати всі завдання зі створення й підтримки сайту, клієнтам легше звернутися до спеціалізованої агенції. Вашою перевагою в такому випадку може стати нижча вартість послуг.

➖ Щоб створювати сайти, потрібно мати відповідні навички і знання. І досвід. Тобто зовсім швидко почати продавати таку послугу не вийде.


№24. Просування сайтів

Зазвичай просування сайтів означає SEO — пошукову оптимізацію. Головна мета — підвищити показники трафіку, конверсії, щоб у результаті підняти позиції сайту в пошуковій видачі.

Типові задачі SEO-фахівця:

  • проводити технічний аудит;
  • збирати семантичне ядро;
  • аналізувати ресурси конкурентів;
  • формувати ТЗ на тексти, статті;
  • проводити лінкбілдинг.

SEO замовляють власники великих порталів, сайтів, блогів, інтернет-магазинів.


Що потрібно для старту

Щоб просувати сайти, потрібно знати особливості різних пошукових систем (у цьому допоможуть їхні інструкції у вільному доступі), вміти працювати з аналітикою, гугл-таблицями, базово знати HTML, CSS, UI/UX. Із софт скілів важливі посидючість, аналітичний склад мислення, комунікативні навички (доведеться багато спілкуватися з копірайтерами, редакторами, дизайнерами, програмістами), уважність.

Ресурси для прокачування навичок:


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Такі фахівці мають попит серед власників компаній, інтернет-магазинів, тих, у кого є блог, медіа.

➕ Хоч тут і багато аналітики та рутини, все ж професія творча і мотивує постійно вивчати щось нове.

➕ Велика тривалість проєктів. Часто від 6 місяців до 2 років роботи, поки сайт не вийде на потрібні позиції у видачі.
➖ Просувати сайти в пошукових системах — це довго. На це потрібно мінімум пів року, а не всі замовники хочуть стільки чекати і платити гроші, очікуючи на бажаний результат.

➖Через чорні способи просування до SEO деякі люди ставляться обережно. Але це не заважає знаходити великих цікавих замовників і заробляти.


№25. Розробка дизайну

Розробка дизайну охоплює такий спектр послуг:

  • розробка айдентики, фірмового стилю;
  • створення банерів, картинок для соцмереж, ілюстрацій, шаблонів різних документів (резюме, сертифікатів), презентацій;
  • дизайн сайтів (найчастіше лендингів та інтернет-магазинів);
  • створення авторських іконок;
  • створення анімацій.

Головне завдання такого фахівця — зробити так, щоб об’єкти виглядали красиво і функціонально (те, що називають UI і UX).

Дизайнерів шукають і для роботи над одним проєктом у штат, і для проєктної зайнятості (схоже на роботу в агенції — коли постійно займаєшся різними проєктами), і на фрилансі для разових замовлень.


Що потрібно для старту

Щоб заробляти онлайн на розробці дизайну, потрібно знати основи композиції, теорію кольору, розбиратися в типографіці, вміти працювати в графічних редакторах (Photoshop, Illustrator, InDesign, Figma). Не завадить хороший смак, вміння візуалізувати інформацію і надивленість.

Ресурси для прокачування навичок:

  • телеграм-канали про дизайн на кшталт Telegraf.design;
  • тематичні ютуб-канали (наприклад, Marus Design: Веб-дизайн і фриланс);
  • книги про теорію кольору, композиції (Ерік Шпікерманн «Про шрифт», Ян Чіхольд «Нова типографіка», Йоганнес Іттен «Мистецтво кольору», Роберт Брінгхерст «Основи стилю в типографіці»).


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Є багато напрямків для розвитку. З графічного дизайнера реально перекваліфікуватися в моушн, з веб — у фахівця з дизайну презентацій тощо. Також можна дорости до арт- або креативного директора.

➕ Можна працювати над дуже різними проєктами. Але це більше стосується дизайнерів-фрилансерів або тих, хто працює в агенціях, дизайн-студіях.

➕ Можна працювати з іноземними клієнтами.
➖ Дизайн часто оцінюють суб’єктивно, через що з’являються правки. Але грамотно складений бриф і договір убезпечать від клієнтів, які не знають, чого хочуть.

Хочете знати, скільки заробляють дизайнери?

Завантажуйте результати нашого зарплатного дослідження →

Завантажити дослідження


№26. Тестування сайтів і застосунків

Суть цього способу заробітку — перевіряти якість розробки сайтів та застосунків відповідно до технічних завдань. Вас можуть попросити оцінити юзабіліті (зручність) платформи, її функціонал, интерфейс (зовнішній вигляд), а після цього скласти детальний звіт, в якому описати усі помічені недоліки. 


Що потрібно для старту

Важливо володіти англійською мовою на середньому рівні, а іноді й вільно (якщо в процесі тестування потрібно записати аудіофайл із коментарями), оскільки більшість сервісів для роботи — закордонні. Окрім цього, потрібно мати сильні аналітичні навички, бути посидючим, уважним до деталей, готовим до рутини. Якщо плануєте працювати через закордонні сервіси, важливо мати PayPal-рахунок. 


Де шукати роботу

Можна стати штатним тестувальником, а можна займатися такою діяльністю лише в якості підробітку, виконуючи завдання на спеціалізованих платформах: Ubertesters,  UserTesting, Testbirds Userlytics, TryMyUI тощо. 


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Можна починати працювати, не будучи професійним тестувальником, а в процесі реально опанувати нову професію. Звісно, якщо розвиватись, вивчати спеціалізовану літературу, практикуватись. 

➕ Реально підвищити рівень володіння іноземною мовою. 

➕ Можна отримати добре оплачуваний підробіток. За одне 20-хвилинне тестування в середньому платять 10 доларів. А якщо ви добре володієте розмовною англійською, вмієте чітко формулювати свої думки під час аудіо- чи відеозапису, то реально отримувати ще більше — біля 60 доларів за виконання одного завдання.
➖ Важко спрогнозувати дохід, якщо працювати на платформах. 

➖ При відборі тестувальників часто просять пройти коротке опитування, аби зрозуміти ваш досвід взаємодії з певним типом сайті чи застосунків. І якщо ви не підходите під необхідну цільову аудиторію, то й завдання виконати не зможете.


№27. Розробка мобільних додатків 

Розробка мобільних додатків включає в себе побудову архітектури застосунку та написання коду. Такий спеціаліст не лише створює додаток з нуля, але й готує оновлення, виправляє баги, які знаходить самостійно або з допомогою користувачів. 

Розробник застосунків може працювати в продуктовій чи аутсорсинговій ІТ-компанії або виконувати для власників малого бізнесу разові проєкти різного рівня складності — від створення додатку з нуля до виправлення помилок у вже існуючому.  


Що потрібно для старту

Потрібно знати основи ООП (об’єктивно-орієнтованого програмування), SQL, одну чи кілька мов програмування або розмітки (Java Script, HTML, CSS тощо), особливості роботи з шаблонами проєктування. 

Корисні  ресурси для прокачування навичок:


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Високий попит на розробку застосунків, оскільки щороку збільшується кількість користувачів, які надають перевагу мобільних пристроям, а не ПК. Це змушує компанії створювати не лише власні сайти чи сторінки в соцмережах, але й додатки. 

➕ Високий рівень оплати та низький рівень конкуренції на ринку праці. І це не лише в Україні, але й в усьому світі.
➖ Це досить складна ІТ-професія, на опанування якої може піти не один місяць чи навіть рік. 

➖ Для створення якісного застосунку важливо знати кілька мов програмування, а не одну. 

➖ Користувачі часто бувають дуже прискіпливими до дизайну та роботи додатку. 

➖ Представники Google Play та AppStore досить вимогливі. Якщо ви погано протестували застосунок до подачі релізу, а працівники сервісів знайдуть навіть незначні недоліки, то можуть відмовити у публікації.

Багато безкоштовних освітніх курсів, на яких можна опанувати професію або здобути корисні навички, ми зібрали в добірці.

Читати


Заробіток у соцмережах


Соцмережі — перспективний канал заробітку грошей в інтернеті як для вузькопрофільних фахівців, так і для підприємців. Ви можете стати сторісмейкером, SMM-менеджером, копірайтером, відеоблогером, контент-менеджером. Можете працювати на себе, можете бути дистанційним працівником компанії або блогера.


№28. Створення відеоблогу

Відеоблог — чудовий спосіб заробітку для тих, хто любить знімати відео, обожнює говорити на камеру і хоче ділитися з іншими своїми знаннями.

Почати рекомендуємо з блогу в інстаграмі, де, крім сторіс, можна проводити прямі ефіри й записувати відео в IGTV. Тут не потрібна така ретельна підготовка, як із відео на ютубі, але механіка та ж сама.

Якщо вам сподобається і ви відчуєте бажання рухатися далі, переходьте до створення свого ютуб-каналу. Для цього спочатку слід визначитися з темою відеоблогу, скласти приблизний графік виходу відео (на старті це може бути не більше одного ролика на тиждень-два). А ще вивчіть алгоритми відеохостингу, щоб за описом, заголовком, тегами ваші відео знаходила потрібна аудиторія.


Що потрібно для старту

Перш ніж запустити відеоблог, варто переконатися, що у вас є потрібна для цього техніка: мікрофон-петля, камера (підійде й та, що в айфоні), ноутбук або ПК, який потягне програми для монтажу. Також важливо вміти писати сценарії, робити розкадрування, знати основи драматургії і сценічного мистецтва, монтажу, редактури зображення у фотошопі.

Із soft skills знадобляться дисципліна, самоконтроль, посидючість, оскільки відео повинні виходити регулярно, а записувати їх з першого разу не завжди вдається.


Як заробляти на відеоблозі

  1. Реклама від сервісу Google AdSense. Це саме та реклама, яка з’являється у відео автоматично. За кожен перегляд ролика ви отримуєте певний гонорар.
  2. Рекламні інтеграції з брендами. Це пряма або нативна реклама, яку відеоблогер записує сам і вставляє у відео. Часто супроводжується посиланням в описі відео, при переході на яке можна придбати розрекламований продукт.
  3. Консультації. Цей спосіб буде актуальним, коли ви вже станете досвідченим відеоблогером і досягнете успіху. Суть проста — продаєте експертні консультації з просування в ютубі.
  4. Донейти. Працює це так — в описі до відео ви залишаєте свої реквізити, а в відео закликаєте людей заплатити вам за контент, якщо у них є бажання і можливість. Але краще заробляти на донейтах виходить у прямих ефірах.


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Є можливість надалі розвиватися в інших напрямках. Наприклад, стати ведучим на ТБ, відкрити свою ютуб-агенцію, створювати нові ютуб-канали, проводити консультації.

➕ Чудове прокачування різних навичок. Ймовірно, спершу ви робитимете все самі — будете придумувати сценарії, знімати і монтувати відео, просувати канал. А разом із цими навичками прокачаєте дисципліну, силу волі, мотивацію, вміння відстоювати свою думку (цьому сприятиме критика).

➕ Можливість знайомитися з цікавими особистостями. Серед глядачів точно такі знайдуться. А де цікаві люди, там і нові круті проєкти. Тому такий нетворкінг, крім приємного спілкування, відкриває безліч інших можливостей.
➖ Для створення одного відео потрібно дуже багато ресурсів. І, ймовірно, перш ніж вийти на дохід, доведеться близько пів року працювати безкоштовно.

➖ Спершу буде невеликий прибуток або взагалі нульовий. Але грамотна стратегія або ментор допоможуть вивести блог на монетизацію і окупити всі вкладення.

➖ Щоб канал розвивався і продовжував приносити прибуток, доведеться над цим серйозно працювати, регулярно наповнюючи його новими відео.

 
№29. Створення і розвиток спільнот

Ком’юніті-менеджмент — це створення в рамках групи в фейсбуці, інстаграм-сторінки чи телеграм-каналу спільноти людей, які спілкуються між собою і з адміністратором. Вони сприймають паблік не просто як місце з корисним контентом, але і як майданчик, де можна щось обговорити з колегами, однодумцями.


Що потрібно для старту

Важливо знати принципи роботи й алгоритми соцмереж, психологію людини, любити спілкуватися з людьми, вміти знаходити підхід до кожного.


Як монетизувати спільноту в соцмережах

  1. Продавати рекламу. Спершу можна працювати за бартером, але потім обов’язково переходити на платні інтеграції. Формати можуть бути різними — звичайна пряма реклама, спецпроєкт, нативні пости.
  2. Створити мерч в колаборації з кимось. Заробіток буде з продажів.
  3. Впровадити добровільну оплату в форматі донейтів. Це коли кожен, хто бажає, може скинути вам будь-яку суму, щоб підтримати.


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Це чудовий варіант довгострокового проєкту для заробітку. Зможете заробляти на рекламних інтеграціях або продажах своїх продуктів.

➕ Коли є лояльна аудиторія, легше запускати нові проєкти. Адже у вас вже будуть потенційні покупці.
➖ Щоб почати заробляти на пабліках, потрібно пів року-рік на розкрутку. А для отримання доходу від $1000 на місяць може знадобиться понад рік. Тому такий варіант заробітку краще розглядати як додатковий, а не основний.

➖ Аудиторії може бути багато, але вона буде неплатоспроможною, нелояльною або нерелевантною. В такому випадку рекламодавцям буде не цікаво з вами працювати, а найчастіше це найвигідніший варіант заробітку на спільноті в соцмережах.


№30. SMM, адміністрування акаунтів у соцмережах

SMM — це просування сторінки бізнесу в соцмережах. Коли сторінка і її контент створюються з метою підвищити впізнаваність бренду, збільшити трафік в інших каналах, іноді — поліпшити продажі (якщо соцмережі — єдиний або основний канал реалізації продукції). SMM-фахівець продумує і реалізовує стратегію просування, інтеграції з іншими брендами або блогерами, створює контент, відповідає на коментарі, займається платним просуванням постів і т.д. Це дуже популярна робота онлайн в Україні.

Адміністрування акаунтів — схожий, але менш творчий вид діяльності. Адміністратор відповідає на коментарі, приймає заявки або замовлення в директі / месенджері, вчасно публікує контент (на вимогу SMM-фахівця або когось іншого). За це платять менше, ніж за повноцінне ведення і просування сторінки в соцмережах, але й почати заробляти можна швидше.

Запити на адміністрування акаунтів виникають у власників комерційних сторінок, інтернет-магазинів в інстаграмі, фейсбуці, для яких соцмережі — основне або єдине джерело отримання та обробки замовлень.


Що потрібно для старту

Для адміністрування важливо вміти вести комунікацію, користуватися Google-таблицями (щоб вести облік замовлень), знати особливості налаштувань соцмереж. Не зайвою буде навичка продавати.

До SMM-менеджера вимог більше: потрібно також мати навички обробки фото і монтажу відеосторіз, вміти користуватися рекламними кабінетами й таргетувати пости на цільову аудиторію. Також у нього повинен бути легкий стиль, відмінне почуття гумору і прокачані навички комунікації. Ще вкрай важливо стежити за трендами, відчувати настрої своєї аудиторії.

Ресурси для прокачування навичок:

  • книги або відео про основи ділової комунікації;
  • телеграм-канали про SMM і комунікації в соцмережах — Digital Masons, БЛІЦ, palatka.agency.


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Це послуга, на яку є великий попит. Вакансій для smm-фахівців зараз дуже багато.

➕ Можна самостійно регулювати свій дохід і навантаження. Адже можна взяти на себе кілька проєктів або працювати лише з одним великим клієнтом.
➖ Це робота без особистого часу, відпустки та вихідних. Хороший сммник повинен бути завжди онлайн і встигати реагувати на згадки бренду в соцмережах, критичні зауваження, коментарі та питання користувачів.

➖ Це велика відповідальність. Від роботи SMM-фахівця залежить репутація бренду. Було чимало історій, коли грубими коментарями або недоречними постами сммник завдавав компанії значної шкоди.


№31. Таргетинг

Таргетинг — це налаштування реклами на цільову аудиторію в соцмережах (найчастіше — в інстаграмі та фейсбуці). Брендам це дозволяє отримувати нових клієнтів, передплатників, партнерів.

Серед основних обов’язків таргетолога: аналіз цільової аудиторії і її сегментація, планування і розподіл бюджету, складання рекламних оголошень тощо.


Що потрібно для старту

Щоб стати таргетологом, важливо знати основи маркетингу, розуміти принципи роботи соцмереж, де плануєте запускати рекламу, вміти аналізувати інформацію, працювати з аналітикою, креативами.


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Це професія, на яку великий попит. Багато брендів активно виходять в онлайн, але не всі вміють працювати з рекламою в соцмережах, а це один з найдешевших способів залучення нової аудиторії.

➕ Є багато можливостей для організації своєї діяльності. Можна працювати в офісі, отримуючи стабільну зарплату і займаючись рекламою однієї компанії. Можна бути фрилансером і взяти декілька проєктів. Можна піти таргетологом в SMM-, маркетингову, digital-агенцію і вести багато рекламних кампаній.

➕ Є можливості для зростання. Можна вирости до керівника відділу або навіть організувати свою агенцію з таргетингу.

➕ Не складно навчитися професії з нуля. Але потрібно постійно стежити за трендами на ринку, підвищувати кваліфікацію і практикуватися.
➖ Велика відповідальність. Таргетолог працює з чужим бюджетом, іноді доволі великим (кілька тисяч доларів на місяць) і будь-які невірні дії, недоліки в аналізі аналітики можуть призвести до зливу бюджету і погіршення власної репутації.

➖ Це доволі монотонна робота. Більшу частину часу таргетолог проводить в рекламному кабінеті фейсбуку, змінюючи налаштування. Але завжди можна розвиватися і братися за створення креативів для рекламних макетів, щоб урізноманітнити свою роботу.


Заробіток на криптовалюті


№32. Майнінг 

Майнінг — це процес створення нових блоків із записами криптовалютних транзакцій у блокчейні. Нові блоки створюються шляхом вирішення складних криптографічних задач, для чого майнери використовують свої обчислювальні потужності. За кожну додану транзакцію та розшифрований блок із записами майнери отримують винагороду — добувають нові монети криптовалюти. Майнити можна будь-яку криптовалюту, хоча більшість майнерів надають перевагу біткоіну.


Що потрібно для старту

Основною складовою обчислювальної техніки майнера є відеокарти, які найбільш ефективно вирішують задачі системи. Чим більше відеокарт, тим більша потужність, з допомогою якої можна виконати складні підрахунки. Крім цього потрібен потужний комп’ютер, який буде об’єднувати всі відеокарти разом, а також сильна вентиляція, адже при такій роботі техніка нагрівається дуже сильно і може вийти з ладу. Вся система для майнінгу («ферма») працює цілодобово й використовує велику кількість електроенергії. Тому важливо тримати її НЕ в житловому приміщенні, а в місці, де електромережа буде здатна забезпечувати необхідну кількість електроенергії, з дотриманням усіх необхідних умов протипожежної безпеки.


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Аби почати заробляти, не потрібно спеціальних навичок та вмінь. Достатньо один раз розібратися з налаштуваннями і запустити процес. 

➕ Оскільки практично нічого не потрібно робити, це хороший варіант пасивного доходу. Але спочатку потрібно добре вивчити ринок криптовалют, визначитися, які з них ви будете добувати, все налаштувати, запустити й іноді лише контролювати процес.
➖ Витрати на електроенергію, без якої майнити не вийде, будуть досить великими, й немає гарантій, що отриманий дохід зможе їх окупити. 

➖ Аби почати заробляти, спочатку треба багато вкласти. Через постійний попит із боку майнерів вартість відеокарт росте, і навіть за високими цінами знайти їх у продажу дуже складно. Рівень доходу з ферми залежить від потужностей та якості відеокарт. Ферма вартістю 5000-7000$ може приносити 20$ в день, тоді як ферма вартістю 15000$ може заробляти 70$ в день.

➖ Займатись майнінгом вдома небезпечно, оскільки звичайна електромережа не розрахована на таке навантаження (наприклад, для роботи однієї ферми потрібно близько 2300-2500 кВт/год на місяць). А тому доведеться орендувати окреме місце чи приміщення, яке під ці цілі ще потрібно знайти. 

➖ Із кожним новим блоком рівень складності криптографічних задач росте, добувати криптовалюту стає складніше, винагорода для майнерів зменшується, що негативно впливає на дохідність.


№33. Торгівля криптовалютою

При торгівлі криптовалютою є два формати роботи — трейдинг та інвестування. Обидва націлені на те, щоб купити дешевше, а продати дорожче й отримати дохід із продажу. Різниця полягає у кількості операцій. Інвестування — це стратегія довгострокового утримання монет з поодиноким їх продажем. Трейдер же націлений купувати й продавати криптовалюту в короткий проміжок часу і відслідковує вигідні для себе зміни курсу (волатильність), щоб отримати з цього дохід. Дохід від трейдингу може бути вищим за інвестування, оскільки трейдер має можливість використати кожну зміну ціни криптовалюти на свою користь.


Що потрібно для старту

Потрібно вміти проводити технічний та фундаментальний аналіз ринку, бути терплячим, врівноваженим, мати гроші для інвестицій (хоча б 100-300 доларів).


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Можна заробляти і інвестуючи, і займаючись трейдингом. Цілком реально збільшити свій капітал у 2-3 рази лише за місяць — хоча це можливо за умови достатньо ризикових операцій з купівлі/продажу. 

➕ Не потрібно вкладати значні суми. Для інвестування може вистачити стартових 50 доларів, для трейдингу варто взяти 100-300 доларів.
➖ Немає жодних гарантій щодо рівня заробітку. Ви можете як отримати дохід, так і втратити вкладені гроші повністю.

➖ Якщо займатися трейдингом, на це потрібно виділяти багато часу, щоб стежити за ситуацією на ринку та мати змогу швидко реагувати на зміни. 

➖ Почати торгувати криптовалютами без розуміння специфіки ринку можна, але тоді не варто сподіватися на позитивний результат. Трейдер та інвестор повинні вміти будувати стратегії, проводити технічний та фундаментальний аналіз ринку, готувати звіти тощо.


Інші види заробітку в інтернеті


Тут перерахуємо ті способи заробітку онлайн, які не ввійшли до попередніх категорій.


№34. Арбітраж трафіку 

Суть цієї діяльності полягає у купівлі та перепродажі потоку користувачів. Для цього потрібно знайти канали, де є необхідна для вашого замовника аудиторія, мотивувати її відвідати ресурс замовника і здійснити там цільову дію (придбати товар, зареєструватися на сайті, просто перейти за посиланням тощо). Спеціаліст, який цим займається, заробляє на останньому етапі, отримуючи відсоток від доходу замовника. 

Загалом така діяльність дуже нагадує партнерський маркетинг, проте арбітражник використовує набагато більше каналів лідогенерації, а не тільки SEO. 


Що потрібно для старту

Необхідно добре розумітися на тому, як працюють різни канали трафіку (сайти, соцмережі, СРА-мережі тощо) та як там налаштовується реклама. Також потрібні кошти, адже залучення аудиторії — це ваша зона відповідальності, а рекламний бюджет — ваші витрати. Чим менше витратите на рекламу — тим більше заробите.


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Це хороший старт кар’єри у сфері маркетингу, адже ви вчитеся при мінімальному бюджеті залучати максимум аудиторії. 

➕ Арбітраж трафіку — популярна послуга на світовому ринку. 

➕ Можна швидко заробити. Але для цього потрібно дуже добре знати особливості різних каналів трафіку, аби обрати найбільш вдалі під конкретний товар чи послугу.
➖ Високий рівень відповідальності. Рекламодавців не цікавить, звідки ви берете трафік, бо вони платять лише за результат — цільові дії. Тому всі фінансові витрати на залучення аудиторії — ваша зона відповідальності. 

➖ Правила платформ та інструментів, за допомогою яких потрібно залучати трафік, постійно змінюються, і за цим необхідно стежити. Якщо не вміти швидко реагувати на ситуації на ринку, є ризик недоотримувати значну частку доходу. 

➖ Складно вийти на високий рівень доходу, оскільки нерідко на тестування маркетингових гіпотез витрачається значний власний бюджет.


№35. Перепродаж доменних імен 

Подібний спосіб заробітку відносять до довготривалої інвестиції, яка може як принести сотні або й тисячі доларів через N років, так і знецінитися. Суть у тому, що ви викуповуєте доменні імена, реєструєте їх у різних доменних зонах, а потім продаєте тим, хто цього потребує, за ціною у кілька разів вищою за початкову. 


Що потрібно для старту

Потрібно вміти аналізувати ринок і потреби різних бізнесів, аби вигадати такі доменні імена, на які потенційно може бути високий попит у майбутньому. Також потрібні гроші для закупівлі доменів.  


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Великих вкладень не потрібно. Вартість реєстрації одного домену терміном на рік у середньому складає 250 грн. Розпочати можна з купівлі одного імені, а далі поступово нарощувати їхню базу. 

➕ Якщо одразу купувати кілька доменів, то можна заплатити десь на 5-30% менше.
➖ Щороку потрібно продовжувати термін дії домену, сплативши суму, яка або дорівнює початковій, або є вищою за неї. 

➖ Просто купити домен і чекати, поки у вас його придбають, недостатньо. Потрібно активно шукати покупців і запускати рекламу. 

➖ Зараз більшість привабливих доменних імен вже зареєстровані. Тому, аби на цьому добре заробити, потрібно придбати не сотню, а тисячу доменів. Хоча й це не гарантує успіху.


№36. Онлайн-заняття з дітьми

Цей спосіб заробітку онлайн багатогранний, адже можна організувати розвивальні ігри для дітей різного віку, можна займатися лише вивченням мов, можна допомагати з уроками.


Що потрібно для старту

Важливо, щоб у вас були навички роботи з дітьми та педагогічна освіта (бажано). Ще потрібно вміти користуватися програмами для організації онлайн-занять (Skype, Zoom). Якщо в активі є організація заходів — це додатковий плюс. Ви також можете спробувати себе в ролі онлайн-аніматора для дітей.

Ресурси для прокачування навичок:

  • ютуб-канали з ідеями ігор для дитячого розвитку (наприклад, канал KidiUm TV).


Де шукати роботу

  1. Влаштуватися в онлайн-школу як викладач. Подібні вакансії можна знайти на фриланс-біржах, джоб-порталах, в групах нових житлових комплексів (на їхній території часто є студії розвитку дітей).
  2. Самому створити таку школу. Але це довший і складніший шлях. І якщо у вас немає подібного досвіду, рекомендуємо почати з роботи викладачем або нянею.
  3. Зайнятися репетиторством або проводити розвивальні уроки для дітей онлайн. Перших клієнтів можна знайти серед знайомих або після розміщення інформації на сайтах оголошень.


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Великі можливості для розвитку. Той, хто працює з дітьми, повинен бути креативним, адже постійно потрібно вигадувати нові ігри, розваги.

➕ Прокачуються такі навички як емоційний інтелект, емпатія, позитивне мислення.

➕ Робота з дітьми часто дарує позитивні емоції. Звичайно, якщо ви вмієте знаходити до них підхід.
➖ Велика відповідальність. Незнання дитячої психології чи педагогічних методик може призвести до розвитку психологічних проблем у вашого підопічного.

➖ Є ризик емоційно вигоріти. Але якщо вміти відстежувати цей стан, цього можна уникнути.


№37. Створення власних курсів

Тут є три способи заробити.

  1. Як продюсер. У такому випадку ви повинні знайти експерта і разом з ним створити свій курс. Вам доведеться просувати курс, тобто відповідати за кількість учасників, продажів, якість матеріалів, технічні нюанси і т.д.
  2. Як експерт. Тоді вам слід знайти продюсера і разом з ним створювати курс. Ви будете відповідати за контент, програму курсу, створювати цінність. Головне завдання — ділитися своїми знаннями і давати фідбек учасникам під час навчання.
  3. Як експерт-продюсер. Це коли ви виступаєте і як експерт, і як продюсер.


Що потрібно для старту

Перед стартом важливо розуміти, з яких процесів складається розробка курсу. Крім самого продакшну, слід продумати стратегію, концепцію, визначити й знайти аудиторію. Далі створити команду, адже ви не зможете самі і сайт створити, і тексти написати, і все технічно налаштувати, і обробляти заявки. Також важливий постпродакшн.

Якщо ви плануєте виступати як експерт, важливо мати досвід і знання у певній сфері. Бажано бути хорошим оратором, вміти працювати з аудиторією.

Якщо хочете працювати в ролі продюсера, важливо знати маркетинг, техніки продажів, нюанси зйомок і запусків онлайн-курсів, набирати персонал і працювати з командою, організовувати безліч процесів паралельно, працювати з фінансовими показниками.


Де розмістити свої курси

Свої курси пропонують розміщувати такі платформи:

  • GetCourse;
  • Teachable;
  • LearnWorlds;
  • Thinkific, інші.

А якщо у вас розвинені сторінки в соцмережах, запуск можна робити безпосередньо там, і він цілком може виявитися вдалим.


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Це можливість реально багато заробити з одного запуску (кілька тисяч доларів за раз). Але не факт, що так вийде з першого разу.

➕ За умови вдалого запуску можна отримати сторонні пропозиції про співпрацю.

➕ Це може стати джерелом пасивного доходу, якщо ви робите курси без зворотного зв’язку або у форматі чек-листів, гайдів, марафонів.
➖ Якщо у вас немає великої аудиторії, яка впевнена у вашій експертності, запуск свого курсу навряд чи буде вдалим.

➖ Створення курсу — це довго. Без досвіду це може зайняти до пів року, з досвідом — близько двох місяців.


№38. Озвучка відео- та аудіоконтенту

Така діяльність користується великим попитом у зв’язку з розвитком ринку подкастів та аудіокниг. Також дикторів-любителів часто шукають ютуб-студії для озвучування тренінгів, курсів, відеорецептів, а рекламні агенції шукають голоси для рекламних роликів. Замовлення варто шукати на фриланс-біржах.


Що потрібно для старту

Важлива умова для озвучки: потрібно мати приємний тембр і чітку дикцію. І якщо шукати такі замовлення на біржах фрилансу, то слід підготувати демо-запис ваших навичок начитування. Також вам потрібен якісний вбудований або дротовий мікрофон і ПК або ноутбук.

Ресурси для прокачування навичок:

  • курси або відео про ораторське мистецтво, постановку голосу, акторську майстерність.


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Якщо ви любите читання — така робота буде вам до душі.

➕ Загалом робота нескладна і особливих знань не вимагає.
➖ Якщо ви помилилися, то уривок доведеться перезаписати. Можливо, декілька разів.

➖ Така робота забирає багато часу, а заробляти багато не вийде.


№39. Написання музики й аудіоефектів 

Такий спосіб заробітку ідеально підійде тим, хто вже вміє працювати зі звуком та має для цього необхідне обладнання. Написання музики — це група послуг, до якої можуть входити такі:

  • продавати мелодії, звукові ефекти на аудіостоках (AudioJungle, SoundClick, Audiosparx);
  • продавати музику з допомогою лейблів чи дистрибьюторів через iTunes, Amazon MP3 або інші майданчики;
  • аранжування чи обробка чужих композицій в інший спосіб; 
  • зведення та мастеринг (фінальна обробка) треків.

Серед ваших замовників можуть бути молоді артисти, музичні продюсери чи великі компанії, які займаються продакшном або активно просувають музичний контент. 


Що потрібно для старту

Потрібно мати необхідне для конкретної роботи обладнання — синтезатор, колонки, навушники, звукову карту, бібліотеку звуків. Також необхідно вміти користуватися програмами для обробки звуків. Бажано (але необов’язково) мати музичну освіту, аби розуміти, як усе влаштовано, володіти відповідними термінами й легше знаходити спільну мову з потенційними замовниками. 


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Ви займаєтеся тим, що справді любите, і можете перетворити своє хобі на заробіток.

➕ Така робота передбачає реалізацію вашого творчого потенціалу. 

➕ Можна заробити собі ім’я и стати експертом, до якого будуть звертатися постійні клієнти.
➖ Якщо ви не є відомим спеціалістом у своїй сфері, то важко спрогнозувати рівень доходу. Можливо, перший час він взагалі буде нульовим.

➖ Окрім творчості, в такій діяльності багато обмежень у вигляді технічного завдання. 

➖ Іноді складно зрозуміти запити клієнтів, бо не всі знають, з яких елементів складаються композиції, тому й не можуть пояснити, що їм подобається, а що — ні.  

➖ Для початку роботи здебільшого потрібне обладнання, часто доволі дороге.


№40. Підбір персоналу або рекрутинг

Якщо ви розглядаєте такий спосіб заробітку, вашим головним завданням буде вміння оперативно знаходити співробітників, які задовольняють вимоги замовників. Зазвичай рекрутерами-фрилансерами стають ті, у кого вже є досвід роботи в цій сфері, а ще рекрутингова мережа, свої ефективні канали пошуку кандидатів і інструменти для їх відбору.



Що потрібно для старту

Якщо ви зовсім новачок у цій сфері, спершу важливо визначитися з напрямом роботи, тобто з тим, який персонал ви підбиратимете — домашній, для креативної індустрії, виключно топменеджмент і т.д. Також важливо вивчити основні робочі інструменти, отримати перший досвід, продумати маркетингову стратегію для просування своїх послуг, скласти портфоліо, визначитися з системою оплати своєї роботи.

Також важливо врахувати soft skills. Ось якими якостями повинен вирізнятись рекрутер:

  • комунікабельність і готовність постійно спілкуватися з людьми, вирішувати конфлікти, відмовляти;
  • вміння переконувати людей;
  • аналітичність;
  • стресостійкість та готовність швидко знаходити рішення в форс-мажорних ситуаціях;
  • знання психології людини.


Як почати

Експерти радять починати з підбору масового персоналу — касирів, офіціантів, різноробів, а вже після, за бажанням, змінювати напрям діяльності. Якщо відчуваєте, що стартувати відразу на фрилансі складно, можна влаштуватися в компанію на позицію ресерчера (стартова позиція в рекрутингу), набратися досвіду і пізніше стати рекрутером-фрилансером. Якщо є можливість, пройдіть курси.


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Легко виміряти результати роботи. Головний критерій — вчасно закрита вакансія кандидатом, який відповідає вимогам.

➕ Бізнесу завжди потрібні кадри, а тримати в штаті HR-менеджера буває не вигідно, тому послуги рекрутера-фрилансера мають великий попит.

➕ Є можливості для професійного розвитку. Можна піти з фрилансу в найм, відкрити свою рекрутингову агенцію, піти в хедхантинг і підбирати персонал лише на топові позиції, перейти в HR і стати HR Director, HR Business Partner.

➕ Широке коло знайомств, які можна здобути і під час пошуку кандидатів, і під час спілкування з колегами в тематичних блогах.
➖ Можна швидко вигоріти, оскільки потрібно дуже багато спілкуватися з людьми. А ще постійні відмови (а вони будуть) — це високе психологічне навантаження.

➖ Багатозадачність. Ви навряд чи будете шукати лише одного співробітника. Ймовірно, їх буде мінімум 3-5 і доведеться постійно перемикатися.


Заробіток в інтернеті за допомогою ШІ


Розвиток штучного інтелекту відкрив людям безліч нових способів легкого заробітку онлайн. Розповідаємо, як можна заробляти за допомогою ШІ-інструментів.


№41. Написання текстів

Вище ми вже згадували про копірайтинг як спосіб заробити онлайн. Однак там йшлося про написання текстів власними силами. Та можна спростити собі цю роботу, використовуючи ChatGPT та його аналоги для генерації текстів. Він не лише може написати вам статтю, пост для блогу, тексти для рекламної кампанії чи інші матеріали, а й запропонує теми та ідеї або допоможе переписати чи скомпілювати наявні тексти.


Що потрібно для старту

Знайти замовників на ваші тексти, які будуть не проти, що ви користуєтеся штучним інтелектом для їх створення. Також необхідно знайти інструмент, з яким вам буде працювати найзручніше, це може бути ChatGPT, Google Gemini, Microsoft Copilot, Claude, Copy.ai та інші.

Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Існує широкий вибір інструментів, якими можна скористатися. Також можна користуватися кількома одночасно.➖ Жодному ШІ не можна довіряти на 100% щодо достовірності даних. Тому варто завжди перевіряти моменти, в яких ви не впевнені. 
➕ Попит на тексти в різних сферах був, є і буде завжди. У наш час жодному бізнесу не обійтися без сайту та соцмереж, де потрібно розповідати про свої продукти й послуги. А це означає, що замовлення будуть стабільні.➖ Не всі ШІ-інструменти можна використовувати безлімітно у безкоштовній версії. Також зазвичай платна версія працює краще, тож, можливо, доведеться оплатити підписку. 
➕ Ви можете створити більшу кількість контенту за меншу кількість часу і відпвідно заробити більше грошей.➖ Конкуренція в ніші достатньо велика, тому доведеться постаратися, щоб заробити собі репутацію та зібрати пул клієнтів.


№42. Створення музики за допомогою ШІ

За допомогою штучного інтелекту можна створювати різні музичні композиції та продавати їх замовникам на фриланс-біржах. Це можуть бути мелодії до рекламних роликів, заставки на YouTube чи справжні пісні. З цим завданням можуть допомогти різні види ШІ, зокрема Mubert, Udio, Hydra II, AIVA, Soundful та інші.


Що потрібно для старту

Щоб створювати музику за допомогою ШІ необхідно хоча б трохи розбиратися в музичних термінах та технічних моментах написання музики. Також, щоб обрати найзручніший інструмент, треба мати чіткий запит, що саме ви хочете створити і для яких потреб. Тому почати треба з моніторингу клієнтських запитів.


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Це доволі творча активність, яка може принести не лише непоганий заробіток, але й задоволення від процесу.➖ Музичні смаки зазвичай доволі індивідуальні, тому часом може бути складно догодити замовникові. 
➕ Попрактикувавшись з ШІ, ви зможете створювати власну музику і згодом, цілком ймовірно, розпочати власну музичну кар’єру➖ Щоб займатися такою роботою, потрібне хоча б мінімальне розуміння музики та задатки до співу чи гри на музичних інструментах.


№43. Продаж зображень

Багато ШІ чудово справляються з генерацією різноманітних зображень. Достатньо лише навчитися ставити чіткі таски та комунікувати з чатботом, щоб він допрацьовував ілюстрацію так, як потрібно вам. Найпопулярніший інструмент для створення ШІ-зображень — нейромережа Midjourney, але можна також використовувати Adobe Firefly, Stable Diffusion, Starry AI, Leonardo AI, DALL-E 2 та інші. Готові зображення можна продавати на стоках або шукати замовників і генерувати ілюстрації під конкретні запити.


Що потрібно для старту

Для роботи з ілюстраціями вам знадобляться хоча б мінімальні знання з графічного дизайну, розуміння композиції, кольорокорекції тощо. Тож можна прослухати кілька безкоштовних лекцій чи курсів з цієї теми. Далі треба буде лише опанувати функціонал ШІ-інструменту та набити руку зі створення картинок.


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Якщо ви завжди хотіли навчитися малювати, але не мали до цього хисту — це ваш шанс проявити свої творчі задатки, адже з ШІ можна реалізувати найсміливіші ідеї.➖ Більшість нейромереж поки що працюють із зображеннями не зовсім коректно. Особливо, якщо потрібно намалювати людей чи тварин: часто виникають проблеми з промальовуванням частин тіла, міміки тощо. 
➕ Попрацювавши над ілюстраціями зі штучним інтелектом, ви зможете напрацювати дизайнерські навички та згодом розвивати кар’єру графічного дизайнера.➖ Штучний інтелект, що працює з зображеннями, вчився на картинках, які вже наявні в мережі й були намальовані людьми. Тому час від часу виникають суперечки щодо плагіату й авторського права стосовно згенерованих ШІ ілюстрацій.


№44. Створення відеоконтенту для YouTube

З якісним контентом на власному YouTube-каналі можна непогано заробляти. ШІ може допомогти з вибором теми каналу, написанням сценаріїв для роликів та безпосередньо зі створенням та монтажем відео. Використовуйте для цього відеогенератори базі ШІ на кшталт Synthesia AI, Revoicer, Lumen5, Fliki, Tome, SlidesAI, Descript.


Що потрібно для старту

Попри те, що ШІ стане незамінним помічником у цій справі, на старті доведеться докласти трохи зусиль, щоб проаналізувати ринок, зрозуміти, що цікавить аудиторію, дослідити конкурентів та зробити правильний вибір теми, яка буде актуальною, але не до кінця розкритою в інфопросторі.


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ З ШІ створювати контент для YouTube надзвичайно просто, не потрібно купувати дороге обладнання, витрачати час на знімання та показувати власне обличчя.➖ На розкрутку каналу може піти доволі багато часу, тож заробляти вийде не одразу. 
➕ Ця діяльність може не лише принести вам хороший заробіток, а й стати соціально важливим проєктом, якщо ви оберете корисну тему та зможете її монетизувати.➖ Конкуренція в усіх тематичних нішах зараз висока, тому доведеться дуже гарно попрацювати над ідеєю та концепцією каналу, щоб досягти бажаних результатів.


№45. Продаж електронних книг 

Створення та продаж цифрових продуктів, зокрема електронних книг — це легкий та популярний спосіб заробляти в інтернеті. Для створення електронної книги можна використовувати інструмент Jasper AI, а продавати їх на таких платформах, як Amazon  або Gumroad. Jasper AI може створювати SEO-оптимізовані електронні книги, блоги, скрипти та інший письмовий контент всього за кілька хвилин. Вам потрібно просто ввести теми або ключове слово.


Що потрібно для старту

Подумайте, на яку тему ви могли б написати книгу, щоб бути достатньо обізнаним в ній та мати змогу підкорегувати те, що напише ШІ. Ознайомтеся з інтерфейсом Jasper AI та розберіться, як створювати цифрові продукти за допомогою цього інструмента.


Плюси і мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Ви зможете реалізувати свої письменницькі амбіції.➖ Потрібно буде витратити трохи часу, щоб розібратися, як завантажувати книги на платформи та як виводити кошти з продажу. 
➕ Якщо ви обиратимете цікаві й корисні теми, ваші книжки можуть допомогти людям з розв’язанням їхніх проблем.➖ Можуть виникнути проблеми з авторським правом, адже ШІ згенерує текст книги з інформації, яку візьме з відкритих джерел в інтернеті.


№46. Створення розмальовок

Ще один продукт, який можна створювати з ШІ та успішно продавати на Amazon — це розмальовки для дітей та дорослих. У виготовленні розмальовок вам допоможе одна з нейромереж, що вміє працювати з зображеннями, наприклад, Midjourney, Adobe Firefly чи DALL-E 2. Далі потрібно буде лише завантажити свої творіння на маркетплейс та отримувати гонорари з продажів.


Що потрібно для старту

Треба розібратися, як працюють інструменти на базі штучного інтелекту для роботи з ілюстраціями. Також доведеться помізкувати, яку тематику розмальовок найкраще обрати.


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Розмальовки — це найбезпечніший продукт з погляду авторського права, навряд хтось судитиметься з вами за візерунки.➖ Робота може швидко стати одноманітною й рутинною та набриднути вам.
➕ Процес виготовлення розмальовок не потребує особливих знань чи вмінь, тож можна почати заробляти доволі швидко, не витрачаючи час на підготовку чи навчання.➖ Не завжди легко вгадати, що саме матиме попит у покупців. До того ж в цій ніші вже дуже висока конкуренція.


№47. Веброзробка з допомогою ШІ

На основі ШІ можна створювати різні програми, сервіси або додатки. На це піде трохи більше часу й зусиль, ніж на інші види робіт з ШІ, однак і заробити на цьому можна набагато більше. Цифрові продукти можна буде продати якійсь технологічній компанії або розробляти й підтримувати самостійно, монетизуючи через рекламу, підписки, платні функції чи комісію.


Що потрібно для старту

Щоб займатися веброзробкою на основі ШІ, ви повинні володіти базовими навичками програмування або розробки мобільних додатків. Навчитися цього з нуля можливо, але дуже складно.

Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ IT-сфера на сьогодні є найбільш стабільною та прибутковою, тож, якщо ваші розробки будуть актуальні та якісні, ви завжди матимете роботу та непоганий заробіток.➖ IT-розробка — справа не з легких, часом може бути важко впоратися з завданнями наодинці й доведеться звертатися за допомогою до більш досвідчених розробників.
➕ Програмування на базі ШІ може стати першим кроком до побудови повноцінної кар’єри в IT.➖ Ніша сервісів, програм та додатків переповнена різними пропозиціями, тож знадобиться неабиякий креатив, щоб створити щось, що не робили до вас, та привабити аудиторію.


№ 48. Редагування фото за допомогою ШІ

Раніше, щоб замінити фон, прибрати з фото зайвих людей чи предмети, потрібно було клопітливо попрацювати у фотошопі. Зараз з цим завданням може легко впоратися ШІ-помічник, наприклад, ClipDrop. З ним можна легко відредагувати й покращити фото, не володіючи жодними особливими навичками. Замовників на таку роботу можна шукати на фриланс-біржах, на кшталт Fiverr, Upwork, Кабанчик тощо.


Що потрібно для старту

Щоб почати надавати такі послуги, потрібно лише знайти зручний для вас інструмент та навчитися ним користуватися. А також знайти замовників.


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Для виконання таких завдань вам не потрібні жодні додаткові знання чи навички.➖ Робота може бути монотонною і нудною, і перспектив розвитку в цій справі небагато.
➖ Оплата за таку працю не дуже висока, тож потрібно буде спілкуватися з багатьма замовниками, щоб мати достатній заробіток.


№49. Продаж даних для навчання ШІ

Крім того, що ви можете створювати власні продукти зі штучним інтелектом, можна заробляти на продажу власних даних для навчання нейромереж. Будь-який ШІ-інструмент навчається на реальних даних, і щоб покращувати свою роботу й розвивати додаткові функції, йому необхідно опрацьовувати щоразу більше інформації. Тож ви можете продавати розробникам нейромереж свої фото, відео, тексти, записи голосу тощо.


Що потрібно для старту

Потрібно вирішити, якими даними вам не шкода поділитися, зібрати їх в одному місці та знайти розробників, яким вони знадобляться.

Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Вам не потрібно нічого додатково створювати, ви можете продати ті цифрові речі, які вже маєте.➖ Продаж даних може негативно позначитися на конфіденційності вашого життя, адже ви не можете бути певні, хто і для чого їх далі використовуватиме.
➕ Продавши свої дані, ви посприяєте технологічному прогресу та покращенню роботи ШІ-інструментів.


№50. Консультування щодо роботи ШІ

Ще один спосіб заробити онлайн не так на використанні ШІ, як на обізнаності про роботу з ним — надавати консультації або проводити лекції чи курси щодо роботи з різними нейромережами. Зараз всі хочуть навчитися працювати з ШІ, щоб полегшити собі життя й делегувати йому простіші завдання, тож експерти з цієї теми — нарозхват.


Що потрібно для старту

Для того, щоб розповідати іншим про тонкощі роботи з ШІ, потрібно самому їх осягнути. Тож доведеться вивчити теорію, переглянути різні вебінари чи лекції, попрактикуватися в роботі з інструментом, про який плануєте розповідати. Також доведеться потренуватися у викладі навчального матеріалу, ораторському мистецтві тощо.


Плюси й мінуси

ПлюсиМінуси
➕ Експерти з ШІ зараз справді дуже затребувані, тож ви точно матимете достатньо роботи.➖ Це не найлегший спосіб заробітку, адже спочатку потрібно буде наростити базу знань, потім структурувати їх у навчальний матеріал та шукати людей, готових платити за таке навчання.
➕ Розібравшись у тонкощах роботи з нейромережами, ви зможете не лише розповідати про них іншим, а й самостійно користуватися усіма перевагами ШІ.➖ У світі ШІ все дуже швидко змінюється, тому постійно потрібно буде оновлювати інформацію, яку ви даватимете на лекціях та курсах.


Висновки


Які існують способи заробітку грошей в інтернеті розібралися. А де знайти роботу онлайн? Ось кілька ефективних каналів.

  1. Фриланс-біржі і сайти оголошень: Кабанчик, OLX, Freelancehunt, UpWork і багато інших.
  2. Джоб-портали. Наприклад, наш сайт Happy Monday. У нас багато вакансій в креативних індустріях, є пропозиції проєктної зайнятості та remote-вакансії.
  3. Групи у фейсбуці. Краще шукати вузькоспеціалізовані (наприклад, з роботою для копірайтерів чи перекладачів). Однак загальні (з публікаціями різних фриланс-замовлень) теж можна переглядати.
  4. Канали у телеграмі. Наприклад, біржа фріланса 247, де шукають віддалених працівників.

Читайте також

30 правил віддаленої роботи для команд, лідерів і дебютантів

Про плюси, мінуси і «підводні камені» роботи на себе

Нетворкінг і пошук роботи в соціальних мережах: навіщо, як і невже працює?

Шукаєте роботу?

У нас багато вакансій в крутих українських і міжнародних компаніях!

Вакансії
Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
14
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.